Jump to content
Sign in to follow this  
dxr

Daewoo Matiz E

Recommended Posts

Achizitionat de nou in septembrie 2005. Alb Casablanca. Este alintat Dexter.

 

Imbunatatiri:

 

-alarma+inchidere centralizata;

-eleron;

-radio cd/mp3 player Vieta CCM10R + 4boxe;

-cotiera;

-buzunare usi fata;

-jante aliaj CMS;

-ceas;

-pedale sport;

-semnalizatoare laterale albe;

-ornament teava esapament;

-2 becuri in plus astfel incat sa se aprinda toata partea rosie a stopului;

-lampa stop centrala cu 28 de led-uri la partea de sus a lunetei.

 

Urmeaza:

 

-deflectoare aer;

-bandouri laterale;

-proiectoare ceata originale;

-temporizare stergatoare;

-oglinzi incalzite;

 

In prezent are ~7000 km. Reviziile la zi (1500 km si 6 luni). Pana acum nu a creeat probleme desi circula zilnic. Suntem foarte multumiti de el (eu si prietena mea) si vrem sa il pastram o perioada cat mai lunga de timp (poate chiar pana va fi Matizul masina de epoca :) ).

 

 

 

post-2313-1141740204_thumb.jpg post-2313-1141740279_thumb.jpg post-2313-1141740394_thumb.jpg post-2313-1141740453_thumb.jpg post-2313-1141740553_thumb.jpg post-2313-1141740602_thumb.jpg post-2313-1141740636_thumb.jpg post-2313-1141740793_thumb.jpg post-2313-1141740875_thumb.jpg post-2313-1141740918_thumb.jpg post-2313-1141741068_thumb.jpg

Edited by dxr

Share this post


Link to post

Sa-ti traiasca! Cateva intrebari:

-cum ai pus cele 2 becuri suplimentare in stop? Eventual poze daca ai.

-semnalizatoarele laterale albe sunt de Nubira? Cat te-au costat?

 

P.S. Si eu am tot o buburuza "E" alba, luata in decembrie.

Share this post


Link to post

Foarte frumos. Felicitari. Imi plac buzunarele de la usi, extrem de utile. Cotiera imi place si aceea foarte mult, si eu am tot Matiz ... dar nu mi-as pune pt ca .. nu stiu, cred ca mi-ar incomoda frana de mana, la mine tine de pe la a 5-a liniuta, adica NU mai pleci cu ea dupa loc, si acea cotiera cred ca m-ar determina sa o pot trage la maxim a 3-4 liniuta.

Jantele, misto dar din pacate sunt cam singurele de pe piata. Nu prea am vazut al model si sunt si cam piperate la pret ... vreo 8 milioane daca nu gresesc.

Oricum bafta in continuare mai baga poze :) .

Share this post


Link to post

Jantele CMS sint cam cele mai ieftine de pe piata, au fost si la oferta Metro, io le-am luat cu 670RON, parca (pentru caucioacele de iarna); am insa dubii despre ele, mi se pare ca s-au cam dezechilibrat prea usor, mult prea usor ...

 

Ce fel de buzunare ai, unde le-ai gasit, cit au costat?

Share this post


Link to post

Deci clar vreau si eu detalii despre stopurile de frana ;)

Share this post


Link to post

Trebuie taiat si plasticul despartitor :D (astfel toata portiunea rosie se va lumina cu aceeasi intensitate)

Asa am vazut la un matiz in oras dar avea numai stopul fara ceata facut astel...

Edited by mike.omega

Share this post


Link to post

M-ar interesa si pe mine de unde ai luat buzunarele de la usi.

Share this post


Link to post

Sunt buzunare de Tico cel putin eu asa vad sper sa nu gresesc.

Share this post


Link to post

E frumos, sa-l stapanesti sanatos!

Ca si antevorbitorii mei m-ar interesa buzunarele usilor din fata. O mare problema la matiz, cel putin la modelele de baza, sunt spatiile interioare de depozitare, iar ce vad la tine arata foarte estetic, de utilitate nu mai spun.

Revino cu detalii.

Share this post


Link to post

sunt buzunare de tico, costa ceva de genu 150.000 bucata la orice magazin de piese daewoo

Share this post


Link to post

Buzunarele sunt intr-adevar de Tico. 120.000 bucata. Poate nu am nimerit eu magazinul care trebiua dar am facut comanda si au venit dupa vreo doua saptamani. E vorba de magazinul de pe str. Virtutii. Recunosc in alta parte nu am intrebat.

 

Semnalele albe sunt de Nubira II, 120.000 bucata pe Serban Voda. In Vitan mi-au cerut 600.000 pe o bucata. Atentie cand le scoateti pe cele originale. Ies foarte greu.

 

Referitor la stopuri: suportul becului e "imprumutat" de la semnalizatorul/lumina de pozitie de Dacia (modelul cu 4 faruri). Eu nu am taiat plasticul despartitor, dar nu se observa, cred ca nu are rost.

 

Jantele au costat 6,7 mil. Alessio ar fi fost cam duble la pret, dar si mai deosebite :( . Mai era varianta SH, dar...nu m-am riscat.

FLEX cum adica s-au dezechilibrat prea usor? :-?

Share this post


Link to post

Adica bat (vibratii in volan) la viteze peste 100km/h; nu sint foarte lamurit daca e de la jante propriu-zis, de la noroiul strins in spite, de la caucioace pur si simplu sau de la o echilibrare dubioasa din prima (de cind cu iarna si caucioacele aferente n-am prea iesit in afara, asa ca n-am facut teste relevante) - cert e ca recent, la interval de 2 saptamini m-am dat pe centuracu 100 si prima data vibra nasol, a doua oara mai putin, dar tot vibra. evenimentul petrecut intre cele 2 ture a fost spalatul masinii ... o fi noroi, naiba stie ... te-as ruga sa urmaresti comportamentul, OK?

Share this post


Link to post

Daca spui ca evenimentul intre cele 2 ture a fost spalatul masinii atunci e clar ca e de la noroi. Si eu am fost patit, si nu o singura data, prima data fusese cand cu cartonul la radiator, daca mai tii minte. Noroiul nu se elimina doar la spalatorul cu presiune, trebuie curatat serios. Recunosc, am boala intratului in noroi cu masina.

Share this post


Link to post

Eu nu ma bag prin noroaie dar iarna asta de 2 ori am dat jantele jos ca sa le curat de nisip si material antiderapant ce se adunase in interior, vibra masina tar peste 110 inainte, dupa...no problem...Se adunae cca un foras de nisip pe fiecare janta.

 

PS: frumusica masina dar tips-ul ala de esapament e...oribil...Cu 50RON iti iei un tips micut BORLA care arata super (te mai costa 10-20 ron montajul dar macar ai facut o treaba...).

Share this post


Link to post

Am montat in sfarsit bandourile si deflectoarele si suportul numarului fata. Cred ca le am prin casa de vreo 2 luni. Inca nu sunt hotarat ce proiectoare sa cumpar. Parca totusi cele poloneze sunt cam mari.

 

post-2313-1146429801_thumb.jpg post-2313-1146429836_thumb.jpg

Share this post


Link to post

de unde ai luat suportul de numar?

Share this post


Link to post

De la KING CAMPIONE (Calea Serban Voda nr. 270) - 100.000 lei. ;)

Edited by dxr

Share this post


Link to post

bandourile laterale de unde le-ai luat si cat te-au costat? :)

Share this post


Link to post

Bandourile au fost comandate de la AutoDaewoo.ro. Pretul parca... 550.000 la care s-a mai adaugat ceva pentru transport. Nu stiu daca mai are acum. Trebuie intrebat. b-(

Share this post


Link to post

Buna,

 

De unde ai luat cotiera ?

Este discreta si cred ca nu incomodeaza la schimbatul vitezelor?

 

:) >-

Share this post


Link to post

Auticolanti :)

Share this post


Link to post

Jentile (sau jantele?) sa nu fie deformate cumva. Am vazut chestia asta. Avea omul la plumb pe roti de putea sa se apuce de afaceri cu metale. S-a dus la Braila unde este un centru de indreptat JENTI DE ALIAJ si a rezolvat problema. Se pare ca aliajul nu tine la gropile noastre, e prea moale...

Edited by Moshu

Share this post


Link to post
Buna,

De unde ai luat cotiera ?

Este discreta si cred ca nu incomodeaza la schimbatul vitezelor?

:) >-

 

Cotiera se gaseste la magazinele de tuning turcesc :D (acum cateva zile mi-am luat si eu una, dar celalalt model) si nu incomodeaza in nici un fel levierul cutiei de viteze, mai degraba frana de mana insa se poate rezolva - o montezi 2 degete mai in spate sau reglezi frana sa tina mai jos. Ca o parere personala - ma simt ca in limuzina sprijinit smekereste in cotiera :banana: .

Share this post


Link to post

Cat te-a costat? Merge si la Cielo?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...