Jump to content
Sign in to follow this  
Lucman

Help, Am Nevoie De Liniste

Recommended Posts

Salve,

 

Vreau sa stau 2 saptamani undeva intr-o zona de munte, nu submontan ca ma deprima, linistita dar nu sa ma intalnesc cu ursul, nu foarte cump dar nici sa stau la 3 paduchi, drum de acces dar sa nu fie bulevard in fata casei (hotelului), cu ceva activitati sociale in zona, dar sa nu fie discoteca toata noaptea.

 

Stie cineva o locatie care sa indeplineasca aceste specificatii?

 

In tara, ca in Austria stiu si eu :)

Share this post


Link to post

Maramures, Ocna Sugatag.

Share this post


Link to post

Zona Lepsa (muntii Vrancei), la vreo 60-70 de km de Focsani (cam 280-300 de km de Bucuresti), sunt o groaza de pensiuni in zona aia. In we s-ar putea sa fie putin mai aglomerat (vin galatenii la padure, etc), dar in rest e liber. Nu prea mai stiu tarifele zonei, dar fata de Valea Prahovei... Obiective turistice mai putin (e doar o cascada in zona), dar ai munte cat cuprinde.

Poze aici: http://sabin.ro/gallery/album229?page=4

Detalii aici: http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=62392

Share this post


Link to post

Cum e la Ocna Sugatag, nu am fost niciodata in zona aceea de tara.

 

Alte idei pls???

Share this post


Link to post

Balvanyos (parca asa se scrie), hotel Best Western. Zona e minunata, ai in apropiere Lacul Sfanta Ana. Hotelul are si baza de tratament, cu diverse proceduri, jacuzzi si masaj. Unele camere (cele de deasupra intrarii hotelului) au niste terase mari si o priveliste superba.

Share this post


Link to post
Zona Lepsa (muntii Vrancei), la vreo 60-70 de km de Focsani (cam 280-300 de km de Bucuresti), sunt o groaza de pensiuni in zona aia. In we s-ar putea sa fie putin mai aglomerat (vin galatenii la padure, etc), dar in rest e liber. Nu prea mai stiu tarifele zonei, dar fata de Valea Prahovei... Obiective turistice mai putin (e doar o cascada in zona), dar ai munte cat cuprinde.

Poze aici: http://sabin.ro/gallery/album229?page=4

Detalii aici: http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=62392

Da, e superb la Lepsa... Insa gresisi calculelu, Laur: 70 + 180 = 250 km de Buc...

Share this post


Link to post

Cauta o manastire. E foarte reconfortant. Serios.

Share this post


Link to post

Cabana Plaiul Foii, la poalele Pietrei Craiului (Zarnesti-BV).

Zona superba, preturi si conditii decente, cred...

Poti sa completezi sejurul si cu vizite la Bran, Brasov, Sighisoara...

 

http://www.plaiul-foii.turistic.ro/romana/main.htm

Share this post


Link to post

Manastirea Cheia daca vrei ceva mai auster, dar super ca zona sau vechiul si frumosul Busteni, vila Florina foarte aproape de partia noua de schi (Kalinderu parca), in buza muntelui. Conditii de cazare super (balcon, TV, baie in camera). Cu pensiune sau fara, cum doresti. Gratar in curte. Daca te hotarasti, incearca linkul asta.

Share this post


Link to post

Va multumesc mult!

Sper sa imi gasesc linistea undeva... totusi nu la manastire :D

Share this post


Link to post

Poate la cimitir? Intr-o cripta?

Doamnefereste...

Edited by alx

Share this post


Link to post

Si eu va multumesc tuturor ... pentru ca si eu caut un asemenea loc, pentru mai spre sfarsitul lunii.

Ura si numai bine!

Share this post


Link to post
Poate la cimitir? Intr-o cripta?

 

Hmm,

Iti dai seama. pregatirile pentru reincarnare, facutul bagajelor sufletesti, citirea tahometrului si depistarea abaterilor, plata amenzilor pentru depasirea moralei crestine...

 

Nu cred ca e prea liniste.

Share this post


Link to post
Stie cineva o locatie care sa indeplineasca aceste specificatii?

 

In Congo amice. :thumbl:

Masini nu-s, liniste multa, mancare pe gust, fete frumoase, vecini prietenosi, peisaje mirifice, fructe exotice si...

malarie, febra tifoida, ebola si alte delicatesuri.

post-2099-1144254422_thumb.jpg

post-2099-1144254762_thumb.jpg

post-2099-1144254884_thumb.jpg

post-2099-1144254899_thumb.jpg

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

In romania?

aici

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Ai putea incerca si Voineasa! Sau daca vrei mai spre vest... Arieseni (valea Ariesului)... Vara e superba zona... ai unde sa faci si niscaiva miscare pe munte... si sa vezi minunatiile naturii (Ghetarul Scarisoara, Focurile vii, + o gramada de pesteri amenajate)

Share this post


Link to post

Iti recomand Cabana Muntele Rosu la 5 Km de statiune Cheia. Liniste, peisaje de vis, aer curat si ieftin. Nu stiu in ce stare se mai afla drumul Valenii de munte cheia.

Edited by MethodRO

Share this post


Link to post
Iti recomand Cabana Muntele Rosu

Ma bucur sa vad ca multi au in continuare o pasiune pentru aceasta cabana! Zona mirifica, loc ideal pentru o vacanta la cort, cu acces auto.

Share this post


Link to post

Am uitat sa precizez Cabana Muntele Rosu are regim de hotel. S-au schimbat multe asa ca merita incercat, conditiile sunt super.

Share this post


Link to post

Man, te invit la mine la tara, la Davidesti, 30 km de la Pitesti spre Campulung. Nu e mai nimeni pe acolo pe dealuri, poti sa faci si nudism. Imagini

Edited by Senna

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...