Jump to content
Sign in to follow this  
all4rap

Fetele de usi de SE se potrivesc pe E ?

Recommended Posts

Difuzoare de 16 nu cred ca merg, cred ca maxim de 13.

Capace care sa-ti acopere toata gaura la oglinzi nu exista la ei. Eu am oglinzile cu relgare din interior si a trebuit sa-mi comand doar capacele normale ce vin in dreptul oglinzilor. Cred insa ca poti sa le comanzi si sa le lipesti pe interior o folie neagra ca sa nu ti se vada tabla.

Share this post


Link to post

Am primit si eu garnisajele pentru usi dar am o nelamurire,mare pentru ce folosesc si unde trebuiesc fixate aceste piulite lunguiete ( le spun piulite pentru ca au filet prin interior ) si inca ceva..nu mi-au trimis capacele care acopera gaurile de la oglinzi stiti pe unde se pot gasii ? :(

post-8313-1201623829_thumb.jpg

post-8313-1201623836_thumb.jpg

post-8313-1201623843_thumb.jpg

post-8313-1201623853_thumb.jpg

post-8313-1201623859_thumb.jpg

Edited by bishnitzarul

Share this post


Link to post

@bishnitarul - pe partea de jos a portierei va trebui sa faci niste gauri pentru fixarea fetei de portiera. Acolo vin "niturile alea". Personal nu le-am folosit. Am preferat sa dau niste gauri mai mici folosind doar suruburi de fixare normale de la batrana DACIE.

Share this post


Link to post

Am gasit solutia pentru astuparea gaurilor din dreptul oglinzilor..sper sa va placa :)

 

LE: Multumesc mdascalu pentru sfaturi

 

Are ceva daca leg tweeterele de la boxele de pe fata? sau sa fin cu firele pana la iesirea de woofer din cd player?

post-8313-1202493876_thumb.jpg

post-8313-1202493884_thumb.jpg

post-8313-1202493892_thumb.jpg

Edited by bishnitzarul

Share this post


Link to post

Tweeterele sunt doar difuzoarele sau mai au vreun condesator pe ele?

Share this post


Link to post
Tweeterele sunt doar difuzoarele sau mai au vreun condesator pe ele?

 

Au pe spate un fel de siguranta..condensator ce o fi ala ca nu ma pricep la chestii din astea electroniste

Share this post


Link to post

Se pot lega la boxele din fata.

Share this post


Link to post

Se vad super acolo. Asteptam sa le vedem si pe masina.

Share this post


Link to post
Se vad super acolo. Asteptam sa le vedem si pe masina.

 

Pe masina cred ca mai dureaza circa o saptamana pana le montez...sa iau masina din service :)

Share this post


Link to post

Arata excelent tweeterele in gaurile alea. Si o sa se auda si bine pt ca sunt orientate in plan orizontal.

Share this post


Link to post

Am montat si eu fetele de usi astazi...poze o sa atasez maine. Am intampinat problema generala cu macaralele geamurilor ( pe spate ) nu vor sa intre manerele..am fortat in ele ,am impins dar degeaba nu stau la locul lor...am scos din prima toti buretii de pe ele. Oare chiar exista manere mai lungi?

Share this post


Link to post

Si pozele mult asteptate :) , cu manerele de pe spate tot nu am reusit,am impins in ele cat am putut ,am impins si in fata de usa si degeaba :(

post-8313-1203007093_thumb.jpg

post-8313-1203007099_thumb.jpg

post-8313-1203007105_thumb.jpg

post-8313-1203007115_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Vezi ca pe spate trebuiesc schimbate macararele. Au tija aceea mai lunga cele noi pentru fetele tale de usi.

A iesit super. Felicitari.

Share this post


Link to post
Vezi ca pe spate trebuiesc schimbate macararele. Au tija aceea mai lunga cele noi pentru fetele tale de usi.

A iesit super. Felicitari.

 

Nu trebuie schimbat nimic :P am polizat cu mini freza din maner cam 4 mm si intra la fix si nici nu freaca. O sa atasez maine poze cu manerele sa va dati seama cam cat trebuiesc polizate.

Share this post


Link to post

stiti cum se dau jos manerele exterioare???va rog mult

Share this post


Link to post

Salutare, pentru cei interesati, in Galati, la magazinul de piese Daewoo de pe Domneasca colt cu Stiintei este un Matiz SE in dezmembrare (am luat de acolo ceasul) si avea toate finitiile de usi de la modelul SE: pe fatza finitia are gaura pentru reglarea oglinzii din interior dar nu are gaura pentru manivela macaralei (pentru geam).

 

V.

 

PS: daca cumva postul e considerat reclama, rog un admin sa-l stearga

Share this post


Link to post

am cumparat matiz power se si nu are fete de usi :(

la 7150 eur puteau sa puna si ei macar astea... (de toata jena)

Share this post


Link to post

Nu se mai monteaza acele fete de usi pline din PVC de multisor. La crash testul pentru omologare Euro IV s-a demonstrat ca fetele de usi pline pot rani pasagerii. In concluzie, nu vei gasi Mati euro4 cu fete de usi pline, indiferent de nivelul de echipare.

Share this post


Link to post
Salutare, pentru cei interesati, in Galati, la magazinul de piese Daewoo de pe Domneasca colt cu Stiintei este un Matiz SE in dezmembrare (am luat de acolo ceasul) si avea toate finitiile de usi de la modelul SE: pe fatza finitia are gaura pentru reglarea oglinzii din interior dar nu are gaura pentru manivela macaralei (pentru geam).

 

V.

 

PS: daca cumva postul e considerat reclama, rog un admin sa-l stearga

eu as fi interesat de un nr de telefon, se poate pe un privat ceva? mersi!

Share this post


Link to post

Am achizitionat de la Craiova fetele de plastic pt portiere(fata si spate)

Se monteaza foarte usor(nu mai are rost sa dau detalii exista deja descrieri cu pasii ce treb urmati)

Dar asi vrea sa adaug urmatoarele

-Atentie la montarea suportului metalic ce sustine cotiera- se monteaza cu gaura care are diametrul mai mare pe usa(altfel o sa aveti surpriza ca nu mai puteti fixa surubul ce va fixa plasticul de suportul metalic.

-Montarea acestui suport se face in gaura dinspre marginea usii(unde a fost fixat unul dintre suruburile cotierei vechi)

-La portiera din spate surubul de fixare al suportului de metalul portierei treb coborat putin fata de locul unde era fixat unul din suruburile cotierei. Eu am scos bucata de plastic in care se insurubeaza surubul cotierei si am infipt-o putin mai jos(exista deja gaura data, astfel am scapat de a mai da gaura in tabla)

- Triungiurile de plastic initial am incercat sa le lipesc cu silicon dar nu am fost multumit de rezultat si ca majoritatea am apelat la surub. Nu e total inestetic(decat daca te uiti in mod special)

In legatura cu manerele succes la scoaterea sigurantei, e criminal.

Pe fata manerele vor intra intr-un final si nici nu vor freca de plastic , dar pe spate am apelat la o idee gasit aici pe forum si anume polizarea manerelor. Au intrat dar exista o probl, fata de plastic de pe spate are o denivelare destul de pronuntata. Nu ai cum sa polizezi manerele atat de mult incat sa nu o mai atinga(ar mai ramane eventual 1 m din maner). Asa ca exista 2 variante ; 1.apelati la polizare si fixati manerele si nu se mai deschide geamu ca sa nu zgarii plasticul(eventual se trece la deschiderea geamului dar apoi se convietuieste cu urma lasata de maner pe fata de plastic), sau 2 se schimba macaraua geamului (am inteles ca nu costa mai mult de 45 lei bucata. dar la achizitionare sa specificati "macara geam spate pt modelul SE, (care au axul mai lung)

Share this post


Link to post

Am gasit plasticul sh pentru toate portierele la pretul de 250 lei. Merita? (sunt de pe un matiz adus din Germania). Deci trebuie sa iau si macaralele pe spate, la portierele din fata sa inteleg ca nu trebuiesc schimbate macaralele ?

Share this post


Link to post

Eu zic ca merita(iesi la juma de pret)

Asa cum am mai scris daca polizezi manerele intra si pe spate fara a schimba macaraua.

din greseala am deschis un geam pe spate(nu cursa completa) nu se vede unde freaca manivela de fata de palstic.

Dar daca ai de gand sa folosesti des geamurile spate mai bine schimbi macaraua

Share this post


Link to post

Vazusem pe un site de piese SH parca ceva mai ieftin . sa caut adresa si postez

 

am gasit RXM. ro la categoria caroserie , garnisaj

 

e 110 lei acolo(asta daca or mai fi valabile preturile)

Edited by cucu

Share this post


Link to post

am si eu o intrebare.si totodata scuze de off-topic. am vazut ca aveti si se tot vorbeste de un manual de 35 mb, si cineva se lauda ca a printat 1000 de pagini. cum fac rost de acel manual ? se gaseste de vanzare " contra la o bere fara alcool" ? multam,

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...