Jump to content
Sign in to follow this  
CT_ZDB

Navigatie GPS Pentru Romania Si Sud Estul Europei

Recommended Posts

Am vazut in urma cu cateva zile la stirile pro... jucariile stiau sa faca rutare, stiau sensuri unice, etc.

Probabil ca se poate livra cu tot cu PDA sau doar softul pe un cadr de memorie... dar... pe unde il gasim?

Stiu ca mai aparuse acum 1 an un soft pemtru PDA-uri ... hai sa vedem ce avem pana acum.. concret.. cu preturi daca se poate.. si cam ce stie sa faca fiecare soft.

P.S. Ar fi bine de precizat pe ce platforma ruleaza, pentru ca pt Europa de V am vazut ca sunt softuri pt navigatie si pentru telefoane Symbian... deci precizati Symbia/PDA-uri..

 

Incep eu...

I GO... pret 850 RON (doar softul) - pentru PDA

road 2005

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Din cate am inteles eu (tot de la protv) softul pentru Romania costa 600 RON iar pentru Europa alti 600 RON.

Share this post


Link to post

Garmin Romania (nu e nici un fel de reclama) comercializeaza si scule, cu tot cu soft

 

detalii aici http://www.rqa.ro/handheld.html

 

Road 2005 e mai ieftin la Garmin : 713 lei noi cu TVA inclus

Edited by sebian

Share this post


Link to post

Road 2005 de la Garmin NU este inca rutabil, are mult mai putine orase in RO decat iGO care este cam 830RON. Tot non-reclama, iGO si scula (care este un pocketPC cu GPS incorporat, facut de Mitac) le luati cu 2400RON. http://www.gpsmore.ro

Share this post


Link to post

o lista cu specificatii?? Pentru care orase sunt facute harti, cerinte hardwere (in cazul PDA-ului)....

Am inteles ca si tomtom 5.1 o sa cuprinda ceva harti pentru S-E Europei... si din cate stiu eu acesta va fi disponobil si pentru PDA-uri si pentru Symbian...

Share this post


Link to post

De ce nu cumparati un GPS receiver, il atasati la Laptop..laptopul la masina ..soft este gramada...si gata...navigationsystem...simplu zic eu si mult mai ieftin. :) >-

De ce PDA?

:drinkers:

Share this post


Link to post

Pentru ca pe PDA/telefon este mult mai "mobil", un PDA cu reciver GPS poate costa chiar si 1250 RON.

Softurile (routerele) de genul Autoroute 200X nu au harti pentru europa de Est... de la Austria inspre E pur si simplu se termina harta... singurul care are cat de cat harti este AND router 2005, dar are partea de GPS blocata :) ) ... Ar mai fi si Route 66 2003 care mai are harti si pentru europa de est... in rest... cum spuneam, hartile sunt super detaliate pana la granita dintre Austria si Ungaria. dupa care urmeaza o mare pata alba.

Share this post


Link to post

softul de la garmin se pare ca in curand va fi si rutabil.. si este avantajos pt studenti ca au reducere de 50%

eu unul asa am inteles.

inca nu stiu multe despre aplicatie, cea de i_Go pare simpatica si functionala. numai softul costa pe la 8 mil..

nu va grabiti sa cumparati.. mai asteptati putin sa se cearna lucrurile si sa functioneze concurenta

 

daca va fi

Share this post


Link to post

Concurenta sigur va vi... Tom-tom-ul nu sta degeaba + ca ei vin si cu harti pentru vestul europei :D ... Si nici Garminul...

Prin primavara apele o sa fie mult mai limpezi!

Share this post


Link to post

Pai tocmai azi am vazut la cineva o demonstratie de TomTom ultima versiune (5.1 parca ?) cu harti Europa de Est (inclusiv Romania) cu rutare - nu stiu de unde a facut rost de soft (am inteles ca n-a fost lansat oficial) ... ma rog ideea este ca va fi concurenta la I-Go si asta cat de curand.

Share this post


Link to post

Pai... dezvolta... poate vezi cum faci si iti trebuie si tie :redface:

Acum pe bune.. spune si tu mai multe.. cum era, ce stia sa faca, pe ce rula... vrem detalii!!!

Share this post


Link to post

Pai prea multe nu stiu, rula pe un PDA O2 XDAII - conectat prin bluetooth la un GPS receiver Holux.

Sistemul de operare parca Windoze Pocket 2003, si avea softul asta TomTom cred ca 5.1 si harta ROmaniei cu rutare ... mi-a facut o demonstratie de rutare "take me HOME' in mod DEMO din Floreasca pana in Pantelimon - si mergea foarte misto - avea alerta vizuala si voice pe unde trebuie s-o ia la stanga, dreapta, etc, distanta ... avea diferite moduri de vizualizre : doar sageti si distanta in cifre, harta 2D si 3 D cu zoom ... cam atat am apucat sa vad pana acum.

Deocamdata am zis sa-mi cumpar si eu un PDA din asta si dupa ce ma joc cu el sa aflu mai multe ... doar trebuie sa ma interesez daca-i compatibil si cu I-Go ... la o adica sa am pe ce sa comut ;)

Edited by dinoc

Share this post


Link to post
de la Austria inspre E pur si simplu se termina harta... singurul care are cat de cat harti este AND router 2005, dar are partea de GPS blocata :) ) ...

Ar mai fi si Route 66 2003 pana la granita dintre Austria si Ungaria. dupa care urmeaza o mare pata alba.

Ma vad obligat s ate contrazic.

S-a cumparat de aici si folosit in Rom GPS receiver pt laptop cu soft MARCO POLO 203-2004, si este Rom si si UKRAINA chiar.

 

La nivelul Rom, detaliul e la un nivel bun, nu ca in Germania ultima alee, dar sunt toate straziel princilale, pana si drumul spre Ranca este..care zic eu ca-i un detaliu.

:) >-

si pt ca exemplul s afie mai concludent, la niv Craiovei

din centru : iesirea spre Buc, Timisoara, Romanesti - se imparte spre podari si spre preajba, spre bariera vilcii pe langa gara, Brestei spre Breasta,

-arata linia de tren prin spatele C. Buc

 

:D Deci nu as putea spune ca e o mare pata alba...

nu asa detaliat OK, dar ca nu exista...

:drinkers:

Share this post


Link to post

Problema nu era daca exista harti pur si simplu - ci daca hartile respective impreuna cu softul pot oferi rutare prin RO.

Share this post


Link to post

Este perfect functional in Rom, diferenta fata de Germania consta in detaliu care nu e la nivel de alee, ci la nivel de strada.

:drinkers:

 

si sincer, pretul e undeva la mai putin de jumatate fata de PDA...si cu notebookul mai faci si altceva, si in plus harta e mult mai mare pe laptop...de fapt depinde de ecran... :D

Edited by tuf5075

Share this post


Link to post

Am un telefon mobil care merge cu Symbian. Cam ce mi-ar mai trebui pentru a-l putea folosi pentru rutare?

Share this post


Link to post

Care ar fi costurile?

 

later: Şi de unde se pot procura?

Edited by Florinut

Share this post


Link to post

Mai in detaliu : un GPS receiver pe care sa-l conectezi la telefonul tau prin bluetooth, si un soft pt symbian-ul tau gen TomTom + hartile de care ai nevoie.

 

La TomTom te-ar costa in jur de 300 EURO (cu tot cu GPS receiver), uite aici - dar trebuie sa vezi daca telefonul tau este in lista de compatibilitati.

Vad ca softul TomTOm si hartile pt RO nu sunt inca trecute pe site (cel pe care il are amicul meu este varianta beta) - deci ne putem astepta ca in curand sa vedem oficial pe site-ul tomtom si hartile pt RO si noul soft.

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

daca ma poate lamuri cineva si pe mine...

ce anume imi trebuie si cat ma costa.

soft+receptorul gps + telefon...

nu prea le am cu chestiile astea.

Share this post


Link to post

am cateva intrebari si nelamuriri...pana acum se gasesc cam doua variante:

1. varianta cu GPS reciver + laptop + program

2. PDA+program

 

In ambele cazuri este nevoie de bani(abonament lunar) ? cat costa?

Daca nu este cazul de plata lunara atunci sistemul nu poate fi facut in casa?

Exista cumva un fel fel de MAC addres al reciverelor de GPS?

 

PS

As opta pentru varianta cu laptop+gps+program din dorinta de a tine cat mai putina tehnologie in masina ... si mai ales pentru MyALD ... "si cu aceasta ocazie tin sa multumesc echipei de electronica a forumului, mai ales domnului Tyranus...."

Edited by masterbobs

Share this post


Link to post

@gigi - pai ti-am postat inainte cam ce-ti trebuie si cam cat costa pt varianta de telefon cu GPS ... numai vezi ca pe telefon merg aplicatiile TomTom si Route66, I-GO vad ca inca nu are pentru platforma Symbian.

 

@master tu de ce soft vorbesti ? nu se plateste nici un abonament pentru rutare/harti GPS - varianta cu abonament este pentru supraveghere masina prin GPS.

Nu inteleg ce vrei sa faci tu in casa ? Sa vezi unde iti este pozitionata casa sau ce :D ?

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

pai in cazul asta daca "imi cumpar" un route cu harti de romania si un reciver mai intrebuie da\oar un laptop si gata?

PS

Daca este asa atunci ... vorbesc cu mosu intre patru ochi...ca barbatii si gata... pe 26 il am.

 

Sunt pe net scheme de recivere GPS pentru masina... la ele ma refeream.

Edited by masterbobs

Share this post


Link to post

receptia semnalului gps este free...

programul.. e aici depinde de ce program vrei si la ce sa te ajute..iarasi ai de unde alege.. de la "free" pana la solutii mai bune dar costa...

receptorul gps.. ai o gramada de modele si solutii, de la simple antene ce se leaga la laptop pana la unitati desine statatoare..diferenta este de pret

detaliaza...

Edited by aztec

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...