Jump to content
Sign in to follow this  
tuf5075

Topul Masinilor Cele Mai Fiabile

Recommended Posts

Si in top 10 nu este nici o masina germana... :-?

 

Iar Matiz ii pe 79, iar Nubira pe 94. =D>

 

Ps: Totusi de ce nu ai pus topicul la Stiri Auto sau la Divere?

Edited by AAdorjan

Share this post


Link to post

Cam ciudata clasificarea: Opel Corsa este pe 34 iar Vauxhall Corsa (adica exact aceeasi masina dar cu volanul pe dreapta) este pe 64...e doar un exemplu...ma rog...genul de clasamente facute pe genunchi...

Share this post


Link to post

eu am primit e-mail cu clasificarea..."reclama domne...reclama".

ps: chiar or fi pe bune ?!!

Share this post


Link to post

Chiar daca studiul o fi pe bune, articolul e de doi bani. Nu spune exact ce s-a masurat si care sunt diferentele intre modele. S-a masurat numarul de pene/km? bani bagati in reparatii/km? perioada de stat in service/an?

In reliabilityindex de exemplu se spune clar cum au definit fiabilitatea.

Share this post


Link to post

Interesant locul obtinut de Brava care se situeaza inainte Accentului de la Hyundai ... :-?

Share this post


Link to post

Ce top e asta cu marci disparute de pe piata(vezi Rover) sau modele care nu se mai produc de o perioada buna de timp(vezi 406 si Omega) :scarpin:

Share this post


Link to post

E vorba de ultimii 10 ani...si de fiabilitatea unei masini sh.

Share this post


Link to post

Brava are un loc foarte onorabil si in topul celor de la topgear si la reliabilityindex.

 

Mie mi se pare dubios de coborat locul obtinut de Focus. Acum cativa ani era in top 10 la batalie cu Civic si Corolla si acum e la jumatatea clasamentului...

Share this post


Link to post

Eu as fi fost curios sa vad pe ce loc e Cielo (Nexia) dar se pare ca nu e intre primele 100 ...

In rest, japonezele astea se pare ca se strica intradevar mai rar dar cand ai de schimbat ceva apoi te cam costa piesele de schimb.

Am un prieten cu Honda Civic care a mers in Bucuresti sa ii schimbe filtru de polen la reprezentanta -acum 2 ani i-au cerut pe treaba asta 7 milioane... a refuzat serviciul. Mai multe nu mai comentez. Va las pe voi sa cumpaniti una sau alta ...

Share this post


Link to post

Macar pe reliabilityindex scrie clar ce-au masurat: "Models were ranked according to the frequency of failure and based on a database of over 55,000 vehicles". Romanii probabil nici n-au citit pana aici.

 

Interesant si locul 91 obtinut de corolla :-?

Share this post


Link to post

90% in 3 ani ? adica teoretic eu mi-as lua o Nubira din 2003 cu 1000 EUR ? hai sa fim seriosi, articol scris de vreun habarnist din burta, care stie si el din surprizele din guma Turbo ca Lotus Elise era masina benga, si de la vecini ca "Golfu' tine nene ca e masina nemteasca".

Share this post


Link to post

Maine ma duc sa-mi iau Nubira de 3 ani :banana:

 

Articolul pe jumate ii inspirat de undeva, iar autorul a vrut ca aportul lui la articol sa nu treaca neobservat. :dizzy:

 

Penibil. Huo!

 

Ps: Dand o rapida pe Autovit am constatat ca pretul la Nubira 2002 ii in jur de 6000 euro, iar la cele 2003 ii in jur de 6500 euro.

Edited by AAdorjan

Share this post


Link to post

Mda, si mie mi s-a parut super ciudat acel 90.5 % prea trasa rau de tot de par

Share this post


Link to post

Nu este deloc tras de par ,depinde cum calculezi acel 90% ,dupa cum se stie de la reducerile din magazin cind zici reducere 50% nu inseamna 1/2 pret ci se calculeaza altfel adica pretul initial impartit la 1.5 exact cum se calculeaza si TVA de 19% adica imparti la 1.19 .

Deci o Nubira 3 in UK costa SH intre 4300£ si 6000£ iar varianta noua a costat in functie de model : 1.6SX 5-speed manual £10,995 ,1.8CDX 5-speed manual £11,995 ,1.8CDX 4-speed automatic £12,870 deci daca impartim la 1.903 (depreciere de 90.3%) obtinem £5777.7 ,£6303,20 si £6763 .

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...