Jump to content
Sign in to follow this  
nrares

Teo Trandafir Pleaca De La Protv

Recommended Posts

Teo Trandafir pleaca de la ProTV pentru un salariu de un milion de euro pe an!

 

Vedeta de televiziune paraseste postul a carui emblema este de cinci ani, din cauza unor divergente cu Adrian Sarbu, dar si al unei oferte financiare mari din partea trustului de presa turc Dogan.

Una dintre emblemele Pro TV - Teo - este pe picior de plecare din postul la care a lucrat in ultimii cinci ani. Dupa toate probabilitatile, vedeta s-ar indrepta catre compania Dogan, cel mai mare trust de presa din Turcia, care are planuri pentru o televiziune generalista in Romania.

 

Dogan este un gigant media care detine mai multe posturi TV, radio, ziare, reviste si edituri, iar incasarile de publicitate ale trustului se ridica, anual, la aproape 500 de milioane de dolari, aproape dublu fata de intreaga piata de publicitate de anul trecut din Romania.

 

Cea mai bogata vedeta

 

Potrivit informatiilor EVZ, daca va semna cu turcii de la Dogan, Teo va avea un salariu lunar de 50.000 de euro si va primi o prima de instalare de 400.000 de euro.

 

Un calcul simplu arata ca, in urmatorul an, in buzunarul lui Teo vor intra nu mai putin de un milion de euro! Ea va deveni astfel cea mai bine platita vedeta care activeaza in Romania, indiferent de domeniu, surclasand de departe alte nume din media, din showbiz si chiar din sport.

 

Ca o comparatie, cel mai bine platit fotbalist din Romania, Mirel Radoi, capitanul Stelei, castiga pe an aproximativ 300.000 de euro.

Motivele plecarii din Pro TV nu sunt cunoscute.

 

Pana la inchiderea editiei, vedeta Pro TV nu a putut fi contactata. Oficialii Pro TV au fost rezervati in privinta comentariilor referitoare la plecarea lui Teo Trandafir. „Teo este momentan in concediu.

 

Relatia dintre Teo si Mediavision, firma care produce emisiunea, se bazeaza pe un contract. Pana in acest moment nu am primit nicio notificare de la Teo, prin care sa ne anunte ca doreste incetarea contractului. Din acest motiv, nu pot sa comentez”, a declarat, pentru EVZ, Maria Apostol PR manager Pro TV.

 

 

 

Cariera

 

Teodora Virginia Trandafir s-a nascut acum 38 de ani, la Pitesti. A intrat in presa in 1991, ca secretara la Fun Radio Bucuresti, dupa ce Teo absolvise Facultatea de limbi straine, Sectia araba-engleza.

 

A continuat ca realizator de stiri la Fun Radio, de unde a plecat la Pro FM, in 1993, pentru postul de redactor de stiri. In acelasi an, Teo a colaborat cu Razvan Exarhu si Bogdan Stratula pentru emisiunea „Rondul de dimineata”, de la acelasi post.

 

Debutul in televiziune a avut loc in 1994, la Tele 7abc, unde a luat nastere si echipa Teo-Mircea Badea, ce avea sa se refaca intre 1997 si 2000 la Antena 1, cu „Dimineata devreme” si „Teo si Mircea sou”. Din 2001 a trecut la PRO TV, unde a realizat programul Teo, dar si multe alte emisiuni.

 

 

 

Teo a dominat multi ani tronsonul de seara si a adus bani buni pentru Pro TV.

 

Audienta emisiunii „Teo” a fost in toti anii de la Pro TV peste principalul competitor Antena 1. Postul din Baneasa a incercat mai multe formule de contraatac (stiri, telenovele), iar cea mai de succes, care a mai depasit din cand in cand emisiunea lui Teo, a fost „9595”, programul prezentat de „doctorul de suflete” Cristian Andrei.

 

Intervalul orar in care era plasata Teo, si anume inainte de jurnalul de seara, este extrem de important in economia unui post de televiziune. El precede asa-numitul prime-time, intervalul de maxima audienta al oricarui post TV (19.00-23.00).

 

Daca sunt atrasi de programul de seara, exista o sansa foarte mare ca telespectatorii sa ramana pe post si la jurnalul de stiri, dar si la programele care urmeaza. Mai multi telespectatori inseamna mai mult rating, deci mai multi bani din publicitatea inserata in calupurile de stiri.

 

Milioane din publicitate

 

Gratie ratingului ridicat, emisiunea lui Teo a atras publicitate consistenta in calupurile publicitare. Performan-tele i-au atras si un salariu consistent la Pro TV: aproximativ 25.000 de euro pe luna.

 

Din 2001 si pana in prezent, programul lui Teo a gazduit in total aproximativ 25.000 de spoturi. Conform estimarilor EVZ, cele peste 4.000 de reclame inserate in acest an in editiile „Teo” au adus pentru Pro TV aproximativ 3 milioane de euro.

 

Calculele EVZ indica aproximativ 3,4 milioane de euro atrasi din publicitate in emisiunea „Teo” anul trecut, cand au fost difuzate peste 6.000 de reclame, iar o suma asemanatoare a fost inregistrata si in 2004.

 

 

 

Putere

 

Dogan, sultanii presei turcesti

 

Holdingul din care face parte Dogan este o afacere de amploare, care cuprinde de la media la turism, telecomunicatii, industrie si servicii financiare. Divizia de media a grupului turcesc, Dogan Yayin Holding, are in portofoliu opt cotidiene (printre care „Hurriyet”, „Milliyet” si „Fanatik”) si mai multe posturi TV si radio (printre care Kanal D, Star TV si CNN Turk). Trustul de presa include si activitati de editare (precum „Dogan Burda” si „Dogan Egmont”) si tipografie.

 

Trustul de media a avut in 2004 o cifra de afaceri impresionanta: peste un miliard de dolari si un profit de 44 de milioane. Aproximativ 66 la suta din Dogan Yayin Holding este controlata de Aydin Dogan, iar celelalte actiuni sunt cotate la bursa din Turcia.

 

Cea mai mare companie de media din Turcia, Dogan atrage 39 la suta din piata de publicitate de pe malurile Bosforului, ce totalizeaza 1,26 miliarde de dolari.

 

Planuri in Romania

 

Compania infiintata de turci in Romania se numeste Dogan Media International. Firma a obtinut de la Consiliul National al Audiovizualului o licenta pentru un post TV de divertisment - Kanal D.

 

Televiziunea urmeaza sa fie lansata in cateva luni, cu o investitie anuntata de 35 de milioane de euro. Postul TV care va fi lansat in toamna va fi axat pe divertisment si se va adresa unui public intre 18 si 49 de ani.

 

Conform proiectului prezentat in fata Consiliului National al Audiovizualului, grila postului va fi plina de seriale, sitcomuri, telenovele si reality-show. Kanal D va valorifica si productii mai putin prezente pe alte canale, precum filmele japoneze sau coreene.

 

Turcii au planuri mari in Romania si vor, pana la sfarsitul acestui an, o cota de piata in mediul urban intre 2 si 4%, iar pana la sfarsitul anului viitor estimeaza 10a cota de piata. La nivelul de acum al pietei, ar fi cam locul patru, dupa Pro TV, Antena 1, TVR 1 si Acasa TV.

 

Deocamdata insa, turcii abia isi formeaza echipa din Romania. Initial, au fost in negocieri cu Cristian Burci, fostul patron al Prima TV si Kiss FM, pentru ca acesta sa fie consultantul Dogan in Romania, dar au esuat.

 

Intrarea Dogan completeaza lista investitorilor straini in materie de televiziune in Romania, alaturi de Central European Media Enterprises, compania americana care detine pachetul majoritar al Pro TV, Acasa TV si Pro Cinema, si SBS, grup care are in proprietate, 100a, postul Prima TV si retelele radio Kiss FM si Magic FM.

 

 

 

 

http://www.evenimentulzilei.ro/article.php?artid=270195

Share this post


Link to post

Astia se contrazic singuri... :dizzy:

 

Vedeta de televiziune paraseste postul a carui emblema este de cinci ani, din cauza unor divergente cu Adrian Sarbu, dar si al unei oferte financiare mari din partea trustului de presa turc Dogan.

 

[...]

Motivele plecarii din Pro TV nu sunt cunoscute .

Share this post


Link to post
Astia se contrazic singuri...

 

Asta nu ma mira, o fac tot timpul, inclusiv la stiri. Daca urmaresti aceeasi stire la 3 televiziuni diferite o afli in 4 feluri :D . Problema pe care vroiam eu s-o ridic e alta. Avem noi oameni de TV care sa merite o asemenea suma? Exista in Romania adevarate vedete de TV? :-?

Share this post


Link to post

Pai daca cineva vrea sa dea atatia bani inseamna ca avem oameni care valoreaza atat. E vorba de cerere si oferta.

Share this post


Link to post

Nu e vorba de valoare, e vorba de intrat pe piata. Ca sa aiba succes, sa prinda o bucata cat mai mare din piata, le trebuiau nume "grele", care sa aiba succes la o categorie de populatie cat mai mare. Asa ca au dat cat li s-a cerut...

Edited by Sebian

Share this post


Link to post

Da, dar nimeni nu ar fi dat banii astia daca nu si i-ar fi recuperat cumva, deci Teo face banii.

Share this post


Link to post

Daca si la turcaleti au amatori(oare) de show-uri dintr-astea cu efecte asemanatoare curatatului cepei inseamna ca face banii.

Pentru mine: garcon, ia 5 bani si schimba canalu'. :D

Share this post


Link to post

Cred ca nici nu trebuia deschis topicul asta , nu merita osteneala !!! :) >-

Share this post


Link to post

Din partea mea poate sa se duca si la Al Jazeera, ca nu ma deranjeaza, in schimb mi se pare jenant sa-i dai atatia bani cuiva in Romania, dar cum suntem o tara de telenovelisti - fiecare scoate cat poate cu gura.

Share this post


Link to post
Da, dar nimeni nu ar fi dat banii astia daca nu si i-ar fi recuperat cumva

Pe Mutu a recuperat cineva investitia facuta ? Sa i-o spuna lui mutu !

Share this post


Link to post

Cred ca da. Cel putin initial au castigat in imagine si dupa aia in publicitate (Publicitatea negativa tot publicitate e). Asa si astia, emisiunea lui Teo de la ei poate sa fie un mare rahat cu nuci, imaginea ramane insa, imaginea televiziunii care o are pe Teo.

Share this post


Link to post

Azi dimineata s-a anuntat ca Dogan are o lista de 20 de "vedete" pe care vrea sa le racoleze pentru Kanal D... Duca-se :mrgreen:

Edited by Sebian

Share this post


Link to post

Simplu si eficient.

 

Dogan anunta o oferta de 1 milion de euro pentru Teo, sponsorizeaza un articol in EvZ si asa afla lumea de Kanal D.

 

Mult mai eficient decat o pagina full color de publicitate. Felicitari departamentului marketing a trustului Dogan ! Asa am aflat si eu ca exista si ca vor sa vina in Romania.

Share this post


Link to post

Vorba lui ToPser : duca-se invartindu-se ! haideti, domnilor, de unde atata "vedeta" ? alinarea mosnegilor si hrana zilnica a casnicelor... iar banii aia cred ca depasesc limita bunului simt... acum sincer, voi va uitati la Teo ? nu cred. Il prefer pe Badea de mii de ori, ca om, in ciuda emisiunilor lor de facturi diferite. Eu lui Badea i-as da 1milion de para doar ca sa continue ceea ce face, nu lui Teo sa-mi aduca manelisti in fiecare "emisiune"........

Share this post


Link to post

Alinarea mosnegilor?...sau alienarea mosnegilor?...se cam potrivesc amindoua...

 

LE: Eu mi-as da mie un milion de para' :mrgreen:

Edited by Sebian

Share this post


Link to post

Mie imi placea Teo. Nu sunt nici mosneaga si nici casnica. Nu lasam totul cand ii incepeau emisiunile, dar daca ma nimeream in fata televizorului (de obicei noapte, in reluare), o urmaream cu placere. Spontaneitate ca a ei, mai rar intalnite in televiziune.

Share this post


Link to post
LE: Eu mi-as da mie un milion de para' :mrgreen:

 

Io nu mi'as da 100 lei pana mine..

Nu de alta, da'i TOC si n'o sa am de unde sa mi'i dau inapoi! :drinkers:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...