Jump to content
Sign in to follow this  
keluboss

Motociclism

Recommended Posts

Mi s-a parut foarte profund pustiu'. La 19 sa stai si sa povestesti cuiva ca esti constient ca ti-ai pus viata in pericol ... eu zic ca e foarte precoce. Auzi, constient ca si-a pus viata in pericol :) )

Share this post


Link to post
Din cate stiu, frana pe roata din spate e actionata de picior iar pe roata din fata e actionata de mana, parghia fiind montata pe ghidon. Din experienta de biciclist, la viteza aceea nu e prea indicat sa folosesti frana de mana...dar poate ma insel.

Este foarte simplu : pe-o parte ai franarea si pe cealalta ai cutia.

*dreapta:-mana- frana fata

-picior- frana spate

*stanga: -mana- ambreiaj

-picior- schimbator

Share this post


Link to post
... si rulmentii de jug dusi...

 

De unde stii asta? Cum ai simtit?

 

Ba da. Se si vede cum mesteca la schimbator cu pingeaua stanga. Probabil retrograda :)

 

Si eu merg, mai nou, cu doua degete pe ambreiaj si doua pe frana. Nu cred ca retrograda, nu ar fi avut rost, sa nu mai vorbim ca prajea ambreiajul degeaba daca nu voia sa cada (retrogradarea fara prajeala la viteza asta ar fi dus la blocarea rotii spate).

 

 

Comenzile sunt asa (cum vezi de pe motocicleta cand esti calare pe ea):

 

GHIDON

 

(ambreiaj) (frana fatza)

ghidon mort acceleratie

 

 

PEDALIER

 

(schimbator de viteze) (frana spate)

 

 

 

Schimbatorul este:

6

5

4

3

2

N - NEUTRU

1

 

Exista motociclete la care maneta actioneaza si frana spate, intr-o anumita proportie, de la o anumita viteza in sus, samd. La fel pedala de frana. Exista motociclete care nu au maneta de ambreiaj (FJR1300) si motociclete la care schimbatorul de viteze este reprezentat de doua butoane la mana stanga, neavand ambreiaj (Aprillia Mana).

Share this post


Link to post

Se simte pe franare (tremura..mult spus voblaj)....iti pleaca ghidonul cu totul :) )) ...si la gropi, simti cum se misca :)

Share this post


Link to post

Hmmm... m-ai pus pe ganduri.

Share this post


Link to post

Daca ai ceva dubii in privinta lor, du-te cu ea la un "doctor" si iti va spune sigur. Dar iti dai seama si singur in mers :)

Share this post


Link to post
Hai sa va propun o tema de discutie: evolutia voastra! de la inceputuri si pana in prezent. Ce motoare ati avut si ce va doriti.

Incep eu :)

- Kawasaki ZX4

- Kawasaki ZX6R 636

- Kawasaki ZX10R

- Honda CBR 600 F3

- Honda CBR 1100 XX Super Blackbird

- Honda CBR 954 RR Fireblade

 

Urmatoarea va fi, probabil, ori o Honda CBR 1000 RR ori o Suzuki GSX 1300 R Hayabusa !

Pe astea le'ai avut (aka detinut) sau doar ai mers pe ele?

 

In functie de raspuns fac si eu o lista. ;)

Share this post


Link to post
Pe astea le'ai avut (aka detinut) sau doar ai mers pe ele?

 

In functie de raspuns fac si eu o lista. ;)

Le-am avut. Pe ce-am mers nu se pune, ca au fost doar ture scurte.

Share this post


Link to post

Ce inseamna tara civilizata!

14052009643.jpg

Share this post


Link to post

Când gândeşti te comporţi civilizat.

Când nu, îţi pui semnături gen "ăi pe doo roţi trebuie împiedicaţi (probabil, cu preţul vieţii...lor) să circule printre maşini... motocicletele n-au ce căuta în paralel cu maşinile, pe acceşi bandă" şi te comporţi ca atare în trafic.

Share this post


Link to post

Emile, las-o mai jos! Aia circula pe un sir, nu ii vezi ca fac slalom. Diferenta e de ambele parti.

Share this post


Link to post

Si-s toti echipati corespunzator, nu ca pe-aici, o mare parte in bermude si in maieu.

Share this post


Link to post
Diferenta e de ambele parti.

Aşa zic şi eu.

Share this post


Link to post
Emile, las-o mai jos! Aia circula pe un sir, nu ii vezi ca fac slalom. Diferenta e de ambele parti.

 

 

Slalomul nu se face de placere, mousiu, ci pentru ca unii conducatori de conserve se simt mai bine daca nu stau/circula intr-un sir.

Costumatia este foarte variata aici, singurul echipament nelipsit este casca. Peste 40% (chiar am numarat), au costum... nu de motor, costum normal, se duc oamenii la birou. Si, apropo, oricum, nu e treaba voastra.

Pe scurt, doua scuze penale dintr-un foc.

Cu ce sa va mai serveasca tara astazi, s'il vous plait?

Share this post


Link to post

Da, inteleg, nu e de placere. Asa, si? Ce ziceai de scuze penale?

 

Inteleg ca spui, ca la noi, sirurile de masini nu lasa spatiu sirurilor de motorete. Care siruri de motorete?

Share this post


Link to post

Daca tot nu intelegi, macar nu scrie in numele meu.

Share this post


Link to post
... nu de motor, costum normal, se duc oamenii la birou. Si, apropo, oricum, nu e treaba voastra.

Nu zau...ce fel de afirmatie mai e si asta?! :o Pai cum sa nu fie si treaba mea, daca se intampla sa dau peste vreunul (din vina lui), si apoi sa ma tarasca prin instanta (in cazul fericit) pana se dovedeste cine a avut dreptate? E incredibil cati donatori de organe manifesta un total dezinteres pentru viata lor, prin comportamentul de pe strada...si eu trebuie sa am mai multa grija de ei decat au ei insisi? Incerc mereu sa nu-i privesc pe toti la fel si stiu ca sunt diferente mari intre motociclistii adevarati si scuteristii de 2 bani, sau cei care ies cu motocicleta in slapi si cu pantaloni de trening. Dar din pacate, cei din urma strica imaginea tuturor, iar asta se vede uneori din frustrarea soferilor. De cate ori am vazut cate unul facand un slalom de-a dreptul kamikaze, sau depasindu-ma pe partea dreapta cand sunt pe prima banda si teoretic stiu ca n-are ce sa fie in drepta; nici nu vreau sa ma gandesc. E clar ca soferii romani au nevoie de mai multa educatie in trafic cu privire la motociclisti, dar uneori lipsa de educatie in trafic din partea celor pe 2 roti e socanta, cu atat mai mult ca se stiu mult mai vulnerabili si ar trebui - zic eu - sa aiba mai multa grija de viata lor.

Iar in legatura cu lipsa echipamentului, n-ai deloc dreptate. E adevarat ca in capitalele super-aglomerate sunt multi care merg la serviciu pe 2 roti in costum - asta e mai valabil mai mult in Roma decat in Paris - dar o fac cuminti, fara sa se expuna la riscuri inutile. Si in general cei care merg imbracati in costum folosesc scutere, merg civilizat si cu viteza mica, in niciun caz pe motociclete puternice. Ideea e alta si e imposibil sa nu o sesizezi, daca n-ai lua totul atat de personal. Stii bine care e realitatea de pe strazile noastre, nu e nevoie sa compari cu alte tari.

Lipsa echipamentului si comportamentul in trafic din partea unora pe 2 roti e socanta si pentru straini, daca nu stiai. Intamplator, in ultimele 2 saptamani am avut vizite din partea sefilor directi - un evreu si un grec. Evreul are 2 masini acasa, dar foloseste des motocicleta ca sa ajunga rapid unde vrea, si are o gramada de ani de experienta. Grecul a avut pe la 28 de ani un accident urat, si a renuntat. Zicea ca e multumit ca n-a avut motocicleta de la 16 ani, pentru ca sigur ar fi fost mort, avand in vedere temperamentul de atunci. Amandoi sunt de multa vreme in industria auto si stiu ce vorbesc, mai ales ca au destule cunostinte si din domeniul moto. Pe langa stilul romanesc agresiv de condus, ambii au fost de-a dreptul socati de lipsa echipamentului unor asa-zis motociclisti, care aveau doar casca in cel mai bun caz, iar pitzi din spatele lor nici macar pe aia. Am avut destule ocazii sa vedem asa ceva zilele astea, tinand cont ca am strabatut orasul in lung si in lat la ore de varf in drum spre diferite locatii, cu o medie de 80 km/zi. Inclin sa cred ca ei stiu ce spun, asa ca afirmatii "de ce asta e treaba mea" nu-si au rostul.

De-asta nici nu prea ma dau in vant dupa motociclisti, atunci cand ii vad cat pret pun pe viata lor. Din nou, nu e vorba de adevaratii motociclisti, care de cele mai multe ori sunt civilizati si au echipament complet. Din pacate acestia nu-s atat de multi ca ceilalti, dar, ca intotdeauna, "uscaturile" sunt cele vizibile. Am insa si eu 2 simpatii in trafic - din intamplare doua fete. Una e creata, cu parul lung, cu unul dintre cele mai complete echipamente pe care le-am vazut, si cu o tinuta de drum excelenta. Obisnuiam sa o intalnesc aproape in fiecare zi in drumul spre birou; niciodata n-am vazut-o sa faca ceva incorect. Cealalta e una blonda, micuta, cu care m-am intalnit doar de cateva ori in trafic. Si ea mergea foarte corect, sigura pe ea. M-am interesat de ele la cineva de pe aici. Nu le cunosc, nu le-am vazut vreodata cum arata de fapt. Dar imi face mare placere sa le revad in trafic. Din pacate ca ele nu-s prea multi.

Share this post


Link to post
Daca tot nu intelegi, macar nu scrie in numele meu.

Traduceam doar o scuza penala.

Share this post


Link to post
Nu zau...ce fel de afirmatie mai e si asta?!

 

Pe lung, inseamna: stii tu ce am pe sub blugi? Stii tu cate protectii are geaca mea? Stii tu ce am pe sub ea? Stii ce inseamna X-ul rosu care de abia se vede de sub blugi? NU. Atunci nu te preface ca te intereseaza echipamentul meu. Asta nu este o scuza pentru neacordarea de prioritate.

Faza cu "motociclete puternice" este bestiala, avand in vedere ce poate un scuter de +125cmc, 75% din materialul pe doua roti al Parisului. Sunt sigur ca daca as fi avut un scuter din acela si costum nu mi-ar mai fi taiat fata nimeni (vezi filmele mele)... Bwahahaha!

 

Din nou, nu e vorba de adevaratii motociclisti, care de cele mai multe ori sunt civilizati si au echipament complet.

 

Stii tu sa faci diferenta intre motociclisti adevarati si restul? Eu nu stiu.

Vaxxi nu avea genunchiere cand a dat taxiul peste el. Asta inseamna ca e un motociclist fals si o merita?

 

Traduceam doar o scuza penala.

 

Dupa cum spuneam, daca nu intelegi, mai bine taci, macar iti pastrezi demnitatea.

Dar daca tot insisti,... eu nu fac slalom printre masini. Iar, daca as face, nu mi-as cere scuze sub nicio forma, nu am de ce. Unde altundeva decat la tine vezi tu scuze?

Share this post


Link to post

A zis cineva ceva de tine? Numai tu te-ai identificat cu cei care fac slalom si ai inceput sa ii scuzi ca la noi e traficul de asa natura incat ii forteaza... Si eu nu am de ce sa imi cer scuze, atat timp cat stau sau ma deplasez in siruri organizate, fie si ad-hoc, de vehicule, nu printre.

 

Sunt un sofer care se uita des in oglinzi si care nu doarme la volan dar mi se intampla sa ma trezesc, in mers, cu motociclisti in stanga sau in dreapta mea, intre sirurile de masini, venind de nicaieri si cu viteza mult diferita de a celorlalt participanti la trafic, ca doar tocmai ce si-au creat sirul pe acolo, sirul in care sunt doar ei singuri (unul, maxim doi). Asa se intampla cand ti-ai luat strada, vine cu sirul tau/banda ta la pachet.

Share this post


Link to post

Pe bune ca nu pricep ceva, te-ai simtit tu cumva ca fiind in gasca celor in maieu si bermude pe motor? De ce o iei atat de personal?

Si nu trebuie sa STIU, pentru ca VAD. M-ai vazut ca am scris ceva de vreo geaca sau echipament? E vorba de lipsa COMPLETA a lui, de cazurile oarecum extreme care din pacatese intalnesc prea des. You missed the whole point.

Stii tu ca nu le acord prioritate sau sicanez vreun motociclist? Atunci?!

Vaxxi nu avea genunchiere cand a dat taxiul peste el. Asta inseamna ca e un motociclist fals si o merita?

Stiu foarte bine ce purta cand a avut accidentul si stiu ca echipamentul l-a salvat in mare parte.

Nu pot insa sa cred ca ai pus intrebarea asta. Esti incredibil. Get some fresh air!

Edited by iulia

Share this post


Link to post

Hmm..ceva frustrari pe-aici. Hai sa vedem : DA! sunt printre cei ce fac slalom intre benzi la semafor. De ce? Pentru ca pot ! Am motor ca sa ma pot deplasa mai repede decat cei cu masinile...asta e si ideea. Este pentru mine, pe langa pasiune, un mijloc de locomotie. Imbin utilul cu placutul. Cine spune ca motoristii trec printre benzi cu viteze uluitoare, inseamna ca are ceva probleme cu aprecierea vitezei. Nu ai cum sa mergi tare printre benzi, pentru ca : trebuie sa feresti oglinzile masinilor sau pe cei ce se inscriu aiurea pe-o banda, trebuie sa-i feresti pe aiuritii care iti apar dintre masini si traverseaza aiurea, trebuie sa poti frana in cazuri de urgenta, de exemplu vreo blonda ce s-a gandit ca ar fi bine sa-si scuture scrumiera de la masina pe Cheu daca tot sta in coloana si face asta deschizand brusc portiera, fara sa se asigure, evident ! Plus ca la mai toate semafoarele sunt cersetori printre benzi! Cam cum credeti ca nu ii lovim, daca tot mergem atat de tare ???? Eu, cand sunt intre benzi, bag faza lunga si turez usor motorul, ca sa ma asigur ca sunt vazuta! Adevarul e ca, trangand tot timpul ambreiajul pentru asta, poti capata viteze nemaivazute printre masini =)) Dar daca bizonul asculta muzica la maxim si se gandeste sa schimbe banda brusc fara semnal, normal ca asa gandesc despre motociclisti.."Domne, nu l-am vazut! ( eram mult prea ocupat sa ma uit la gagica din masina de alaturi sau sa schimb cd-ul sau sa ma scarpin in fund)Ai dreq motoristi satanisti si violatori de babe, cum merg ei tare printre benzi !! " Cum de pana acum nu ne-ati tavalit pe majoritatea??? ( decat incepatori sau aiuriti ce se uita dupa cai verzi pe pereti si nu sunt atenti) Pentru ca mergem in asa fel incat sa putem frana/evita orice manevra ce ne poate da jos de pe cal !!

 

DA! sunt printre cei ce merg in blugi, cizme si armura ! Care e problema voastra ??? Daca pic, va doare pe voi??? Cu ce va afecteaza pe voi treaba asta, ca nu inteleg?? Daca intram in spitale, plang mamele voastre? Scutiti-ma de scuze d-astea penibile. Adevarul e ca va doare fix in paispe de noi pe majoritatea ! Daca va pasa, nu ne intorceati in fata pe dubla continua, nu tasneati de pe stradute laterale fara sa va asigurati, nu ne deschideati portiere in fata sau nu schimbati benzile brusc, fara sa puneti semnal !!! Asta e tot ce puteti??? Sa ne categorisiti dupa ce echipament purtam ???? De unde stiti voi ce purtam noi sub rochie sau sub blugi? Macar aveti habar cate feluri de echipamente exista ??? Cum pot fi purtate?? Pentru voi tot ce nu are combinezon full de piele , nu este motociclist ? Baga-ti-va mintile in cap si nu mai fiti atat de superficiali. Daca tot va lansati in discutii , puneti mana si cititi inainte, nu veniti aici habarnisti sa ne spuneti noua ca suntem idioti si nu suntem motociclisti!!!!

Cati dintre voi au mers vreodata pe o motorete?? Stiti voi ce-i aia pasiune pentru doua roti??? Atunci taceti naiba din gura, ca nici noi nu ne bagam in oala voastra!

 

DA! O sa merg in continuare printre benzi si voi purta in continuare acelasi echipament, pentru ca EU decid ce e bine pentru mine si numai eu sunt in masura sa imi ascult intinctul de conservare! Atat timp cat eu va feresc pe voi si nu invers, este numai si numai problema mea! Cand o sa va doare pe voi ranile mele, abia atunci aveti dreptul sa imi spuneti cat de "nemotociclista" sunt ! Pana atunci, invatati sa ne respectati asa cum si noi va respectam pe voi, participantilor la trafic care sunteti voi, pa persoana fizica !!!

 

 

Later edit: Pt. ca treaba cu "pentru ca pot" mi-am dat seama ca poate fi interpretara in cu totul alt mod , am simtit nevoia sa explic ce am vrut sa spun, si-anume faceam referire strict la mijlocul de deplasare (adica motor), ca este mult mai ingust decat o masina, astfel putandu-se strecura mult mai usor .

Edited by pantera

Share this post


Link to post
Pe bune ca nu pricep ceva, te-ai simtit tu cumva ca fiind in gasca celor in maieu si bermude pe motor? De ce o iei atat de personal?

 

Nu este nimic mai personal decat sa iti taie unul calea cand esti pe motor.

Si cand il intrebi de ce, iti spune ca "pentru ca esti unul din tampitii aia care croseteaza/violeaza/nu au echipament/....". Lucruri pe care le aud aici. Generalizari. Scuze stupide.

 

 

 

Get some fresh air!

 

I'm trying to!

Numai ca tot dau unii cu masina peste mine! :) )

Share this post


Link to post
(...)Baga-ti-va mintile in cap si nu mai fiti atat de superficiali. Daca tot va lansati in discutii , puneti mana si cititi inainte, nu veniti aici habarnisti sa ne spuneti noua ca suntem idioti si nu suntem motociclisti!!!!

Cati dintre voi au mers vreodata pe o motorete?? Stiti voi ce-i aia pasiune pentru doua roti??? Atunci taceti naiba din gura, ca nici noi nu ne bagam in oala voastra!(...)

Cu siguranta eu n-o sa comentez nimic la Costinesti despre motociclisti. Promit!

Nu de alta, da' nu vreau sa-mi iau vreo casca-n bot. Fie ea si cu fundite.

 

Si acum ca moderator (ca adminu' se face ca e ud asfaltu'): te rog, atentie la limbaj. Sa pastram o limita a decentei, macar in exprimare.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...