Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Scuza-ma, dar eu nu vad unde-i confuzia, n-am gasit in textul citat ideea ca Base va face si va drege. Nici nu se pune problema asta, abia atunci am avea parte de vreo dictatura. Singura lui libertate este de-a mobiliza opinia alegatorilor, singurii care pot schimba ceva intr-o democratie. Iar daca condamnarea verbala a regimului trecut a fost o mascarada, atunci de ce a deranjat atat de tare pe parlamentarii actuali ? Aici nu-i includ pe WC Tudor, pe A. Paunescu si pe I.Iliescu, ei nu se pot dezice nici macar din demagogie. Dar ma intreb, de exemplu, de ce unul ca A. Severin este unul dintre cei mai vehementi ?

In privinta coruptiei, seful celui mai corupt guvern din istoria recenta a obtinut de la Curtea Constitutionala o decizie (corecta) de anchetare abuziva ( fara acordul parlamentului) prin care nu mai poate fi acuzat in cauzele cercetate pana acum ! Cum se traduce asta: avem un presedinte demagog sau avem o configuratie parlamentara care sustine in continuare o legislatie care-i acopera pe toti cei care se ascund pe locurile sub imunitatea parlamentara ? Cand esti pus in fata unei alegeri, pentru cine votezi ?

Share this post


Link to post

Ba din contra, documentul ala a fost mai mult decat de fatada. Nu ai vazut circul din parlament? Nu s-a adresat unei perioade din cartea de istorie, ci a uneia inceputa in timpuri moderne si care, evident, nici nu s-a sfarsit.

 

Ce s-a facut de cand e Basescu presedinte? Trimiterea in judecata a lui Nastase mi se pare un exemplu bun.

 

PS: "Oligarhi" nu inseamna oameni cu bani multi.

Share this post


Link to post

Nu sunt fan Base sau altcineva. Dar dintre toti... adica pe cine ar trebui sa votam. pe Vadim? pe Geoana? pe Becali?Deocamdata il votez pe el pana apare unul mai bun ca el. (pot spune ca sunt fan cristian boureanu, dar pana face 60 de ani nu are nici o sansa la cum merg lucrurile in politica)

Share this post


Link to post
Ce s-a facut de cand e Basescu presedinte? Trimiterea in judecata a lui Nastase mi se pare un exemplu bun.

 

Pentru ce? Pentru niste termopane si ascutitori chinezesti?!? Astea, in comparatie ce a furat el, sint o picatura intr-un ocean...

Si asta in timp ce camarilla pesedista din jurul lui isi administreaza in continuare linistita averile ilicite de milioane de euro...

Share this post


Link to post

Nu le poti avea pe toate odata. Si, oricum, chiar si capetele mafiei din state care au fost prinse, au fost prinse pentru chestii minore de genul neplata a impozitelor. Restul ti-a explicat tolin de ce nu a fost trimis in judecata pentru tot.

Share this post


Link to post
Nu-i cumva o exagerare, electoratul captiv al iliescului din '90 cum il mai putem numi ?

 

Oameni fara orice simt al alegerii, un grup de oameni confuzi care nu aveau nici macar cea mai vaga idee despre valorile democratiei si libertatii. Este normal, au petrecut 40 ani sub comunism, indoctrinare si propaganda rosie.

dupa condamnarea unui regim criminal trecut am crezut ca va avea sfarsitul lui JFK.

Asa ca nu trebuie sa te mire ca are sustinatori din medii traditional ostile.

Adica dependent de amfetamine si un mare risc petru viitorul omenirii? Cred ca il supraevaluezi.

 

Daca am fi trait intr-o democratie anglo-saxona

 

Daca am fi trait intr-un stat civilizat, cu elite si un sistem democratic functional Basescu ar fi inca pe nava. Nu meritam o comparatie cu nici un stat civilizat pentru ca suntem ceea ce suntem: tara in tranzitie (sau altfel spus: in dezvoltare).

 

Oriunde in lumea asta exista lobby si corporatii cu influente enorme asupra politicii (vezi Microsoft si companiile de farmaceutici in implementarea TRIP in OMC). Ceea ce ne spune Basescu sunt truisme, nici macar argumentate solid iar noi ne uitam entuziasmati si incantati de acest nou Tepes Voda.

 

Daca vreti sa vedeti cam unde suntem cautati filmuletele cu intrevederea lui Blair cu Basescu.

Ce s-a facut de cand e Basescu presedinte? Trimiterea in judecata a lui Nastase mi se pare un exemplu bun.

Este Nastase la puscarie, sau macar are o sentinta definitiva? A aruncat o pietricica in apa sperand ca va face un tsunami, ceea ce din pacate nu s-a intamplat.

 

In alta ordine de idei: campania lui Basescu cine o plateste? Cei nspe mii de omuleti adusi in Iasi la miting au venit pe bani proprii oare? Sunt lucruri evidente.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Basescu nu tine loc de justitie, dar nici nu s-a dat cu NUP ca pana acum.

 

PS: Tu compari lobbyul cu altceva. Nu e lobby atunci cand ti-l faci singur, pe langa tine.

Share this post


Link to post

E posibil ca Base sa nu fie solutia cea mai buna pentru noi. E posibil sa fie doar un demagog mai priceput. Dar, pe cuvant, nu mai am rabdare sa astept altul mai bun.

Desi, la puterea pe care o are, mare lucru nu poate sa faca, mi se pare ca se zbate destul pentru niste chestii pe care le consider corecte. Cat priveste amenintarea unei dictaturi va amintesc ca pericolul a fost mai mare pe vremea lui Nastase si pot spune ca am scapat asa, la mustata. Pe de alta parte nici nu poti sa ceri ceva de la un conducator ales daca nu ii dai si mijloacele necesare. Merg, deci pe alegeri anticipate, din care Basescu sa primeasca sprijin parlamentar suficient cat sa-si faca treaba promisa dar accept si ceva opozitie care sa-l tempereze cand e cazul.

Share this post


Link to post
Desi, la puterea pe care o are, mare lucru nu poate sa faca, mi se pare ca se zbate destul pentru niste chestii pe care le consider corecte.

Si eu ma zbat pentru cauze nobile dar care sunt rezultatele care le obtin? In acest caz eu indeplinesc conditiile de a fi presedinte? Ma indoiesc...

 

Pentru a o lua secvential:

1. Ce spune Basescu?

Mesajul lui prinde foarte bine intr-o tara dominata de coruptie si practici reminescente vechiului regim. O clasa politica corupta pana la os, compusa din tot felul de oportunisti si reminescente comuniste, lipsa unei elite intelectuale si unui exercitiu democratic corect fac discursul lui f atractiv.

 

2. Cum se prezinta Basescu in calitate de Presedinte al Romaniei?

Aici este marea problema. Eu consider ca el nu are stofa, cresterea, educatia, cultura si imaginea necesara unui presedinte de tara. Rolul Presedintelui este primordial de reprezentant al natiunii, un rol in care imaginea are o importanta majora. Trebui sa constientizam ca acest om va sta la masa cu personalitati politice puternice ale lumii, unde sunt anumite coduri etice ce trebuie respectate. Daca in fata multimii prinde bine spontaneitatea, acolo este nevoie de clasa iar el nu are asa ceva. Noi toti vom plati printr-o capacitate redusa de negociere si o marginalizare din cercurile de influenta. Suntem o tara mica, cu un PIB mic, PIB/cap de locuitor chiar mai mic intr-un grup de mari puteri. Chiar crede cineva ca ne vom putea impune vreodata prin vehementa si stigate? Discursul Presedintelui impotriva Rusiei face bine cuiva oare? CU totii suntem rusofobi dar asta ar trebui mascat printr-un demers diplomatic iar din cate stiu(e posibil sa se fi schimbat lucrurile in ultima perioada) Romania nu are nici acum ambasador acreditat la Moscova. Intreaga Europa este dependenta energetic de Rusia si ne-am gasit noi, a 11-a roata de la caruta, sa ne batem cu pumnii in piept...

 

3. Ce a facut/va face Basescu?

Aici parerile sunt si mai impartite: unii sustin ca se lupta cu lumea corupta romaneasca, altii ca el foloseste doar un limbaj agresiv pentru a masca propriile interese. In calitatea sa de Presedinte al Romaniei, rolul pe care il are este limitat iar rezultatele de pana acum tind spre zero. In afara de cateva valuri (sa ne amintim ca lafel fac Vadim si Becali) nu exista realizari notabile. Vrem un discurs dur si necizelat, aruncare de noroi in stanga si in dreapta? Cred ca este grav ca in Romania dupa 7 ani de pseudo democratie sa fiu pus in fata unei alegeri de tipul Becali vs Basescu.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

@andreib:

 

1. Basescu spune ce stie mai bine: oligarhi bla bla. Cat sa aibe lipici la popor.

2. Consider ca basescu e, la multe, departe de presedintele ideal dar il prefer lui constantinescu (sters, calm, nedemn) sau iliescu (mai trebuie comentarii?). Asa ca deocamdata basescu reflecta conditia poporului roman.

3. Ai mare dreptate: e rau ca am ajuns sa alegem intre basescu si becali! Nu e vina noastra ci a celor care nu pot/nu stiu sa se impuna. A noastra ca electorat.

Share this post


Link to post

Chiar daca "discursul" meu in acest topic este impotriva lui Basescu, mie mie se pare pur si simplu genial ca politician (desi foarte slab ca diplomat). In (scurta) mea viata nu am vazut pe cineva mai bun ca el la speech-uri publice si la manipularea opiniei publice, lucrul cel mai important in politica. Dar este si usor de "citit", pentru cineva cu mintea deschisa, care nu "pune la suflet" toate prostiile astea politice.

 

Politicienii sunt doar varful icebergului. Adevaratii beneficiari sunt oamenii de afaceri care investesc in campanii, 99% dintre ei niste ilustri necunoscuti, cum a fost Casuneanu pana nu demult. Nu poporul ii pune pe alesi in functii, ci oamenii care fac listele la partide si oamenii care finanteaza campanii electorale. Credeti ca cei care au finantat campania lui Basescu sunt pur si simplu niste filantropi? Sunt niste oameni de afaceri care au facut o investitie si vor sa scoata profit. In fata televizorului avem un spectacol de circ, Basescu contra celor "322", iar in umbra avem un razboi intre mai multe grupuri de interese.

Share this post


Link to post
Politicienii sunt doar varful icebergului. Adevaratii beneficiari sunt oamenii de afaceri care investesc in campanii, 99% dintre ei niste ilustri necunoscuti, cum a fost Casuneanu pana nu demult.

Casuneanu a facut averea pe vremea cand Hrebe si fostul sef de la Fondul Moldova conduceau regiunea. Una din surse a fost asfaltarea drumurilor si a doua sursa a fost transportul de produse petroliere de la Rafo. Lui i-a mers bine cu toate regimurile, la fel si Patriciu Rompetrol.

Adevaratii beneficiari nu sunt persoane publice, iar valorile capusate sunt forma de mita, din '90 incoace, sunt de ordinul a 10-20 de miliarde de euro. Nici daca adunam averile topului 300 nu ajungem la suma supta de capusele anonime, motiv pentru care "oligarhii" sunt scosi exemple negative. Toate contractele mari cu statul roman au fost facute prin firme intermediare, iar preturile au fost cel putin duble, jumate reprezentant contractul furnizorului si cel putin jumatate reprezentant prada celor aflati in punctele de decizie.

Share this post


Link to post

Mai baieti, citesc si nu - mi vine sa cred!...Pai voi aveti impresia ca exista vreo tara unde sa nu fie la fel!?...Unde politicul sa nu fie subordonat intereselor de grup!?!...Hai mai sa fim seriosi!!!Culmea e ca mie desi Base nu mi-a placut deloc incepusem sa visez!..Acum insa cand l-am auzit ca incepe iar cu anticipatele - ca deh, PD sunt pe val si ar prinde super ciolan - bleah!...Inapoi la oala cu bulşit politic!...Asta e!...Am avea nevoie de un neamt dar de unde sa-l mai scoti!....Buna dimineata!!!!

 

Ptr. AndreiB:

"Ceea ce ne spune Basescu sunt truisme, nici macar argumentate solid iar noi ne uitam entuziasmati si incantati de acest nou Tepes Voda."

 

TRUÍSM, truisme, s.n. (Livr.) Adevăr evident, banal; loc comun. – Din fr. truisme.

Sursa: DEX '98 |

 

:wallbanger:

Edited by zalmoxis

Share this post


Link to post

Asa cum am zis, nu mai am rabdare sa astept altul mai bun, asa ca ii dau in continuare votul meu lui Base. Putem discuta noi mult si bine despre politica, ce e bine sau ce e rau, la dat cu parerea ne pricepem toti, dar cred ca, in realitate, lucrurile se misca mult mai greu. Aparitia lui Base e totusi un pas in fata, si poate pregateste terenul pentru alt gen de politicieni. S-a furat mult in Ro, se fura inca si se va mai fura, dar sper ca din ce in ce mai putin. Cr ed ca unii incep sa se foiasca putin cand vad ca personalitati de calibru mare incep sa fie cercetate penal si se gandesc putin daca sa isi mai inmoaie ciocu' sau nu. E adevarat ca trecem printr-o perioada nasoala dpdv politic, dar sper sa iesim de aici mai albi, mai curati...

Share this post


Link to post
Mai baieti, citesc si nu - mi vine sa cred!...Pai voi aveti impresia ca exista vreo tara unde sa nu fie la fel!?...Unde politicul sa nu fie subordonat intereselor de grup!?!...Hai mai sa fim seriosi!!!...

 

Este o justificare cam subtire. Eu calatoresc foarte mult si meseria mea ma obliga sa fiu informat in acest domeniu, astfel ca pot sa te informez ca nu este peste tot asa, din contra. Santem departe de orice tara din vest, iar dintre cele din Balcani cred ca noi si Bulgarii ne luptam pt. locul 1 la coruptie.

 

Stratificarea asta a societatii se mai regaseste doar prin tarile Americii de Sud.

 

Dintre toate tarile din Balcani noi avem cei mai putini km de autostrada, desi santem una dintre cele mai mari tari. Sarbii, Croatii, Slovenii, Macedonenii, Bulgarii si pana si Albanezii stau mai bine decat noi.

 

Bucurestiul produce 1/3 din produsul intern brut al tarii, de aici poti sa-ti dai seama de nivelul impozitelor si taxelor. Unde sant acesti bani?

 

Banii produsi cu usurinta de unii pe baza contractelor de la stat, precum si cei negrii nu fac decat sa mareasca discrepanta dintre cei saraci si cei foarte bogati. De aceea preturile locuintelor si terenurilor au luat-o razna, precum si datorita faptului ca mafioti din toata lumea spala aici bani cu usurinta.

 

Doresc sa te informez ca in foarte putine tari din Europa am fost nevoit sa dau spaga, mai exact in Romania si Bulgaria nu pun la socoteala pe cele de la est de Romania.

 

Primul pas este sa recunosti ca ai o problema. Daca noi santem inca la faza negarii inseamna ca mai avem mult de patimit.

 

Eu cred ca voi emigra intr-o tara normala pt. un salariu mai mic, doar pentru a oferii copilului meu un altfel de viitor.

Share this post


Link to post

Ce-i aia "tara normala"? :)

Share this post


Link to post

Tara de Foc, banuiesc, singura tara nelocuita.

Share this post


Link to post

Atentia marita! L-am vazut pe Bombonel la TV pe 2 canale diferite! Am impresia ca se pregateste revenirea lui in viata politica! Adevarul ca i-am dus lipsa foarte mult.

Share this post


Link to post
Ce-i aia "tara normala"? :)

 

Una in care nu trebuie sa dai spaga peste tot, una in care nu trebuie sa stai la cozi interminabile ca sa-ti platesti taxele, una in care sa nu fii fortat de catre stat sa produci bani negri, samd.

Sa fie oare marea noastra problema faptul ca ne-am pierdut abilitatea de a sesiza normalitatea?

Share this post


Link to post
Tara de Foc, banuiesc, singura tara nelocuita.

 

 

Pe aproape... eu ma gandisem cand am pus intrebarea la Antarctica, singura tara scapata de jurisdictia vreunui guvern.

Share this post


Link to post

Uite-asa... incet-incet... dupa ce timp de 17 ani am tot votat impotriva lui Iliescu si a partidului sau ( indiferent ca s-a numit FSN, PDSR, ori PSD) si am sprijinit constant CDR si apoi DA ( pentru PNL-ul din componenta acestor aliante), acum , scarbit complet de tot ce se intampla... am impresia ca voi vota... PSD la europarlamentare! :wallbanger:

Argumente sunt multiple, - ce sa le mai reiau aici.

Si nici n-am sa comentez totala mea repulsie fata de PD si "politicienii" sai "programati pro-base", precum n-am sa fac referire nici la antipatia tot mai profunda pe care mi-o starneste Basescu ( incepand cu toamna lui 2006, tot mai accentuat).

Deci?

...in lipsa de alternativa, - PSD.

"O tara trista, plina de umor!" , - vorba lui G. Bacovia...

:wallbanger:

Share this post


Link to post

La "euroalegeri" vor fi tot liste nu? Primu mai cunoscut apoi diverse hahalere. Nu ma duc la vot. Nu le cumpar avionul pentru Bruxelles.

Share this post


Link to post
... acum , scarbit complet de tot ce se intampla... am impresia ca voi vota... PSD la europarlamentare! :wallbanger:

Ce ti-se intampla, ai venituri atat de mari, incat, un impozit de 40 %, in loc de unul de 16%, te face mai linistit ? Nu stiu ce placere poate avea cineva sa dea unui partid 40% (impozit) + 19% (TVA) = 59% (!) drept bani de cheltuiala ?

 

@dreaq > nu mergi la vot, insemna ca le cumperi biletele de avion, cu speranta ca se va prabusi.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Mda, vreau sa ma feresc. Cand am votat alianta DA (Deunde Alta) am trimis in parlament si puslamale. Ma refer la Anca Constantinescu aia cu "ciocu mic..", pe Norica nicolai aia cu nepoata. Si pe multi altii pe care nu i-as fi votat daca as fi putut.

Ca si cand mi-ar placea Diaconescu de la PSD as vrea sa-l votez dar sub el e Marean eVanghelie...

Share this post


Link to post

Exista si situatii mult mai hazlii. De exemplu belgia, unde albastrii (dreapta) si cearta cu rosii (stanga) CA CHIOrii si dupa alegeri fac guvern violet impreuna... cu ajutorul verzilor (ecologistii) si portocaliilor (centru). Oricum, in opozitie nu ramane nimeni asa ca degeaba votezi pentru unii sau altii... Si mai e si obligatoriu sa votezi, daca n-ai scutire iei amenda.

Dupa ultimile alegeri nu reusesc sa faca guvern, sunt aproape 6 luni de cand negociaza. Si interesant e ca si cu si fara guvern nu e nici o diferenta... :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...