Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Polishare ... home made!

Recommended Posts

Pai, parca bormasinile astea au si turatie reglabila (flexurile e adevarat nu prea).

Problema la bormasini este ca pozitia de lucru e al dracu' de incomoda, iar daca masina e mai uzata (ca a mea) nu o sa-ti permiti un disc prea mare si, pe langa faptul ca randamentul e mai mic, diametrul redus "incita" la creearea swirl-urilor.

Ah, mai era ceva: a nu se confunda polish-ul cu ceara. Primul nu se gaseste nici in stup, nici in brazi, nici in Carnauba, si nici in... urechi.

Share this post


Link to post

Incercati cu Silicon Glaze de la Amway veti fi uimit de rezultate indiferent de culoare sau tipul vopselei ! :) >-

Share this post


Link to post

Azi mi-am polishat masinuta cu Turtle Wax Color Shine ( albastra) . Mi-a iesit ceva de vis, dar am folosit o masina de lustruit profesionala. Are trei discuri cu abrazivitate diferita , turatie mica si " cuplu" mare, adica poti sa apesi pe ea cu incredere fara sa incingi vopseaua . Toate zgaraieturile superficiale au disparut fara urma! Va recomand produsul, e de incredere. In 60 de minute a fost gata si rezultatul este spectaculos !

Share this post


Link to post
Pai, parca bormasinile astea au si turatie reglabila (flexurile e adevarat nu prea).

Am bormasina...cu turatie reglabila. a costat 500 mii lei :P da isi face treaba...problema este : de unde gasesc un cap (disc, nu stiu cum sa ai zic) pentru polishat ? si cam cat costa...

Edited by zack

Share this post


Link to post

Vezi la Praktiker, sectorul cu accesorii auto.

Share this post


Link to post

Pentru masina de gaurit gasesti discul "clasic" de cauciuc, cu sau fara "arici" si cu "axul" de antrenare. Asa ceva gasesti si in pietele cu "rusi". Pret 5-10 RON.

Ar mai fi "prezervativul-blanita" pentru lustruiri. Parca am vazut asa ceva prin Metro sau Praktiker, dar nu-mi mai aduc aminte daca era cu "disc" sau fara si oricum nu stiu cat costa.

 

Mai spun inca o data (daca tot am fost citat): nu recomand metoda asta - mai bine cu manuta.

Share this post


Link to post

am luat azi din carrefour un polish, gs27 ii spune. pana acum am incercat mai multe polish-uri universale (de la arexons pana la johnsons) si vreo 2 la culoare dar pe asta inca nu-l probasem. o sa va spun daca si-a meritat banii (30 ron) dupa ce il incerc.

Share this post


Link to post

Am vazut acum cateva zile in Metro masina electrica de polishat. Era daca nu ma insel pana intr-un milion dar nu bag mana in foc pt ca eram f grabit.

 

A cumparat cineva sau a vazut ce poate face o astfel de scula?...Sincer mi se pare cam mic pretul.

 

Numai bine.

Share this post


Link to post

polishare home made :) >-

post-285-1149689207_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Poate sunt aiure-n tranvai, exista "creion corector" pt. zgarietuei in vopsea, superficiale, adica luat doar vopseaua si se vede grundu(???) alb??? Mi-a tras cineva cu cheia pe usa fata, finut, 20-25 cm de dunga se vede alb. Am casco si am umblat deja la el, dar abia mi-am pus bandourile si nu stiu cum il dezlipesc si cum il mai lipesc dupa vopsirea portierei.Imi cer scuze daca s-a mai scris undeva. Multumesc pt. inteleger.

Share this post


Link to post

E mai demult in oferta. Si oferta e buna. E ieftina pentru ca e de firma cu nume predestinat, Budget. Asta nu inseamna ca nu merge. Eu am stat cu ea in carucior vreo 10 minute, gandindu-ma daca are vreun rost sa dau banii pe ea si am ajuns la concluzia ca la cat o sa frec eu masina (ma rog, masinile) cu ea, nu se merita locul ocupat in debara.

Altfel, n-are de ce sa nu mearga. E orbitala, pare construita solid si daca e pentru regim amator, nu prea are ce sa i se intample. Poate doar vreodata sa-i schimbi carbunii, dar zic ca nici macar atat.

Pretul e super si daca te pasioneaza sa freci masina, cat timp mai are vopsea pe ea, atunci e o jucarie simpatica.

Una din caracteristicile care m-a descurajat e dimensiunea mare si fixa a discului. Asta presupune ca o mare parte din masina sa o iei tot la mana sau sa ai o scula complementara.

Si inca ceva. La pretul asta, blanita e cu siguranta "oarecare". Iarasi pentru distractie nu-i problema, dar daca vrei s-o scoti oglinda (fara swirluri) n-o sa mearga.

Daca ai loc in camara (sau altundeva) 80 RON (parca asa ceva era) e chilipir (am mai tot "calculat" eu un Power Devil la RomBiz, vreo juma de an, pana a venit altul si a luat-o la vreo 1,2 ROL pe vremea aia).

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Eu am cumparat o masina de polisat din metro "car jack" si solutii de polishat de la Mafra.Am primit la masina si 2 huse pentru polishat (1 cu care sa intinzi solutia si 1 mai pufoasa pentru lustruit) stiti cat de bune sunt ? Nu zgarii masina? De unde pot lua alte huse mai de calitate? Sfaturi pareri?

Va multumesc !!!

Si ceva poze..

 

post-3287-1149693701_thumb.jpg post-3287-1149693795_thumb.jpg post-3287-1149693824_thumb.jpg post-3287-1149694161_thumb.jpg post-3287-1149694189_thumb.jpg

Edited by sorinrec

Share this post


Link to post

@Mortymer.

 

Gasesti in Carrefour astfel de creioane corectoare. Nu costa mult, cam 8 ron/bucata. Partea proasta e ca nu nimeresti culoarea din prima. Una e culoarea de pe capac si alta e vopseaua din carioca. Bine, acum nu te astepta sa gasesti vopsea galbena in creion rosu, dar nuantele difera si cand dai pe masina se vede. Eu am incercat 3 creioane pana sa nimeresc unul bun.

 

Pe capota portbagajului mi s-a urcat un caine si mi-a lasat cateva zgarieturi micute dar care ma scoteau din sarite. Am fost la Politie, Casco etc dar mi-a fost lehamite sa las masina in service pentru atat lucru. Asa ca am luat un creion din asta.

 

Ca sfaturi

-varful e foarte gros deci daca dai pe zgaietura sigur nimeresti si pe langa. Eu am scos varful (se desurubeaza) si am dat pe zgarieturi cu partea opusa varfului (cea care vine in contact direct cu vopseaua) care e mult mai subtire si care parca e facuta pentru "a intra" in zgarietura.

-dupa ce am dat cu vopsea am asteptat cam 30 de minute sa se usuce (timpul poate varia in functie de cat de cald e afara, daca tii sau nu masina in soare, etc)

-cand s-a uscat cat-de-cat vopseaua am dat si cu polish pe locul respectiv. Dupa toate astea nu se mai vede unde a fost zgariata decat daca te uiti de la 10 cm si in unghi.

Share this post


Link to post

@sorinrec

 

Ei, nici chiar asa! Atata timp cat blanita e curata si parul e uniform pe ea, poti lucra linistit.

Produsele alea sunt bune si daca lucrezi cu grija o sa ai un Cielo de expo.

Evident, inainte de a face probe, documenteaza-te bine pe net despre "car detailing". Vei gasi o sumedenie de informatii si vei avea mai multa incredere in ce faci si nineinteles vei afla lucruri de care sa te feresti (ca sa nu vorbim de alte minuni care ti-ar mai trebui ca sa-ti faci masina chiar de salon).

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Tocmai am cumparat (si folosit, doar pe partea din spate a masinii momentan..) "Turtle Wax Platinum Series Revitalising Colour Restorer" (vezi www.turtlewaxuk.com). Nu ma deranjeaza ca am dat 23 lei pe el, ci faptul ca efectul a fost aproximativ... ZERO! Scrie ca indeparteaza zgarieturile superficiale.. nu am vazut sub nici o forma acest lucru.. toate zgarieturile (chiar si cele mai "invizibile", erau la locul lor). Am urmat exact instructiunile, si anume am dat cu solutie (este un lichid cremos), frecand destul de tare, am lasat putin sa se usuce (toata operatiunea a fost facuta la umbra), dupa care am sters solutia, cu o alta carpa curata, frecand iarasi apasand mai putin. Acestea au fost facute pe rand, de cate 2 ori, pe bara din spate si portbagaj. Mi-a luat o ora jumate doar astea, si ceva efort (dar nu m-a deranjat asta, ci ca.. n-a facut nimic..)

 

Acum vin intrebarile: Nu am procedat corect? Sau nu am ales bine aceasta solutie? Efectul dorit era de a indeparta macar cele mai mici zgarieturi (cele care nu se simt la unghie), foarte putin vizibile, cum ziceam. Ce crema (chiar buna, testata) puteti recomanda? Astept raspunsuri de la cei mai priceputi in acest domeniu, care au experimentat aceste lucruri. Multumesc.

Share this post


Link to post

Pot doar sa nu-ti recomand "Scratch out" de la Formula One - nu face absolut nimic, nici cu zgarieturile superficiale si aproape invizibile, cu cele adanci nici atat :wallbanger:

Share this post


Link to post

Nu pot să-ţi recomand un produs anume, pentru că nu m-a preocupat niciodată să fac studii de piaţă sau... reclamă.

Totuşi, cel puţin după denumire, ceea ce ai luat tu este o ceară (wax) şi nu un polish. Bineînţeles că toţi scârboşii scriu că înlătură nu-ş-ce zgârieturi mai mult sau mai puţin fine, că nu îi costă nimic.

Ca recomandare, dacă vrei să mai scoţi cât de cât unele zgârieturi, ia un produs pe care scrie explicit "polish". În plus, citeşte pe cutie dacă are acţiune abrazivă sau nu. Multe produse comercializate drept polish-uri sunt de fapt tot felul de ceruri care în cel mai bun caz "umplu" pentru o vreme zgârietura respectivă.

Oricum, nu trebuie să te aştepţi la minuni din partea acestor produse. Trebuie să fi mulţumit dacă o zgârietură pe care ştiai nu mai e vizibilă evident de la o distanţă de 1 m. Restul "laudelor" sunt doar marketing.

Share this post


Link to post

"Turtle wax" este firma producatoare, care are o gama foarte mare de produse, din ce am vazut, printre care si ceara, si acest Colour Restorer.. pe care scrie clar ca contine microparticule abrazive si e pt zgarieturi superficiale. E clar ca nu mai cumpar nimic de genu, indiferent daca scrie pe el "polish" sau nu.. pt ca nu mai am incredere in aceste produse. Doar solutii testate.. si care fac.. CEVA. Astept sfaturi in continuare :)

Share this post


Link to post

Pai nici nu aveai cum sa obtii rezultate deosebite deoarece produsul respectiv este unul de curatare si de intretinere,nici vorba de indepartare a zgarieturilor.

Share this post


Link to post

Daca aveti anumite intrebari legate de detailingul auto va stau la dispozitie.

Share this post


Link to post

Doresc recomandarea unei solutii de eliminare a zgarieturilor superficiale.

 

Multumesc.

Share this post


Link to post
Doresc recomandarea unei solutii de eliminare a zgarieturilor superficiale.

 

Multumesc.

 

Scuze in primul rand pentru raspunsul intarziat.

 

Am urmarit posturile de mai sus si cam toata lumea are dreptate in felul ei.

Ideea e ca nu produsul este problema, el intr-adevar contine microparticule abrazive, ci metoda de aplicare.

Intr-un centru de detailing specializat se folosesc pentru aplicare masini de polishat cu turatie variabila, total diferite de acele "flex"-uri (nu mai stiu, parca recomanda cineva asa ceva...), polisherele avand o turatie de la 600 la cel mult 3000 rpm (rotatii pe minut), comparativ cu "flex"-ul care are o viteza pe la 11.000 rpm daca nu ma insel.

Apoi, se mai folosesc bureti speciali pentru diferite aplicatii si tampoane de lana (mai agresive decat buretele).

 

De aceea NU cred ca acasa veti obtine mare lucru.

 

 

Stiu ca suna a reclama, dar tu ai cerut-o, solutia mea pentru eliminarea zgarieturilor superficiale este o vizita la un astfel de centru de detailing .

 

Oricum, off the record, va pot spune ca puteti achizitiona si de la noi din tara cateva produse de la cateva firme de renume mondial cum ar fi Meguiar's, Automagic, 3M (cele mai mari), Sonax, TurtleWax, ArmorAll (ceva mai mici).

 

Eu, folosesc pentru detailing produse de la Automagic.

 

 

A, si obligatoriu dupa polishare, faceti si o ceruire pentru protectie.

 

Bine, ceruire cu ceara solida, nu cele din spalatorii.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Cum rezista aceasta ceara solida la spalare?

Share this post


Link to post
Cum rezista aceasta ceara solida la spalare?

 

Rezista. Bine, e de preferat o spalare cu sampon cu ceara.

Share this post


Link to post

@ bogdan_o

 

Salut,

Zimi si mie numele acelor creioane magice... pentru ca am nevoie :(

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...