Jump to content
Sign in to follow this  
keluboss

Motociclism

Recommended Posts

Accident teribil azi pe grigorescu, la amiaza, cred ca a murit motociclistul.

O fata cu un kalos alb cu semn galben pe luneta venind dinspre magazinul titan spre policlinica titan a vrut sa faca stanga sa intre pe linga policlinica, si din fata a venit un motociclist pe care l-a luat din plin. Era inca in salvarea de la smurd, nu a plecat de acolo, nu stiu de ce, lumea spunea ca incercau sa il resusciteze.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
Urat accident. Sunt mai multe detalii in linkul pe care l-am pus (poze, descrierea locului) Foarte nasol :(

Share this post


Link to post
Accident teribil azi pe grigorescu, la amiaza, cred ca a murit motociclistul.

 

A murit, din pacate. Asta era motociclist, om pe la 40 de ani, casatorit, copil de 10 ani.

Femeia si-a incercat norocul pe contrasens.

Share this post


Link to post

Mda, cumplita situatie, e prima data cand vad ca ambulanta nu pleaca de la locul accidentului.. RIP..

Zona este exact cum spun cei de pe motociclism.ro, practic tinara a scurtcircuitat iesirea spre straduta mergand pe contrasens cativa metri, daca ocolea mai sus cu 100 de metri si sa intoarca cum era normal probabil nu se intampla nenorocirea..

Nu cred ca omul mai putea evita ceva, desi soseaua e lata, prima banda era ocupata iar masina fiind oarecum oblic spre perpendicular ocupa 2 benzi..

Oameni buni, nu mai mergeti pe contrasens, oricand cineva poate iesi din lateral si nu se mai poate face nimic..

  • Like 1

Share this post


Link to post

Exact situatia povestita de LYM am patit-o si eu, pe motor fiind, cu un scuterist. Din fericire, am invatat ca nici o manevra nu trebuie facuta fara asigurare prealabila asa ca, inainte sa fac dreapta cam cu 50m, m-am asigurat si l-am vazut. Viteza lui era superioara mie, eu aveam vreo 30kmh, el 60kmh. Am dat semnal si am intrat in fata lui (eu mergeam in sirul de masini, el pe dreapta, intre cele parcate si sir), fara sa il jenez periculos, obligandu-l insa sa franeze pana pe la 5kmh si apostrofandu-l pentru lipsa castii - asta ma enerva pe mine. Nu a raspuns la apostrofari, de abia asteptam, nu am incercat inca manusile pe fata nimanui.

 

Oameni buni, nu mai mergeti pe contrasens, oricand cineva poate iesi din lateral si nu se mai poate face nimic..

 

Too late. Lasa, "noua nu ni se poate intampla".

Share this post


Link to post

In seara asta pe la 18:30 pe centura de vest a Ploiestiului, colt cu strada spre gara, un motor era sifonat rau de tot...rezervor rupt, saua sarita and stuff...salvarea plecase...ramasese un singur politist care lua marturii de la un martor.

Nu stiu mai multe detalii...rezervorul era de un "verde praz" mai deschis decat verdele kawa...iar numarul era ceva de genu' xx-x8-puf...numar dreptunghiular indoit.

Share this post


Link to post
Azi noapte Vaxxi a avut accident in Otopeni cu motorul. In primul rand, este relativ ok, o sa fie tuningat cu niste metal neferos pentru cele doua fracturi ale humerusului drept.

 

Spuneti-mi "Screwy" :mrgreen:

placuta_titaniu.jpg

Share this post


Link to post

Ala e photoshop...am vazut si eu prin filme deastea...si sigur erau efecte visuale... :D

Hai ca prima luna a trecut...mai ai un pic si scoti si "fierul"...Screwy :P

Share this post


Link to post

Asa am zis si eu cand am vazut radiografia, da' se pare ca n-are legatura osul cu muschii (adica e normal sa fie asa subtire). Am citit povesti ale unor oameni care si-au rupt acelasi os la arm-wrestling > :)

Share this post


Link to post

Dar fractura cealalta unde este? Cam multe surubele, Screwy! :D Treci la sala sa mai pui niste "scut protector" pe tine.

Share this post


Link to post

Cealalta fractura se vede in poza ca ar fi mai sus. Chiar, acolo nu ti-au pus nimic?

Share this post


Link to post
Dar fractura cealalta unde este? Cam multe surubele, Screwy! :D Treci la sala sa mai pui niste "scut protector" pe tine.

 

Ie-te colea in poza, am evidentiat-o. 12 surubele. Muschii mainii s-au flomoştocăit ceva de speriat in comparatie cu stanga, sala n-am voie 6 luni :grumpy:

 

detaliu_umar.jpg

 

 

Cealalta fractura se vede in poza ca ar fi mai sus. Chiar, acolo nu ti-au pus nimic?

 

Nimic, doar bandajul de imobilizare... s-a legat de la sine, chiar foarte bine cica :uff:

Share this post


Link to post

De fapt matale vrei sa te lauzi ca pana acum te duceai la sala. :-@

 

Poate la sala de jocuri. :D

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post

... de noroc si de pariuri sportive.

Edited by tolin

Share this post


Link to post
De fapt matale vrei sa te lauzi ca pana acum te duceai la sala. :-@

 

Sala de masaj thailandez, evident.

 

 

Vaxxi ,sa stai departe de furtuni :) (no ofence ;) )

 

Din fericire nu e feromagnetic, asa ca n-am probleme nici la aeroport :D

 

Since titanium is non-ferromagnetic, patients with titanium implants can be safely examined with magnetic resonance imaging (convenient for long-term implants). Preparing titanium for implantation in the body involves subjecting it to a high-temperature plasma arc which removes the surface atoms, exposing fresh titanium that is instantly oxidized. Titanium is also used for the surgical instruments used in image-guided surgery, as well as wheelchairs, crutches, and any other products where high strength and low weight are desirable.

 

Clar, dupa ce imi scoate placuta, imi fac ghiul din ea sa moara dusmanii de ciuda! =))

Share this post


Link to post

Mai nasoala la furtuni e durerea din oase, nu pericolul de electrocutare. Din pacate...

Share this post


Link to post
Clar, dupa ce imi scoate placuta, imi fac ghiul din ea sa moara dusmanii de ciuda! =))

Nu cred ca poti. :) Se reutilizeaza pentru urmatorul ghinionist cred.

Apropo, cum decurge evolutia pacientului?

Share this post


Link to post

... unii zic ca da, altii zic ca nu.

Share this post


Link to post
Mai nasoala la furtuni e durerea din oase, nu pericolul de electrocutare. Din pacate...

 

Am prins vreo 2 furtuni, deocamdata no problem. Desi nu inteleg de ce ar trebui sa simt furtuna, adica nu vad legatura intre ciolane fracturate si previziunile meteo.

 

Nu cred ca poti. :) Se reutilizeaza pentru urmatorul ghinionist cred.

Apropo, cum decurge evolutia pacientului?

 

N-am intrebat, din cate am inteles se pastreaza piesele mai complicate ... dar s-ar putea intr-adevar sa nu mi-o dea. Macar sa-mi dea suruburile, le gasesc eu utilizare.

 

Evolutia ... buna, cred. Foarte dureroasa partea cu recuperarea, cat a stat mana imobilizata n-am avut nimic, cand mi-a dat drumul la mana am racnit de durere. Toti muschii mainii drepte erau anchilozati dupa atatea saptamani de stat, si orice miscare dupa "eliberare" se traducea in dureri foarte mari. Acu' fac recuperare, pot sa intind bratul cam la 150 de grade (din 180 cat face teoretic bratul complet drept), pot sa ridic o cana plina, dar cam atat. De condus sau tinut mana pe mouse inca nu se pune problema. Umarul s-a lipit foarte bine, nu ma doare, dar trebuie sa evit socuri/lovituri/aglomeratii inca nustiucate saptamani. Teoretic, recuperarea merge bine, in general din ce-am citit abia dupa 4 saptamani de la eliberarea din bandaj se discuta de intinderea bratului :banana:

 

Si chiar nu-mi doream tatuaje:

 

10082008.jpg

 

... unii zic ca da, altii zic ca nu.

 

Este! oricum, daca ati sti cate manevre de tip mestereala auto se fac si in spitale, v-ati speria. Le povestesc la intalnirea din septembrie.

Share this post


Link to post
Am prins vreo 2 furtuni, deocamdata no problem. Desi nu inteleg de ce ar trebui sa simt furtuna, adica nu vad legatura intre ciolane fracturate si previziunile meteo.

 

Nici eu nu stiu care e legatura, dar cert e ca, toti cei cu oase fracturate resimt dureri in zonele respective la apropierea furtunilor, la schimburile bruste de presiune atmosferica (in special dupa 40-50 de ani) etc :|

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...