Jump to content
Sign in to follow this  
dan_m

Soferi care nu ar trebui sa aiba carnet

Recommended Posts

Vezi ca eu am zis ca papa extra 1 litru nu numai de la faruri ci de la mai multe "utilitati", citeste si tu in puii mei nu te repezi...Insa lasa-ti mai, voi astia care tot sustineti ca e neglijabil consumul sunt convins ca nu mergeti cu farurile aprinse ca v-ar consuma pre amult !!!Ta -dam!...Hai recunoasteti acum ca nu va vede nime"!...

 

La consumul meu nu merg cu farurile aprinse nici noaptea :D

Joke.

Share this post


Link to post

Am facut azi de dimineata un drum de vreo 200 km, si am prins ceata zdravana (dar zdravana, nu vedeai de la 5 metri incolo). Bineinteles, am aprins proiectoarele, farurile erau deja aprinse ca le tin mereu aprinse, si mergi 'nainte cu atentie.

 

Cat de dobitoc trebuie sa fii sa mergi cu farurile stinse, sau doar cu pozitiile, pe-o vreme ca asta ?!? :shock:

 

La depasiri stateam incordat ca naiba, pentru ca nu aveai nici o sansa sa vezi din fata un cretin de-asta, cu becurile stinse. Practic, cei ce mergeau doar cu pozitiile (evident, majoritatea Dacii cu becurile montate in bara, si o lumanare cred ca-i mai vizibila) sau cu farurile stinse apareau din ceata de ziceai ca-s Olandezu' Zburator ! :rambo:

 

Degeaba le dadeam flashuri cand apareau din contra-sens, ca nu percutau de nici o culoare. De fapt, ma si gandesc ce-i in mintea lor.. reflexul pavlovian este format avand ca stimul doar bezna noptii, atata timp cat vad pe unde merg nu-si dau seama ca farurile ajuta si sa fii vazut de altii in conditii de vizibilitate redusa !

 

Ca sa nu mai zic de aia care se bagau in depasire (erau foarte multe carute) fara semnal, sau fortandu-l pe cel de pe contrasens sa iasa in decor. Am franat (evident, cu flashurile, claxoanele si "urarile de bine" de rigoare :twisted: ) din cauza de depasiri imprudente ale altora cat n-am franat intr-un an de condus !

 

Am prins si-un accident, o Nubira frontal cu o Skoda veche (parca Skoda 100)... RIP.

Share this post


Link to post

Desi putin iesit din cursul discutiei, in momentul de fata fiind vorba despre utilizarea dispozitivelor de semnalizare si iluminare :) , sa vedeti ce am patit:

 

Motivul pentru care nu am venit la intalnire joi a fost ca am avut de lucru pana pe la ora 02am vineri.

Oricum,... a doua zi trebuia sa vin la munca si bineinteles eram cam adormit la ora 9 dimineata. La intersectia Ion Mihalache cu Felix, eu venind dinspre Felix, eram primul la semafor. Se da verde si apas pe acceleratie moderat. In momentul acela, desi avea rosu, tramvaiul de pe Ion Mihalache se pune in miscare (probabil inainte isi schimbase macazul).

 

Aici intervine prima categorie de dobitoci: Dragi vatmani, doar pentru ca aveti ditamai hardughia si o singura directie de mers dictata de altceva decat dorinta dvs. (in speta liniile), asta nu inseamna ca puteti "forta galbenulul" si, in niciun caz, ca puteti "forta rosul"!!!

 

Sincer la cat de adormit eram, am crezul ca tramvaiul respectiv vrea sa intre pe Felix, lucru care nu m-ar fi deranjat pentru ca drumurile noastre nu se intersectau. Daca as fi fost treaz mi-as fi dat seama ca nu semnaliza schimbare de directie.

Oricum, ideea este ca tramvaiul s-a oprit detul de brusc, in mijlocul intersectiei, cand a vazut ca nu am de gand sa incetinesc (sa fi fost faptul ca era o femeie la... maneta?) iar eu mi-am continuat manevra de intrare pe Ion Mihalache.

 

Aici intervine a doua categorie de cretini: Dragi soferi profesionisti sau dragi angajati ca sofer ai diferitelor firme, va inteleg ca va grabiti si ca sefii dvs nu sunt intelegatori, dar asta nu inseamna ca trebuie sa treceti pe rosu, pe contrasens, pe liniile de tramvai, cand e ud pe jos doar pentru ca sunteti la adapostul unui tramvai.

 

Deci, tramvaiul a reusit sa opreasca, numai ca un cretin cu o dacie break cu niste sigle pictate pe ea care mergea cum am spus mai sus nici nu a incercat. Probabil si-a dat seama ca nu are sanse sa opreasca fiind pe liniile de tramvai ude. Am vazut dobitocul, am franat si masina s-a oprit cam in 6-7m. ABS, tot tacamul, tacanit... m-am speriat rau si am apasat cat am putut pe frana. Dacia a trecut cu vreo 60-70kmh la 30-40cm de botul Kalosului si dusa a fost.

Vatmanita facuse ochii cat cepele si dupa ce am injurat pe ala cu Dacia, mai mult pentru satisfactia mea psihologica, i-am zis si ei ceva "de bine", iar ea nu a ripostat deloc.

 

Totusi, multumesc pe aceasta cale celor care au incercat si reusit cu succes sa nu se infiga in popoul de JLo al Kalosului si, mai ales, celui care i-a strigat vatmanitei: "Daca nu te baga-i ca proasta, nu se intampla asta!".

 

 

:? numai bine.

 

PS: ce inteligent am fost in dimineata aceea ca nu am luat berlina. :)

Share this post


Link to post

Am vazut ca unii soferi se grabesc mai mult decat ar trebui. Sunt unii care claxoneaza la semafor daca n-ai plecat in 0.5 secunde de la culoarea verde. Parerea mea este sa dam dovada de intelegere fata de cel din fata si sa-i lasam un ragaz scurt. Daca nu observa schimbarea culorii in cateva secunde, eu de regula ii aplic un claxon scurt, ca de atentionare, in nici un caz unul prelung, care este o ofensa (zic eu).

Si inca ceva, daca am in spate vreun istet care ma streseaza cu claxonul asa, mai sta o tura la semafor, ca plec exact inainte de a se face rosu, sau mai bine, pun avariile si ridic capota. Uneori "educarea" se face si cu masuri punitive.

Share this post


Link to post
Si inca ceva, daca am in spate vreun istet care ma streseaza cu claxonul asa, mai sta o tura la semafor, ca plec exact inainte de a se face rosu, sau mai bine, pun avariile si ridic capota. Uneori "educarea" se face si cu masuri punitive.

 

Si eu sunt tentat sa fac acest lucru, dar ma gandesc ca din cauza unui idiot ar suferi si alti soferi nevinovati , aflati in spatele idiotului.

 

Apropo de acest lucru, trecand peste faptul ca sunt destui soferi care incep sa claxoneze sau sa dea flash-uri exact in momentul cand s-a pus culoarea verde, cei de pe autobuze/troielbuze te iau la flash-uri/claxon chiar cu cateva secinde inainte sa se faca verde. La astia ma gandesc ca sufera calatotii, ca ar merita, mai ales la unul cu troliebuzul sa il blochezi sa ramana acolo sa prinda de cateva ori rosu.

Share this post


Link to post
mai ales la unul cu troliebuzul sa il blochezi sa ramana acolo sa prinda de cateva ori rosu.

Am vazut pe viu (luna mai 2003) la BRD in fata (de fapt pe lateral) -Pache Protopopescu- cum nu s-a dat unu cu un matiz albastru la o parte si ala cu trolebuzul l-a clacsonat , nu s-a dat a venit usor si a l-a impins prin storcire. :twisted: :rambo:

Share this post


Link to post

Sa iau si eu apararea astora de conduc mijloace de transport la gramada (ca in comun nu mai sunt de mult): ganditi-va c-ati conduce timp de o luna, zi de zi, pe acelasi traseu (cam de 10 ori pe zi), aceleasi semafoare, aceleasi intersectii... pe langa indobitocirea data de munca repetitiva, normal c-ajungi sa inveti toate semafoarele :)

Share this post


Link to post

VAXXi, daca dadea ala in mine te asteptam sa ma consolezi spunand ca "ea stia semaforul" :) )

Share this post


Link to post

Am zis ca "stia semaforul" pentru ca si eu, pe un drum pe care-l fac des, intalnesc un semafor de-asta prost temporizat = intarzie prea mult verdele, sunt vreo 5 secunde in plus, timp in care nu trece nimeni prin intersectie. Ori asta e un timp mort, pe care-l sunteaza cine se grabeste rau (eu nu practic sportul asta chiar daca stiu faza, pentru ca se mai gaseste cate-un grabit care vine din dreapta pe verde intarziat sau rosu schimbat brusc si poti sa pici de fazan).

Share this post


Link to post

:-D good thinking.

Oricum, imi dau cuvantul de onoare, nu am plecat ca nebunul de la verde la faza pe care v-am povestit-o. Am plecat la cam 2-3 secunde dupa ce s-a facut verde si moderat.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...