Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Problema aliniere volan Kalos. Geometrie?

Recommended Posts

De altfel, problema cronica a masinilor autohtone produse de Dacia:

ca sa merg drept, pe un drum fara inclinatii trebuie sa tin volanul putin inspre stanga. Nu este de la inclinatia drumului, sunt sigur de asta.

Masina nu trage stanga sau dreapta sau daca o face nu ma prind eu. Diferenta este intre 5 si 10 grade.

 

Am fost la DiBas sa rezolv aceasta problema dar au cam stambat din nas si am lasat-o balta.

Intrebarea: "merge" si asa? (in ideea ca oricum este airbagul in volan si nu vreau sa risc sa uite vreun fir baietii dupa ce regleaza volanul)

Share this post


Link to post

Eu aş zice "merge şi aşa".

Share this post


Link to post

De acord cu VAXXi ; n-are nimic daca sta putin stramb , atata timp cat masina merge intr-adevar drept si nu trage intr-o parte . Oricum , la drumurile noastre , o sa fii nevoit sa umbli pe la caseta de directie etc si atunci o sa-i rezolvi si asta cu volanul stramb. Pana atunci , las-o asa ! Pacat insa , de obicei asa ceva vedeai numa' la "masini" gen Dacia ... Cand iti iei ceva mai bun , parca te astepti sa scapi de chestiile de genu' asta !

Oricum , se pare ca esti tu ghinionist , caci am vazut cateva Kalos-uri de aproape si toate aveau volanul ok ( sau , cel putin , nu am sesizat ceva in neregula ) !

Share this post


Link to post

si eu ma asteptam la fel... dar sunt foarte bucuros ca asta este singura problema. :-D

Si, parte din motivul pentru ca nu am rezolvat-o, este ca era prima masina pe care o aveau cu problema asta, sau cel putin asa au spus ei, si nu voiam sa faca experimente pe ea.

Share this post


Link to post

Incearca sa mai faci o verificare: raza minima de viraj daca este egala stanga-dreapta.

Daca sunt egale, trebuie repozitionat volanul. Daca nu, caseta nu este corect pozitionata (impartita, cum zic unii) si trebuie sa se recurga la reglarea unghiurilor. Abia apoi se va corecta pozitia volanului.

 

Poti face asta destul de simplu, pe o strada fara circulatie, cat mai larga si masori ochiometric daca masina vireaza (total) la fel stanga cu dreapta. Diferentele ar trebui sa fie minime.

 

Repozitionarea volanului nu cred ca implica airbagul. Cred ca repozitionarea se face din articulatiile de conectare cu caseta. Parca volanele cu airbag sunt corp comun cu coloana (???)

Share this post


Link to post

eu am facut altceva. pe loc, am tras maxim dreapta si maxim stanga. mie mi se pare a fi diferenta, dar poate sunt subiectiv. e foarte greu sa fac asta obiectiv sau nu am gasit eu metoda adecvata.

Share this post


Link to post
eu am facut altceva. pe loc, am tras maxim dreapta si maxim stanga. mie mi se pare a fi diferenta, dar poate sunt subiectiv. e foarte greu sa fac asta obiectiv sau nu am gasit eu metoda adecvata.

Daca vrei ceva obiectiv , fii atent la baiatu' : te uiti in carticica , vezi care este spatiul minim de virare , dupa care pui niste oameni pe marginea drumului , astfel incat distanta dintre tine si ei sa fie cea indicata in carte . . Apoi , faci virarea (Faci figura asta pt cotire in ambele sensuri) ; daca manevra s-a soldat cu victime omenesti , inseamna ca nu este in regula cu caseta de directie . Asta este obiectiv , caci ai martori ... sau ai avut inainte de manevra ! :-D

Glumeam , desigur ; obiectiv = service (da' unu' in care sa mergi cu incredere , nu unu' in care sa ti se spuna exact ce vrei sa auzi ) .

Share this post


Link to post

Ar mai fi o varianta de verificare:

 

-mergi intr-un poligon (Ilioara, de exemplu), mergi cu masina PERFECT DREPT

-faci un semn cu creta pe asfalt in dreptul rotii dreapta fata

- brachezi maxim stinga si mergi pina roata dreapta fata a descris jumatate de cerc, corespunzator unei intoarceri de 180 grade ... ca sa nu pierzi reperul, iti trasezi o linie perpendiculara pe directia initiala de deplasare a masinii si cauciucul din dreapta va sterge creta exact la raza minima de viraj.

- masori distanta de la primul reper la urma cauciucului.

- repeti masuratoarea pentru viraj stinga.

 

Daca valorile sint diferite substantial (30-50cm) e problem!

 

De fapt, decit sa faci desene pe asfalt, mai bine mergi in service (parerea mea!), pina la urma aia repara acolo Opel, nu cred ca nu dovedesc la Kalos :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post

@satori- completeaza si locatia in profil. Daca esti din Constanta, incearca testul pe plaja. Este ideal (la fel ca verificarea sau reglarea farurilor, noaptea pe ceata). Nu uita sa ai o ruleta la tine.

Share this post


Link to post

Completat.

Nu sunt din Constanta si, sincer sa fiu, nici nu stiu cum se face testul pe plaja :?

Share this post


Link to post

Pai banuiesc ca este acelasi procedeu descris de FLEX , doar ca nu mai ai nevoie de creta ... :-D , marcajele de inceput si sfarsti putand fi facute cu degetzelu' ... ( nu va gandizti la prostii )

Share this post


Link to post

Exact. Te invarti cu masina virata la maxim, in cerc, odata la stanga si a doua oara la dreapta in alt loc. Masori diametrele celor doua cercuri si gata.

Cei care verifica unghiuri pot masura cu sculele lor si acest parametru (daca au chef).

Share this post


Link to post

Satori hai ca esti carcotas ! Mai stiu eu pe unul Chevrolet care face la fel ca tine ! :)

Si la mine e o idee spre stanga dar nu cred sa fie vreo problem fiindca directia e buna, am verificat-o pe un drum de kko si a stat bat; apoi nu sint f sigur daca nu cumva masca de la volan nu-i spre dreapta sau nu cumva a capatat un pic de joc (f normal de altfel) de la virari pe loc.

 

Ce nu prea-mi place e ca pe gropane face un zgomot mai nasol pe la suspensii cred (cam ca atunci cand bati intr-o cutie goala) dar probabil ca am uitat cum facea dacia pe care am avut-o si pe care o consideram cam jaf desi dupa ce am dat-o m-am urcat in altele mult mai noi care erau si mai jafuri.

 

Probabil chestii de subiectivism.

 

A spalat cineva motorul pana acum ?

 

Tip: am intrebat la Rucom Craiova (dealerul meu) daca monteaza scuturi si au zis ca da, contra a 6 milioane si ceva ! Am inteles de pe autoshow ca la Bucuresti e doar 3 milioane (sper sa fie de tabla si nu de plastic). Asa ca atentie la preturi ! :shock:

Share this post


Link to post

3 milioane, la dibas, este din metal, este vital :)

Share this post


Link to post
Ce nu prea-mi place e ca pe gropane face un zgomot mai nasol pe la suspensii cred (cam ca atunci cand bati intr-o cutie goala)

 

Exact acelaşi zgomot îl aveam şi eu (l-am descris poetic, după cum zice DragoşB), am discutat despre asta aici: http://www.daewooclub.ro/viewtopic.php?t=1...ighlight=flanse

 

Cât despre cutie, Satori, am găsit exact aceeaşi problemă pe forumul Dacia, unde se plângea cineva cu un Logan de asta. Exact, exact aceeaşi problemă ! ce-i mai nasol, că la respectivul s-a lăsat cu reparaţii, casetă de direcţie etc :(

Share this post


Link to post

ah? cutia de directie? vrei sa ma omori? :oops:

sper sa vin azi la intalnire si poate iti schimbi parerea :(

Share this post


Link to post

Nu zicea c-ar fi stricată, ci c-ar fi reglată aiurea din fabrică. În sensul "au pus centrul puţin mai la stânga faţă de cum ar fi trebuit".

Share this post


Link to post

zi-mi o chestie: parcarea unde se face intalnirea este buna pentru testul ala cu dungile trasate pe asfalt?

eu sincer cred ca este vorba despre montarea gresita a volanului. de fapt sper sa fie vorba despre asta.

Share this post


Link to post

Orice întindere de ciment relativ dreaptă e bună... iei creta la tine şi aia e.

Share this post


Link to post

Hai mai VAXXi da-o incolo ! n-are decat o luna masina ! Plus cat a stat prin parcuri sau pe unde o fi stat :) Ce draq de la o bucata de cauciuc ? Stiu ca sunt pacatoase mizilicurile astea, dar chiar asa de noua !?

Share this post


Link to post

Stiu si eu pe cineva care a avut aceeasi problema cu Logan. Omul insa a refuzat sa o ridice si s-a prezentat cineva de la fabrica si a rezolvat problema. Nu stiu cum e prins volanul la Kalos dar la Logan axul este un patrat (in sectiune) si nu rotund cu zimti ca la 1300. I-am schimbat volanul daciei lui tata si l-am bagat stramb ... ca la 1300 ... nu mi-a iesit din prima da' l-am rezolvat :D

 

Amicului meu i s-a rezolvat problema din caseta de directie.

Domnul de pe dacia club a reclamat alta problema.

 

Fratilor nu-i mai bagati mortu'n casa lui Satori! Nu-i mare problema, relax! Da e inestetica!

Share this post


Link to post

La dacie aveam volanul vreo 20 de grade spre stanga; m-a pus draq si l-am indreptat iar dupa asta parca eram la scoala de soferi ! nu puteam de loc sa stau cu mainile relaxate, asa ca l-am dat la loc ! :)

Share this post


Link to post

ptiu... am uitat complet aseara de volan!!!!

inseamna ca vin si data viitoare :-D

Share this post


Link to post

Ce ti-e si cu celebritatatea astea ! Te duce cu capu'n'nori.

Ai grija baiete !

 

vlad

Share this post


Link to post

Am fost din nou la DiBas in privinta volanului. De data asta imi zic ca trebuie sa fac geometria, pe care, bineinteles, trebuie sa o platesc eu. Bine... daca se rezolva, e bine... asa ma gandeam ca un fraier.

 

Pe foaia pe care mi-au dat-o de la geometrie sunt valorile "actuale" dar nu si cele "inainte" iar volanul este acum deplasat in partea celalata desi ei spun ca nu au umblat la el si ca totul s-a rezolvat din geometrie. Am sunat imediat dupa plecare la ei si m-am programat joia viitoare deoarece acum trage in partea celalalta. Sa vedem ce iese... :X

 

Oricum, serviceul la Dibas este de toata rusinea. Cand mi-au adus acum masina inapoi rotile fata erau absolut pline cu praf de la placute, cred ca mi le-au redus la jumatate. Respectul lor pentru masina altuia este un mare 0. Ocoliti acest service. :roll:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...