Jump to content
Sign in to follow this  
Gee01

Omologare Motor

Recommended Posts

Salut pe toata lumea, am si eu o problema, am un cielo din 1997, mi-am busit motorul cu ceva timp in urma, sa spart blocul motor, si am cumparat an alt motor tot de cielo dar nu am factura la acel motor, l-am luat de la un particular,il pot omologa sau nu, va rog cine are idee pls help.

Va multumesc

Share this post


Link to post

Din cate am inteles, conform noilor reguli, daca motorul e pentru acelasi model (cazul tau) nu mai sunt necesare acte pentru el (se considera piesa de schimb).

Share this post


Link to post

si eu am avut aceeasi problema ca si a ta cu doua luni in urma.pana nu am facut rost de acte pe motor nu am putut sa-l trec in carte.asta am patit-o la un opel astra

Share this post


Link to post

Adica pana nu ai facut rost de factura te referi prin acte nu? Sau alte acte in afara de factura?

 

Nu mai cita mesajele anterioare !

Edited by ovi_jer

Share this post


Link to post

Mai este o varianta agreata RAR ...mergi cu vinzatorul la notar si face o declaratie pe propie raspundere ca motorul nu este furat si ti-l vinde tie...dupa care mergi la politie la furturi auto sa verifice daca nu e furat si-ti dau o hirtie ...dupa care RAR si gata

Share this post


Link to post

Nu mai cita mesajul anterior!

Multumesc pt info

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Varianta cu furturi auto dureaza destul de mult, peste 2 saptamani.

Share this post


Link to post

@VAXXi >

 

Problema e ca atunci cand te duci sa faci ITP, de curand au inceput sa faca poze la serii si daca ceva nu corespunde nu treci ITP-ul chit ca e vb de motor( considerat piesa de schimb)

Edited by tolin_afc

Share this post


Link to post

=))

Nu-ti face nimeni poza la serie in afara de RAR la identificare ...la ITP se face poza la masina pe standul de frinare ...nu la serii :) )

Problema este ca nu mai vor sa treaca,,,cu vederea faptul ca seria motor nu este aceiasi cu cea din CI ...in talon nu apare scrisa seria motor deci poti merge fara probleme .

Share this post


Link to post

Asa era cum zici tu..intereseazate sa vezi cum e acum...nu vorbeam sa ma aflu in treaba crede-ma ;)

Share this post


Link to post

Acum cind ...eu am facut ITP ul acum o luna ...si mi-a facut poze la masina (2 poze) din fata sa se vada botul masinii cind sta pe standul de frine .

Am facut identificarea la Espero in 2005 si acolo m-a poftit afara din hala ...dupa ce am tras cu ochiul cum filmau seriile de la motor si caroserie ...si seria secreta :->

Share this post


Link to post
Asa era cum zici tu..intereseazate sa vezi cum e acum...nu vorbeam sa ma aflu in treaba crede-ma ;)

Am facut ITP-u la 6 masini. Se pozeaza masina din fata stanga cu faza scurta aprinsa (pentru a se vedea eventualele lovituri si parbrizul sa nu fie crapat) si de deasupra motorului (sa nu ai GPL neomologat) ...

Share this post


Link to post

Mie nu mi-a facut poza la motor ,oare pt ca nu se poate TDI cu GPL :) )

@Gee01 faci confuzie intre revizie ITP si identificare RAR .

Share this post


Link to post

Mie nu mi-a facut poza la motor ,oare pt ca nu se poate TDI cu GPL :) )

@Gee01 faci confuzie intre revizie ITP si identificare RAR .

[/quote

Aveti dreptate, cine ma informat, ma informat prost..mersi pt raspunsuri

Share this post


Link to post

asa ceva am patit si eu anul trecut,am cumparat un cielo mai vechi si la scurt timp probabil din cauza pompei de ulei motorul a trecut la cele vesnice...am pus altul in service cu vreo 15mil si mi-a dat acte pe el. problema este ca a trecut un an de atunci si uitandu-ma prin acte am vazut ca mi-a expirat de vreo luna itp-ul ...am luat repede legatura cu cineva care mi-a confirmat ca se fac poze la motor si serii si trebuie omologat motorul.deci..masina n-am radiat-o si este cam la 500km de mine proprietarul,oare nu pot sa omologhez motorul fara radiere si asta in alt judet? rog de urgenta raspuns pertinent si eventual niste link-uri sa ma documentez... :mda: multumesc de pe acum binevoitorilor :lavolan:

Share this post


Link to post

Omologarea noului motor trebuie sa o faca proprietarul actual din carte/certificat in localitatea de domiciliu.

Share this post


Link to post

Am rezolvat in sfarsit.Contra unei anumite sume am facut itp-ul fara sa mai omologhez motorul.Practic s-au facut ca nu vad motorul.Mi-au controlat noxele si franele si au zis ca sunt ok.Sunt si eu mai relaxat acum :) >-

Share this post


Link to post

la itp nu-ti controleaza seria la motor. Doar se face o poza de sus si una din fata... eu am facut itp-ul acum 4 zile .Doar la identificarea de nou proprietar care se face cand cumperi o masina la mana a2a se verifica seria shasiu si seria motor si caroserie.

Share this post


Link to post

Ce vorbesti? Daca esti norocos nu se verifica... Daca esti ghinionist, se verifica!

Share this post


Link to post

As vrea sa schimb motorul al un cielo din 97 sa pun de ascona GT. Ii un motor de 2L i ce probleme pot sa intervina? de ce acte am nevoie?

Share this post


Link to post

Citeste subiecul de la inceput.Legal nu il poti pune sau omologa.

Share this post


Link to post

Legal l-am omologat la dacie.Nu stiu daca e la fel si la cielo.Am cumparat o dacie in 2005 si motorul a fost schimbat de vechiul propietar.Am mers la identificare unde mi-a cerut o declaratie notariala prin care sa declar ca deoarece blocul motor vechi avea defectiuni iremediabile am cumparat un bloc motor de pe "piata libera" si nu avea acte care a ramas la dosarul RAR.Mi s-a dat o alta serie de motor de catre RAR care au poansonat-o pe motorul nou.A platit atunci 70 de ron omologarea plus testul de noxe care trebuie efectuat daca schimbi motorul.In max 1 ora s-a reolvat ta RAR fara spaga si mi-au trecut seria noului motor in cartea de identitate.cred ca la fel se procedeaza indiferent de tipul masinii.

Edited by danutza

Share this post


Link to post

Si ai pus motor de Ascona? Sau de Renault? Sau de Cielo? Ai pus de DACIE!

Citeste rogu-te tot subiectul, se vorbea de omologarea altui tip de motor diferit de cel original...

Share this post


Link to post
Mi s-a dat o alta serie de motor de catre RAR care au poansonat-o pe motorul nou.

Partea asta nu prea o inteleg.

 

Mircea, se vorbeste despre omologarea unui motor in general (cu acte, fara acte, acelasi tip sau de la alte marci auto).

Edited by iulian19

Share this post


Link to post

Corect, dar postul nr 21 este un raspuns la nr 22. Danuta n-a citit si pagina anterioara

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...