Jump to content
Sign in to follow this  
claparu

E-tec

Recommended Posts

pai am vazut ca sunt discutii despre asemenea motoare dar despre e-tec nu sunt

Share this post


Link to post

Adica ce vrei tu sa stii?

Share this post


Link to post

vreau sa stiu de ce motorul asta e-tec este acelasi lucru cu dohc sau sohc.Si cam ce consum au.discutii pe forum despre consun sunt numai despre dohc si sohc.

Share this post


Link to post

Ai auzit de Marketing ?

Aia este E-Tech-ul ...mai este si D-TECH ...depinde de capacul montat la asamblare > :)

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

Alezz are e-tec, sincer sunt si eu curios sa aflu dar nu cred ca sunt diferente prea mari intre sohc de gle si e-tec de executive. Alezz, unde esti? :P

Share this post


Link to post

Asta vreau sa stiu si eu daca e-tec este acelasi lucru cu SODH sau DOHC sau sunt diferite.

Share this post


Link to post

Este aproximativ la fel cu Sohc. Dohc are 16 valve deci diferit. Singura diferenta pe care am observat-o la ochi a fost delco-ul care nu mai este mecanic pus pe axa cu came ci electronic, nu are componente mecanice, in rest or mai fi, eu am vazut doar asta. S-ar putea ECU sa fie diferit.

 

Faza cu E-tec cred ca vine de la Ecotec de la opel, Opel-ul si Daewoo cielo, espero au multe in comun.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

E-tec-ul asta de care vorbiti este SOHC (Motor cu o singura Axa cu came -> 8 supape)

DOHC-ul este cu 2 axe cu came -> 16 valve.

Diferenta dintre motorul de pe GLE-uri si cele Euro 3 sunt traseul de evacuare (2 catalizatoare), sonde Lamda, aprinderea la Euro 3.

Mie mi se pare ciudat cum Euro3-urile au 80Cp, si norme de poluare E3, iar GLE-urile au 75 Cp si sunt si noneuro... dar partea mecanica este comuna... Nu cumva GLE-uile au motoarele sugrumate puternic de ECU? :mrgreen:

 

Cum spunea si BogdanG. e doar marketing la denumirea motoarelor.

Share this post


Link to post

Asta la noi ca prin Vietnam vezi Lacetti 1.6 16v E-TECH asta confirma faptul ca oamenii de la GMDAT stiu ce e aia MARKETING .

Share this post


Link to post

Ok, deci din moment ce s-a aflat ca e-tec = sohc, se inchide.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...