Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Optimism? Daewoo Auto Romania incotro?

Recommended Posts

Daca nu vine Fordul , e rau .

 

Ford a venit, dar se pare ca sint uni carora nu le convine si acum baga bete in roate :(

Edited by adrian_r5

Share this post


Link to post

Se pare ca au si o Tacuma pe stoc, sau poate mai multe, ia uitati-va aici:

http://www.daewoo.ro/preturi/

 

Reducere de 3599 EURO din pretul cu TVA. Vrea cineva Tacuma? :lavolan: Citisem intr-o revista auto ca in 2006 (sau 2005 nu mai tin minte exact) s-a vandut una singura. Nu cred ca mai fabrica asa ceva demult si incearca si ei sa scape de ea sa nu rugineasca. Mai ca mi se face mila de ei.

Share this post


Link to post

Da, e una expusa la un showroom pe Calea Bucuresti. Nu e un model rau, am mers ca pasager intr-una si e super confortabila. Pacat ca a avut un marketing de cacao.

Share this post


Link to post

Este una in parcul din Iasi ce sta acolo de cativa ani. Hai sa spunem ca era acolo si in 2003 cand am luat matizul :| .

Share this post


Link to post

Din cate am citit intr-un articol cei de la daewoo vor opri la sfarsitul anului 2007 productia de nubira si de matiz, singurele ramase, pana la epuizarea stocului.

Are careva idee daca se va relua productia.

Share this post


Link to post

nu cred..pacat..dar asta e :(

Edited by ToPser

Share this post


Link to post
Din cate am citit intr-un articol cei de la daewoo vor opri la sfarsitul anului 2007 productia de nubira si de matiz, singurele ramase, pana la epuizarea stocului.

Are careva idee daca se va relua productia.

 

Raspunsul este aici:

 

"Dupa semnarea contractului cu Ford, vanzarile la autoturismele Daewoo au scazut cu 25%. N-o sa mai producem pe stoc, ci vom relua productia dupa vanzarea stocului", a declarat liderul sindical Ovidiu Cioroianu. Mai vand din stoc pana in aprilie Directorul de vanzari al Daewoo Automobile Romania (DWAR), Mihai Radu, sustine ca scaderile la vanzari nu sunt atat de ingrijoratoare. "

 

Practic insa s-ar putea sa nu mai reia niciodata productia pentru ca pana in aprilie poate vor fi preluati de Ford. Daca insa nu vor fi preluati singura lor sansa ar fi dupa parerea mea sa incerce sa negocieze un contract cu GM Daewoo in urma caruia sa le permita sa asambleze modele noi pentru Chevrolet, de exemplu Spark. Am citit ca in Coreea exista o fosta fabrica Daewoo ce nu a fost preluata de GM functioneaza sub numele de Daewoo Incheon Motor Company dar produce atat subansamble cat si modele noi pentur GM Daewoo. De exemplu conform site-ului wikipedia Epica nu este produsa de GM Daewoo ci de catre aceasta fosta fabrica Daewoo. La fel si Daewoo Craiova ar putea asambla Spark si sa sa fie vandut de reteaua Chevrolet sub brandul Chevrolet. Dupa cum stim la Craiova deja se fabrica subansamble pentru GM Daewoo. Cu Matiz si Nubira nu cred ca mai pot continua mult.

Share this post


Link to post

cpop Daca citeai cu atentie la sfarsit...

La inceputul lunii decembrie a anului trecut, RAR a transmis tuturor importatorilor, reprezentantilor autorizati ai producatorilor si constructorilor auto conditiile de acceptare a vehiculelor cu gradul de poluare chimica Euro3 detinute pana la sfarsitul anului 2007.
:D

Oricum am trecut si eu initial cu vederea :rolleyes:

Share this post


Link to post

Oricum, este clar ca nu se vor mai fabrica decat Matiz, care este EURO4.

 

Ultima strigare la Nubira...

Se vor vinde doar cele existente in parc.

Share this post


Link to post

Valabilitatea contractului de privatizare a Automobile Craiova semnat cu grupul american Ford, care expira la 31 ianuarie, a fost prelungita cu 45 de zile, pana la 14 martie, a anuntat ieri Autoritatea pentru Valorificarea Activelor Statului.

Continuarea aici

Share this post


Link to post

Conform Antena3 privatizarea Automobile Craiova va primi aprobarea Comisiei Europene. Stirea e pe baza de surse guvernamentale.

Sursa: Antena3

Share this post


Link to post

In sfarsit se termina toate speculatiile cu privire la mult mediatizata privatizare.

Sa speram ca-si dau acordul si in scris mai repede sa se poata apuca de lucru...

Share this post


Link to post

Prostie a unui ministru incompetent, dintr-un guvern incompetent, dintr-o clasa politica incompetenta (ca sa nu spun redusa mintal!). Ce legatura are sula cu prefectura si cum avantajeaza ford/reno noul model de taxa de inmatriculare? Aia nu afecteaza decat buzunareale contribuabililor si buget (haiducesc) de stat.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Pai ce Ford vine sa produca masini pt romani ? Cea mai mare parte merge la export ,ce are asta cu taxa ? Armeanu ne arata pisica ca sa ne sperie si sa treaca legea prin paralament !

Share this post


Link to post

Armeanu trebe trimis in delta in ma sa la plantat varza ,taiat stuf , prins peste si "beut sneatca" adica spirt medicinal strecurat prim paine

Share this post


Link to post

Nu credeam sa ajung sa-i dau dreptate lui Baselu cand s-a luat in cel mai urat mod cu putinta de Varujan (stiti voi, faza cu armeanu competent :) ) Amatori.

Share this post


Link to post

E cel mai penibil-pueril-idiot (si ce mai vreti voi) motiv de a mentine taxa auto in vigoare. Atata timp cat taxa auto dezavantajeaza clar in noua forma masinile noi, nu vad cum ar afecta "industria auto " din Romania. Ba chiar mai mult, cetateanul de rand este incurajat sa aduca masini second mai vechi de afara, pe motiv ca taxa auto e mai mica. Stupizenie cat china. Asa se intampla cand la carma unor ministere se pun oameni tampiti si incompetenti care de cele mai multe ori nu au nici in clin nici in maneca cu profilul ministerului pe care il conduc.

Share this post


Link to post

Tocmai ce au zis la radio ca vor schimba actuala forula de calcul cu una noua ce se va baza pe "cat de mult polueaza masina"..

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...