Jump to content
Sign in to follow this  
pixelconscious

pleaca Nistorescu ?

Recommended Posts

nu stiu daca este doar un zvon sau ceva adevarat. se pare ca Nistorescu va pleca de la evenimentul si in locul lui o sa vina... cine credeti? the one and only.. cristoiu :shock:

 

daca este adevarat atunci e grav.. asta inseamna un pas inapoi pentru libertatea de exprimare a presei din Romania. poate gresesc, dar m-am obisnuit sa consider Evenimentul Zilei un ziar care spune lucrurilor pe nume. posibila venire a lui cristoiu ar insemna schimbarea ziarului intr-un tabloid ordinar care in plus ar fi si afiliat puterii.

 

oare ce vor sa faca cei de la ringier ?

Share this post


Link to post

Parca totusi Cristoiu l-a ridicat nu!?!? Pe ziar adica !...Cica da ar pleca scrie chiar in ziar ...Personal nu prea imi place Nistorescu mi se pare oportunist - nu inseamna ca nu e bun !...Cristoiu a fost febletzea mea cand lucra la Zig Zag ..Acum s-a ramolit saracu !..Da' e misto pustiu Vulpe asta de la Adevarul ia bagati e pe prima pagina editorial !..Fain zau !

Share this post


Link to post

Am auzit şi eu zvonul ăsta, deci o fi ceva adevăr la mijloc.

Share this post


Link to post
Parca totusi Cristoiu l-a ridicat nu!?!? Pe ziar adica !...

parca si pe nistorescu tot el l-a scos mai la suprafatza. a fost si un scandal despre treaba asta acum vreo luna prin ziare...se acuzau unul pe altul ca sunt lingai politici la tuca show sau ca unul l-a facut pe celalalt ziarist...

in legatura cu plecarea..se pare ca e adevarat..cica a fost demis luni

Share this post


Link to post

cu tristete imi amintesc de campania electorala a lui geoana.. cristoiu era reprezentatul "presei libere" si trebuia sa il infunde cu intrebarile lui pe geoana. ce teatru trist al democratiei..

 

nu stiu cine l-a format pe cine, poate cristoiu este cel care l-a format pe nistorescu (asa cum el se lauda intr-o scrisoare deschisa) , cert este ca amandoi au drumuri si viziuni diferite.

Share this post


Link to post

Si mi se pare ca e foarte bine asa !Nu crezi!? (ca adica au viziuni diferite e bine sa-i citesti pe amandoi teri 100 cati draq sunt !!)

Share this post


Link to post

hehehe.. m-am prins :)

este bine ca au viziuni diferite, dar atunci cand pe toate posturile de tv, radio si in presa scrisa nu vezi decat "maretele realizari ale lui a. nastase" parca ti se acreste zau sa mai vezi INCA o opinie pozitiva la adresa guvernului. as vrea sa vad un raport echilibrat intre bine/rau, dar asta este putin probabil.

Share this post


Link to post

momentan singurele ziare apolitice cred ca sunt catavencu si evenimentul. romania libera nu o iau in discutie pentru ca ei sunt contra puterii din principiu :)

Share this post


Link to post

Oricum, interesantă iniţiativa radioului Academiei Caţavencu, mai ales acum în apropierea campaniei electorale. Singurele nume sigure sunt Mihaiu şi Exarhu, să sperăm că nici restul nu ne vor dezamăgi.

Share this post


Link to post

sa speram...

dar mi-e tare teama ca radu filip (zis si mr. cna ) o sa le puna tot felul de strambe.

 

noi ca noi, dar saracii oameni de la tara, cum pot ei sa afle cu adevarat ce se intampla ? nu au nici-o sansa... , vedeti exemplul vizitei " fructuoase " pe care a avut-o iliescu in canada.

Share this post


Link to post

Nu ştiu de ce, dar am impresia că le e cam teamă "organelor" de Caţavencu. Cert e că-n ziar au fost multe articole care sigur au călcat pe mulţi oficiali pe coadă, dar nu s-a lăsat cu sancţiuni. Am încredere în caţavenci ;)

Share this post


Link to post

Bai sper sa nu faca careva din voi criza nu pot sa-l sufar pe Mihaiu asat !...Deci n-am vazut asa infatuare nici anastase!! :) )))pe bune acum tipul nu-si mai incape in piele !..Singura j=kestie care-mi place la el e Mini Cooperul ala !!!

Share this post


Link to post
Bai sper sa nu faca careva din voi criza nu pot sa-l sufar pe Mihaiu asat

 

nici eu :(

si mie mi-a facut aceeiasi impresie

Share this post


Link to post

Lasati-l voi pe Mihaiu si concentrati-va asupra topicului care este unul foarte sumbru. Practic puterea este acum in plina campanie anti media non-obedienta. Sunt cateva pe lista si daca nu stau bine pe propriile picioare cum sta trustul Catavencu, vor cadea una cate una pana cand toti vom striga in cor traiasca rsr in frunte cu reprezentantul ei de seama A. Nastase.

Antena 1 este alta voce sacrificata de curand pe altarul ingamfarii lui Nastase. Practic televiziunile sunt toate obediente. Acum vedem ca baietii nu se opresc aici, vor continua si cu presa scrisa. Sa fie intr-un ceas bun si sa ne vedem la urne (daca se mai tin alegeri).

Share this post


Link to post

Da, şi mie mi-a făcut silă cotitura bruscă luată de A1 şi JN. De unde înainte de locale atacau PSD cot la cot cu ceilalţi, că deh - pe asta şi-au bazat şi ei campania, acum ling unde au scuipat, că s-a aliat PUR-ul cu PSD. Jenant, scârbos.

Share this post


Link to post

si iata ca ca zvonul s-a adeverit: 29 septembrie 2004 - o zi neagra pentru Evenimentul Zilei dar si pentru mine. ceea ce de 3 ani am considerat a fi un bastion, ultima reduta impotriva minciunilor, a tavalugului psd si a manevrelor politico-sociale nascocite de acest partid, ei bine.. aceasta reduta a fost cucerita.

 

Domnului Nistorescu ii sunt recunoscator pentru tot ce a facut in presa si mai ales pentru ca a reusit sa isi pastreze calea intr-un moment in care ceilalti ziaristi au acceptat rusinea tradarii de sine, a meseriei si cel mai important... a cetatenilor pe care aveau obligatia sa-i informeze corect!

 

 

La buna vedere Domnule Nistorescu!

-----------------

pentru maniacii ca mine iata si ultimul editorial la EVZ:

http://www.evz.ro/editorial/?news_id=167561

-----------------

 

-----------------

...si articolul aparut la Reuters: (scuze pt lungime)

 

Top Romanian editor quits amid muzzling claims

Romania's most outspoken newspaper editor resigned on Tuesday in what media watchdogs said was a result of government pressure to muzzle the press ahead of elections.

 

Cornel Nistorescu, editor of the major daily Evenimentul Zilei and seen by foreign observers as a fearless critic of the ruling ex-communists, quit two weeks after the paper's reporters protested against editorial interference by the owners.

 

"Both sides have reached the conclusion that there are irreconcilable differences between the ways they see the modernising of the newspaper," said a statement signed by Nistorescu and the paper's owner, the Swiss Ringier company.

 

But media watchdogs said this was yet another sign that the press was coming under pressure in Romania ahead of Nov. 28 parliamentary and presidential elections, with the government trying to silence its most vocal opponents.

 

The independent Romanian Academic Society think-tank said in a statement that Nistorescu was forced to leave after "unprecedented pressure" and voiced concern over media freedom.

 

"Such developments would be unthinkable in either Budapest or Warsaw, where foreign ownership of the media is associated with more, not less media freedom," the statement said.

 

Ringier has denied pressuring reporters to soften their reporting on the government and said Nistorescu will continue to publish columns in Evenimentul Zilei.

 

"It's a wrong interpretation to say that we are interfering in editorial policy," Ringier Romania managing director Thomas Landolt said.

 

Media watchdogs have long said that in Romania's overcrowded media market, state advertising money crucial for survival goes mainly to those friendly to the government.

 

Journalists at Evenimentul Zilei said the owners instructed them to cut political news, focus more on lifestyle stories and avoid subjects like corruption that may anger the government.

 

"Nistorescu's departure puts the newspaper's editorial independence under serious threat," they said in a statement.

 

The Balkan country which hopes to join the European Union in 2007 has received severe warnings from Brussels over its press freedom record after several reporters investigating corruption were violently attacked and the culprits never found.

 

Government spokeswoman Despina Neagoe was not available for comment but told Reuters recently: "Nobody can prove that the government has a role in muzzling the press ahead of elections."

Share this post


Link to post

e voilaaaa.. cine vine la Evenimentul Zilei ? nici mai mult nici mai putin decat cristoiu, ziaristul de servici al psd-ului.

 

cititi va rog editorialul domniei sale:

http://www.gds.ro/index.php/EDITORIAL/24-0...4#415307b542643

 

iar dupa asta spuneti-mi daca se poate ceva mai josnic :spume:

Share this post


Link to post

penibil...nimic mai mult...un catzel jerpelit care se gudura pe linga cei cu ciolanul in mina, poate ii pica si lui ceva...CRISTOIUUUULLLLEEEE :yousuck: BIG TIME :banplease:

Share this post


Link to post

Deci, ce ziare mai citim, că toate sunt cam în mâna PSD-ului ? :yousuck: :yousuck: :yousuck:

 

Academia Caţavencu ?

Share this post


Link to post

Bai deci nici mie nu mi-a placut kkt-ul ala din Canada da-o in (cuvant frumos pentru femei) mea ne-am facut de rahat in toata lumea si pe bune PENTRU CE !?!?....MAi grow up asta e viatza politica nu-l mai tot hulityzi atata pe Iliescu caci s-ar putea sa va para rau dupa el mai vorbim noi !...(sau ati uitata de Constantinescu!?!?...Las' ca poate Nastase va fi aplaudat in Canada - si cred asta ca asa cum e isi aranjeaza el ploiel inainte sa nu se trezeasc cu vreo buca' de urda in scufitza )...

Peste toate eu kiar nu intzeleg de ce plaeca mai nea Cornel!?!?!...Ca tare am impresia ca de fapt e o kestie de banutzi!!!...Om vedea ...Ah si btw cica Crsitoiu nu vine la EvZ ca nu s-a intzeles cu Ringier..Ta na na na ni !!!

Share this post


Link to post

nttttt...

sunt de acord cu spalarea rufelor in familie dar la montréal nu a fost criticata romania, acolo a fost un protest impotriva unor membri ai clasei politice din ro. de ce crezi tu ca ne-am facut de cacao ? a fost ceva anarhic acolo? iar daca da, a fost mai anarhic decat "florile" plantate de mineri in 92 si cand au mai fost mineriade ?

 

acest gen de proteste se intampla si in occident, democratia nu inseamna supunere, inseamna sa ai dreptul sa spui ceea ce nu iti convine. e adevarat ca este penibil sa pricopsesti un presedinte de tara (fie ea si second hand) cu taratze, branza, hot dogi si altele.. insa diaspora romana din canada a avertizat presedintia ca nu va accepta venirea lui iliescu. daca el a crezut ca poate sa le bage acelor oameni pumnul in gura asta e treaba lui. apropo, ati vazut ca politia si serviciile canadiene nu au intervenit ? asta DA lectie de democratie!

Share this post


Link to post

si inca ceva...

televiziunile din canada nu au facut deloc mare caz de ce s-a intamplat la inaugurare. cel putin asa spune diaspora...

Share this post


Link to post

Nu mai stiu cine a spus dar Iliescu a fost tratat occidental. A fost aceeasi chestie cu tartele cu frisca pe fetele politicenilor care se practica acolo. Si in plus e bine ca s-a intamplat acolo sa vada si strainii care e cu adevarat problema aici, nu cainii vagabonti si copiii din orfelinate.

Share this post


Link to post

mAI BAIETZI NOI NU O SA EVOLUM NEVER DACA FACEM CE AU FACUT MINERI !...THINK THINK THINK!!!

Share this post


Link to post

Scuze, dar Zmeu are dreptate: exprimarea în stilul ăsta, cu hotdog-ul, a fost blândă pe lângă plăcintele occidentale. Preferai cu târnăcopul ? :twisted:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...