Jump to content
Sign in to follow this  
BogdanG

Mein Auto

Recommended Posts

Bravo>>bogdane,super masina.Neamtu,e neamt.

Si eu m-am folosit(ex masina mea),10 ani de W passat 1,6 disel.

Daca nu ma lasa tabla,nu dadeam masina pe nici o alta masina noua.

Hai, cat mai multi km cu masinile noastre.

Share this post


Link to post
tocmai a implinit 260.858km inca fuge fara fum

 

Asta este un lucru demn de toata lauda , si inca un argument in favoarea masinilor germane.Multi km si de acum incolo!

Share this post


Link to post

Multumesc la fel, DAR marea problema a masinilor germane este ca nu au suflet. Adica asa cum au japonezele :X

Share this post


Link to post

Mie fiecare masina mi se pare ca reflecta intocmai filosofia celor care o fabrica , proiecteaza , etc.Mai exact? Pai de exeplu , germanii sunt niste indivizi calculati , tehnici , care nu au imaginatie prea bogata , in schimb ingineria ce iese de la ei de mana este foarte buna.Simpla , fara sa se complice , insa foarte fiabila.Acesta filosofie se regaseste in fiecare masina germana , care chiar daca nu au design futurist si interioare exotice , sunt un exemplu de mecanica si de fiabilitate si robustete.Desing simplu , forme geometrice consacrate.Eu ca inginer ma regasesc destul de mult in partea asta a industriei auto.

Masinile frantuzesti in shimb sunt mai...chic.Ei nu pun accentul pe fiabilitate si robustete , pentru ei tot ce conteaza este artificiul si designul.Dar nu este vorba de un desing ca la scoala italiana , ci unul frantuzesc , un fel de cogniac.Masini decenta , insa nefiabile , cu design interesant si multe accesorii care sa relecteze complexitatea filosofiei franceze.

Masinile italiene reprezinta direct scoala de design italiana.Mecanica si propulsoarele sunt puse ca se serveasca designul excelent.Ce mai , masinile italiene sunt cele mai frumoase.

Ei , uita ca am ajus si la filosofia japoneza : echilibru! Peste tot la masinile lor vezi echilibru , de la cilindreele perfect calculate pentru o masina , la formele atent alese , borduri simple si fluide.Ei incearca sa faca totul sa NU para ostentativ , contrar europenilor.De asemenea cu meticulozitatea tipic asiatica , reusesc sa proiecteze niste motoare extraordinare.

 

Cam asta ar fi , oricine isi cumpara ce ii se potriveste , in ce simnte ca se regaseste.

Share this post


Link to post
Ei incearca sa faca totul sa NU para ostentativ, contrar europenilor.

 

Yeaaah. Right.

11102007_006_.jpg

Share this post


Link to post

Satori exagerezi putin cu poza aia, ca dovada uite un Megane cum arata post-725-1203104570_thumb.jpg

Si este o masina din 2005 nu din 2007 ca Civicul. De exemplu si germanii pot face masini frumoase vezi R8 :D

Share this post


Link to post

Reno Megane Sport nu se pune :P

Si ca sa fiu subiectivist pana la capat. Sunt unii, tot francezi, care din 2005 si pana acum au vandut o compacta in draci, design-ul acesteia fiind mai actual(ca sa nu zic futuristic) decat multe alte compacte de pe piata, aparute ulterior chiar :)

Share this post


Link to post

De ce sa nu se puna, nu este tot masina europeana ? Mai mult decit atit este frantuzeasca. De asemenea bine arata si Skoda RS, Passat CC sau R Line .

 

Ideea era ca un fabricant adevarat "allways" va produce un varf de gama, adica o masina care pare normala dar nu este. Cam asta este diferenta intre un fabricant consacrat si unul mediocru .

 

Revenind la topic, acum masina are 211.050km (in bord)+50k km deci 261.050km reali. In continuare fuge al dreacu de tare si ma pregatesc in primavara de stage 3: turbina modificata+ambreiaj sport+soft .

 

Pt Puchi vezi ca la lista de bani cheltuiti cu masina mai trebuie pus 420RON revizia de 260k km deci 2220RON consumabile si 140 RON in piese.

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

Ne asteptam si la un level 4? Un motor .. turbo/biturbo benzina? :P

Share this post


Link to post

Pe benzina NU, pe GPL DA. Si cu turbina evident dar sa scapam de taxa asta ca masina noua nu o sa-mi iau in viata asta, poate in viata urmatoare :D

Share this post


Link to post

@Bogdan: pentru ca este un Reno Megane Sport ;) Daca il compari cu unul cu motor de 1.4 standard te apuca groaza :D

Share this post


Link to post
Satori exagerezi putin cu poza aia, ca dovada uite un Megane cum arata

 

Da, si Megane a fost la vremea lui ostentativ. Ala simplu, nu Sport. Elementul nou fiind forma haionului, nu cum arata din fata.

 

 

 

Dar, daca tu doreai o comparatie, ar fi trebuit sa pui poza respectiva (Megane) langa una a TypeR (ca doar nu comparam mere cu pere si castiga prunele, nu?)

Si... hai, da-o dracu de treaba, daca tu zici ca Megane-ul e mai ostentativ ca un TypeR, s-a rezolvat misterul noxelor lipsa la ITP-ul tau. :) ) Du-te la munte. :D

 

...De asemenea bine arata si Skoda RS, Passat CC sau R Line .

 

 

Bine?... Bre, OSTENTATIV. Nu bine. OSTENTATIV.

Share this post


Link to post

Bine bre, foarte ostentativ arata si Golf R32 si Passat R Line . :P

Share this post


Link to post

Tractorul s-a transformat intr-un superb tanc marca Volvo. Bineinteles tot dric, inclusiv culoarea.

Share this post


Link to post

Vai, dar unde e cuplu', unde e chip-tuingu', unde e consumu'? > :)

Share this post


Link to post

A tuna Volvo este ca si cum ai incerca sa indrepti cercul de raza infinita.

Share this post


Link to post

Bei terminati cu prostiile, uite aci consum adevarat .post-725-1204542846_thumb.jpg

Share this post


Link to post

S-o stapanesti sanatos bre. Zi-ne detalii!!! Benzen? Te-ai dilit?

Edited by alx

Share this post


Link to post

Noi poze cu masinuta.

post-725-1213684125_thumb.jpg

post-725-1213684150_thumb.jpg

 

Masinuta nu a mai fost vanduta( deh la 6500E prefer sa o tin), o sa mearga nevasta cu ea la cumparaturi si la munci .

Share this post


Link to post

Ce roti mari si ce discuri miiiiiiici :) ) .

Share this post


Link to post

Roata-i mare ca sa incapa pe dansa toate contra-greutatile care trebuie =))

Share this post


Link to post

Roata nu e mare deloc, to cmai am trecut pe 17" in loc de 18" iar discurile sunt atit cit trebuie sa fie la o masina de 1.5 tone . Oricum franeaza exceptional golful, mult mai bine decit V70ul sau multe alte masini cu pretentii, era sa uit franeaza muuuult mai bine decit Nubira 2 sau 3 (sau toate la un loc) .

 

 

HAI ROMANIA !!!!! (inapoi acasa) =)) post-725-1213737250_thumb.jpg

Share this post


Link to post

La dricu mic am schimbat discurile de frana, am trecut pe Brembo, la fel de exceptional ca inainte numai ca acum iti rupe dintii de tot :D

Am schimbat toata directia + articulatia fata si am mai schimbat si ambreiajul, un total de 5000ron, acum se simt altfel cei 150 de caluti .

Masinuta a mai primit pt buna purtare un sistem multimedia 2DIN cu sistem de navigatie, o sa revin cu poze dupa ce reusesc sa-l montez, acum bordul este dat jos pt montarea sistemului dar nu prea am timp sa termin lucrarea. Sistemul a fost 600E dar merita fiecare banutz, car kit-ul cu bluetooth-ul este exceptional la fel si camera de marsarriere pe care o consider tare utila . Abia astept sa-mi fac ceva timp sa montez bordul la loc .

Share this post


Link to post

Pozne cu navigatia

post-725-1227870039_thumb.jpg

post-725-1227869783_thumb.jpg

post-725-1227869824_thumb.jpg

post-725-1227869849_thumb.jpg

post-725-1227869878_thumb.jpg

 

Concluzia mea este ca face toti banii acest sistem audio, radioul se aude exceptional, chiar mai bine decit vechiul Alpine, partea de CD audio este mai slaba insa dar carkitul este exceptional. Navigatia insa nu am apucat sa o folosesc pt ca nu am softul care trebuie :( .

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...