Jump to content
Sign in to follow this  
tete

probleme antena Cielo

Recommended Posts

este nisip pe strazi destul :P - excelent pentru a testa ipoteza

Share this post


Link to post

Salutare,mi-am achizitionat o noua "scula" auto,un blaupunkt mp58.Insa am o problema cu antena nu vrea sa intre complet.La vechiul casetofon (leganza)daca nu sintra mai dadeam odat pe radio apoi pe cd si intra.Insa la asta antena intra doar cand il inchid.Am dezactivat toate fucnttile eon,pty,reg.Eu as dori cand ii dau pe sursa sa aleg cd sa se bage antena.Vreo sugestie.Imi cer scuze daca s-a mai discutat dar cand ii dau search imi apare 1000 de rezultate.

Edited by vladutz2007

Share this post


Link to post

Scula nu stie sa faca asta.

Share this post


Link to post

Daca reusesti sa pacalesti antena sa intre cind e pe CD sa-mi spui si mie :)

Am aceeasi situatie la un Pioneer.

Cind e alimentat ridica antena nu cind dai pe radio.

Share this post


Link to post

La fel si Alpine-le meu. Sony-ul dinainte facea cum vrea vladutz2007, asta noua nu.

Share this post


Link to post

Am un Sony CDX-R 3350C care face exact ce vrei tu dar si la mine mai face din cand in cand figuri dar ii mai dau cate un reset si isi revine, acum nu stiu ce sa zic dar vezi poate mai trebuie curatata, unsa antena.

Share this post


Link to post

cititi si voi ce-am scris pe pagina ailalta - explicatia "nebagarii" antenei...

 

plusul de la radio este dependent de desteptaciunea sculei - Tankul original multlamat de unii de fapt e scula chiar faina - nu ii da curent antenei cat timp e pe caseta - chestie care multe mp3-uri noi nu stiu - tin antena ridicata cat timp canta de pe disc - dar asta nu este un bug, este un feature - foloseste functiei RDS a radioului - mai precis TA (traffic announcment) - astfel incat sa poata receptyiona inf de trafic si sa comute pe radio cand acestea sunt prezente in emisie :P

la unele scule - cand dezafectezi rds-ul baga antena cand reda cd-ul

Share this post


Link to post

salut...am si io un cielo din 97..si am si io tot o problema tot la antena..merge perfect dar ultimi 2 elementi nu intra...si imi raman afara si imi e teama sa nu mi-o rupa vreunu... stiti cumva cum pot sa o fac sa intre de tot...? :)

Share this post


Link to post

".... stiti cumva cum pot sa o fac sa intre de tot...?" =)) =D>

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Pisica nebuna nu ride de problema omului... =)) ...nu ma pot abtine nici eu...

Boddy incearca sa o desfaci bucati si sa o curati-ungi.

Verifica elementul telescopic si prostia aia de plastic cu dantura pe ea. Daca e stricata schimb-o e ~30RON parca la Autodaewoo.ro

Spor la treaba ... si alta data fii mai atent la exprimare... se mai gaseste cite o mitza sa rida =)) oricum ai fost tare... :osanale: :drinkers:

Share this post


Link to post

Eu aş avea rezerve în ceea ce priveşte partea cu "ungerea", m-aş rezuma doar la curăţirea segmentelor.

Ştiu că nu e uşor, dar de cele mai multe ori ajută citirea paginilor anterioare ;)

Share this post


Link to post

Aceiasi chestie sa intimplat si la mine cu un element al antenei (ala subtire) care nu vroia sa intre la loc,fapt care am curatat toti elementii antenei,i-am uns cu silicon (spray) si acum merge perfect.

Share this post


Link to post

@ viktor Deocamdata, merge perfect. Eu am desfacut-o de cateva ori, am schimbat si tija cu totul si intr-un final am renuntat la ea.

Share this post


Link to post

Salutare. Ca multi de aici am si eu o problema cu antena de la Cielo :grumpy: La mine cand pun contactul se ridica antena, cand il iau coboara. Asta pana acum vreo 2 zile cand nu a mai vrut sa coboare. Am desfacut, am curatat ce era de curatat, am incercat din nou, dar nici o sansa. Am schimbat banda dintata, dar nimic. Am observat ca daca o cobor manual (adica decuplata roata melcata de la motoras) si pe urma ii dau iar tensiune, urca, dar nu vrea sa coboare si se aude un carait, gen scurt-circuit... In concluzie antena urca dar nu mai coboara. Ce e de facut?

Share this post


Link to post

Acolo ar fi problema la partea electrica si nu cea mecanica al antenei (parerea mea).

Share this post


Link to post

demonteaz-o - si pune un aparat de masura sau bec pe contactele motorasului - atunci cand se actioneaza - vezi daca vine tensiune cand ar trebui sa se inchida/deschida

Share this post


Link to post

Salutare, sorry pentru un mic :o fftopic: dar nu are rost un topic nou pentru o simpla intrebare si in plus are legatura cu antena. Are cineva idee de ce nu receptionez posturi radio pe parcursul intregi autostrazi A2 ? Eu folosesc un Cd Player http://www.clarion.com/gb/en/products/2007...8044078634.html , si cum intru pe A2 de la Cernavoda mai ascult 10-20 km si la gara. Pe alte masini in special cele cu sistemul audio integrat Ford Fiesta si Peugeot 206, ascult acelasi post toata autostrada fara probleme. Mentionez ca folosesc antena de Cielo clasica, la care se deschid toti elementii :P Eu stiam ca antena de Cielo este renumita pentru calitatea ei de receptie, dar :roll: Va multumesc pentru eventualele lamuriri :)

Edited by TBird

Share this post


Link to post

Cd-playerul e de vina.Si eu patesc la fel de cand am schimbat casetofonul original cu un cd-player.Se pare ca are nevoie de un semnal mai puternic sa mearga.

Share this post


Link to post

Si nu se poate cumpara un amplificator special ceva? Adica nu exista nici o solutie...in afara de schimbat Cd Player-ul ?

Share this post


Link to post

incearca sa imprumuti un cd de la cineva - sa nu cumva sa fie intrerupt firul de la antena sau sa nu stea bine mufa in cd

 

cablul poti sa il verifici si tu daca e - cu aparatul de masura intre mufa de la cass si cea de la antena

 

si, nu vreau sa fiu ticalos... dar am avut si eu un Clarion pe mana vreo luna si ceva ... si era de kkt pe partea de receptie radio

Share this post


Link to post

Madkat nu cred ca este intrerupt, pentru ca in perioada cand pol-ul antenei nu functiona deloc ( era intrat in carapace ) abia abia prindeam in oras ceva. Hmm la fel este si la masina prietenei, ea are un Pionieer, oricum nu contest calitatea Clarion-ului. Eu in afara de masinile care au sistemul audio din fabrica nu am vazut sa mai functioneze la altcineva. Tu receptionezi pe toata autostrada macar un post radio FM ?

Share this post


Link to post

Tank-ul original este intr-adevar mult peste orice aftermarket - pe radio...

 

cu toate astea - pe A1 recunosc nu am incercat radio ... doar mp3 - o singura data am mers pana pe la km 30 aprox cu nushce post de radio din Buc - dar am trecut pe cd (de plictiseala - pentru ca de prins inca prindea bine)

dar - pe Dn1 - cu AF-ul si RDS-ul oprit (ca sa nu schimbe frecvente aiurea) merg pe posturile din Bucuresti pana pe la km 30-40 fara probleme - si doar cu unele pana dupa ploiesti (peste 60km)

radioul fiind un Kenwood, antena originala

in we am schimbat mp3-ul cu un sony 414u - si la fel de bine prinde posturile de radio...

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Asa este si la mine, numai ca autostrada are 160km, si e chiar enervant dimineata ii ascult pe Buzdu si Morar. Mor de ras cu ei nu te plictisesti pe drum. Si dupa cate sti tu, nu exista nimic care ar putea sa amplifice receptia radio ?

Share this post


Link to post

Eu m-am gandit sa cumpar o antena de interior care are si amplificator si sa pun amplificatorul la antena pe care o am.

Share this post


Link to post

@danutza - nu cred ca merge - antenele de interior sunt de alt tip decat cea "batz" exterioara - au alt tip de amplificator...

 

@tbird - exista niste scheme de amplificator pentru antenele noastre ... nu stiu insa sa iti spun daca-s bune la ceva...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...