Jump to content
Sign in to follow this  
keluboss

Motociclism

Recommended Posts

@ tolin: crezi ca are vreo relevanta semnalul cand mergi cu 140+ prin oras? e ultimul lucru la care ma gandesc atunci... Cand merg cu viteza mica semnalizez si ma asigur tacticos ca si cand as fi cu masina, pentru ca e f important pentru ceilalti si tine sa stie ce vrei sa faci...

Ok, atunci de ce te mai plangi ca nu-ti da lumea prioritate si nu se asigura. Mergi cu o viteza decenta (ca sa nu spun limita legala) si dupa emite pretentii! Iesi afara, pe drumuri pustii si mergi cu viteza gandului pana o sa te opresti intr-un obiect de pe marginea drumului, pana atunci ceea ce faci se numeste iresponsabilitate, nesimtire si nepasare fata de siguranta celorlalti (a ta oricum neglijabila in acest caz). Ai vrea ca toti soferii sa stea holbati in oglinzi dupa motociclisti sinucigasi care merg cu 140km/h+ in oras si fac slalom printre masini?

Share this post


Link to post
....@ tolin: crezi ca are vreo relevanta semnalul cand mergi cu 140+ prin oras? e ultimul lucru la care ma gandesc atunci... Cand merg cu viteza mica semnalizez si ma asigur tacticos ca si cand as fi cu masina, pentru ca e f important pentru ceilalti si tine sa stie ce vrei sa faci...

 

Wooow. Totusi care ar fi motivatia sa mergi cu o asemenea viteza? Si sa nu imi spui ca fugi de masinile de la stop sau vrei sa-ti racesti motorul.

Share this post


Link to post

La 140+km/h, dupa calculele mele rezulta cam 40 m/s. Daca eu ca si "conservar" fac o manevra gresita incercind sa schimb banda, probabil ca mi-ar trebui macar 1-2 secunde ca sa realizez greseala si sa ma repliez. Timp in care tu ai parcurge peste 100 metri. Sau, poate te vad in oglinda dar nu apreciez corect viteza cu care circuli tu si imi imaginez ca umbli "legal", fapt ce mi-ar permite sa fac in siguranta manevra. Ghici cine o sa fie nemultumit si o sa injure la o faza de asta ? De acord, poate ca exista si exceptii (asa cum am vazut declarat aici) care sa isi insuseasca vina sau macar parte din vina. Ce nu inteleg eu este altceva si anume ce s-a intimplat cu instinctul de auto-aparare si auto-conservare. Parerea mea vis-a-vis de cei mai multi motociclisti este ca aceste instincte aproape ca nu mai exista. Chiar daca as merge 101 % corect eu unul nu sint dispus sa merg de asa maniera incit sa imi risc propria piele.

 

Sint de acord ca exista cazuri in care motociclistii o incaseaza aproape aiurea. Ceva de genul situatiei mentionate mai sus de Satori am vazut la intersectia Decebal cu Dristor. Am facut chiar eu pozele care au circulat mult timp pe net si pe forumuri de motociclisti. Un Golf a intors pe banda dubla iar motociclistul a intrat in plin ... Daaaar, oare cine credeti ca a plecat de la semafor si, in mai putin de 50 m, avea peste 100 ??? Din fericire tipul (care am aflat ca era si incepator) a avut prezenta de spirit si a sarit la timp. A zburat vreo 10 metri, dar a doua zi iesea din spital pe picioarele proprii. Caz fericit, de data asta ;)

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Nu cred ca tico_rs se plange cand merge cu 140kmh ca l-a incomodat vreo masina. Dar se plange cand merge cu 40kmh ca l-a incomodat o masina. Oricum se plange degeaba, e normal sa il incomodeze, soferul masinii respective a stat toata viata la curul lui si stie ca mai devreme nitel avea 140kmh si merita pedepsit pentru asta. > :)

Share this post


Link to post

E na!

 

Reply la fel de inteligent ca postul la care face referire.

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post

Eh, faci si tu cat te duce.

M-as obosi sa iti explic, dar am mai facut-o si e in zadar.

Share this post


Link to post

Pai pot sa zic ca ai dreptate si as putea zice si mai multe dar tocmai ma gandeam sa ies prin oras si sa jenez cativa motociclisti care circula regulamentar printre sirurile de masini si depasesc si schimba benzile fara sa semnalizeze. In timp am dovedit capacitati paranormale de a prevedea unde se vor duce ei in miscarea lor browniana si de aia ma pozitionez exact unde vor fi ei in urmatoarele 10 secunde, chiar inainte sa isi dea seama dansii ca vor sa fie acolo.

Share this post


Link to post

Eu zic sa nu fim mai catolici decat Papa...Cine-si ia motor nu merge 100% cu viteza legala, de altfel nici noi, conservarii nu o facem decat arareori (cel putin eu, altfel nu as mai avea nevoie de detector, statie CB, etc); macar sa ne uitam bine in oglinzi la schimbarea directiei de mers si-n rest - Doamne ajuta, ca daca vine cu 140 un motor oricum nu ai cum sa reactionezi...

Share this post


Link to post
Nu cred ca tico_rs se plange cand merge cu 140kmh ca l-a incomodat vreo masina. Dar se plange cand merge cu 40kmh ca l-a incomodat o masina. Oricum se plange degeaba, e normal sa il incomodeze, soferul masinii respective a stat toata viata la curul lui si stie ca mai devreme nitel avea 140kmh si merita pedepsit pentru asta. > :)

Asta e comentariu care ar fi trebuit scris de unul cu 8 clase, nu de tine, Sato... :(

Share this post


Link to post
Nu cred ca tico_rs se plange cand merge cu 140kmh ca l-a incomodat vreo masina. Dar se plange cand merge cu 40kmh ca l-a incomodat o masina. Oricum se plange degeaba, e normal sa il incomodeze, soferul masinii respective a stat toata viata la curul lui si stie ca mai devreme nitel avea 140kmh si merita pedepsit pentru asta. > :)

Extraordinara dedublare de personalitate, parca ai zice ca nu e aceeasi persoana!

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Mie mi se pare... "intr-un mare fel" faptul ca majoritatea comentariilor de pe aici vin de la niste persoane care chiar n-au nicio treaba cu subiectul asta, ci doar isi dau cu parerea. Nu ca ar fi un lucru rau, fiecare cu parerea lui, doar este un forum, numai ca gradul de subiectivism e mult prea mare in unele cazuri/replici/posturi :)

Intr-un fel se vad lucrurile (traficul) din masina, intr-un fel de pe trotuar, intr-un fel de pe motor, si cu totul altfel cand mergi si cu motorul si cu "conserva"...

Share this post


Link to post

Emil, toti "jucam" in acelasi trafic si raspundem aceleorasi reguli.

Share this post


Link to post
...macar sa ne uitam bine in oglinzi la schimbarea directiei de mers si-n rest - Doamne ajuta, ca daca vine cu 140 un motor oricum nu ai cum sa reactionezi...

 

 

Pai nu ai...dar platesti pentru asta daca ala pateste ceva si are legatura cu reactiile tale.

In alta ordine de idei, nimeni nu zice ca mergem foarte corect...dar (in cazul meu) e o mare diferenta, cel putin de cateva zeci de km/h. Si eu am detector. De ce? pentru ca nu imi prea vine sa platesc o amenda pentr ca am depasit limita legala de viteza cu colosala diferenta de 11km/h in localitati pe drumuri nationale sau judetene. In oras nici nu il folosesc deoarece foarte rar sar de 60 km/h pe ceasul de la bord si nu "alerg"cu 140 km/h. Cam aici e diferenta.

Share this post


Link to post
Asta e comentariu care ar fi trebuit scris de unul cu 8 clase, nu de tine, Sato... :(

 

Ala nu e comentariu. Am promis ca nu mai postez serios aici si ma tin de cuvant, chiar daca notiunea asta este neclara pentru mine, reiser de oras.

Share this post


Link to post

E simpla problema, se numeste asumarea responsabilitatii: mergi cu 140km/h+ si te izbesti de un conservar care se taraie cu 40km/h si nu apuca sa te vada ca ai ajuns in spatele lui e vina TA (riscul iti apartine).

Niciodata nu am incomodat vreun motociclist intentionat, casc ochii dupa ei in trafic si apreciez f mult motociclistii care merg pe mijlocul benzii, legal, semnalizeaza toate miscarile etc. Din pacate astia sunt few and far between...

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Oamenii se impart in 3 categorii: oameni buni, oameni rai si soferii.

Share this post


Link to post
Ala nu e comentariu. Am promis ca nu mai postez serios aici si ma tin de cuvant, chiar daca notiunea asta este neclara pentru mine, reiser de oras.

Ahhh...ok...credeam ca e apa infestata in Tei si au inceput sa se manifeste oaresce simptome :P

Share this post


Link to post

Mai, nu este. Dar daca ar fi, cand mergi in spatele meu, da pe recirculare,... e nasol :D

 

 

----

 

 

500m, azi dimineata, prioritate de marime.

micmicmic.wmv

Share this post


Link to post

Da, mai ales cand ai facut dreapta si aveai cedeaza si masina care venea de pe drumul cu prioritate te-a lasat sa treci.

Share this post


Link to post

Aveam cedeaza? Mai sa fie... ma duc sa pun eu semn, ca pe ala cu cedeaza pe care il avea el l-a smuls o masina. Oricum, i-a ramas aia de dreapta :D

De lasat nu m-a lasat sa trec. Dar asta e bine, inseamna ca nu ai fost la fundul meu sa stii pe unde mi-a trecut masina.

Share this post


Link to post

Din ce vad eu acolo e o bretea de facut dreapta ce ocoleste semaforul. Oare ce semn e?

Share this post


Link to post

A fost. Cedeaza pentru ei. Acum nu mai e nimic (masina facut buf). Prioritate de dreapta. Daca nu se cunoaste, se poate face cu stanga.

Share this post


Link to post

Cedeaza pentru ei era inainte de intersectie. Arata-mi mie o intersectie unde poti sa faci dreapta pe langa semafor si sa ai si prioritate dupa aia... Daca semnul lipseste pentru ca a fost furat inseamna ca e o situatie speciala si nu vad de ce ai da-o ca exemplu.

 

Situatia a doua cu masina care intra de pe o straduta laterala pentru ca cel de pe drumul cu prioritate i-a cedat voit prioritatea mi s-a intamplat si mie de multe ori iar eu nu conduc o chestie mica si neagra. O consider la fel de nerelevanta. Nu dovedeste niciun pic de reavointa sau de ignorare a motociclistilor in special. Daca masina argintie facea stanga, dupa care intra si Passatul ala in fata ta, atunci as fi zis e o chestie cu "conservarii" care au ceva cu motocilclistii.

Share this post


Link to post

Prelungirea Ghencea, sensul dinspre oras inspre centura, ultimul semafor (inainte de lukoil). Faci dreapta pe bretea si ai prioritate. (spre cobalcescu cred, oricum, inspre Bd. Timisoara).

Share this post


Link to post
... atunci as fi zis e o chestie cu "conservarii" care au ceva cu motocilclistii.

 

Ai fi gresit sa afirmi asa ceva. Cum sa ai ceva cu o specie pe care nu o vezi, de obicei, iar atunci cand o vezi o ignori?

Stiu ca nu poti sa intelegi situatiile respective, ar trebui explicate, dar imi lene si lehamite. In plus, tu deja ai hotarat in necunostiinta de cauza cum sta treaba, deci imi esti superior mie, eu inca ma aflu in rahatul asta, aflu in fiecare zi chestii, si tot nu inteleg.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...