Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Uleiuri recomandate - MATIZ

Cele mai utilizate uleiuri la MATIZ !  

1180 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Din ce am citit cred ca mai potrivit e ala fara XL III

Share this post


Link to post

Fiecare intelege ce crede de cuviinta.

Share this post


Link to post

Si eu am intees ca e mai synpowerul simplu, in sensul ca XL III a fost gandit sa corespunda specificatiilor VW. Oricum, avand in vedere ca VW are unele dintre cele mai exigente cerinte... nu cred ca e o greseala daca pui XL III. Dimpotriva... Eu o sa merg pe Synpower simplu pentru ca e mai ieftin :D

Share this post


Link to post
... Oricum, avand in vedere ca VW are unele dintre cele mai exigente cerinte...

Cerinte exigente sau diferite ? Logica asta, dupa care un ulei care respecta norme multimarca este socotit mai slab decat unul dedicat unei singure norme a unei marci care face motoare total diferite fata de ce ai, ma depaseste total.

Share this post


Link to post

Si eu zic ca SynPower XLIII-5w30 este un ulei mai bun, in sine, decat SynPower 5w30 simplu.

 

De ce?

-SynPower XL III are vascozitatea mai mica la rece decat cel simplu;

-SynPower XL III are vascozitatea un pic mai mare la cald decat cel simplu;

-SynPower XL III are un continut de cenusa de maxim 0.6, fata de cel simplu care are 1.3;

-SynPower XL III se poate schimba la 30.000km(nu este cazul aici, dar pentru asta a fost facut), fata de cel simplu care merge maxim 15.000km;

 

Per total, SynPower XL III pare un ulei mult mai stabil in timp si asta conteaza, la un ulei. Oricum, specificatiile lui sunt peste cele ale uleiului SynPower simplu.

 

Pentru comparatie, adaug specificatiile:

 

SynPowerXL_III_5w30.pdfSynpower5w30.pdf

Share this post


Link to post

E bun synpower XL III, trebuie sa fi nebun sa-l schimbi la 6 luni sau 10kkm :D

Share this post


Link to post

Eu consider ca nu prea se merita "diferenta" atat timp cat cel simplu se incadreaza perfect in cerinte. La ce sa arunci banii de pomana...

Share this post


Link to post

Un ulei mai bun nu inseamna niciodata bani aruncati pe fereastra. Niciodata.

 

In legatura cu cerintele... in ultimii 10 ani s-au schimbat multe in lumea lubrifiantilor si a sistemelor de alimentare cu combustibil. Chiar si Matizul a trecut de la norma Euro 2 la Euro 4 fara ca cineva sa se gandeasca sa schimbe cerintele. E cam aiurea sa te bucuri ca te incadrezi in cerintele Euro 2 cu un ulei folosit intr-un motor Euro 4...

Share this post


Link to post

In cazul in care ma hotarasc sa renunt la garantie, sau dupa garantie, se poate sa folosesc la matiz un ulei care sa tina 20-30000km?

Share this post


Link to post

Sigur ca poti, dar nu cumva sa mergi cu el 20000 km. Daca vei schimba cam la 10000 km sau 1 an, totul va fi ok.

Share this post


Link to post

Mai dal in colo de matiz ca nu e masina de formula 1 si nici vrun BMW sau Mercedes nu e. Sa zici ca dai pe el zeci de mii de euro si atunci se merita sa ii bagi ulei nus de care ..

E ulei sintetic e in specificatii date de producator, e produs de o firma buna e mai mult ca perfect.

Share this post


Link to post

Mai, dar ce esti asa suparat? Ti-a impus cineva ceva?

Share this post


Link to post

Dar nu este nici o suparare, este pur realitatea.

Share this post


Link to post

Deci... dupa indelungi cautari, am gasit chiar in ograda (urbea mea) un magazin de uleiuri ce vinde atat online, cat si la fata locului. Ce ziceti de http://www.uleidemotor.com/uleidemotor_pro...&prod_id=34

Costa 32 de lei litrul

Prezinta incredere? Nu de alta, da ambalajul ala parca nu e cel original :D . Stiti ceva de schimbarea ambalajelor la Valvoline?

Pentru confruntare, vedeti si aici, unde apare cu alt ambalaj

http://www.oilshop.ro/uleimotor/product_in...products_id=158

 

Ca optiune, mai am un Mobil 1 5W30 SuperSyn cu 44 de lei litrul. Preturi de importator cica, aduse direct din USA.

Hm...

Ce parere aveti, e pe bune sau sunt contrafacute? Mie diferenta dintre ambalaje imi da de gandit.

A luat cineva de la ei?

Impresii?

 

 

L.E. Uite si un 5w30 semisintetic... si corespunde specificatiilor GM

http://www.uleidemotor.com/uleidemotor_pro...&prod_id=25

Edited by muscarul

Share this post


Link to post

Ambalajul e cel original, valvoline imbuteliaza acum in bidoane gri iar pretul este bun.

Share this post


Link to post

Asta e vechiul ambalaj, fac eu maine poze la cel nou.

Edited by adostar

Share this post


Link to post

Sa spun si eu ce am sesizat dupa schimbul de ulei:

-masina e mai silentioasa, motorul parca nu se mai tureaza asa de tare

-demaraj mai bun

-trage mai bine, chestie verificata la urcarea unor dealuri care inainte de a schimba uleiul nu le puteam urca de cat cu a 2-a iar acum le urc cu a 3-a

Share this post


Link to post

Am votat si eu in contul Matizului de servici. Ulei Daewoo 5w30... asta au pus cei de la reprezentanta ca cica e cel mai bun =D>

Share this post


Link to post

Am pus Syn Power 5w30 si face toti banii, e o schimbare mare in bine in comportamentul motorului (inainte a avut Aral).

Share this post


Link to post

Sa va povestesc faza: eu am pus Valvoline DuraBlend 10W-40 si de curand am facut un drum de 850 de km cu un plin "pana in buza" adica in jur de 41 ~ 42 de litri de benzen (eu alimentez doar cand se aprinde becul de la benzina, deci nu am pus si rezerva). Nu stiu daca face vreo diferenta dar in cutie am ulei Total 75w-80...si tizu are 20k

 

..si am mers normal 90-100Km/h cu aer conditionat daca era nevoie, cu depasiri din scurt, cu accelerari, cu mers in oras portiuni bune de km, cu serpentine - urcusuri si coborasuri...etc rezultatul este remarcabil ~5%, inainte foloseam mobil semisin10w - 40 sau sin5w-40 si mai mult de 720 de km nu am scos...si aia trasi de par...

 

deci nu stiu daca alte uleiuri dau rezultate asemanatoare, dar eu numai d'asta am sa pun...eu chiar credeam ca glumeau aia cand am vazut pe site-ul lor ca scria "reduce consumul de carburant"( ma bufnea chiar rasul) dar am pus la insistentele unui prieten...sa mai zic ca l-am luat din Auchan la 23 ron/Litru? remarcabil...

Share this post


Link to post

Eu inteleg din asta ca, daca foloseai ulei Valvoline 5w30, atunci consumai 4,3% (cat ar fi consumul normal).

Share this post


Link to post

70w90 de cutie de viteza, e cea mai buna alegere. Consuma 3l de benzina, 1l de ulei si un chil de fier la 100km!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...