Jump to content
Sign in to follow this  
EPoX

Matiz 2005 - mai mult decat un facelift

Recommended Posts

Matiz 2005 - mai mult decat un facelift

 

as1.jpgas2.jpg

 

as3.jpgas4.jpg

SURSA : www.automotorclub.com

Share this post


Link to post

Ce se vede? Un pic la usi, bordul total, alt volan, lampile pe spate (mie imi plac mai mult astea vechi), parca oglinda stanga at fi convexa.

Ia priviti cu atentie poza din spate. Am impresia ca au modificat suspensia. Pare cu brate transversale fata de cele longitudinale de acum. Mie imi pare cracanata. Si toba parca este adaptata la noua configuratie.

Daca ar avea si un propulsor de 1,2l ar fo tareeee...

Share this post


Link to post

Valeu mama, da de ce mama naibii au mutat tabloul de bord in mijloc. Sa nu-l mai vad si sa-mi stramb gatul? Chiar n-am nevoie sa vada cei din spate ca merg cu 140, prefer sa stiu eu. Si eu ca student, ma uit cel mai des la indicatorul de benzina care nu prea mai e accesibil. Restul masinii mai merge, oricum un facelift schimba masina, dar... Bordul arata ca naiba. N-am putut niciodata sa sufar tabloul de bord in mijloc, nici la Twingo, Lancia, Ren Espace, Mini. Chiar si pe Maty trebuie sa-l strice? Pana la urma tabloul de bord are rolul lui si nu trebuie montat unde le vine pe chelie la designeri si ca le place la gagici care oricum nu folosesc decat indicatorul de benzina :lol:

Share this post


Link to post

Da de unde stiti ca e Matiz ala din poza??? Poate fi orice!!! Poate fi noul Twingo, sau noul Lupo, sau noul Corsa, sau cine mai stie ce dracie...

 

Gata, imi raspund singur: e Matiz dar nu 2005, ca exista deja, de fapt Chevrolet Spark, desenat tot de Giugiaro. Yaka si poze complete:

 

26065.jpg

26066.jpg

26068.jpg

26074.jpg

26076.jpg

 

Dezamagire: 796cc, 51CP la 5900rpm, 760kg, 68Nm la 4600rpm...

Share this post


Link to post

Sa dea domnu' sa nu fie asta Maty, dar dupa butoanele de pe mijlocul bordului si clantele de la usi cam este. Din partea mea merge la aspect, dar bordul...

Share this post


Link to post

Bordul urmează tendinţa asta afurisită de se vede la multe maşini actuale: ceasurile (sau displayul) pe mijloc ! ce treabă au pasagerii cu viteza şi turaţiile mele ? Plus că trebuie să mişc privirea în dreapta, mi se pare mai normal să mă uit repede în jos şi să văd totul dintr-o bucată. La fel şi pentru consola centrală - doar la BMW (din câte ştiu eu) e orientată spre şofer, la restul maşinilor e dreaptă.

Share this post


Link to post

Clar e Matiz.Dar unde au fost facute pozele?

Share this post


Link to post

Dragii mei, acea masina deja exista!!!

Share this post


Link to post

Pozele sunt facute la Craiova ( adica in Romania)?

Share this post


Link to post
Pozele sunt facute la Craiova ( adica in Romania)?

 

Nu cred, că e prea curat pe jos, geamurile sunt lună ...

 

:lollol:

Share this post


Link to post

Pozele respective le-am vazut prin Finlanda cu ceva vreme in urma (alea cu Matizul mascat), cele ouse de mine sunt din America de Sud...

Share this post


Link to post

Vipere, a lu' matale e Ch Spark, adica un mic face-lift de la Matiz II (in special spoilerul fata e modificat), pe cind cel albastru mascat e altceva, se observa in special la usile din fata in zona oglinzilor, e altfel rezolvat detaliul; inclin sa cred ca mascatul e un Matiz, fiindca oglinzile sint de Matiz clar ... acelasi concept, o alta organizare interioara (bord & stuff) si poate o alta punte spate (dupa cum a observat Doru, nu se mai vede bara Panhard, deci se pare ca e intr-adevar altceva decit un face-lift).

Share this post


Link to post

autorul acestui topic este moderator pe un alt forum pe care se discuta despre masini .In realitate isi face reclama mascata la acest forum .

Share this post


Link to post

@VIPER

am vazut masina din pozele tale in grecia. scria Daewoo Matiz pe ea. Anul trecut.

Share this post


Link to post
autorul acestui topic este moderator pe un alt forum  pe care se discuta despre masini .In realitate isi face reclama mascata la acest forum .

Cunoastem, cunoastem...

Share this post


Link to post

Dragutz :) !

 

Pai omu n-a deranjat prin nimic (cel putin deocamdata). Si-a facut si el nitica reclama in primul mesaj.

Sunt altii care sunt mult mai invazivi decat el, da' totusi unde-i problema?

Share this post


Link to post

Mda, am citit. Daca nu-mi trezeai tu interesu cu link-ul asta nici nu ma deranjam :) A fost prima oara cind am intrat pe forum-ul ala si probabil ultima... am citit doar ce mi-ai trimis tu. Probabil ca la fel ca mine sunt majoritatea!

Asta ca dovada ca n-are mare lucru de cistigat din publicitatea aia!

 

Deci se pare ca omul si-a facut reclama (mai multa sau mai putina) si pe alte forum-uri... asa, si?

TOT NU VAD PROBLEMA NOASTRA. Pe forumul asta n-a deranjat pe nimeni (sau nu stiu eu). Cind sau daca o face-o, ne-om gandi ce masuri sa luam.

Pina una-alta... pace si prietenie!

 

PS. Tu ai ceva personal cu baiatu asta? :toothy:

Share this post


Link to post

Hai sa va dau niste poze cu noul matiz, care se pare ca va fi lansat undeva pe la jum lui 2005.

matizng_001_thumb.jpg

matizng_003_thumb.jpg

matizng_002_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Din fatza NU-I REA!

Spatele in schimb.. e cam naspa! Asta actualul imi place mai mult (sau ala de M2). Stopurile alea strica... si nici lampa de ceatza si aia de marsharrierre puse pe spoiler nu ma incanta.

Da' totusi, daca el se cheama Chevrolet acum... de ce asta are sigla de Daewoo?!?!?!?

Share this post


Link to post

Ceva poze cu bordu' sunt? ma sperie ideea unui tablou de bord amplasat centrat. Ce-i a soferului e a soferului, nu conduc toti in acelasi timp masina. :wink:

Share this post


Link to post

Am vazut o Toyota Yaris (parca) si avea ceasurile amplasate central... insa erau indreptate spre sofer, nu perpendicular pe longitudinala masinii! Asa incit ala din dreapta nu vedea NIMIC, ochiul lui "batea" paralel cu linia ceasurilor.

nici cei din spate nu-s convins ca vedeau prea bine.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...