Jump to content
Sign in to follow this  
razvani

Amortizoare Cielo

Recommended Posts

Mi-am schimbat şi eu amortizoarele pe spate la 3.000 de km. În locul celor originale am pus Monroe gaz+ulei, am zis că dau lovitura... ce glumă bună!

 

Au ţinut fix 16.000 de km după care la o revizie totală am observat că din amândouă curgea lichid. Le-am schimbat în garanţie. Concluzia: Monroe sunt varză. Şi nu o spun numai eu. ;)

Share this post


Link to post

am cumparat si eu azi niste sachs-uri pe gaz, dar inca nu le-am pus pe masina. Totusi mi s-au parut cam scumpe ... 1.750.000 ROL / buc. Sper sa faca banii astia. Trebuie sa iau acum o jamba si mi se pare cam scumpa totusi. (2.700.000). nu stie nimeni pe unde pot gasi mai ieftin?

Share this post


Link to post

In weekend am facut un test am incercat sa ma apas spatele masinii atat la masina mea cat si la un Cielo Executive din 2002, asezate una langa alta pe un plan orizontal.

Am ramas foarte surprins sa vad ca cele 81 kg ale mele abia daca apasau un pic spatele Cieloului Executive (max 1 cm), iar cand ii dadeam drumul de oscilatie nici nu se putea pune problema.

Pe cand la mine la Cielo 96 GLE cu arcurile originale, la acelasi test spatele i se apasa bine de tot (mai mult de 4-5 cm) iar cand ii dadeam drumul oscila odata si jumatate deca pot sa spun asa.

Avand in vedere cele constatate imi propun ca in primavara sa imi schimb si eu arcurile pe spate trec la din alea de Cielo Executive tip sarcina grea, asa cu recomanda Ovi_jer.

 

Dar totusi daca pun arcuri Cielo Executive tip sarcina grea, ma intreb asa: nu o sa stea prea tzapana masina si apoi sa simt toate gropile, denivelarile fara nici o amortizare?..... :rolleyes:

Share this post


Link to post

arcurile de executive sunt la fel de inalte ca si cele de GLE sau sunt mai scurte?

Share this post


Link to post

nu a pus nimeni arcuri de espreo pe cielo ? sunt mai tari arcurile de esprero ca cele de executiv ? eu m-am gandit sa pun aruci de espero pe cielo, ce sugestii i-mi dati ?

Share this post


Link to post
Am ramas foarte surprins sa vad ca cele 81 kg ale mele abia daca apasau un pic spatele Cieloului Executive (max 1 cm), iar cand ii dadeam drumul de oscilatie nici nu se putea pune problema.

 

cum naiba max 1 cm? nici intr-un caz nu sunt cele de fabrica daca e asa cum spui.

si mie mecanicii mi-au zis ca cele de fabrica (vandute de ei) sunt cele mai bune,

ca au fost care au pus pe gaz si s-au intors dupa 2 week sa le schimbe, etc..

nu sunt ferm convins ca asa e..

dar e drept ca cele pe gaz se pot duce naibii la o groapa zdravana ..

asa ca pe fata mai ales.. m-as feri sa pun pe gaz

pe spate cred ca ar merge, mai ales ca la cielo.. se simte ca spatele e usor..

Edited by florin_t

Share this post


Link to post

Si eu am 110k si inca le am pe cele originale..dar au cam inceput sa se duca! Ma gandeam sa imi pun si arcuri noi de astea exe heavy duty si amortizoare orginale..dar va intreb amortizoarele orginale de pe piata sunt de aceeasi calitate ca cele din fabrica??

Share this post


Link to post
...si mie mecanicii mi-au zis ca cele de fabrica (vandute de ei) sunt cele mai bune,

..au pus pe gaz ... dar e drept ca cele pe gaz se pot duce naibii la o groapa zdravana ..

 

Florin_t , nu ti-am inteles exact mesajul ... cred ca nu iti este clar rolul arcului respectiv al amortizorului de spate.

Daca ma apas pe spatele masinii cu toata greutatea in prima faza se comprima arcul solicitat. [ - acolo la Executivul testat, arcul s-a comprimat f. putin. Probabil ca e facut sa se comprime mai mult dar numai la forte mai mari.]

Cand nu mai actionezi cu forta pe spatele masinii, arcul incearca sa se decomprime rapid.Aici intervine amortizorul care nu permite arcului sa se decomprime la viteza maxima ci treptat in timp. In felul asta amortizorul previne/amortizeaza posibilele oscilatii ale arcului si implicit ale caroseriei masinii.

:headbanger:

Share this post


Link to post
Am ramas foarte surprins sa vad ca cele 81 kg ale mele abia daca apasau un pic spatele Cieloului Executive (max 1 cm), iar cand ii dadeam drumul de oscilatie nici nu se putea pune problema

 

m-am referit strict la asta, daca te lasi pe un colt al portbagajului se lasa mai mult de 1 cm (in cond. normale) cred ca app la orice masina nu numai la cielo

 

nu m-am indoit de ce ai zis, m-am referit la probabilitatea sa fi avut alte arcuri decat cele originale

 

am vazut si la cineva schimbata suspensia:

o avea schimbata mult (coborata si foarte tare), auch ce naspa "dardaia masina",

i-am data cu el o linie pe grigorescu pina pe la 100 si ceva ca se facu rosu in fata

nu stiu cum statea in curbe, dar la oras sigur nu era "extrem de confortabila"

Share this post


Link to post
m-am referit strict la asta, daca te lasi pe un colt al portbagajului se lasa mai mult de 1 cm (in cond. normale) cred ca app la orice masina nu numai la cielo

 

nu m-am indoit de ce ai zis, m-am referit la probabilitatea sa fi avut alte arcuri decat cele originale

 

am vazut si la cineva schimbata suspensia:

o avea schimbata mult (coborata si foarte tare), auch ce naspa "dardaia masina",

i-am data cu el o linie pe grigorescu pina pe la 100 si ceva ca se facu rosu in fata

nu stiu cum statea in curbe, dar la oras sigur nu era "extrem de confortabila"

 

Pai sigur nu era dar pe curbe si in general la stabilitate te asigur ca era net superioara unui cielo standard. Probabil avea arcuri sport (costa 200 euro la Augsburg). Am inteles ca se pot comprima si intari si cele de fabrica cu costuri mult mai mici(are cineva asa ceva?).

Share this post


Link to post

fratilor nu va puneti amortizoare pe gaz , pentru romania nu se merita. Am pus pe spate si va spun ca te zgaltie din toate partile la gropi, dar pe drum bun, jos palaria.

Share this post


Link to post

Stie cineva de ce ARC SPATE (HEAVY DUTY) e mai ieftin decat arcul normal de Cielo?

Asta conform cu costul afisat aici (click) :mrgreen:

Asa si daca chiar imi pun arcuri spate de tip HEAVY DUTY nu o sa se ridice prea mult spatele astfel incat sa se "implante" in pamant fata masinii ?

Edited by sorin77

Share this post


Link to post

si-a montat cineva amortizoare QH de la dl.Nicu Barbu?

sunt mai bune decat cele originale coreene?

Share this post


Link to post

Ati vazut promotia care o au la Monroe? La trei amortizoare cumparate il primesti pe al patrulea gratis. Ce ziceti, merita sa-mi cumpar pentru Cielo amortizoare Monroe?

Share this post


Link to post

LAO zicea mai devreme : "Mi-am schimbat şi eu amortizoarele pe spate la 3.000 de km. În locul celor originale am pus Monroe gaz+ulei, am zis că dau lovitura... ce glumă bună!

 

Au ţinut fix 16.000 de km după care la o revizie totală am observat că din amândouă curgea lichid. Le-am schimbat în garanţie. Concluzia: Monroe sunt varză. Şi nu o spun numai eu. "

Share this post


Link to post

Eu mi-am comandat de la Dl. Nicu Barbu o pereche de arcuri pt Cielo tip HEAVY DUTY si astept sa vina azi curierul . Am facut comparatia intr-un magazin intre arcurile standard de Cielo(cod 96179833) si cele heavy duty(cod 90216623) care corespund celor de Espero - mare atentie - si intr-adevar sunt mai inalte cu aproximativ 2 cm si cred ca sunt si un pic mai tari . Si daca nu imi place nici asa gasesc eu niste arcuri suplimentare mai mici in diametru pe care o sa le montez concentric cu arcurile astea noi, poate asa o sa am in sfarsit garda la sol pe spate de Logan :) Dupa ce le montez o sa va dau mai multe detalii.

Share this post


Link to post

Nu fa asa ceva, la incarcare risti sa-ti ajunga alea mici spira pe spira si apasa ca o tija pe punte. NU mai spun ca masina iti va ţopai ca la echitatie ;)

Share this post


Link to post

Am pe Cielo fata amortizoare cu gaz (sorry, nu stiu firma) si de cand am cumparat masina am facut cca. 40 mii km.

Sunt foarte multumit de ele. Intr-adevar masina este mai rigida dar merita pentru ca eu circul mai putin in oras si cu viteza mica, incercand sa evit gropile; in afara orasului e super. Te tine lipit de sosea, intri altfel in curbe. Din punctul meu de vedere merita amortizoarele pe gaz (depinde si de firma).

Share this post


Link to post

Salut,

 

Poate cineva(pt cultura mea generala :D ) sa dea un exemplu concret si eventual argumentat al faptului ca amortizoarele pe gaz "nu sunt recomandate" in trafic urban?

 

Multumesc.

Edited by bella

Share this post


Link to post

Hopa.. eu zic intai sa vezi ce si cum e cu arcul si amortizorul, ce sunt si ce fac, si apoi .. iti vei raspunde singur la intrebare :thumbl:

Share this post


Link to post

@Tommy...Daca mesajul este pt mine stiu ce e ala arc si amortizor :) >- .

 

Daca nu e vb de mine, sunt :o fftopic:

Share this post


Link to post

N-am zis ca nu stii ce e ala, am zis ca nu stii ce face ;)

 

In putine cuvinte.. arcul "sustine" masina. Pe partea cealalta, functia principala a amortizorului este de a controla raportul dintre caroserie, sasiu, incarcatura pe de o parte si .. roti, frane pe de alta. Deci treaba lui e sa absoarba energie mecanica. El intra in actiune cand roata si caroserie sunt in "miscare relativa" unul fata de alta. Un amortizor pe gaz va absorbi mai dur (putin) aceasta energie, de aici rezultand un minus de confort.. Fiecare denivelare va fi transmisa .. sasiului, implicit pasagerilor.

Exagerand pentru expresivitate .. "ca si cum ai merge cu o caruta" .. mai pe romaneste de atat nu pot spune. #-o

Desigur e exagerat, si eu vreau sa le schimb cu gaz.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Salutare!

Sper sa nu fiu :o fftopic: dar vreau si eu parerea voastra referitor la un aspect.Zilele trecute am facut o reparatie mai consistenta la Esperache,si,pe langa ce am reparat (kit ambreiaj,discuri frana si altele),am schimbat si amortizoarele pe fata(Am pus KAYABA-cred ca am scris bine,pe ulei),fara sa mai schimb nimic altceva(adica capete de bara,pivoti).Intrebarea mea este daca se impune o reglare a unghiului de fuga? Mecanicii au zis ca trebuie sa-l reglez.Voi ce ziceti?

Share this post


Link to post

Da,este obligatoriu de cate ori se umbla la elementele se suspensie/directie fata.

Share this post


Link to post

Ovi, dar daca schimb amortizoarele pe fata si fac celelalte operatiuni adiacente (geometrie, unghi) pe urma trebuie sa le repet si daca schimb pe spate ? Intreb pentru ca de spate vreau sa ma ocup ceva mai tarziu dar nu vreau nici sa dau in altceva daca merg cu masina fara sa fac geometrie + unghi acum.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...