Jump to content
Sign in to follow this  
Immortal

Adormit In Intersectie

Recommended Posts

(...) sunteti de acord sa facem o scrisoare, semnata de membrii forumului, direct catre Ministru de Interne (...)

 

Bravo, foarte buna initiativa! Sunt pentru!

Share this post


Link to post

Io is de acord cu ceea ce ai zis (iuliana) da ce crezi ca o sa faci cu asta , chiar crezi ca se va sesiza cineva?

Share this post


Link to post
X( Daca intr-o saptamana, maxim doua, nu se lasa cu nici o repercusiune, sunteti de acord sa facem o scrisoare, semnata de membrii forumului, direct catre Ministru de Interne in care ii cerem sa aplice legea?

 

 

Dupa parerea mea daca, dupa toata tevatura de prin presa, nu face nimeni nimic, nu cred c-o sa faca dupa doua saptamani cand majoritatea au si uitat deja de incident.

 

Nu ma intelege gresit, nu spun ca e o idee proasta.

Share this post


Link to post

ok , fa lista , eu is pentru !

Share this post


Link to post
O scrisoare se scrie maxim in 15 min, se semneaza la intalnirea forumului si o putem trimite si pe fax de la servici. Timp de forum avem?

Nu era vorba de timp propriuzis.. Era metaforic..

Nu ai nici o baza pe care sa faci asa ceva.. e pierdere de timp si nervi.. la asta ma refeream.

Si-acolo.. e sistemul.

Share this post


Link to post

A disparut filmuletul de pe site-ul protv... oare cu cat a cotizat?! :) )

Share this post


Link to post

Domnule Kornelush cred ca aici s-a terminat cu discutiile despre moralitatea si si hotararea politiei ,lucruri pe care le propovaduiati in alt topic.Finish,kaput.In viata mea sa nu mai aud depre acest organ al statului(a se citi locul unde se acopera toate magariile oamneilor cu bani si putere).Daca era un cetatean de rand era ridicat cu duba si dus direct la iml pentru recoltarea de probe biologice.Si mai aveti pretentia ca oamenii de rand sa respecte acesta institutie.Si ne mai luati si la misto pe deasupra.

Share this post


Link to post

:o fftopic: O pagina asemanatoare cu Furturi Auto nu exista si pentru Auto Accidentate, utila cand vrei sa cumperi o masina SH?

 

Multumesc.

Share this post


Link to post

Astia sunt tari de tot! A disparut stirea cu respectivul de pe majoritatea site-urilor de stiri. Link-ul de la protv pe care am vazut si filmuletul: "Articolul nu exista!". =D>

Uite, asta inseamna sa ai bani si putere!

Share this post


Link to post

Daca au inceput deja si curatenia presei, parca vad ca vor zice ca de fapt a suferit o criza si el era in coma/lesin...mai stiu eu ce... gata sa moara saracu' om si noi il acuzam pe nedrept :grumpy:

 

 

Later edit: Le-am scris pe site-ul indicat de Kornelush > :) , sunt curioasa daca/si cand imi vor raspunde. Va tin la curent.

Edited by iuliana

Share this post


Link to post
Domnule Kornelush cred ca aici s-a terminat cu discutiile despre moralitatea si si hotararea politiei ,lucruri pe care le propovaduiati in alt topic.Finish,kaput.In viata mea sa nu mai aud depre acest organ al statului(a se citi locul unde se acopera toate magariile oamneilor cu bani si putere).Daca era un cetatean de rand era ridicat cu duba si dus direct la iml pentru recoltarea de probe biologice.Si mai aveti pretentia ca oamenii de rand sa respecte acesta institutie.Si ne mai luati si la misto pe deasupra.

 

:o fftopic:

Omul a incercat sa ajute pe topicul asta, de ce sari la el? Ca sa nu zic, a precizat si pe topicul celalalt ca sunt o groaza de "militieni" prin Politie.

Share this post


Link to post
:o fftopic:

Omul a incercat sa ajute pe topicul asta, de ce sari la el? Ca sa nu zic, a precizat si pe topicul celalalt ca sunt o groaza de "militieni" prin Politie.

:o fftopic: Eu nu am nimic personal cu el ci cu institutia in care lucreaza.Asa ca o comparatie : daca stam toata ziua in buda chiar daca ne parfumam cu Chanel tot a ... mirosim.Si nimeni nu neaga ca in politie sunt si oameni onesti care incerca sa isi faca meseria cinstit.Dar asta e imaginea pe care si-au creat-o SINGURI.

Share this post


Link to post

Iote bre ca iar il da la proteveu...

 

PS Si eu zic totusi sa-l tratam pe Kornelush ca pe un coleg de forum, indiferent unde lucreaza. Chiar si asa, nu este el vinovat de ceea ce este rau in politie. Macar a avut curajul sa spuna unde lucreaza, stiind cred la ce se expune.

 

Tin sa specific ca: nu-l cunosc personal, n-am schimbat nici macar o replica pe forum cu el, cu atat mai putin in realitate. Dar fiind galatean, astept sa vina la intalniri ca sa ne cunoastem :)

Share this post


Link to post

Mda, si rezultatul: 6 politisti anchetati din care 4 au fost sanctionati...ce inseamna sanctionati habar n-am, probabil ca i-a tras sefu' de urechi, insa e o alternativa buna, se pare, la sanctionarea barosanului :-W

Share this post


Link to post

Metodele de santionare sunt : ( stiu ca am fost in domeniu )

1. Verbala ( adica urla unui la tine )

2. Scrisa ( adica urla unu la tine in scris )

3. Reducere dinsalariu pe o perioada de la 1-3 luni

4. Retrogradarea in funtie

5. Preaviz de concediere

 

In cazul de fata presupun ca s-a facut o sanctionare verbala care suna ceva de genu asta :

Bah idiotilor, inainte sa il trimiteti pe sefu' acasa trebuia sa va vina in mintea aia goala sa il suiti in duba ca si cum l-ati fi dus la spital pentru recoltarea de probe si de fapt sa il duceti acasa. NU sunteti buni de nimic, trebuie sa ma bagati pe mine mereu la apa. Nimic nu stiti !

 

Trust me, I know !

Share this post


Link to post
Domnule Kornelush cred ca aici s-a terminat cu discutiile despre moralitatea si si hotararea politiei ,lucruri pe care le propovaduiati in alt topic.Finish,kaput.In viata mea sa nu mai aud depre acest organ al statului(a se citi locul unde se acopera toate magariile oamneilor cu bani si putere).Daca era un cetatean de rand era ridicat cu duba si dus direct la iml pentru recoltarea de probe biologice.Si mai aveti pretentia ca oamenii de rand sa respecte acesta institutie.Si ne mai luati si la misto pe deasupra.

De ce ai impresia ca te-am luat la misto???Intra pe adresa respectiva completeaza tot ce trebuie acolo si ai sa primesti raspuns pe mail si TELEFONIC.Credeti ca eu sunt deacord ca simplu agent sa vreau sa-mi fac datoria si sa ma sune cine stie ce sef si sa-mi zica sa-mi vad de treaba???

Ai gresit-o de data asta

 

Iote bre ca iar il da la proteveu...

 

PS Si eu zic totusi sa-l tratam pe Kornelush ca pe un coleg de forum, indiferent unde lucreaza. Chiar si asa, nu este el vinovat de ceea ce este rau in politie. Macar a avut curajul sa spuna unde lucreaza, stiind cred la ce se expune.

 

Tin sa specific ca: nu-l cunosc personal, n-am schimbat nici macar o replica pe forum cu el, cu atat mai putin in realitate. Dar fiind galatean, astept sa vina la intalniri ca sa ne cunoastem :)

Cu cea mai mare placere o sa vin la intalniri si o sa vedeti de fapt si de drept cum sta realitatea.

Share this post


Link to post

Cred ca incet , incet ne pierdem dreptul sa mai protestam , sa avem pareri ! Si asta pentru ca nu facem nimic . Daca cineva a avut ideea sa facem o scrisoare de protest , multi au zis ca " oricum nu schimbam nimic ... un fel de las-o bre , ca merge asa ! " .

Si asta e motivul pentru care un v8 prins in oras cu 140/h scapa fara sa ia macar amenda , asta e motivul pentru se conduc SL-uri de la 16 ani , functionarii publici isi fac piata cu masinile primariilor iar primarii adorm de beti in intersectii .

Cand fiecare dintre noi munceste asa cum stie si poate pentru o mana de bani si cei pe care noi i-am angajat sa lucreze in slujba noastra devin "arieni" , trebuie sa ne punem un mare semn de intrebare ! Sa cantarim atent daca ne recunoastem sclavii parvenitismului sau avem in noi acea urma de demnitate pentru a protesta .

Mi-e ciuda ca am ajuns o natiune condusa de ciobani,de betivi,de semianalfabeti cu tupeu ; o natiune de fraieri , de oameni imbatraniti , tematori , umili , o natiune de lasi .

Share this post


Link to post

Cam generalizezi @MasterYoda! Eu nu ma simt nici fraiera, nici imbatrinita, nici tematoare, nici umilasi in nici un caz lasa!

Si esti cam :o fftopic:

Share this post


Link to post
Cred ca incet , incet ne pierdem dreptul sa mai protestam , sa avem pareri ! Si asta pentru ca nu facem nimic . Daca cineva a avut ideea sa facem o scrisoare de protest , multi au zis ca " oricum nu schimbam nimic ... un fel de las-o bre , ca merge asa ! " .

Si asta e motivul pentru care un v8 prins in oras cu 140/h scapa fara sa ia macar amenda , asta e motivul pentru se conduc SL-uri de la 16 ani , functionarii publici isi fac piata cu masinile primariilor iar primarii adorm de beti in intersectii .

Cand fiecare dintre noi munceste asa cum stie si poate pentru o mana de bani si cei pe care noi i-am angajat sa lucreze in slujba noastra devin "arieni" , trebuie sa ne punem un mare semn de intrebare ! Sa cantarim atent daca ne recunoastem sclavii parvenitismului sau avem in noi acea urma de demnitate pentru a protesta .

Mi-e ciuda ca am ajuns o natiune condusa de ciobani,de betivi,de semianalfabeti cu tupeu ; o natiune de fraieri , de oameni imbatraniti , tematori , umili , o natiune de lasi .

 

 

Frumoasa dizertatie, extrem de patetica si fara subiect (adica off topic). =D>

 

1. Scrisoarea de protest de care vorbesti, are valoarea unui sul de hartie igienica in cazul de fata. Alcoolemia se face la momentul constatarii faptei, nu dupa ce faci tu o scrioare de protest a doua sau a n-a zi. Ca despre alcoolemie era vorba.

 

2. Cei care au gresit au fost pedepsiti daca ai urmarit cazul, fara ca "un grup de cetateni indignati" sa ceara asta.

 

3. Nu era "un primar beat", era un "consilier judetean beat". In ambele cazuri sunt alesi ai cetatenilor urbei.

 

4. Cei nominalizati la punctul 3 nu conduc natiunea noastra. Poate pe a dumneavoastra :D

 

5. Functionarii publici nu sunt angajati, ci sunt alesi sau numiti si nu sunt sub incidenta contractului de munca - ci a raporturilor de de serviciu conform legii nr. 188/1999. Si aici nu se incadreaza presedintele consiliului judetean, nici consilierii. Ei nu primesc salarii ci indemnizatii de la bugetul local la care contribuie in cazul de fata constantenii.

Cei despre care amintesti sunt sub incidenta legii nr. 215/2001 a administratiei publice locale. Si nu fac parte din institutia primar, ci din consiliul judetean care a fost validat in urma alegerilor locale.

 

Deci aia cu "noi i-am angajat" cade. Cel mult "noi i-am ales", si ca la masini, poti sa alegi una buna sau una proasta. Dar nu poti da vina pe masina.

 

6. ARIÁN1, -Ă, arieni, -e, adj., s.m. şi f. 1. Adj. Care ţine de arianism, privitor la arianism. Erezie ariană. 2. S.m. şi f. Adept al arianismului. [Pr.: -ri-an] – Din fr. arien.

Sursa: DEX '98

 

ARIÁN2, -Ă, arieni, -e, s.m. şi f., adj. 1. S.m. şi f. (La pl.) Denumire mai veche dată popoarelor indo-europene; denumire actuală pentru popoarele indo-iraniene; (şi la sg.) persoană care aparţine unuia dintre aceste popoare. Termen folosit de rasişti spre a denumii populaţiile albe în general şi pe strămoşii germanilor în special. 2. Adj. Care aparţine arienilor2 (1), privitor la arieni2. [Pr.: -ri-an] – Din fr. aryen.

 

(Cf. DEX)

 

Ce ai vrut sa zici?

 

7. Din natiunea condusa de ciobani, betivi etc din care faci tu parte, noi nu facem, ca nu suntem fraieri. Dar daca nu-ti place acolo, la arieni, vino bre la noi in Romania!

 

PS Cand vrei sa faci o "scrisoare de protest", daca vrei sa te asculte cineva (adica sa o ia in seama), trebuie sa te documentezi mai intai. Trebuie sa stii cum sa scrii si cui te adresezi (si ce competente are). Daca scrii una de forma postului tau, risti sa te faci de ras in cel mai fericit caz. Chiar daca esti plin de intentii bune.

Numai bine!

Share this post


Link to post

Am mai vazut la TV cum ca domn Prefect a adormit la volan in urma unor dureri foarte mari, venite de la spondiloza si ca de aceea se pare ca a adormit, i-a zis lui medicul. Care medic?! Sa vina medicul ala sa zic asta in fata camerelor, sa vedem ce mai iese :-W

 

Din cate stiu eu spondiloza asta e o boala de oase cu sediul central undeva pe la ceafa. Are si mama dar nu a adormit niciodata in intersectii sau mai stiu eu pe unde :P

Share this post


Link to post
Din cate stiu eu spondiloza asta e o boala de oase cu sediul central undeva pe la ceafa. Are si mama dar nu a adormit niciodata in intersectii sau mai stiu eu pe unde :P

 

Macar acum stii ca poate sa adoarma linistita oriunde, ca nu i se poate intampla nimic. :D

Share this post


Link to post
Intra pe adresa respectiva completeaza tot ce trebuie acolo si ai sa primesti raspuns pe mail si TELEFONIC.

 

Ii compatimesc pe cei care au avut de suferit din pricina neaplicarii procedurilor, insa si daca le aplicau poate masurile erau mai drastice.

Mie imi atinse bara cu usa o maman' cam neatenta si-mi lasa o dunga pe bara. In acest caz cu mare cerinta de logica nu cred se impunea un test de substante bahice deoarece Kalosul care se afla in parcare nu era in miscare, iar maman' era ocupanta locului din dreapta, totusi ce credeti ca a facut POLITIA Rutiera din Constanta??

RASPUNS CORECT - verificarea cu etilotesterul. =))

In concluzie trebuie sa admitem ca au deprinderi insa nu le aplica decat celor de teapa noastra. Cred ca nu trebuie sa mai amintim sutele de exemple in care Politia Rutiera Nationala refuza sa-si faca datoria si cati morti si mutilati raman drept consecinta in urma incompetentei acestor supusi ai statului, platiti cum zice Moshul din dijma anuala. De aici si manifestarile sfidatoare din Piata Victoriei cu scartait de pneuri la adresa capetelor de creta. Cica i-au imblinzit pe cei doi, eu zic ca le-au:"* * * *" stiti voi ce sau daca nu o potriviti.

 

:o fftopic: Cred ca mi s-a trimis raspunsul prin curier rapid :scarpin: , ca bate postasul cod morse cu "p*****l" in usa. Ce zici o fi cu plata taxelor la destinatar?? =))

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

:o fftopic: Poate nu am fost clar inteles:eu chiar nu am nimic cu Kornelush.Nu il cunosc personal(poate o sa fie ocazia pe la o intalnire nationala).Eu sunt suparat pe faptul ca incerca sa spuna niste lucruri despre politie care de fapt nu sunt reale.Legea exista si se aplica doar pentru cei mici.

Cum au actionat politistii din Constanta, oricum ai privi, e aiurea.Sa zicem ca d-l respectiv nu era beat ci pur si simplu i se facuse rau.Nu era normal sa il duca la un spital pentru investigatii sau sa cheme o salvare?Ori ei nu a facut nimic nici in acest sens,ceea ca ma face sa inclin spre varianta cu betia.Au fost sanctionati acei politai.Sunt cdurios ce sanctiuni or sa mai ramana dupa contestatii si dupa reanalizarea pedepselor.Nu stiu de ce cred ca acum era pra calda fapta ca sa nu se intample nimic.Dar peste 30 zile,luma o sa mai uite si nu o sa mai ramana mare lucru din pedepse.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...