Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

New Corsa

Recommended Posts

Ok, n-am stiut. Tot respectul :)

 

Cum ti s-a parut?

Share this post


Link to post

Trebuie sa reusesc sa adaptez bugetul de maxim 11.000 euro, asa ca am sa accept motorizarea de 1.2 Ecotec.

Comparatia despre dimensiuni am facut-o doar asa pt. a ma autoconvinge. Normal ca sunt clase diferite, dar daca ma gandesc ca parcurg 15.000 / an in trafic urban, parca performantele date de un motor "dibace" nu prea ajuta cu nimic. Pentru mine important este sa-mi ofere confort, consum redus si nu in ultimul rand sa fie o masina frumoasa. Parerea mea ca noul Corsa le intruneste pe toate.

In general sunt un tip cuminte, rareori "ii dau" mai mult de 130 la ora in cele cateva cazuri/an cand am ocazia de drumuri lungi.

Share this post


Link to post

Din cate stiu eu 1.3 Cdti are 70CP (e acelasi de pe masina iuliei) si 1.7Cdti are 90CP (a nu se confunda cu vechiul motor Isuzu 1.7DTI - cel de pe masina mea - care are doar 75CP si care a fost scos din productie).

Share this post


Link to post
Din cate stiu eu 1.3 Cdti are 70CP (e acelasi de pe masina iuliei) si 1.7Cdti are 90CP (a nu se confunda cu vechiul motor Isuzu 1.7DTI - cel de pe masina mea - care are doar 75CP si care a fost scos din productie).

 

Da, are 90 CP datorita turbinei cu geometrie variabila la care au montat o cutie cu 6 trepte. Se pare ca merg numai impreuna.

Share this post


Link to post

Exista in continuare si motorul de 1.7 CDTI acum cu 125CP dar este nepretuit :) )

Oricum cei de la Dibas sunt pe linga rau cu specificatiile tehnice =))

Share this post


Link to post
Oricum cei de la Dibas sunt pe linga rau cu specificatiile tehnice =))

 

Apropositos de a fi pe langa cu una sau alta: Din experienta posesorilor de Opel ce dealer + service imi recomandati ? Si aici ma refer la dealer serios nu ca unii care-ti spun ca nu au timp de tine cand vrei ceva detalii sau uita sa te informeze de promotii, discount-uri si orice alt avantaj ai putea avea. sau de service-uri unde mergi pt. o biata revizie si-ti porcesc mecanicii masina asta dupa ce ti-au f-tut-o pe indelete cu manevre pe care tu ca proprietar te-ar durea sufletul sa le aplici masinii.

Share this post


Link to post

Tot Dibas, din pacate .

Share this post


Link to post

Da, dar pentru partea electrica doar :)

 

Pentru tablarie NU. Cel putit GTT-ul au un renume prost, ca nu nimeresc nuantele. Vezi si pe forumul Opel, se discuta si acolo de service-uri.

Share this post


Link to post

Eu am dus la GTT 2 kalos-uri, unul argintiu si unul rosu. Au iesit perfect (era imposibil sa-ti dai seama unde/daca au fost vopsite).

 

Ce-i drept se intampla acum vre-un an si ceva. Probabil au luat-o in barba intre timp. Oricum, erau niste nesimtiti incepand de la ultimul mecanic pana la seful de service.

 

Oricum, cine spera ca o sa gaseasca un service decent se inseala amarnic. Poate in aparenta mai gasesti cate unul dar e doar o iluzie.

Share this post


Link to post

Reinvii si eu subiectul. A facut cineva drive test? Ma intereseaza cum se comporta cu 1.3CDTI de 75 de cai si cel de 1.2 benzina 80 de cai. Ma mai intereseaza calitatea plasticelor daca sunt de nivelul celor din astra sau sunt tot spre vechea corsa, ma intereseaza antifonarea, etc.

Share this post


Link to post

Am facut eu test-drive cu 1.3 75CP, insa pe Grande Punto :)

Motorul trage bine, chiar un vad necesitatea celui de 90CP care am inteles ca trebui turat serios pt. a-i folosi pe toti, numai daca tine cineva mortis pt. cea de-a 6-a treapta.

Share this post


Link to post

Mai mult ca sigur ca in a 6-a n-ai prinde turatia de putere maxima :) )

Nu stiu cu ce compari tu si cum e la grande punto, dar e lenes corsa ala de 1.3 cdti.

Share this post


Link to post

Nu stii tu sa conduci diesel. :) ) (just kiddin'...)

Sa fie mai grea Corsa, fiindca mai toata lumea pe forum si nu numai a avut o parere buna despre dieselul de 75 de CP de la G. Punto ?

Share this post


Link to post

:) ))

In general motoare de opel sunt facute sa fie fiabile, nu performante. Daca ne referim la performante .. la aceeasi capacitate cilindrica in aceeasi clasa o cam fura de la toate marcile :) )

Singurul motor ce mi-ar place mie de la opel e 1.9 cdti de 150 de cai :P

Share this post


Link to post

Motorul de Opel de Neue Corsa e Fiat Multijet; de fapt si la Corsa C, cele commonrail nu mai erau Isuzu, ci Multijet :thumbl:

Share this post


Link to post

Da bre, uita-te si pe net, are 14.5 secunde suta :P

Share this post


Link to post

:o fftopic: In cazu' asta mai bine batranul meu motor Isuzu, cu 12 secunde...ce-i drept asta al meu are totusi 1700cmc, care asteapta nerabdatori o remapare :lavolan:

Share this post


Link to post

Salutare! Sunt un Matizist de 3 ani si juma, ma gandesc sa-mi schimb buburuza si tare greu imi este sa ma gandesc ca renunt la ea (in 38.000km am schimbat doar un amortizor) si am facut Grecia 3 ani la rand cu ea, asta e o problema! Si doi, ma gandesc ce masina sa-mi cumpar: CORSA, G Punto, Ibitza ... Inclin spre CORSA enjoy dar ... ajung la 12.500 E cu 1,2 80cp si un pachet de (a/c, mp3, proiectoare)... Ce sa fac?

Share this post


Link to post

As merge pe corsa...model nou, piese de schimb rezonabile, arata superb (mai ales pe negru) si este Opel :X

Share this post


Link to post

New Corsa: 110000 unitati comandate pana la jumatea lunii februarie.

Share this post


Link to post

Am fost la opel sa vad de un corsa si dupa ce habarnista aia si-a dat seama ca stiu ce vreau mai mult ca ea, mi-a zis ca ce vreau eu(adica ce au ei in OFERTA) dureaza cam 5 luni pana imi aduc, sau daca vreau un diesel mi-l aduce in cam 3 saptamani. Not a joke. Nu am vrut diesel. Pretul era de 10700 daca imi aduc bine aminte. VW era polo happy pana in 11 mii, 10200 parca dar mai dadeai vreo 150 pe vopsea metalizata, si 0-100 in 18.5 cu consum de 8 urban(in carte) m-am tirat cat mai repede. La toyota mi-au zis ca in 2 saptamani maxim vine, si mi-a venit in 7 zile :D Cauta si alte tipuri, nu e bine sa fii fixist cand vine vb de banii tai.

Edited by Venom

Share this post


Link to post

Cu Corsa 1.2 80CP benzina am facut eu un "drivetest" de aproximativ 1000km acum o luna. Exclusiv autostrada sau drumuri montane (Elvetia).

Impresii: Comoda, silentioasa, sta pe drum acceptabil. Insa e leeeeentaaaaa... Am senzatia ca fosta mea Ibiza i-ar da fum la demaraj. In afara autostrazii rar a prins macar a 4-a, de a 5-a nu mai vorbesc, altfel trebuia sa scot piciorul sa ii fac vant la deal :) Daca o scapi sub 3500-40000rpm te rogi de ea.

Insa am fost foarte placut surprins de consum... aprox 6L/100km, desi cum spuneam nu am mers tocmai economic. Probabil mergand cu 100km/h pe drum drept ar fi scos consum de diesel :)

Edited by mr_

Share this post


Link to post
... In afara autostrazii rar a prins macar a 4-a, de a 5-a nu mai vorbesc, altfel trebuia sa scot piciorul sa ii fac vant la deal :) Daca o scapi sub 3500-40000rpm te rogi de ea ...

Acesta este pretul pentru un consum redus, dar pentru cine este obisnuit cu rulajul in a doua jumatate a turometrului nu este un deranj. Eu raman la convingerea ca intre 1,2L si 2L n-are trebui sa se produca motoare, ele nu sunt decat un compromis care nu multumeste, nici putere mare si nici consum redus, adica ... din doua rele, ai ambele ...

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Eu am vrut initial Ibiza, dar la ceeasi motorizare mi s-a parut mai lenta decat Corsa, si mai scumpa.

Share this post


Link to post

Da iulia, dar el vorbeste acum de Corsa D, care e un pic mai grea decat astea ale noastre.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...