Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Am văzut azi bunicul Leganzei: Daewoo Prince

Recommended Posts

M-a depăşit azi o maşină pe care n-o cunoşteam (deci de-asta am lăsat-o să mă depăşească, să văd ce marcă e, da ? :P )

 

Când a trecut de mine, surpriză... Daewoo ! Model pe care pân' amu' nu-l mai văzusem, şi anume Daewoo Prince.

 

Informaţii de pe net: http://paul128.co.kr/paul/car/daewoo/passe...car/prince.html

 

Motor DOHC de 2000 cm3, 145 PS la 5200 rpm şi cuplu de 20.1 kg*m la 4200rpm (asta înseamnă 196 Nm, pentru comparaţie Espero de 1800 are 137 Nm), transmisie controlată exclusiv electric cu 4 viteze. Gradeability(30.5°) (asta nu ştiu ce este, probabil panta maximă pe care o poate urca ?)

 

Motor MPFi de 2000 cm3, 115 CP la 5200 rpm şi cuplu de 18.0 kg*m la 2600 rpm (176 Nm) (cuplu mare la turaţie joasă), ECU, sistem de aprindere directă, gradeability (30.1°), 10 m diametrul cercului de întoarcere.

 

Mai sunt date câteva detalii tehnice în pagina de mai sus.

 

Transmisie pe spate :shock:

prince1.jpg

fotos7267a.jpg

DaewooPrince.gif

Share this post


Link to post
Gradeability(30.5°) (asta nu ştiu ce este, probabil panta maximă pe care o poate urca ?

 

Daca este rampa (panta e la vale) maxima pe care o poate urca, eu zic ca e o performanta, pt ca multe masini de tren cu pretentii pot urca rampe de pana la 35 grade.

 

Apropo de masini de lux Daewoo. Au un model care seamana cu vechea generatie de Mercedes S-classe ("balena" cum ii se zice). Cum se numeste modelul ? :scarpin:

Share this post


Link to post

multe masini de teren cu pretentzii NU pot urca rampe de 35 grade..Poate tancul :) )))

Share this post


Link to post
Apropo de masini de lux Daewoo. Au un model care seamana cu vechea generatie de Mercedes S-classe ("balena" cum ii se zice). Cum se numeste modelul ?   :scarpin:

 

Te gandesti cumva la Super Saloon, din aceeasi generatie cu Prince?

Share this post


Link to post

Apropo de masini de lux Daewoo. Au un model care seamana cu vechea generatie de Mercedes S-classe ("balena" cum ii se zice). Cum se numeste modelul ?   :scarpin:

 

Te gandesti cumva la Super Saloon, din aceeasi generatie cu Prince?

 

Nu stiu cum se numeste, dar a fost prezent la Salonul Auto Bucuresti, cred ca in 2001, si seamana f mult cu vechiul S-Klasee (practic doar masca frontala tip Daewoo diferea).

Share this post


Link to post

Se numeste ACE, am scris eu mai demult pe aici... Am unul aici pe strada, motor de 2.2, cutie automata.

Share this post


Link to post

A, şi nu vă zic :P ştiţi că la Woo-uri au coreenii obiceiul de scriu invers pe spate, adică "Model ------ Daewoo", ca atare la ăsta se citea "Prince Daewoo" :D

Share this post


Link to post
Apropo de masini de lux Daewoo. Au un model care seamana cu vechea generatie de Mercedes S-classe ("balena" cum ii se zice). Cum se numeste modelul ?   :scarpin:

 

Acel model se numeste Daewoo Evanda.Presedintele companiei Daewoo de la Craiova se mandreste cu unul full options.

Share this post


Link to post

Bijuterie ... este tot ce pot spune !

Share this post


Link to post

casetofonul si cd changerul ala il am si eu pe Kalos :) :lol:

Share this post


Link to post

Ai varianta cu MP3/CD/casetă, nu ?

Share this post


Link to post

Iote-l si pe Daewoo Ace:

 

dae0301.jpg

Share this post


Link to post

e tare simpatica masina asta, dar nu am vazut niciuna pana acum.

 

este casetofon, radio, 5XCD. pana acum nu am incercat sa bag un cd cu mp3 dar nu cred ca merge. am scris in schimb un cd cu trackuri si a mers. oricum, am cd mp3 player si dony minidisc si la ambele am adaptor caseta asa ca nu este problema.

Share this post


Link to post

Am cautat si am gasit de modelul care intrebam. NU e vorba de Daewoo Evanda (chiar nu arta ca S-clasee), e vorba de Daewoo Chairman. Incerc sa atasez si niste poze:

normal_thumb.jpg

long_thumb.jpg

b15990_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Si inca cateva poze. Asta seamna destul de mult cu S-clasee modelul precedent ("balena").

syongbig2f_thumb.jpg

normalrl_thumb.jpg

Share this post


Link to post
este casetofon, radio, 5XCD. pana acum nu am incercat sa bag un cd cu mp3 dar nu cred ca merge.

 

Ai putea să încerci (deşi există riscul să se strice ceva). Zic de MP3 pentru că o rudă are Kalos (ce-i drept, e alt model de HUD, nu are 5xCD), şi cd-ul acceptă şi discuri cu MP3-uri pe el.

Share this post


Link to post

nu risti sa strici nimic, daca il citeste bine, daca nu nu

Share this post


Link to post

Nţţţţ... există nişte modele (ce-i drept, destul de vechi) de audio CD-playere care se strică dacă bagi un disc cu date (după ce scot eventual un sunet groaznic în boxe). Repet: destul de vechi, ce-i drept, e puţin probabil să mai existe azi.

Share this post


Link to post

@SYL: ce ai postat tu ca poze e SSANG YONG, nu Daewoo, chiar daca la un moment dat se parea ca Daewoo ii cumparase...

Share this post


Link to post

Exista in Bucuresti un Daewoo Chairman, l-am vazut de multe ori pe langa Dacia in zona ambasadelor, dar nu are numere de CD. Oricum mie m-i se pare cam kitsch. Vrea sa para, dar nu e... ce vrea sa para. Aia e masina... cu care vrea sa para...

Share this post


Link to post

si eu l-am vazut (pe vremea cand eram student la ase) exact in intersectia de la romana este o casa cu curte (pe acoperis existand la vremea respectiva o recalama luminoasa daewoo), parca de fiecare data in acea curte

Share this post


Link to post
@SYL: ce ai postat tu ca poze e SSANG YONG, nu Daewoo, chiar daca la un moment dat se parea ca Daewoo ii cumparase...

 

Mda, unele din poze le-am gasit cu titlul de Ssang Young Chairman. Oricum modelul Chairman in autocatalog se gaseste la Daewoo Coreea, nu la SsangYoung. Si la Salonul Auto Bucuresti tot sub Daewoo a fost prezentat (bine posibil ca in acea perioada Ssang Young sa fi fost al lui Daewoo).

Share this post


Link to post

In sfarsit l-am prins si pe Daewoo ACE, ca il vanam de mult. Veche, dar tare faina!!!

Share this post


Link to post

Saltare!

Sunt din Galati si detin de aproape 2 luni un Daewoo Prince (Super Salon) din 1993 si sunt foarte multumit de ea. Daca are cineva din intamplare si ma poate ajuta as vrea un manual, pentru ca propietarul anterior nu-l mai avea cand am cumparat-o. Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...