Jump to content
Sign in to follow this  
emilv

noua procedura de "penalizare" soferi

Recommended Posts

Sunt doar zvonuri? Cind apare/intra in vigoare? Unde il putem vedea/citi si noi? De detectoare ce zice? :wink: (de fapt aici vroiam sa ajung :oops: )

 

Btw... da' unde pana mea in lumea asta se mai schimba decretu la fiecare 2 ani?!?!?!

Share this post


Link to post

legea inca nu este aprobata de parlament, dar sunt sanse mari sa fie aprobata cu inceputul anului viitor sau poate chiar mai devreme, pt. detalii intrati pe www.revitapresei.ro

Share this post


Link to post

partea si mai proasta e ca nu mai ai termenul ala de 24 de ore ( sau 48 ) pentru a plati amenda la jumatate. daca nu ai banii la tine sa platesti instant, platesti dublu :wallbanger:

1 punct de penalizare va 'costa' aproximativ 270.000.

cele mai ieftine amenzi sunt pentru nepurtarea centurii de siguranta, nesemnalizare la schimbarea directiei de mers, etc...si incep de la 2-3 puncte, adica bat spre 1 milion.

eu umblu cam rar cu 1 milion sau mai mult la mine, asa ca daca ma prind in ziua de salariu bine daca nu... :flaming:

Share this post


Link to post

din cate am citit eu se pare ca va ramane termenul de 48 ore cu juma de amenda

Share this post


Link to post

Oricum o luatzi, comportamentul in trafic va deveni mai civilizat. Ochiul politzistului va fi in special pe taximetristi si pe masini bengoase.

 

Si atunci ne vom gandi de 2 ori inainte sa calcam linia continua. Parerea mea e ca va fi un lucru bun. Esti prost si nu respecti regulile, platesti (afirmatzia asta nu inseamna ca io le respect, doamne fereste)

Share this post


Link to post

Dani nu e chiar asa.De fiecare data cand s-au marit amenzile s-a zis ca traficul v-a fi mai civilizat.Poate noi muritorii de rand da,dar zmecherii never.

Share this post


Link to post

Teoretic asta ar trebui sa fie rezultatul ... practic insa ... smecherii (mai ales cei de bani gata ) nu cred ca se vor jena prea tare ... tata plateste , tata imi ia intr-o ora carnetul inapoi de la Politie etc ...

Per total insa , o imbunatatire se va vedea , asa cum ai spus si tu danielson - taximetristii vor respecta (pe cat posibil) , ca nu toti sunt plini de bani si atunci ... or sa o lase mai moale .

 

:o fftopic: Ca sa intaresc cele afirmate mai sus : am fost la Sibiu luna trecuta si , aproape in fiecare sat era radar . Eu mergeam legal , caci stiam cam cum sta treaba . Unu' , cu un mertzan , trece nene pe langa mine cu peste 150 km/h . Normal , in primul sat tipu' pe dreapta platea amenda . Il depasesc ; nu trece mult , tipu' la fel : trece ca vantu' pe langa mine . In urmatorul sat , aceeasi poveste : eu trec frumos , el plateste amenda . Dupa 2 radare luate , daca nu ai bani garla , incepi sa te gandesti ca povestea se poate repeta si o lasi mai incet , nu ? Da' el nu ; iarasi ma depaseste si evident povestea cu amenda se repeta . Eu l-am vazut luand 3 amenzi . Dupa a 3-a amenda luata , nu m-a mai depasit ... da' cred ca de fapt nu mergea spre Sibiu si a luat-o pe altundeva ... deci ... cei de bani gata o sa faca ceva pe puncte si amenzi :flaming:

Share this post


Link to post
Oricum o luatzi, comportamentul in trafic va deveni mai civilizat. Ochiul politzistului va fi in special pe taximetristi

 

Sa speram ca asa va fi. Si sa nu ii uitam si pe cei cu autovehicule mari (autobuze, camioane, microbuze, etc).

Share this post


Link to post
Sunt doar zvonuri? Cind apare/intra in vigoare? Unde il putem vedea/citi si noi? De detectoare ce zice?   :wink: (de fapt aici vroiam sa ajung   :oops: )

 

Btw... da' unde pana mea in lumea asta se mai schimba decretu la fiecare 2 ani?!?!?!

Detectoarele cica vor fi legale. Vezi http://www.cdep.ro/caseta/2004/08/30/pl02707_rp.pdf la pagina 39. De fapt nu e vorba de schimbat decretul, ci de abia acum au apucat deputatii sa prelucreze ordonanta 195/2002, emisa de guvern. Se pare ca va ramane termenul de 48 de ore, nu am apucat sa citesc tot documentul ca l-au pus scanat si nu search-abil. In rest revine luatul carnetului la trecut pe rosu.

Ideea este buna, nu am ce zice, dar cat timp anumite masini vor fi invizibile pt. politisti dar vor sta la panda sa prinda fraierul care merge cu 61 la iesirea dintr-un sat unde de 2 km s-au terminat casele, degeaba.

Share this post


Link to post
Detectoarele cica vor fi legale.

Sa le dea D-zeu sanatate daca vor face asta ca m-am saturat sa caut locuri unde sa-l ascund, iar acu e si defect, de asta nu am mai continuat cercetarile. Poate le legalizeaza naibii, vreau sa fiu si eu odata mandru ca sunt roman cu adevarat. Cu okazia asta multumesc politiei din Gl ca a marit limita de viteza in Gl pana la 60 (aka 70) sau 80 pe faleza si pe multe strazi, macar prin asta ma gandesc ca se mai desteapta romanii la minte. Astept si din zona facultatii ceva schimbari, da mai am de indurat.

Share this post


Link to post
...Poate le legalizeaza naibii, vreau sa fiu si eu odata mandru ca sunt roman cu adevarat. ...

Deci tu nu esti mindru ca esti roman ca nu poti sa umblii cu detectoru, ha?

Misto asta, e noua! :lol: :lol:

Share this post


Link to post

Regulement nou... aceeasi mentalitate a politistilor. Tot in capul nostru o sa stea pt. ca:

-de taximetristi nu se i-au prea des pt. ca din asta isi castiga painea chiar daca saracutii de ei sunt cele mai cisme soferi. Eu chiar nu pot sa inteleg cum niste soferi care merg atata cu masina pot sa conduca atat de prost...

-de astia cu RATB si alte vehicule de transport mai mari decat un microbuz in nici un caz, pt. ca "Domne astia isi face treaba. Ala cu microbuzu e particular, asa ca are bani, asa ca-l rupem". In nenumarate ocazii am vazut tramvaie, trolebuze, autobuze si alte miscatoare de calatori care trec in nesimtire pe rosu, blocheaza intersectii de fata cu gaboru' si... soferii nu patesc nimic...

-Dacii rupte care n-au frane, n-au amortizoare, n-au stopuri, n-au an de fabricatie, n-au nimic... "Lasa-i domne ca's saraci si-si fac treaba si ei cum pot". Nu conteaza ca-s pericol public. Si cand te uiti la stiri si vezi ca in jumatate din accidente este implicata o rabla d'asta...

-pe astia cu masini scumpe de obicei ii opresc ca sa nu-i mai acuze lumea ca i-au spaga, inchid ochii, etc... pt. ca, asa cum s-a mai precizat, baietii isi i-au talonul, carnetul imediat inapoi.

 

O categorie aparte o reprezinta astia cu masinile tunate, care imediat cum fac 500m sunt opriti pt. tot felul de prostii. Ultima chestie care i s-a intamplat unui prieten: a fost oprit pentru "echipare sportiva"

 

Concluzia ar fii ca pentru disciplinarea traficului ar trebui actionat in locurile unde cu adevarat exista probleme. Si sunt de acord cu marirea amenzilor, dar tre' sa fie si aplicate corect si atunci cand trebuie.

 

O ultima chestie ar fi: Oare Politia Rutiera a uitat ca exista si avertizmente?

Share this post


Link to post

Cand umblam cu Calibra innebuneau toti militienii.Puteam sa merg cu 90 ca ma opreau si ma intrebau : ca de ce am farurile aprinse ziua, ca ma grabesc sau cum?Cea mai funny faza a fost cand am incercat sa-i explic unui militian ca sunt student si sa nu-mi dea amenda acu 3 ani de 900.000 ca ma rupe.Nu ca nu se poate, ca lasa ca ai tu bani s-o platesti..A trebuit sa apelez la alte metode pt. a-si lua jucariile si a ma lasa in pace.

Share this post


Link to post
Deci tu nu esti mindru ca esti roman ca nu poti sa umblii cu detectoru, ha?

Misto asta,  e noua! :lol:   :lol:

Daca ar fi numai asta... Dar pentru cine vrea am o lista intreaga de nemultumiri in legatura cu ce se intampla in tara asta, cum cred ca are fiecare. Dar macar sa pot spune: idioti, ne fura, ne scumpesc benzina, nu ne dau loc in camin si ne exmatriculeaza daca il cumparam (incepe facultatea in curand si trebuie sa comit ilegalitatea asta, asta e), ne inghesuie ca vitele in autobuz dar macar atata sa vad de la ei, ceva bunavointa, macar atat:"na fraierilor (de ne votati), va lasam sa folositi detectoarele". Macar prin chestii dintr-astea mici sa ne multumeasca. De murit tot o sa se mai moara pe sosele. Dar nu s-a gandit nimeni ca unele accidente pot fi cauzate si de nervii facuti din cauza conditiilor din trafic. Asta poate si pentru ca nici un sofer n-ar recunoaste asta in fata politaiului. Nu mai departe de ieri cand veneam de la Sighisoara era sa intru intr-o caruta intre Buzau si Braila. De ce? Pentru ca trebuia sa folosesc faza mica din cauza coloanei de pe contrasens. Ce cautau aia la 11 noaptea pe drum national...? Pe ala il omori, satul intreg il plange si dupa aceea se duce marlanul si la vot tine cont si de faptul (crede el) ca soferii sunt inconstienti.

Share this post


Link to post

Asta cu carutzele nesemnalizate e nasoala ... Totusi, ce te costa sa mergi mai incet, sa zicem cu 70 la ora, noaptea? Cu cat e viteza mai mica, si sansele tale/carutzasului sunt mai bune ... Conduita preventiva la volan n-a omorat pe nimeni pana acum ...

 

Pune si tu in balantza: "deces/dosar penal" cu "ajuns 1-2 ore mai tarziu acasa"

Share this post


Link to post

Asta o stiam, dar totusi parca nu accepti sa-ti spuna politaiul asta dupa ce platesti enspe mii de taxe si de accize ca sa circuli. La cat se platea cu masina cu care mergeam (WV Passat) ar fi trebuit sa-i omor pe carutasi si sa-i fac la gratar acasa la focul din lemnele carutei, iar la aperitiv salam din carne de cal. De astia de ce nu se leaga? Daca faceam accident nu mai vorbesc ca as fi avut cateva sute de milioane daune.

Share this post


Link to post

Si stii cum ii protejeaja politaii pe astia? A lovit taica-miu unul acum vreo 2 ani printr-un sat prin Moldova si politistul "Pai de ce circulati noaptea, nu stiti ca e campanie?" si pana la urma a declarat la sugestia lu ala cu chipiu ca a intrat cu masina intr-un sant ca il omorau pe taranu ala asigurarile. Isi scot si astia banii de undeva si normal ca dandu-l pe vinovat in judecata.

Share this post


Link to post
ca il omorau pe taranu ala asigurarile...

Sa-l omoare cu asigurarile, poate se mai invata minte ca soseaua nu-i numai a lor. Ia sa se intre tare cu amenzile in astia, sa vezi ce curatenie s-ar face pe sosele. Ce tot ne "curata" guvernul de pe sosele scumpind benzina, ia sa mai zboare si astia. Cum sa-ti spuna politaiul una ca asta: de ce circul, ca e campanie? Da il inregistram si il faceam de kko in ziare. Nu voia sa platesti si amenda ca ai circulat? A propos, da campania nu se face ziua? Doar cand e campanie ziua e lunga, nu se pleaca de la 11 noaptea pe camp.

Share this post


Link to post

Vorba cuiva, 99% dintre carutele care merg noaptea pe drum se duc la furat, asa ca...

Share this post


Link to post
Pune si tu in balantza: "deces/dosar penal" cu "ajuns 1-2 ore mai tarziu acasa"

 

Subscriu si eu ! Unde mai pui ca, chiar in cazul cind carutzashul e de vina ca a mers ne-semnalizat tot tu ca sofer o iei in barba. Am impresia ca dupa judecata ce-a mai ushoara pedeapsa e doi ani cu suspendare, adica vei avea cazier shi s-ar putea sa nu te mai angajeze nimeni. :(

Share this post


Link to post

Exact ; nu merita sa te grabesti noaptea ; riscurile sunt prea mari ... plus ca oboseala isi spune cuvantul ( ma refer la ochii suprasolicitati , obositzi ... la asta participand si o serie de "soferi" care "uita" ca trebe sa treaca de pe faza mare pe cea scurta atunci cand se vad ca se apropie de ei din sens opus doua luminitze ... sau probabil ca lasa faza lunga ca sa vada ce-i cu luminitzele alea de se apropie ?!?!?! ) . Imi place sa conduc noaptea , este excelent ; da' ar fi mirific daca am avea si civilizatie pe sosele ... si cum nu este , atunci o las incet ... vorba romanului pe Arges in jos "La ce sa ma grabesc , ca doar nu dau turcii !? " .

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...