Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

SUV - Mic, Versatil Si Zdravan

Recommended Posts

In urma pataniei bietului Espero, pentru care n-am decat cuvinte de lauda, am inceput sa ma uit de o alta masina.

 

Cereri generale:

 

- sasiu mai zdravan, pentru a nu mai plange la fiecare groapa si crater din soselele patriei

- garda mai inalta decat un turism, pentru ca va fi nevoie sa treaca si pe drumuri din sate unde primariile n-au auzit de tehnologia asfaltului (noroaie, drumuri de pamant, pante si rampe mai serioase, etc)

- sa nu fie prea mare, pentru ca va fi folosit destul de mult urban; deci foarte preferabil 2 usi si ceva portbagaj, sa fie

- noua sau nu mai veche de 5 ani

- pret undeva intre 10-15 mii euro

 

Pe ce-am pus eu ochii pana acum:

 

1. Suzuki Jimny

suzuki_jimny_21_01_05.jpg

Pro: capacitati excelente de offroad (bate si Vitara la offroad, chestie recunoscuta de Suzuki), sasiu independent de caroserie, multe posibilitati de modificare (inaltare, etc), usoara, manevrabila, mica, varianta decapotabila. Accesibila de noua, e 14000 cu toate taxele acum pentru benzinara de 1.3.

Contra: motoare micute (la noi se vinde doar cu 1.3 benzina, in afara exista si 1.5 diesel care mi se pare mai potrivit, desi in ambele variante nu sare de 130 km/h viteza maxima), se pare ca-i cam mic in interior, pareri disputate referitor la comportamentul stradal.

 

2. Suzuki Vitara (ala scurt)

 

suzuki-vitara.jpg

 

Pro: sasiu mai adaptat pentru strada, suficient de modificabil si asta, mai mare, motoare mai ok (1.6 benzina si 1.9 diesel).

Contra: in afara ca bate in capatul superior de pret, nu prea am gasit.

 

3. Jeep Wrangler

 

2006_jeep_wrangler_unlimited.jpg

Pro: imi place mult modelul, motorizare rezonabila (2.4 benzina), decapotabila, buna pe offroad, la fel de modificabila.

Contra: interior cam spartan, iar in gama asta de pret nu se gasesc decat euro 3, si taxa de inmatriculare la 2.4 benzina din 2005 vine la vreo 3-4000 mii euro. Probabil si intretinere in alta gama de pret decat Suzukiurile.

 

M-am mai uitat (si-am eliminat): Lada/Chevrolet Niva (din cauze de fiabilitate si multe dotari standard lipsa), Nissan Patrol (prea scump).

 

Alte idei, pareri ?

Share this post


Link to post

Dacia Duster?

Share this post


Link to post

Eu iti recomand Mitsu Pajero Sport, nu depaseste 15k E, are 5 ani vechime maxim si este super fiabil .

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Dacia Duster?

Esti suparat pe Vaxxi ?

 

ON: Mie, daca ar fi sa ma orientez spre unul din cele 3 SUVuri indicate, mi-ar face cu ochii Vitara. Daca lista poate fi prelungita, m-as gindi serios la un Rav4

Share this post


Link to post

Cauta un Forester recuperat din leasing (modelul mai vechi).

Share this post


Link to post

Eu iti recomand Mitsu Pajero Sport, nu depaseste 15k E, are 5 ani vechime maxim si este super fiabil .

 

Recomand cu incredere, directorul nostru are unul de aprox. 5 ani. E in doua usi si e super fiabila. Nu stiu pretul, deci din acest punct de vedere, tac.

Share this post


Link to post

Pajero Sport pare o optiune misto, dar cam greu de gasit pe la 15 mii. Se gaseste in schimb modelul Pajero Pinin, care pare sa nu fie insa acelasi drac.

 

Ie-te ca de Forester uitasem, desi il studiasem acu' vreo 2 ani. E buna si varianta asta de studiat, multam' ok.gif

Share this post


Link to post

Fereasca sfantu' de asa ceva. In plus, am zis SUV MIC :)

Share this post


Link to post

Din ce ai enumerat as alege Vitara. Altfel, gasesti Freelander din 2006 la 13.000 cu motor diesel de 2L. E destul de mica masina, foarte desteapta in offroad si spatioasa la interior. Espero-ul ce-a patit ?

Share this post


Link to post

Daca vrei ceva mic bun si de oras si ocazional offroad de ce nu te uiti si dupa ceva de genul asta:

 

 

Nu sariti la bataie dar e mic, economic si destul de vioi dupa cite se pare 10000000.gif

Iar la 10-15k cit ziceai, poti lua si unul de rezerva. SH din 2005 e ~6-7k 10000000.gif

 

offtopic.gif Sau varianta mica sau foarte mica :

Edited by lascarica
  • Like 1

Share this post


Link to post

Am mers cu un Panda, e foarte inghesuit; fasnet in oras, dar inghesuit. Si are garda la sol 165 mm, cam jos totusi.

Share this post


Link to post

Ha, ha, ha, s-a dat startul la o noua etapa din campionatul national: "ce-am face noi cu banii tai, bey fraiere !" de la care cel care deschide subiectul se alege cu masina cea mai hulita.

Alege ce-ti place si nu mai consulta forumuri auto, acolo gasesti parerea ghinionistilor, a cifrelor statistice si a vestnic nemultumitilor. Mergi la dealeri, fa teste si apoi aplica invatatura din semnatura de mai jos.

  • Like 1

Share this post


Link to post

VW Touareg 2004-2005 nu?

Da, buna idee! Daca iti iei unul Vaxxi eu te dotez cu lantu' :mrgreen:

 

O idee lafel de buna ar fi un Chevy Tahoe, e mica, usor de parcat, consuma putin!

 

Din propunerile de mai sus foresterul vechi imi pare cel mai fain, urmat de vitara.

 

Fiat panda e f mic, gimmy idem. Jeepul in schimb e de departe cel cu cel mai mult pedigree si personalitate :X

Share this post


Link to post

...sau Matizul lui Ryco (pentru cunoscatori10000001.gif )

 

Sper sa nu se supere pe mine initiatorul topicului!

 

 

Share this post


Link to post

Suzuki SX4?

 

 

Share this post


Link to post

Nici Panda nu este, dar s-a adus in discutie. Eu am facut doar o sugestie...

Share this post


Link to post

Eu am facut doar o sugestie...

 

Iar eu o mica precizare ...

 

In ceea ce priveste sugestia ta ... mi se pare destul de ok ... se potriveste cu citeva din cerintele initiatorului acestui topic ("sa nu fie prea mare, pentru ca va fi folosit destul de mult urban", "garda mai inalta decat un turism", "pret undeva intre 10-15 mii euro"). In ceea ce priveste cerinta "si ceva portbagaj" ... ceva, ceva are (adica e mai mare decit are Jimny) dar e mult mai mic decit a avut la Espero. Ce imi place la SX4 (benzina) este faptul ca are distributia pe lant si servodirectie electrica (EPS).

Share this post


Link to post

Servodirectia electrica e feel-less iar distributia pe lant e galagioasa bine. Mai mult, comparativ cu vitara/jimmy e patetica in orice fell de conditii de offroad.

Share this post


Link to post

Servodirectia electrica e feel-less iar distributia pe lant e galagioasa bine.

Daca o spui cu titlu general e gresit. O directie electrica asistata bine e foarte tapana la viteza.

Si distributie pe lant e galagioasa la vechile tehnologii, la cele noi nu auzi nimic.

Altfel, majoritatea masinilor tari folosesc distributie pe lant, lantul da o siguranta pe care la curea nu o sa o ai vreodata.

Edited by Tommy
  • Like 1

Share this post


Link to post

Eu iti recomand Mitsu Pajero Sport, nu depaseste 15k E, are 5 ani vechime maxim si este super fiabil .

 

 

Arata bine, imi place, corespunde, da' 90% din ce-am gasit sunt 3.2 diesel si e cam inutil de mare.

 

ON: Mie, daca ar fi sa ma orientez spre unul din cele 3 SUVuri indicate, mi-ar face cu ochii Vitara. Daca lista poate fi prelungita, m-as gindi serios la un Rav4

 

 

La Rav4 am inteles ca 4x4 ala e mai mult ca sa fie acolo, n-ar fi tocmai adecvata pentru offroad. Studiez.

 

Din ce ai enumerat as alege Vitara. Altfel, gasesti Freelander din 2006 la 13.000 cu motor diesel de 2L. E destul de mica masina, foarte desteapta in offroad si spatioasa la interior. Espero-ul ce-a patit ?

 

 

Nu prea am auzit de bine de fiabilitate la Land Rover, e o marca cu viitor cam incert si nici prea raspandita. Espero a patit asta.

 

Suzuki SX4?

 

Nu-mi place deloc cum arata, si e o strutocamila care nu atinge nici un punct cheie.

 

Asadar, pana la urma Wranglerul cade de pe lista, si am tras un ochi si la Nissan Patrol scurt (desi in banii astia am gasit doar masini cam hartanite si cu motoare la fel de mari). Foresterul incepe sa fie din ce in ce mai tentant dupa niste preturi cautate la ochiometru.

Share this post


Link to post

...si am tras un ochi si la Nissan Patrol scurt (desi in banii astia am gasit doar masini cam hartanite si cu motoare la fel de mari).

 

Parerea mea care este pa persoana fizica zice sa spui pas la masini de genul asta. Motor mare peste 3.000 cmc duce la impozit mare pe masina; cat te costa o anvelopa la un Patrol? :D

 

 

Foresterul incepe sa fie din ce in ce mai tentant dupa niste preturi cautate la ochiometru.

Outback nu te atrage? Sau e prea mare?

Honda CRV?

Nissan Qashqai?

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Outback/Tiguan/Qashqai sunt crossovere, nu au treaba cu offroadul. CRV e o magaoaie fada fara nici un fel de aroma, am condus o luna, nu mersi.

 

De la Honda era (este) interesant HRV-ul.

Share this post


Link to post

Parerea mea care este pa persoana fizica zice sa spui pas la masini de genul asta. Motor mare peste 3.000 cmc duce la impozit mare pe masina

Pa persoana fizica vezi cat ajunge RCA la numai 2L, daca mai ai si evenimente (cazul de fata), vine un plus.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...