Jump to content
Sign in to follow this  
kornelush

De Ce, Cum Si In Ce Fel?

Recommended Posts

Bun, dat fiind acest topic, am si eu nelamuriri la primul accident serios patit.

 

Deci, povestea este ca am fost lovit si vatamat corporal de alt sofer. Pana acum, pe partea cu politia am facut alcooltestul imediat dupa accident, am dat RCA-ul si toate celelalte detalii, am facut declaratia de depunere a plangerii penale. Urmeaza sa scot si certificatul de la IML, cu numarul de zile de ingrijire, si dosarul pleaca la Parchet.

 

Ce se intampla mai departe ?

Share this post


Link to post

Cred ca ar fi mai bine pe messenger.

Share this post


Link to post

Ok dar ulterior puneti rezumatul aici, da?

Share this post


Link to post

Rezolvat pe messenger.E foarte mult de scris si imi este mai simplu asa,

Daca e cineva , oricine care are nevoie de sfaturi , cu cea mai mare placere, insa o singura rugaminte am , frustrarile legale de alde garcea postati-le in alta parte.

Numai bine.

Edited by kornelush

Share this post


Link to post

Unde pot face o reclamatie pt atitudinea unui politist care a raspuns unui apel de urgenta la 112 . Aceste apeluri mai sunt sau nu inregistrate , sau mai explicit , se pot sterge ?

Share this post


Link to post

Ai mesaj pe prv .

Share this post


Link to post

Vreau sa stiu si eu ce masuri se pot lua de catre militie sau jandarmi in cazul in care un tigan nespalat isi face nunta la coltul strazii si scoate din sarite un cartier intreg?

Share this post


Link to post

Nu, Zmeule, ce poate face "organu'", nu tu.

Îi poate amenda, dar nu le poate opri muzica şi nu le poate confisca urlătoarele, aşa cum probabil speri şi tu.

Share this post


Link to post

Degeaba :( traim in tara nimanui,nici nu se obosesc.Sa mai zica cornelush ca am ceva cu el sau cu mulitia maciucii ca in nici o tara din Europa asta nu e posibil asa ceva...

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

Vis-a-vis de locul unde muncesc locuiesc niste conationali. Acum vreo doi ani a intrat politia peste ei inarmati ca de razboi.

 

Acum vreo luna ma asez eu la masa in curtea firmei cand deodata incepe... Un acord de... sintetizator, unul de pian de piept si da-i si da-i. A fost 5 minute numai instrumental. Cand se pregateau sa cante si cu gura (s-a auzit un "si acum cel mai bun ...") totul se inchide. A venit politia. A venit o masina dupa care a mai venit una. Za end.

Share this post


Link to post
Degeaba :( traim in tara nimanui,nici nu se obosesc.Sa mai zica cornelush ca am ceva cu el sau cu mulitia maciucii ca in nici o tara din Europa asta nu e posibil asa ceva...

Singura masura LEGALA in speta data de tine este contraventia (L61/1991 art.2,pct.28), ceea ce probabil au si facut militienii aia sau cum le zici tu.

Daca doar atat pot face LEGAL tu cam ce ai vrea sa le faca??

Chiar nu intelegi ca legile la noi sunt sub orice critica??

Share this post


Link to post

Sa-i impuste in cap, fara "Buna ziua!", evident.

Share this post


Link to post

A venit Jandarmeria,e liniste acum.Deci,se poate.Au inceput sa dispara si din masinile parcate deampulea de blocat toata strada...sper sa nu inceapa din nou :( mai tarziu dupa ce pleaca astia...

Share this post


Link to post

De cate ori mi-am dorit sa fac asta, daca eram acoperit de lege...

Share this post


Link to post

Eh, vezi? E si ceva bun in lege.

Share this post


Link to post

M-am bucurat degeaba,au inceputdin nou.Ata ete,geamuri inchise si ignore.

Share this post


Link to post

Suna din nou, nu te lasa, nu ai nimic de pierdut.

Share this post


Link to post

Absolut, daca nu-i suni/chemi din nou, e (total) inutil primul demers :|

Share this post


Link to post

Apropo de 112, mai depinde si de ...acoperirea locala ca sa zic asa; am avut un conflict acum 3 ani, la Hanul Piratilor cu un grup de scandalagii manelisti din care unul era body-guardul unui mare mahar din Constanta. Dupa ceva apeluri la 112, s-a deplasat un echipaj care n-a avut nici o eficienta, la fel ca si urmatorul. A trebuit sa fac o noapte alba si sa-mi apar familia la propriu de grupul care devenise agresiv, in urma apelurilor mele... De atunci incerc sa evit locurile de genul ala, pana la urma daca te amesteci cu tarate, te mananca porcii...

Edited by Wolfman

Share this post


Link to post

Doar asta mai poate rezolva "problema"

post-788-1218989154_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Politia CT, ca si politia Pitesti si Dambovita sunt recunoscute ca "timide". Asa au fost multe, cea din Buzau sau Craiova erau pe primul loc, intr-o vreme. Pe masura ce dispar fratii din comanda ministerului, dispare si "timiditatea". Din pacate, amestecul dintre civilia ministrului si militarizarea sefilor a fost gaselnita prin care fratii nu pot fi pedepsiti. Cine a legiferat asta ? Infractorii din parlament.

Share this post


Link to post

Au plecat ma.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...