Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Protectie anti-radar?

Recommended Posts

Am observat prin Bucuresti O GROAZA de masini care aveau numarul din fatza dintr-un material plastic nereflectorizant!!! In timp ce cel din spate era "normal", d-asta de aluminiu!

 

O fi un fel de protectie antiradar? Ca sa nu-i ia din fatza? Am auzit ca cel mai bine raza laser se reflecta in placutza de inmatriculare!

 

In alta ordine de idei... de unde ne facem rost de folii "d-alea" ... sa ne punem peste numere?

Share this post


Link to post

nu este vorba de o protectie pentru a nu fi detectat de radar... (nu este laser, radarele politziei functzioneaza in banda K/ca, e vba de microunde aici..)

e vorba ca noaptea nu itzi mai poate citi camera de filmat numarul..

asta e toata treaba..

Share this post


Link to post

Eu am observat o groază de maşini care merg cu numerele pe faţă date jos. Asta nu e ilegal ? cu luare de talon, alea alea ?

Share this post


Link to post

aia care merg fara numar pe fata is smecheri si de-aia.Cica n-au suport pe bara unde sa-si puna numarul.Vezi Alfa 156, etc...

Share this post


Link to post

ete kk alfa nu are...

are, dar nu central, mai intr'o parte, asha..

Share this post


Link to post

Am văzut la multe maşini, şi de obicei la maşini "de fiţe". Or merge pe ideea că nu poate să-i identifice radadul când îi filmează din faţă ? n-au auzit că se poate filma şi din spate, şi tot iei amendă ? că numerele pe spate văd că le-au păstrat :rotfl:

 

Plastic de-ăsta reflectorizant n-am văzut (sau oi fi văzut, dar nu am remarcat).

Share this post


Link to post
Plastic de-ăsta reflectorizant n-am văzut (sau oi fi văzut, dar nu am remarcat).

Io am zis de plastic NE-reflectorizant!

Ca daca e reflectorizant n-ai facut nici o afacere.

Share this post


Link to post

Pai si de unde iei numar de-asta de inmatriculare ? pentru ca din cate stiu eu, ti le da politia p-astea, nu ti le construiesti tu acasa din tabla de conserve si poxipol :lol:

Share this post


Link to post

Pai aia e si ideea... d-aia intrebam. Ca-ti dai seama ca mi-as pune si eu ...

Numerele astea de plastic, mai mult ca sigur ca nu-s facute de politie... ci de mina omului (DECI ILEGALE), desi cifrele si literele aduc destul de bine cu cele originale, tot se vede ca e hand-made! Si nici nu-s iesite in relief... doar pictate!

Share this post


Link to post

Deci e clar, sunt ilegale... Si daca nu ai spatele strong, sa vezi ce se bucura politzaiul...

Share this post


Link to post
Io am zis de plastic NE-reflectorizant!

 

L-am intrebat pe unul care avea si a zis ca l-a pus pentru protectia numarului la insectele strivite. L-a pus dupa ce a schimbat un rand de numere si ca nu vrea sa mai stea la cozi.

Share this post


Link to post

Haida-de ... da' ce insecte lovea frate omu' ala de i-au stricat numarul de inmatriculare !?! am mers si eu prin zone destul de pline de bazdaganii inaripate, de s-a facut parbrizul tot un jeg din cauza lor, da' numarul n-a avut nici pe naiba. Si daca e p-asa, ce mare branza sa prinzi o bucata de plexiglas peste numarul de inmatriculare, in suruburile care tin numarul (daca aveti numarul prins doar in suportul de plastic, rusinica - se poate ciordi/pierde foarte usor).

Share this post


Link to post

Avea un plastic pus peste numar? Sau era numarul din plastic? (eu de asta din urma intrebasem)

Share this post


Link to post

@NFS, plastic peste numar (folie)

 

@VAXXi, intr-o seara pe la 10, pe varianta Constanta-Ovidiu, am intrat intr-un nor de insecte de am frecat parbrizul cu batista. Stergatoarele, pauza. A doua zi am frecat la masina de am inebunit. Cel mai greu a fost cu numarul. Vopseaua ai neagra este subtire si proasta. Daca insisti prea mult se curata. partea alba, reflectorizanta, mai rezista. Am vazut destule numere destul de sterse sau repictate. Daca Garcea are chef de misto, iti salta talonul si il vezi dupa ce ai numere noi, cu cozile de rigoare.

Share this post


Link to post

Ok, sa zicem - dar inteleg c-avea folie peste numar, ceea ce nu mi se pare ilegal. NFS zicea de unii care au intregul numar de inmatriculare facut din plastic si "pictat" de ei.

Share this post


Link to post

Am vazut destule masini care au numarul de inmatriculare facut din carton si scris cu pixul :scaunlacap:

Share this post


Link to post

Pai la aia se vede clar ca sunt facute la repezeala si numa' temporar... astea de plastic sunt lucrate la meserie, incit numai la o privire cit de cit mai atenta iti dai seama ca nu-s "originale" :)

Mai sunt si prinse cu suruburi la unii... adica e "pe bune"! :?

Share this post


Link to post

Am vazut azi o SuperNova care avea peste ambele numere de inmatriculare o folie de plastic...folia parca era prinsa in suruburi, asa mi s-a parut. Nu am vazut prea bine, eram in mers in masina unui prieten.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...