Jump to content
Sign in to follow this  
Gl.06.RIU (Daniel)

Matizul Meu - Kitsch Sau Simpatic

Recommended Posts

Daca doar ai stat si n-ai vazut, degeaba. Vad ca tot nu vrei sa te linistesti cu limbajul irc...

Share this post


Link to post

Acum , am recitit toate posturile mele , si am gasit in special in ultimul un k , scapat involuntar , ca de fiecare data cand postez am mare grija , ca nu imi place sa ma tot atentionati . Ala o scapat de la graba cred ...

Share this post


Link to post
Si by the way , am cam citit tot ce era de citit pe acest forum , am stat crek o saptamana intreaga noapte de noapte pr forum .. (zic eu ) , daca nu ma crezi verifica .. :)

Atunci facem asa: daca mai pui o intrebare la care exista raspunsul pe forum, primesti cate 20% warn. Ce zici, e bine asa sau crezi ca la tine se face exceptie ?

Share this post


Link to post

De ce trebuie sa fiu tu al mai rau ? :-? :) , in nici un caz nu vreau sa mai stau iar sa scriu mesaje de i`m sorry

Ei si ce daca se mai repeta o intrebare ,doar na nu am killed pe nimeni , si poate mai sar si eu cu vederea . Toti gresim , si in nici un caz nu cred ca se va face exceptie la mine . Mersi inca o data de avertizare si ca nu am luat warn direct ! Totusi sunteti destul de flexibili in aplicarea regulilor . Nice Boys . Nu se mai repeta !

Edited by Gl.06.RIU (Daniel)

Share this post


Link to post

Pentru ca mie nu-mi plac cei care zic una si fumeaza alta.

Asta s-a citit sau s-a sarit ?

 

PS Link-ul se afla pret de cateva secunde prin search = "fise matiz" !

Share this post


Link to post

Am citit si topicul ala dar il uitasem , mi-am adus aminte imediat de amicul lu FlexOndrej ...si de acolo hop si ideeile... mersi pt refres-ul mintal ...:-K

Share this post


Link to post

Poate si un stabilizator de tensiune ar fii bun. Cel putin la mine in regim de ralanti pozitiile palpaie usor.

Share this post


Link to post

La mine nu face nimic de genul ala ,la relanti doar tremura afurisitu` ala de scaun de zici ca nu-i adevarat .. :D

Edited by Gl.06.RIU (Daniel)

Share this post


Link to post

Salutare ! Sunt student in iasi si detin un matiz argintiu e -klasse. Dupa ce am cam tot ce se putea citi de-a lungul timpului p site, am hotarat sa aduc si eu cateva imbunatatiri la masinutza mea .

 

Incep :D :

-vopsit bara fata +spate la culoarea caroseriei

-cotiera neagra

-consola schimbator viteze vopsita in negru

-plafoniera cu leduri -cumparat de la Abramburel ( prea tare se vede )

-interior usi fatza negru

-torpedou mochetat

-haion + plafon +antifonat (materiale dif)

-semnalizari negre

-teava de esapament "no name " da imi place ca se integreaza zic eu

-antifonare pasaj roti -chiar acum am terminat :D

-stop p frana de interior amplasat p plafon

-folie autorizata geamuri spate

-perdelutza neagra

-scos cauciucul ala din fatza rezonatorului

-suport extinctor fixat in finitie

-vopsit jante cu negru si astept sa imi iau capace

-cas Sony explode 4x50 +suport casetofon daewoo

-proiectoare originale matiz

-parbriz + luneta cu tenta (asta ca bonus dupa ce au fost crapate amandoua;cauze personale :D )

-si cel mai important stiker Daewoo

 

 

Cam atat din ce imi aduc eu aminte , asta dupa ce a suferit o mare schimbare de atitudine de la ce era in trecut .Mai interntionez sa achizitionez urmatoarele :

-capace originale daewoo

-sine pentru plafon din alea ca la SE

-trapa

-si cel mai important HUSE , da in nici un caz din alea p care scrie TYPE R ;)

 

Mersi mult pentru rabdarea acordata si astept parerile voastre :D Pa pa

post-4213-1185549722_thumb.jpg

post-4213-1185549766_thumb.jpg

post-4213-1185549789_thumb.jpg

post-4213-1185549805_thumb.jpg

post-4213-1185549826_thumb.jpg

post-4213-1185549842_thumb.jpg

post-4213-1185549897_thumb.jpg

post-4213-1185549911_thumb.jpg

post-4213-1185549956_thumb.jpg

post-4213-1185549997_thumb.jpg

post-4213-1185550018_thumb.jpg

post-4213-1185550069_thumb.jpg

post-4213-1185550094_thumb.jpg

Edited by Mircea
Nu mai fa economie de litere!

Share this post


Link to post

Din ce-am vazut eu, prioritatea o constituie pneurile, restul are valoare doar cand masina e parcata, inclusiv semnalizatoarele fata innegrite.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Respect maestre tolin si stiu problema ta cu semnalizatoarele alea nergre , am vazut ca nu prea esti fan , dar oricum la itp am fost nevoit sa le dau jos si sa le pun pe cele originale :( nush parerea mea e ca parca mai schimba un pic lookul :D a si pot sa zic ca antifonarea aia e bestiala ...parca nu mai e matiz :D

Edited by Gl.06.RIU (Daniel)

Share this post


Link to post

Draga Daniel, cu scuzele de rigoare, nu inteleg daca ti-a facut placere sau nu sa-ti bati joc de matizel. Chiar daca esti o persoana integra, atrasa de culoarea neagra, personal nu sunt de acord cu ce ai facut cu pensula prin masina. Cat priveste jantele, decat sa astepti sa dai 4 milioane pe un set original de capace pe care sa ti le fure sau sa le freci de borduri, ori le lasi asa ori mai pui 4 mil si-ti iei un set de jante de aliaj, bineinteles dupa ce iei alte cauciucuri.

In afara de cotiera, care e ok, perdeluta, stopul ala si semnalizarile negre sunt naspa. De asemenea, ai anulat doua aeratoare cu ambipurul si suportul pentru telefon (daca nu ai nevoie de ele, e ok). Iti sugerez insa sa muti suportul de telefon, iar ambipurul sa-l pui la aeratoarele pentru picioare (e drept nu se vede insa e mult mai potrivit si mai fuctional decat sa-ti bata soarele in el sau parfumul in nas). In plus, ca nu-ti plac husele type R e una, insa trapa si sinele pentru plafon sunt niste investitii aiurea si destul de greu da facut (cel putin trapa), nu mai vorbesc ca sunt destui amatori care si-au pus trapa la masina si apoi au izolat-o cu banda adeziva.

Parerea mea personala este ca decat sa faci picturi ieftine cu pensula doar pentru a fi diferit de ceilalti, matizul arata mult mai bine asa cum l-au facut coreenii.

Share this post


Link to post

Boon,am priceput cate ceva din com tau ... sunt perfect deacord cu roatele ...acolo chiar k tre sa strang bani si sa imi iau ceva buuun, dar stii tu ...dupa cum am precizat sunt student si e putin mai dificil sa dau 10 mil pe un set de roate asa k o sa imi pun eu pana una alta niste capace orig din alea daewoo de 500 k de care am vazut la reprezentanta si vad eu , in schimb faza cu stopu=> sunt mort dupa el iar de semnalizatoare acolo ma gandeam si eu k ar fi timpul sa le pun p alea normale k de acuma de "creste si eu in varsta" :P . Numa bine :D

Edited by Mircea
20%+ pentru limbaj IRC. Tu alegi daca dam cu + sau cu - in continuare.

Share this post


Link to post

Pana nu o sa ai cauciucuri noi pe masina nu cred ca va aprecia nimeni ce vei mai adauga pe acolo.

Lasa naibii capacele pentru alta data, si eu am fost student in Iasi si stiu cum e sa fii pe rosu cu banii, sa ai cauciucuri varza, din cauza asta am cautat intai sa repar partea asta, inainte de alte dotari. Nu vrei sa stii cum e cand prinzi gheata cu putregaiurile alea.

Share this post


Link to post

unde ai gasit suportul pt. extinctor?

eu caut de 1 an si ceva, si toata lumea ridica din umeri, de parca ii intreb de OZN-uri... :)

 

si vb. lui laurentiu, gumele primele, restul pot sa vina si dupa...

 

numai bine

Share this post


Link to post

Pentru stingator cauta pe la magazine velcro -(arici) banda, prinde-l de tapiterie cu 2 pop-nituri si prinde tubul cu el. Modelul cum are Daniel s-a vandut cu tot cu suport.

Share this post


Link to post

Asa e mircea are dreptate , modelul meu l-am luat cu tot cu suport , iar in legatura cu gumele pe fata am dunlop winter sport 3m :D si in poza sunt puse parca

Edited by Gl.06.RIU (Daniel)

Share this post


Link to post

Azi m-am intrecut p sine si mi-am instalat diuze din alea pentru stergatoare cu doua jeturi ... ce sa mai merg bestial si spala foarte bine . He he nu mai e nevoie sa schimb stergatoarele :D

Edited by Gl.06.RIU (Daniel)

Share this post


Link to post

Mersi laurentiu pentru link , ca nu mai gasem postu ala ... vroiam sa vedeti diferente de la ce a fost la ce este :D

-acuma doar na ...isi mai schimba si omu punctul de vedere

aa si as vrea sa imi cer scuze membrilor din pozitia de conducere al acestui forum daca cumva ...mai demult , mai precis in postul de anu trecut ( pentru ca tocami l-am recitit ) am deranjat cumva . nu a fost frumos si as vrea sa ma percepeti ca pe o persoana cumsecade nu ca pe un alt golan cu matiz ;)

Edited by Gl.06.RIU (Daniel)

Share this post


Link to post

Nu te percepe nimeni ca pe un golan cu matiz, noi te criticam tocmai pentru ca am iubit masinutele astea la vremea lor (si inca le mai iubim) si parca nu le-am "infrumuseta" cu articole din targ. Si ne pare rau cand le vedem modificate astfel. Eu cand umblu prin targuri si vad tot felul de ciurucuri dintr-astea, sunt indiferent, daca am intr-adevar nevoie de ceva, iau toate tarabele la rand pana gasesc ceva sa se potriveasca cat de cat. Daca nu, ma orientez spre ceva mai de calitate. La Matiz am cautat mult un suport de telefon care sa se potriveasca cu bordul, la fel si la Clio, pentru a da impresia ca "e de acolo".

Pe ideea asta trebuie sa mergi, si asta o spun oricui care vrea sa-si faca masina putin mai diferita de a celorlalti. Nu zic sa fie masina stock, fiecare are gusturile lui si simte ca ar merge adaugat/modificat ceva, dar sa ramana in armonie cu restul, sa nu contrasteze una cu alta (ex: spoilere de masina sport si interior de limuzina), sa nu fie o parte a masinii stridenta si alta stock, etc, sa starnesti priviri admirative nu doar de la pustani care merg cu autobuzul si isi doresc si ei sa ia permisul. Au trecut multi ani de la revolutie, de cand nu se gasea absolut nimic, si orice adaugire, indiferent de cat de kitsch era ea, scotea masina din anonimat. Dar acum s-au schimbat vremurile, e timpul sa mai evoluam.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Exact ! pai asta incerc si eu sa fac , dar uneori imi iese si uneori nu , si hai sa fim seriosi matizul nu e nici masina de curse si limuzina asa k mai mult de o masina economica(cu imbunatatiri ) nu o putem face nu ? ;) deci mai iertati si voi omu daca isi pune un suport de tel mai lucios :D ...pe care numai el stie cat l-a cautat; a si sunt foarte curios ce model aveai tu pus pe matizul tau laurentiu -can i see it ?! :scarpin:

Edited by Mircea
Greeeeeu cu limbajul IRC nu? Chiar vrei sa dau 20%+ la fiecare post de-al tau?

Share this post


Link to post

Ai schimbat destule la ea, si sincer mie nu mi-au placut! In primul rand un NU hotarat semnalizatoarelor negre!

Am o intrebare : solutia insonorizanta si-a facut treaba? Sau e doar "mit" ?

Share this post


Link to post

Insonorizare la ce? Contra pietricelelor care zboara de la roti pe drumuri accidentate sau ce? Mai bine izola masina cu folie dacat moscoleala aia daciota. Sa nu uiti sa bagi niste vaselina in usi. Parerea mea, dar poate sunt eu deplasat: la Matiz, in afara de niste jante, niste amortizoare bune, cauciucuri bune, o evacuare buna si de bun-simt, nu ai ce tuning sa faci(ma refer la exterior). Tot ce nu este enumerat aici este kitch!! Sa lipesti folii peste folii peste tot, sa moscolesti masina prin toate partile, si interior si exterior, sa pui volane de curse si covorase kitchoase de obor sau vitan pe o masina care nu sare de 160 si aia in conditii optime este "tunning daciot"(mai lipseste vreun autocolant cu "the fast and furious" sau "Nike")!!

Dar ma rog, asta este doar parerea mea...

Share this post


Link to post

Dragul meu Closca :D

 

tinand cont ca tu ai SE -tin sa precizez ca :

1daca matale ai tot ce vrei din start si nu relalizez asta e altaceva , insonorizarea aia e mana lui Dumnezeu daca vrei sa stii si o sa te invit la o tura cu masina mea sa vedem daca mai ai aceeasi parere

2. nush unde ai auzit matale de insonorizare cu folie la exterior dar daca e asa sa imi vinzi si mie pontu ca direct la ei ma duc :scarpin:

3.geamurile negre sunt o obsesie de a mea si tin sa zic k daca m-am indurat si am dat 100 E pe ele ar trebui macar sa respecti asta si nu sa spui ca am pus nush ce folie de bazar sau mai stiu eu ... urat ...

4.si in legatura cu jantele si caoucioace am zis ca o sa vina si ele la timpul lor .

 

Si nu vad ce schijmbari asa de prost gust ai vazut tu la mine sau kichul de care zici ... ce ca am pus un stop pe plafon de care tu nu ai si ma disting de tine la semafor , de asta era vb sau de suportul de stingator ... inseamna ca daca pe tine te-a deranjat asta e clar ...stai prost tare cu gustu` .

@ emil : dupa ce am insonorizat calumea => deja soundul din interior e altul ... te simti ca intro masina "straina " si nu sunt subiectiv , mi-au zis-o si altii

Si inca un anunt ..in leg cu semnalizarile alea ,tin sa zic ca le-am dat jos ...gata ma plictisisem de ele oricum :D si parca stau mai bine alea galbene .oricum ma orientez poate le gasesc pe cele albe..stii cineva pe unde oare ?

Edited by Gl.06.RIU (Daniel)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...