Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Nu reclamati probleme ale masinii la revizii!

Recommended Posts

Apropos de revizii, am si eu o parere: nu reclamati deficiente cind mergeti la revizie, deoarece deficientele trebuie sa se rezolve in garantie, daca se apuca si de astea, atunci incarca nota pe banii clientului, nu pe banii Daewoo, cum ar fi normal; explicatia pentru care procedeaza astfel este ca ora de manopera decontata de fabricant e cam cu 20% mai ieftina decit ora facturata de service, ei isi mai scot pirleala din comercializarea consumabilelor, daca vii cu ele de acasa, trag tare sa te incarce.

O revizie uzuala de 10kkm e normata la maxim 2h, deci manopera ar trebui sa coste maxim 500.000 (asa e la Daewoo), desi ei termina treaba cam in 1&1/2h, poate nici atit, restul e spaga service-ului, ei factureaza norma maxima.

Incercati, desi e neplacut, sa rezolvati problemele de functionare a masinii inainte sau dupa revizii, ca sa evitati facturi umflate.

Exemplu: m-am dus la un service, pentru a testa calitatea serviciilor oferite, la revizia de 15kkm (nu era necesara, dar am vrut sa vad ce-i duce capul) si le-am reclamat celebrul scirtiit al pedalei de ambreiaj; ce am gasit pe factura: manopera revizie = 1.2h (curatat frine, verificat cauciucaraie articulatii, maruntisuri) si in plus 0.7h demontat/montat cablu ambreiaj (ce Dumnezeu, asta era problema de garantie, nu?); am platit 1.9h de manopera pentru lucru efectiv de 3/4h, incluzind proba de drum, ce au facut efectiv a fost stringerea penelor de fixare a etrierilor care incepusera sa trancane suav; evident, scirtiitul pedalei a revenit in 2 zile, practic m-au tepuit original, dar testul a fost concludent pentru ce pot ei si am pierdut o suma mica, din fericire; evident, a doua oara nu ma mai vad pe acolo.

Share this post


Link to post

Din ce ai scris tu inteleg ca ai fost la un service "non-Daewoo" ca sa verifici calitatea muncii prestate de oamenii lui Daewoo, de la ultima revizie ?

 

Eu zic asa:

 

1. La service-uri non-Daewoo, e bine sa taci din gura, ca incarca aia factura inutil cu balarii

2. La service-uri Daewoo, pe perioada cat masina e in garantzie, e bine sa urli cat potzi (mai ales acu, la primele revizii). Daca va uitatzi in fisele alea de garantzie, pe masura ce trece timpul, tot mai putzine piese sunt acoperite de garantzie (sau mi se pare mie doar), asa ca e bine sa fixezi problemele din timp, si moka.

Share this post


Link to post

Masina mea a vazut doar service-uri agreeate Daewoo, in primul post n-am vrut sa dau nume ... retinere prosteasca ...Radacini Ferdinand se numeste respectivul service ...

 

Eu am avut numai experiente dezamagitoare in service-uri ... si asta cu umflare notei de plata m-a suparat cel mai putin, nu ma deranjeaza neaparat faptul ca-si trag 100-200.000ROL din manopera, ci faptul ca nu fac treaba buna si incearca sa te prosteasca in fata...

Share this post


Link to post

La 25kkm acolo ma duc ... totusi eu inca nu cred in Feti-Frumosi ...

Share this post


Link to post

FLEX, imi pare rau ca ai patit-o si tu la Radacini Ferdinand (si mie mi-au tras-o). Ai grija ca si Radacini Plevnei sunt la fel de magarushi

 

BTW, unde e Felix Autonet asta daca tot e asa bun?

Share this post


Link to post

Iuzar descrie ce si cum sa stim.

Share this post


Link to post

Am vrut sa o pun pe tester sa vad cum stau si baietii au spus ca nu se poate decat daca fac reparatiile la ei... i-am intrebat daca pot veni simbata ca in timpul saptaminii nu am timp... nu se poate ca nu vine inginerul simbata si altcineva nu lucreaza cu testerul..."veniti intr-o dimineata, lasati masina la noi si o luati cand veniti de la munca" get serious!!! :twisted:

Share this post


Link to post
...BTW, unde e Felix Autonet asta daca tot e asa bun?

Autonet e pe Calea Giulesti la numarul 119, parca. Cum vii de pe turda, urci pe podul Grant si dupa ce treci de stadionul lu Rapid, treci peste calea Giulesti, vezi un bloc cu o reclama la Izv,Minunilor pe partea dreapta, o iei la dreapta pe brida care te scoate de pe pod... apoi cum dai in calea Giulesti faci stinga si mai mergi vreo 2 -3 statii... o sa vezi un anunt mare "AUTONET", e pe stinga... faci stinga si intri la ei...vezi sa mergi incet la intrare ca e plin de gropane... Bafta.

Share this post


Link to post

Mersic mult NFS. La gropi am experienta ca doar ce-am fost la RAR cu ea si drumul in Voluntari e off-road toata ziua

Share this post


Link to post

Pai aia la ce dreaq mai au tester daca nu il foloseste decat o singura persoana?Cred ca pentru urm revzie ma voi reorienta.

Share this post


Link to post

Nfs se pare ca tie ti-au facut treaba buna pe mecanica la Autonet, dar pe vopsitorie sunt varza. Mi-au umplut-o de buburuze pe toata usa desi era zgariata cu cheia doar sus. Cel mai bun service pt vopsitorie e la Daewoo Otopeni (la volvo) dar sunt nesimtiti ca te tin mult. Locu' 2 dupa mine tot pt vopsitorie la radacini pe langa gara, desi si acolo tre sa fii atent sa nu ai scursuri sau urme de fuler d-ala. Pe scurt, daca gasim unii macar decenti ar trebui sa dam petrecere.

Share this post


Link to post

Mie mi-au vopsit-o bine la Autonet (dpdv tehnic), atit doar ca nuanta 52U din 2003 nu mai era aceeasi cu cea din 2002 :wallbanger: Am constatat asta cind m-am dat pe linga un Matiz din 2003. Culoarea mea de pe usi era identica cu ce avea ala pe masina, o ideie mai "vie" decat culoarea mea originala.

Share this post


Link to post

Uita-te in lumina sau intr-un reflex, si daca are marginile netede (spre oglinda :) ) atunci e bine vopsita si bravo lor. La mine nu e asa.

Share this post


Link to post

cam pauza pe aici... am pus si eu o intrebare.. unde sunt oltenii?!!!????

Share this post


Link to post
cam pauza pe aici...

Poate din cauza ca nu intrebi unde trebuie? :scarpin:

Share this post


Link to post

Referitor la cel mai bun service din Craiova, eu sunt convins ca este CVS, service-ul fabricii. Sa nu mergeti la Redexim ca nu e grozav. Bunicel este si Popeci, un pic si Autocomtrans. Oricum, cel mai bun ramane Centrul de Vanzari si Service.

Share this post


Link to post
O revizie uzuala de 10kkm e normata la maxim 2h, deci manopera ar trebui sa coste maxim 500.000 (asa e la Daewoo), desi ei termina treaba cam in 1&1/2h, poate nici atit, restul e spaga service-ului, ei factureaza norma maxima.

...

Exemplu: m-am dus la un service, pentru a testa calitatea serviciilor oferite, la revizia de 15kkm (nu era necesara, dar am vrut sa vad ce-i duce capul) si le-am reclamat celebrul scirtiit al pedalei de ambreiaj; ce am gasit pe factura: manopera revizie = 1.2h (curatat frine, verificat cauciucaraie articulatii, maruntisuri) si in plus 0.7h demontat/montat cablu ambreiaj (ce Dumnezeu, asta era problema de garantie, nu?); am platit 1.9h de manopera pentru lucru efectiv de 3/4h, incluzind proba de drum, ce au facut efectiv a fost stringerea penelor de fixare a etrierilor care incepusera sa trancane suav; evident, scirtiitul pedalei a revenit in 2 zile, practic m-au tepuit original, dar testul a fost concludent pentru ce pot ei si am pierdut o suma mica, din fericire; evident, a doua oara nu ma mai vad pe acolo.

 

Ca o remarca.. ora in service este de obicei ORA TEHNOLOGICA = 100 minute... Deci daca lucreaza 50minute ar trebui sa scrie 1/2h .

Share this post


Link to post

"ORA TEHNOLOGICA = 100 minute"

 

ce e ora asta tehnologica ?

Share this post


Link to post

Cam cum este cu 90 grade netehnice unghiul drept = 100 grade tehnice unghiul drept.

Edited by Florinut

Share this post


Link to post

bai fraierilor, atzi intzeles tot, da? 8-}

 

(cate grade netehnice avea palinca aia de ai baut'o?)

Edited by strumfuadi

Share this post


Link to post

I-am intrebat cit ma costa prima revizie si ce imi fac la masina adica la 1000 de km.Au zis ca schimba uleiul,dar in carte primul schimb de ulei este la 10 000 sau 6 luni.La 1000 sunt doar verificari.

Ce ziceti sa ma cert cu iei ca imi baga pe git uleiul sau sa fac schimbul de ulei? Nu stiu daca motorul vine din fabrica rodat,ca daca nu atunci ar fi bine sa il schimb. Bafta...

Share this post


Link to post

Schimba-l ca nu are ce sa fie rau, si nu e asa scump.

Inainte era obligatoriu schimbarea uleiului la 1000.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...