Jump to content
Sign in to follow this  
5orin

Cu Espero Prin Europa

Recommended Posts

In vara asta, m-am decis sa fac o altfel de vacanta decit cele la moda acum, care vizeaza cu preponderenta destinatii de pe litoralurile grecesti, turcesti sau bulgaresti.

Pentru destinatii exotice nu aveam fondurile necesare si imi doream si o mini-aventura, in care sa nu resimt constringerile unui sejur printr-o agentie de turism, cu stat 7-8 zile in acelasi loc, sau "tepe" de tot felul legate de cazare, odata ajuns la hotel.

Pentru ca nu mai fusesem nici in Italia, nici in Franta, am ales aceasta parte a Europei, fara sa fac insa un tur de forta, pentru ca imi doream ceva intre un concediu activ (in 2) si citeva zile de odihna si relaxare. Asa ca am vrut doua locuri in care sa stau cite 4 zile: Venetia si , - fara sa fiu vreun snob sau vreun miliardar, ci din curiozitatea de a vedea si aceste locuri - sudul Frantei, mai precis Cannes. Deoarece se impunea si o pauza de o zi pe drum, in program s-a inserat si o zi consacrata Budapestei.

Cu mult timp inainte de a pleca, adica din primavara, mi-am rezervat pe Internet camere la doua hoteluri de care ulterior am fost mai mult decit multumit. E drept, am studiat temeinic ofertele si m-a ajutat foarte mult Tripadvisor.com, pe care vi-l recomand pentru alegerea hotelurilor in orice oras.

Pentu Venetia, a fost www.alpontemocenigo.com, iar pentru Cannes, www.hotel-cezanne.com

Preturile au fost mult mai mici decit cele de pe site, pentru ca am beneficiat si de niste oferte speciale (unul dintr motivele pentru care am ales aceste hoteluri).

Am plecat pe 2 iulie noaptea si a doua zi eram in Budapesta, fara nici un fel de probleme la vama, unde am fost intimpinat doar cu celebrul "Tigari, bautura? Nu? Bine!". Aveam bani cash, extras de cont si toate actele in regula, dar nu ne-au cerut decit pasapoartele.

M-a impresionat capitala ungara, prin arhitectura si in special prin felul cum stiu sa-si vinda atractiile de orice gen. (un punct forte ar fi centrele de informare turistica unde se ofera gratuit pliante in foarte multe limbi si unde ti se raspunde amabil la orice solicitare).

Am plecat a doua zi devreme spre Austria. E inutil sa spun despre calitatea drumurilor atit in Ungaria, cit si in Austria. Taxele de autostrada au fost de cite aprox. 10 euro pentru 10 zile, in fiecare din cele doua tari, iar benzina am pus doar din Austria, pentru ca am vrut sa evit conversia forint-euro , si am facut plinul inainte de iesirea din RO.

Peisajul este absolut superb intre Austria si Italia, cu viaducte si tuneluri foarte lungi luminate astfel incit aveai senzatia unei curse desprinse din NFS.

Nu te poti opri sa te minunezi cum au reusit oamenii aia sa sfredeleasca muntii si sa faca autostrazi la altitudinile alea, iar la noi nu se reuseste nici macar peticirea glumei proaste impropriu numita autostrada.

Dupa inca o zi, am ajuns la Venetia, mai precis in Mestre, care e localitatea de pe continent cea mai apropiata, si unde stiam ca exista o parcare char linga gara, cu doar 4,5 euro/zi, fata de 25 cit era in Venetia propriu-zisa, legata de Mestre printr-un pod. Cu trenul de la Mestre pina la Venetia a costat un euro de persoana.

Despre cele 4 zile petrecute in oras, pot sa spun ca au fost absolut superbe.

Orasul e chiar magic, cu basilicile, cu canalele cu piata San Marco, cu insulele si cu toata atmosfera care il inconjoara.

Am plecat spre Franta in seara celei de-a patra zi, facind o pauza de citeva ore pe drum, si am ajuns in Franta a doua zi dimineata spre prinz, dupa ce am oprit mai intii in San Remo, pentru ca "ardeam" sa fac o baie. Pe drum, m-au usturat destul de tare taxele enorme de autostrada si costul benzinei, dar astea erau prevazute in buget, asa ca am supravietuit.

Peisajul e impresionant, ai in dreapta muntele si in stinga Mediterana, si treci prin mici orasele pitoresti, pline de flori si stradute inguste care duc la mare.

Cannes-ul e foarte frumos, plaja si promenada sint minunate si tot orasul respira un aer de prosperitate si relaxare. Pe strada poti sa vezi cele mai luxoase masini sau haine, dar si tineri turisti "normali", pentru ca sint o gramada de hoteluri de 2-3 stele care costa cam cit la Mamaia.

Am stat si la plaja hotelului si la cea publica, foarte curate si civilizate, ca orice lucru din statiune.

Masina a stat parcata toate cele 4 zile pe o straduta, pentru ca aglomeratia pe stradute era insuportabila, iar parcarea destul de scumpa. Aici am vazut cele mai mici spatii intre masinile parcate, un Logan cu nr. de Franta (god damn it!!!), o expozitie de Rolls-uri de linga care m-am desprins cu greu, si pe Croisette toata gama se supermasini gen Lamborghini, Aston Martin, Ferarri, Maseratti, Porsche, etc.

Preturile maricele, dar o iesire in oras seara la o pizza nu era o tragedie...bautura e scumpa, in schimb.

Un lucru fain e ca se gasesc supermarketuri cu preturi cam ca pe la noi.

In afara de plaja si de plimbari prin oras, intr-una din zile am fost la Monaco, pe care mi-am dorit dintotdeauna sa-l vad.

Totul acolo e de-a dreptul impecabil, incepind cu yacht-urile din port si terminind cu gradinile ingrijite si pline de flori (ca si in Cannes, de altfel).

Am vizitat Muzeul de Oceanografie (fascinant), pentru 10 euro/persoana si Palatul Princiar.

Mi-au placut si cazinoul si faptul ca reuseam sa identific portiuni din circuitul de Formula 1 (tunelul, acul de par, etc :) . Orasul m-a impresionat foarte mult, in ansamblu.

M-am intors in tara pe acelasi drum si mi-a fost greata de portiunea Arad-Brasov care mi s-a parut mai lunga decit tot drumul facut in cele 10 zile.

Cu masina n-am avut nici o problema, iar consumul l-am estimat undeva pe la 6-7 la suta, asta si din cauza ca am avut un "copilot" care nu suporta vitezele peste 120 kmh :(

Pe scurt, a fost o vacanta de vis si singurele regrete sint ca, din cauza concediului limitat al prietenei mele, nu am putut vedea si Florenta si coasta de vest a Italiei (Cinque Terre), pe care mi le propusesem de asemenea. Ramine pe anul viitor...

 

Budapesta

post-1251-1156186820_thumb.jpg post-1251-1156186879_thumb.jpg post-1251-1156186914_thumb.jpg

 

Venetia

post-1251-1156187093_thumb.jpg post-1251-1156187214_thumb.jpg post-1251-1156187254_thumb.jpg post-1251-1156187282_thumb.jpg

post-1251-1156187305_thumb.jpg post-1251-1156187386_thumb.jpg post-1251-1156187442_thumb.jpg

 

Cannes

post-1251-1156187467_thumb.jpg post-1251-1156187517_thumb.jpg post-1251-1156187571_thumb.jpg

post-1251-1156187893_thumb.jpg post-1251-1156187953_thumb.jpg post-1251-1156188008_thumb.jpg

post-1251-1156188067_thumb.jpg post-1251-1156188103_thumb.jpg post-1251-1156188162_thumb.jpg post-1251-1156189158_thumb.jpg

 

Monaco

post-1251-1156188204_thumb.jpg post-1251-1156188259_thumb.jpg post-1251-1156188313_thumb.jpg post-1251-1156188345_thumb.jpg

post-1251-1156188401_thumb.jpg post-1251-1156189089_thumb.jpg post-1251-1156189126_thumb.jpg

post-1251-1156189215_thumb.jpg

Edited by 5orin

Share this post


Link to post

Pai nu zisesi ce era mai important: Cat fuse halatu' ? :D

Share this post


Link to post

Complimente! Pacat ca nu ai vazut Florenta si Sienna. Meritau din plin, sa ai o imagine cat de cat realista.

 

O sa dureze cam un an vindecarea de sindromul " de autostrada". Caci nu vei gasi pe aici, decat poate spre mare, ceva comparabil. Si nu vei intelege de ce...

 

Felicitari, inca o data! Pentru performanta si curaj, mai ales!

 

Cu stima,

Costel

Share this post


Link to post
Pai nu zisesi ce era mai important: Cat fuse halatu' ? :D

 

Fara sa fi stat sa fac un calcul "la centima" (nu de alta, dar prefer sa nu ma gindesc prea mult la asta :) ), costul a iesit undeva cam pe la 1200 de euro pentru doua persoane.

Se poate si mai ieftin, daca se aleg hoteluri care costa mai putin. Oricum, eu nu pot sa spun ca am cheltuit o avere la restaurante si terase, si am facut si cumparaturi in supermarketuri.

N-am vrut insa sa fac un compromis in ceea ce priveste hotelul, pentru ca puteam sa stau si in Mestre, cu preturi la aproapre jumatate fata de cele din Venetia, dar parca nu era acelasi lucru...nu as mai fi avut serile si noptile din oras...Hotelul, micut si cochet, era cotat la 2 stele, dar oferea confort de cel putin 3 sau 4 - in toate review-urile pe care le-am citit pe net turistii erau de aceasta parere, ca si mine - (aer conditionat, minibar, televizor, Internet, produse cosmetice la toaleta, etc) , cu camere aranjate in stil venetian, extrem de curat si cu personal foarte amabil si atent. Pretul era, evident, peste orice hotel de 3 stele de la noi, dar toate hotelurile din oras sint scumpe, ceea ce e si normal, la urma urmei...

Hotelul din Cannes a fost de 4 stele, foarte frumos si elegant, dar am avut noroc pentru ca am prins o reducere la jumatate fata de pretul normal. (hotelul a fost upgradat la 4 stele de la 3 si a fost re-inaugurat, astfel incit se ofereau aceste discounturi). Initial optasem pentru unul de 3 stele, dar apoi l-am gasit pe acesta.

 

O medie de 80 de euro / camera, dar, cum am mai spus, se poate si mai ieftin.

Share this post


Link to post

Excelent! Nu am idee cum e Franta, dar Italia mi-a placut la nebunie, am avut ocazia sa o vad de 2 ori pana cum, dar singur, si mi-as dori tare sa o vad si cu sotia. O Italie la vreo 10 zile nu sare de 1000 de euro cu siguranta.Decat Mamaia... :D Ce spui tu acolo e normalul pentru hotelurile italiene. Cele mai ieftine pe care le-am vazut eu au fost Ibis-urile, cu un cost de circa 60 de euro dubla si 69 in weekend.

Share this post


Link to post

Daca reusesc si eu in topicul dedicat sa continui cu expozeul veti vedea ca hotelul de 2 ** la care am stat in statiune (Gatteo a Mare) a costat doar 40 euro pe noapte, camera dubla. Asta in plin sezon. Camera cu dus si aer conditionat. Inca o data se vede ca italienii stiu sa faca afaceri in turism in timp ce romanul sta sa-i pice fraierul si sa-l jumuleasca de toti banii, daca se poate fara sa miste un deget.

Share this post


Link to post

Ai perfecta dreptate...putin mai la sud de Venetia, pe coasta Adriaticii, la Rimini, am vazut niste oferte foarte tentante in ceea ce priveste cazarea: 30 de euro / persoana, loc in camera dubla, cu toate mesele incluse, la hoteluri de 3 stele, cu piscina, programe organizate de animatori pe plaja, etc...

In acea zona e o salba de statiuni insirate de zeci de kilometri de plaja, sint foarte multe hoteluri cu servicii de calitate si preturi foarte bune.

Sigur, in orase precum Venetia sau Florenta preturile sint mai mari, avind in vedere si afluxul de turisti.

Nu fac parte dintre cei care denigreaza litoralul romanesc doar de dragul de a o face, dar cind esti pus in fata evidentei, trebuie sa recunosti ca mirlania personalului din localuri si hoteluri combinata cu proasta crestere a majoritatii turistilor te tin departe de statiunile romanesti.

E inutil sa va spun ca, pe unde am fost, plaja seara era la fel de curata ca si dimineata...In schimb, am vazut poze facute de niste prieteni seara, pe plaja, la Costinesti, si abia ii zaream printre mormanele de peturi, doze de bere si mucuri de tigari...E o chestie de educatie de care e greu de anticipat cind vom scapa...

Share this post


Link to post
.... dar cind esti pus in fata evidentei, trebuie sa recunosti ca mirlania personalului din localuri si hoteluri combinata cu proasta crestere a majoritatii turistilor te tin departe de statiunile romanesti...

 

Si un pic offtopic (cer scuze anticipat):

 

In weekend am fost in Bucuresti, am stat doua nopti la hotelul Phoenicia. Hotel de 4 ****, bla, bla, bla. Toate bune pana in momentul in care cand mi s-a inmanat cardul cu care deschizi camera mi s-a cerut o garantie de 50 RON pentru ceea ce as fi consumat din minibar. La intrebarea (cred eu absolut justificata) daca si turistii straini sunt supusi aceluiasi tratament mi s-a raspuns pe un ton foarte sictirit ca asta e indicatia data de patron si daca nu-mi convine sa fac reclamatie sau sa merg la alt hotel. BTW, am platit 120 euro/noapte, camera cu mic dejun.

 

Asta e minunatia de hotel http://www.phoenicia.ro/ De evitat de la distanta.

**Acum am vazut ca e frate cu Perla MAjestic din Mamaia, ala cu paturile de 1.80 si cu frigiderele goale in camera.

Edited by nrares

Share this post


Link to post

tot off-topic,

nu e anormal ca ti s-a cerut garantie, e un lucru care se practica prin mai multe parti.

Anormal e faptul ca ti s-a rapsuns obraznic, si ca ti s-a sugerat sa pleci. In lumea civilizata, daca le ceream sa goleasca minibarul il goleau sau imi propuneau alta solutie, fara garantie daca tineam mortis sa nu o platesc. De cele mai multe ori insa, minibarul e incuiat si poti cere cheia de la receptie, iar daca ai platit sau vei plati cu cash, ti se cere garantie. Daca platesti cu card, uneori ti se "rezerva"* aceasta garantie de pe card, deci atentie!

 

 

Later:

*rezerva= ti se blocheaza suma respectiva, de obicei pe o perioada de 30 zile. La solicitarea detinatorului de card catre receptioner, acesta poate suna si debloca suma respectiva (puteti face acest lucru la plecarea din hotel, dupa ce ati achitat nota).

Edited by cristianco

Share this post


Link to post

Nici in Italia, la 4 hoteluri diferite, si nici in Turcia la doua nu mi s-a cerut garantie pentru ce se consuma la minibar. CAnd am achitat camera, m-au intrebat daca in ultima noapte am consumat ceva de la minibar, le-am spus ce, au facut socoteala si gata.

Share this post


Link to post

Am fost recent intr-un tur al Italiei (Venetia, Milano, Florenta, Roma, Napoli) si putin pe coasta de azur. Dincolo de mostenirea istorica impresionanta a italienilor, nu mi-a placut Italia. Nordul mai merge, insa spre sud e de jale, mizerie si lume nepoliticoasa, sa nu mai zic de romaniii omniprezenti. Pana acum consideram Franta mai necivilizata, fata de Anglia, Austria, Germania insa dupa ce am fost in Italia Franta mi s-a parut super! Sa nu fiu inteles gresit, Italia merita vazuta(pentru monumente, muzee, etc), de exemplu Venetia este SUPERBA, insa ca popor lasa mult de dorit. In Napoli, din 5 masini 3 erau lovite :) ), de gunoaie nu mai zic, sau mergi la restaurant dai 15-20 de euro pe un meniu si te trateaza aproape ca la noi in tara.

Share this post


Link to post

Mi se pare tare ciudata faza cu minibarul. La vecinii si prietenii nostri bulgari am avut un minibar super dotat, fara nici o cheie sau garantie. Alaturi era o mica mapa ce continea o foaie cu toate tipurile de bauturi (plus ciocolate, alune, napolitane) din minibar, impreuna cu preturile lor. Cand veneau pentru curatenie dimineata faceau refill cu ce se consumase si treceau pe foaie cantitatile.

Cand am plecat am dus foaia si le-am spus ca era trecut tot - nu s-a dus nimeni sa controleze daca mai luasem ceva intre timp.

Share this post


Link to post

Nu mai departe de Iasi/Hotel Moldova***/luna trecuta, minibar cu de toate si - culmea! - preturi ok, fara garantie, cheie s.a.m.d. Nicaieri n-am intalnit ceva in genul povestii cu htl. Phoenicia si am fost in vreo 10 tari. [-X

 

PS Daca aveti nevoie de cazare prin Bucuresti, postati si voi un anunt detaliat. Mai avem si noi prieteni prin turism... :D

Edited by Vijelia

Share this post


Link to post

Tocmai asta e problema. Eu din 365 de zile pe an cel putin 40 le stau prin hoteluri. Pana acum am stat la peste 100 de hoteluri, moteluri, pensiuni etc, atat in tara cat si in strainatate. Ce am patit la acest hotel nu s-a mai intamplat nicaieri. Nu am platit garantie nici cand am stat la Athenee Palace sau la Marriot, nici la Majestic, astea fiind din Bucuresti, dupa cum nici in Austria, Italia sau Elvetia nu mi s-a cerut macar o minima garantie pentru ceva. Dar asta este, ca la noi la nimeni. Traiasca turismul romanesc si arabii care ne primesc in hotelurile lor.

Edited by nrares

Share this post


Link to post

Mie mi s-a intamplat si nu o singura data deci pot confirma ceea ce a zis cristianco. In Europa nu tin minte sa se fi intamplat, insa in Canada si America da. Iar treaba cu cheia de la minibar am intalnit-o in si mai multe locuri. Oricum, acolo unde se platea cash ei cereau automat si un cont de card pentru orice eventualitate. Am fost si in alte hoteluri unde venea camerista si verifica fara garantie sau altceva. Cred ca tine exclusiv de politica hotelului si de masurile de securitate pe care le aplica ei.

Share this post


Link to post

Vreau sa fac si eu o escapada similara celei descrise mai sus- Ungaria, Austria, Germania, Franta ( sud) si retur, biensur. Cata benzina ar fi necesara? --in conditiile in care consumul meu este de aprox 8 % extraurban si 10% urban .

( presupunand ca tragem o linie dreapta intre tarile respective) Da, stiu , e o intrebare foooarte inteligenta, dar chiar mi-e frica sa fac calculul asta... Cei care au mai facut acest traseu - ce spuneti?

Share this post


Link to post

Vezi pe via michelin. Iti calculeaza ruta si ai o optiune de a selecta tipul de masina si iti dau combustibilul estimativ.

Share this post


Link to post

Eu am locuit cativa ani buni pe Costa de Azur. Parerea mea sincera este ca nu merita sa stai 4 zile in Cannes. Una singura ajunge. Merita o plimbare pana la Antibes (unde portul de yahturi surclaseaza pe cel din Cannes), una la Nice, una la Monaco. Asta din zonele turistice vizibile din avion. Insa ce mi se pare mai fain sunt niste mici satuce gen Saint Paul de Vence... un satuc gen cetate in varful unui deal unde la parterul fiecarei care e un boutique cu obiecte de arta (inclusiv Picasso-uri sau Matisse-uri originale). Sau Eze, un satuc in varful dealului langa Monaco, de unde vezi de la Cannes pana la Ventimiglia in Italia, daca ai timp bun. E plin de locusoare din astea micute mult mai putin "stralucitoare" decat cannes insa mult mai interesante si mai autentice. :)

 

@Radux

In Italia si Franta costa mai mult autostrada decat benzina. Sa nu uiti sa iei si asta in calcul... e cam 1E/10km.

 

@Bad MF

Ca popor, francezii au statistic vorbind cel mai mic consum de sapun / cap de locuitor din Europa (celor 15).

Si in Franta 3 masini din 5 sunt lovite... insa nu sunt parcate langa covorul rosu de la Cannes. Insa daca te departezi 200m le vezi. A subsemnatului a suferit 4 atentate mai serioase in 3 ani (3 in nice si unul in cannes) in parcare, in zone luminate si cartiere OK. Din motivul asta daca n-ai garaj sau parcare privata nici nu merita sa-ti iei o masina dupa care sa-ti para rau.

Iar daca nu esti atent risti sa dai 80E/noapte la hotel si pe Coasta de Azur si sa ai soareci in camera. Din fericire sunt cazuri izolate, insa exista... Sau sa ti se propuna cu 500E/luna chirie pe un garaj (fara misto!) fara ferestre, in care ai un pat, o masa un scaun, un resou electric si langa resoul de gatit un wc si o chiuveta. Si un dus/3 garaje. Imi pare rau ca n-am faut poze la asta, golanca (era s-o fac "tiganca imputita" :D ) de la agentia imobiliara nu m-a lasat sa fac...

Presupunand ca iti gasesti ceva corect si accesibil, ai 2 sanse din 3 sa nu mai pupi inapoi banii de garantie la terminarea contractului (adica chiria pe 2 sau 3 luni). Asta e verificat pe un numar destul de mare de cazuri incat eroarea statistica e mica...

Nu inseamna ca Franta nu merita vazuta, insa nu au desfiintat nici ei tepele.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Aviz celor care doresc sa treaca Austria spre Italia. A2 este in reparatii, iti vine sa-ti bati copiii pana ajungi la Udine. In rest, Italia cred ca are cele mai meseriase autostrazi. S-a reasfaltat tot de la intrare pana dupa Venetia, asta in cazul in care faceti traseul Udine-Milano.

Share this post


Link to post

La orice hotel, cand faci rezervare pe net dai datele de pe cartea de credit. Cand vei ajunge la hotel in acest caz nu-ti vor mai solicita cardul sau garantie cash pentru ca deja au datele tale.

In situatia in care ai o rezervare telefonica s-au pur si simplu ai ajuns la un hotel fara rezervare ti se solicita, pe langa actul de identitate, in mod normal si cardul sau sa faci un depozit cash.

 

Eu nu am intalnit hoteluri la care sa nu am card de membru si care sa nu-mi ceara cardul sau depozit. Cam 2-3 luni pe an le petrec prin hoteluri in Europa si Middle East.

 

Pot sa intalnesti astfel de situatii, probabil, la hoteluri fara prea multe pretentii, fara minibar, etc.

Share this post


Link to post

Si pe unde trebuie sa ocolim A2-ul ?

Plec peste 2 sapt pina in torino.

Cat ai facut pina in Milano si ce probleme ai intalnit pe drum. La vama ceva fite ?

Gaz exista, taxele, vignetele cat mai sunt ?

Share this post


Link to post

In austria nu gasesti gaz, cel putin nu pe autostrada. La unguri gasesti insa e scump de te ustura ochii...mai bine mergi pe benzina. In Italia e ok, ceva mai scump decat in Ro insa totusi ok.

S-ar putea sa trebuiasca sa treci printr-o bucatica mica din germania (daca o iei prin udine) si acolo s-ar putea sa gasesti, costa cam 0.65-0.7E/litru, e mai scump decat in Italia si nu prea merita...

http://www.gas-tankstellen.info/menu.php?language=en_US

 

In Ungaria vingneta e cam 9 euro, in austria cam 8 iar in Italia dai pe autostrada de la intrare pana la Milano cam 50 euro. Poti face traseul cu viamichelin.com, astia dau taxele de autostrada. Cei 50 euro i-ai putea da pe o camera de hotel si sa nu iei autostrada... faci o zi in plus, insa vezi mai mult. N Italiei, partea montana e super de traversat cu masina...

Multa bafta la drum :)

Edited by mr_

Share this post


Link to post

La partea cu gazul habar n-am. La partea cu benzina este cam asa. Am facut plinul la Bors si am mai alimentat la Viena. Daca iesi de pe autostrada ai sanse sa gasesti benzina la 0.80 euro, daca nu alimentezi cu 1,1-1,2, depinde de benzinarie. Asta in Austria. In Italia sub 1,3 euro nu prea gasesti decat cu mare noroc. Vigneta pentru Ungaria 4 zile (minimum) este 1750 forinti, iar pentru Austria aproximativ 9 euro pentru 10 zile. Poti sa cumperi vigneta de Austria de la benzinariile din Ungaria, dupa ce treci de Budapesta. Ca traseu alternativ la clasicul Budapesta-Viena-Graz-Klagenfurt-Udine-Venetia-Verona-Brescia-Milano-Torino, poti alege un traseu bestial, gen Budapesta-Viena-Salzburg-Innsbruck-Brenner-Lago di Garda-Milano-Torino. Taxele de autostrada in Italia in primul scenariu sunt cam 30 de euro pana la Milano, iar in al doilea scenariu mai ai de platit si taxa de tunel in Austria, vreo 3 euro. Per total nu depasesti 40 de euro in nici un caz ca taxe de autostrada. Eu nu-ti recomand sa eviti autostrazile, multe din SSt-urile din Italia se prezinta mai rau decat drumurile din Romania. Daca te mai pot ajuta cu ceva nu ezita sa ma contactezi. In cazul celor din Bucuresti recomand parcurgerea in doua zile cu oprire in Viena la hotel Etap. Bafta si drumuri bune.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...