Jump to content
Sign in to follow this  
aztec

Stergator hayon Tico/Matiz

Recommended Posts

stie cineva cat costa tot ansamblu de stergator hayon de la tico?

eu am un tico sl si as vrea sa-i pun un stergator pe spate cum e si la sx , chiar si un "spoiler" .

dar nu stiu cat costa si daca se potriveste si la machineta mea.

avetii vre-o idee unde se gaseste si cam cat costa?

Share this post


Link to post

Dreaq shtie...

Aceeashi idei maretze le am shi io pentru Matizu' meu..

Poate stie cineva, totusi... (la MTZ spunea cineva ca ar fi vreo 5 mil, cica..)

Share this post


Link to post

Dupa cum v-am mai spus sigur la Mtz costa 5.000.000 lei La banii astia eu nu mai vreau.

Share this post


Link to post

:cry:

Pai shi mie mi'a trecut, avand in VDR ca trebuie sa cumpar un etrier-spate pentru Renata.. (8 mil..)

Falimentu' dreaq... :cry:

Share this post


Link to post

Am demontat fintia di stanga a portbagajului si am avut surpriza placuta sa gasesc conectorul si tubul pentru spalator asteptand sub o folie adeziva montarea stergatorului spate (despre Matiz E scriu). Nu am verificat daca exista si conectorul pentru a doua pompa. In rest mai trebuie maneta (pe care vreau sa o inlociuesc pentru temporizator) si amsamblul motor stergator spate pe care eu nu-l consider extrem de util. Poate sa mai astepte.

Share this post


Link to post

Doru, adica pui doar stropineta, fara stergator? ... stiu si eu, ma cam indoiesc de eficacitate ...

Share this post


Link to post

Flex, eu am spus ca exista instalatia electica si tubul pentru spalator. Completarea instalatiei se face cu tot ce este necesar. Eu vreau sa schimb maneta doar. Asta pentru a putea monta temporizatorul, care dupa parerea mea este mai util decat stergatorul pe spate (in prima faza).

Nu mi-am propus sa transform E-klasse in Power :lol:

Share this post


Link to post

Subscriu!

oricum, trebuie avut in vedere ca pentru montarea shtergatorului pe spate trebuie schimbat shi vasul de lichid cu modelul de pe SE, care are doo pompe separate..

Partea buna este ca, asha cum spunea shi Doru, matzaraia shi furtunelul sunt deja trase pana in portbagaj... Asta cam invita la up-grade.. :wink:

Doru, ai idee cumva cat costa schimbatul manetei respective de comanda a blocului de shtergatoare-pishatoare??

 

Numai bine!

Share this post


Link to post

Inca nu stiu. Vreau sa demontez bordul pentru a monta un MP3 player si cu ocazia asta vreau sa verific daca exista si la versiunea E, instalatia electrica completa intre maneta de comanda si blocul de sigurante unde se monteaza releul temporizator. Daca da, atunci voi cumpara maneta si releul aferent. Se mai poate monta doar releul temporizator, dar comanda lui va fi posibila doar actionand stropitorul. Ar fi interesant si asa.

Putin timp liber si ceva vreme buna si pun drujba pe Matiz.

Share this post


Link to post

neah...

poti sa pui un temporizator de supernova care mai e shi reglabil pe deasupra. tai firul de viteza I, il treci prin temporizator. cand dai de maeta in sus (vit I) itzi va pleca pe pozitia in care a ramas temporizatorul.

Daca vrei sa mearga non-stop, pui temorizatorul pe 0..

 

Cat despre MP3...de ce vrei sa demontezi bordul, doar k sa faci precum cehul acela??

Mai bine itzi iei un VDO cu MP3.

Sunt foarte bune shi costa doar 180Euro..

 

Numai bine, shi pastram legatura, k ma intereseaza shi pe mine faza cu shtergatoarele, insa deocamdata am putin de tras la Reno... :?

Share this post


Link to post

deci cit costa stergator in spate pe tico??????????? :?

Share this post


Link to post

pai..daca la MTZ e cca 5 mil... probabil k aproape tot cam atat, din pacate..

Share this post


Link to post

deci cit costa stergator in spate pe tico???????????

daca stiti un pret sigur si actual.

cind am intrebat eu acum tspe ani era 300usd .

Share this post


Link to post

De aici discutia a plecat spre Tips&Tricks ...

Share this post


Link to post

Salutare. Am un matiz euro3 E care nu are din constructie stergator pentru luneta. Intrebarea mea este: se poate monta si pe acest model respectivul stergator? In cazul in care se poate, ce presupune asta, unde se poate face si de ce are cineva idee cam cit costa

 

Multumesc

Share this post


Link to post

Salut.

Si eu am tot E3 E Klasse si ma gandeam la asa ceva. Presupun totusi ca ar trebui sa dea gaura in hayon ca sa poata monta sistemul, iar asta nu ma prea incanta tinand cont de calitatea lucrarilor de prin service-urile noastre. Si parca nici nu as schimba hayonul cu totu' (cu unul de SE) chiar asa de nou...

Daca totusi tii neaparat incearca sa-i intrebi pe mecanici cand te duci la o revizie, sau poate chiar sa te duci special pentru asta.

Share this post


Link to post

Se poate.Am intrebat eu, tre sa cumperi ansamblu stergator spate, inca un motoras pt rezervorul de apa si lamela.Fac vreo 5 mil.Plus manopera, care nu stiu sigur cit e, dar cred ca te duce la cel putin 3 mil.

Share this post


Link to post

De ce rezervor separat? :scarpin:

Asta e un motiv in plus sa-l uiti gol! Eu la dacie am acelasi rezervor dar pompa separata pt luneta :) >-

Share this post


Link to post
... tre sa cumperi ansamblu stergator spate, inca un motoras pt rezervorul de apa si lamela

 

De ce rezervor separat?

...

Eu la dacie am acelasi rezervor dar pompa separata pt luneta

 

 

Iar eu am la pantofi acelas numar dar sireturi separate ...

Share this post


Link to post

Am facut aceasta modificare si implica urmatoarele:

 

- rezervor spalator + st.sp. matiz cod: 96323482, 1buc pret 620.000 lei

- comutator stergatoare cod. 96314334, 1buc pret 280.000 lei

- motor stergator spate matiz cod. 96317807, 1buc pret 1116.000 lei

- brat st. spate matiz cod. 96314521, 1buc pret 170.000 lei

- lamela st. geam hayon matiz cod. 96323563, 1buc pret 129.200 lei

- surub matiz cod. 02146-06100-000, 3buc pret 30.000 lei

- piulita nubira cod. 94515118, 1buc pret 5.000 lei

- racord furtun matiz cod. 96258911, 1buc pret 10.000 lei

- conector pivot sp. matiz cod. 96320706, 1buc pret 10.000 lei

- furtun sp. luneta matiz cod. 96507751, 1buc pret 20.000 lei

- saiba pivot matiz cod. 96320730, 1buc pret 30.000 lei

- suport furtun sp. matiz cod. 96320724, 1buc pret 50.000 lei

- supapa furtun stergator tico cod. 38496-61a00-000, 1b, pret 30.000 lei

- furtun rezervor sp. matiz cod. 96314794, 1buc pret 40.000 lei

 

Total 2.540.200 lei

 

In plus fata de cele de mai sus mai trebuiesc cca 5m furtun ce se procura de la tarabele cu art. de acvaristica (furtun pt. oxigenarea apei) la pretul negociat de 10000 lei / ml.

 

Pentru manopera de montaj cei de la Autonet au spus ca se ridica la 2-2,2 mil.lei.

 

Eu am procurat piesele la aceste preturi pe data de 08.12.2005 de la demo total srl - Iasi.

pentru curierat rapid se mai adauga la suma de mai sus cca.250.000. lei

Share this post


Link to post

Sincer sa spun, timp de 7 ani nu m-a deranjat lipsa stergator luneta la Matiz, doar niste pneuri de iarna bune care ar fi costat tot atat. Nu spun asta sa descurajez, e doar o parere. Jante mai bune (aliaj), pneuri, o evacuare de inox cred ca ar fi prioritati inaintea stergatorului. Chiar si un eleron ar reduce semnificativ murdarirea lunetei spate si ar imbanatati coeficientii de orice. E munca multa montarea unui astfel de stergator, mai ales ca coreenii (cacofonie voita) n-au lasat loc de upgrade.

Share this post


Link to post

@ Kaloman: Ce te-a deranjat in ceea ce am scris eu?! :-?

Eu, personal, nu vad utilitatea a doua rezervoare pentru solutia de spalat parbrizul si luneta, care e problema?

Share this post


Link to post

mike, este vorba de un singur vas cu lichid de spalare,insa, prevazut cu doua pompe (doua circuite de lichid, unul parbriz si unul luneta)

Share this post


Link to post
Eu, personal, nu vad utilitatea a doua rezervoare pentru solutia de spalat parbrizul si luneta,

 

Problema e chiar asta: nimeni nu a afirmat [cel putin pana in acel moment] ca sunt necesare doua rezervoare; prin motoras pentru rezervor se intelege, evident, pompa.

Share this post


Link to post

:wallbanger: Mda, ai dreptate, am inteles ca trebuie motoras(pompa) plus rezervor exclusiv pt luneta dar acum a citit ca trebuie numai motoras. b-(

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...