Jump to content
Sign in to follow this  
CARABUSU

Daewoo Tico Sl

Recommended Posts

Pt tico nu trebuia DOT3? Vezi in manual cel mai bine!

Share this post


Link to post

Stiu ca in manual scrie de DOT3 dar am inteles ca ar merge fara probleme si DOT4.

 

 

Share this post


Link to post

Ultima oara cand scriam pe aici ziceam ca-i dau foc Ticoseniei, intre timp am mai fost inca o data la service pentru o constatare si s-a ajuns la concluzia ca zgomotul e de la caseta de directie, mai precis de la bucsa de teflon de pe dreapta. Mi s-a recomandat sa schimb caseta cu totul ca cica ar fi si pe stanga un pic bolnava, faza e ca n-are joc si raspunde foarte bine la manevre, dar ... trebuie schimbata.headbang2.gif

Asa ca pina cand fac rost de 5 bastoane ca sa cumpar caseta noua, am ales sa schimb bucsa de teflon, in locul careia s-au pus doua bucse de teflon si momentan tace, ceva ceva tot se mai aude pe acolo, dar naiba sa o ia!

Toata operatiunea m-a ajuns 50 lei si o atentie la mecanic ca a fost de treaba, a facut si treaba buna si a venit si de la 7 pentru mine.

 

Am ajuns is la 128510 km cu ea, urmeaza schimbul de ulei si de filtre ca au cam trecut cei 10k km si poate mai prin iunie/iulie incep cosmetizarea. Zonele tratate cu fertan is negre toate, am sa le dau cu grund si lac. Trebuie sa ma caut si doua anvelope pe spate ca se cer schimbate astea care le am, altceva nu stiu ce sa mai zic ... Am scos un consum de 4.6% , cel mai mic de pina acum greenguy.gif

post-20245-127237117842_thumb.jpg

post-20245-127237123134_thumb.jpg

post-20245-127237127651_thumb.jpg

Edited by Carabusu junior

Share this post


Link to post

Boala acestor masini...caseta de directie.20000000.gif E bine macar ca nu e foarte scumpa, comparativ cu alte masini.

 

offtopic.gif Poate facem o mica reuniune(a se citi gratar40000000.gif ) de 1-2 mai. Ne auzim la un telefon sa stabilim exact. Eu vin cu aragazu'30000000.gif .

Share this post


Link to post

Am mai facut o manareala la Tico din dotare, am indoit putin tijele de la tetiere ca sa fie mai aproape de bostan (cap) :mrgreen: Era cam incomoda pozitia initiala, cel putin la drum lung nu aveai cum sa lasi capul pe ea fara sa stai ciudat. Acum e foarte bene, am sa pun si foto cand mai apuc :drinkers:

 

LE. Am rezolvat si cu hayonul infundat, am desfacut plasticul, am impins tabla in afara si surpriza, arata ca din fabrica, asa ca pina la altele am infasurat o carpa bine si am bagat-o acolo ca sa stea tabla dreapta. Pe viitor ma gandesc sa-i bag putina spuma poliuretanica :mrgreen:

Edited by Carabusu junior

Share this post


Link to post

Tot problema asta si la mine, doar ca am tetiere din alea model '9640000000.gif si nu am incercat le fac nimic.

 

Imi place foarte tare interiorul la masina ta, e asa curat!rolleyes.gif

  • Like 1

Share this post


Link to post

Am mai facut o manareala la Tico din dotare, am indoit putin tijele de la tetiere ca sa fie mai aproape de bostan (cap) :mrgreen: Era cam incomoda pozitia initiala, cel putin la drum lung nu aveai cum sa lasi capul pe ea fara sa stai ciudat.

Dupa mine nu e bine, tetierele, parerea mea, nu sunt pentru a te odihni, ca te ia somnul, ele sunt facute in caz de ceva sa nu-ti rupi gatul.

Share this post


Link to post

Dupa tine ai pune niste tzepushe ca la Praslea si merele de aur :D .Nu are legatura confortul cu adormitul la volan, ce, aia de au mertz mor pe capete, de somn? :D

  • Like 1

Share this post


Link to post

Stiu scopul lor, dar oare la autoturismele astea mai noi, reglajul ala al lor e pus asa la smechereala?

In pozitita in care le am acum n-are cum sa ma ia somnul, poate doar daca n-am dormit vreo doua nopti :mrgreen: . Nici daca as vrea sa las capul pe spate nu am cum ... o sa mai revin cu fotografii :thumbl:

 

@Vlad - Se poate rezolva si la ale tale .

Share this post


Link to post

Cred ca "reglajul" tijelor ajuta si in caz de accident - iar ca si confort - Cielo are o posibilitate de apropiere a tetierei de cap - si chiar o folosesc.

Share this post


Link to post

Salutare,

 

Foarte bine ai facut (chiar arata foarte bine; puteau sa faca si astia de la daewoo un reglaj caci nu cred ca ne costa mai mult). Dar ma gandeam: oare exista o posibilitate sa punem si la scaunul spate (bancheta) tetiere ca pe fata? Ar fi foarte frumos. Arata cam nasol fara. Zici ca ii lipseste ceva.

 

Succes in continuare

PS: Cum iti tii interiorul curat? O duci la spalatoarie sau speli tu interiorul?

Share this post


Link to post

Sorin, din cate stiu, tetiere cu reglaj pe inclinatie sunt pe Nubira si Leganza, nu stiu daca si la Cielo/Espero sunt ... dar la celelalte doua stiu sigur ptentru ca intr-o perioada chiar ma batea gandul sa fac rost de undeva de niste tetiere de Nubira si sa le imbrac la culoare, dar nu m-am mai complicat.

 

La bancheta spate nush ce sa zic, cel mai fain ar fi daca ai schimba spatarul cu totul, nush cat de bine ar da niste tetiere de dimensiuni normale.

 

Bai, ce sa spun, interiorul a fost curatat acu vreo 3 ani cred la o spalatorie, in vara, inainte sa o iau eu am mai curatat un pic mocheta si tapiteria cu Vanish iar de atunci numai aspirat la doua saptamani si cam atit :mrgreen:

 

Dupa ce scap de BAC si admitere, janghina intra la cosmetizat, iar pe linga asta trebuie sa schimb caseta de directie, distributia, vreau sa schimb si bratele si bara stabilizatoare pe spate, gumele pe spate si in august tre sa-i fac si ITP-ul pe care am de gand sa-l trec pe merit, nu la blat .

Asa in mare as avea de bagat cam vreo 1500-1600 ron

 

LE. Era sa uit, luna asta s-au implinit 10000 km de cand suntem impreuna, fara incidente si probleme tehnice majore, totusi parca la taica-miu nu cerea asa des bagata in service :mda:

Edited by Carabusu junior

Share this post


Link to post

Era si ea mai tanara...nu mai poate cum putea candva!10000001.gif

Share this post


Link to post

Are dreptate Vlad_Andrei - masinile noastre incep sa isi arate varsta - e drept, mai tarziu si mai putin decat multe altele mai "cu renume" - dar se simte...

Pana pe la 10 ani nu s-a umblat la nimic - decat schimb de consumabile, o macara de geam, o curatare de IAC si bujii. De pe la 11 incolo am mai umblat la diverse - insa nimic major dupa parerea mea, o parte chiar datorate exclusiv gastii de pitici ce salasuiesc prin cutia mea craniana. Sau scaparilor in "planul de intretinere".

 

Dar de "putut" poate, si inca excelent.

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Se vede ca esti pasionat. E numa buna masina pentru un tinerel.Consum potrivit, intretinere ieftina, de plimbat din A in B e perfecta.

 

PS:In legatura cu bacul, si eu astept ultimele noutati.Umbla vorba pe la realitati si antene ca vor profii sa il boicoteze...admiterea la facultati sa se faca doar cu concurs de dosare sau examen de admitere in cadrul facultatii.Poate o sa fim generatia fara bac :) )...Tii minte ca si in clasa a 8-a a fost greva vreo 2-3 saptamani ? Ce noroc/ghinion avem...

Share this post


Link to post

Se poate spune si pasionat, eu ma consider obsedat, ca ma oftic de fiecare data cand ceva nu mere cum trebe si vreau ca toate sa fie perfecte, insa la o masina de 12 ani nici daca ai vrea n-ai cum s-o mai aduci in starea in care era atunci cand era noua :mrgreen:

 

Deocamdata vreau sa o aduc intr-o stare cat mai bune atit din punct de vedere mecanic cat si estetic si sa o pastrez asa cel putin doi ani, dupa care am de gand sa dau jos tot de pe ea si sa-i refac tinichigeria .

 

In rest nu pot sa ma plang :drinkers:

 

Cat despre BAC, eu zic ca n-au tupeu sa-l boicoteze si nici sa inghete anul, iti dai seama cati prieteni isi vor face dragii profesori b-( . De admitere stiu ca la poli se da admitere inca, numai la Iasi se intra pe concurs de dosare. Eu oricum o sa-mi depun si la Iasi si la Buc la Automatica, Electrotehnica si Telecomunicatii :mrgreen:

 

Si sa inteleg ca suntem frati de suferinta nenea Raresh? :-?

Share this post


Link to post

Tin sa mentionez ca am avut placerea sa conduc masinuta Carabusului si se simte diferenta fata de a mea inca din momentul in care pleci de pe loc! Se vede ca o intretine si are grija ca totul sa mearga cat mai bine!ok.gif

Share this post


Link to post

Suntem frati Carabusule, oricum pana la bac avem o zi libera in 24 mai, inceputul grevei in 31 mai, de azi nu se mai pun note, in iunie "se zice" ca nu se preda...si restul mai vedem.Pana atunci, drumuri cat mai bune !!smilies29.gif

Share this post


Link to post

Simplu ... intersectie cu acordare de prioritate ... Eu ma pregateam sa fac dreapta, mai veam in fata un Opel Vectra, viteza nu aveam, cel mult 15-20 km/h, din stanga venea tare unu, Opelul a franat, eu nu eram asa atent, frana la fund, si m-am oprit sub bara lui. El nu a avut decat o zgarietura de la sticla farului meu. Eu m-am ales cu bara zgariata un pic si farul spart pe dreapta :wallbanger:

 

Cel mai aiurea e ca de acolo pina acasa mai afaceam cel mult 3 minute ... mi-i o ciuda de mor :wallbanger:

Edited by Carabusu junior

Share this post


Link to post

Alex, s-a inventat distanta regulamentara (cine o mai respecta-o).Acum, la gagici cred ca gasesti ce trebuie.Or fi dezmembrari tico/matiz prin zona?!?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...