Jump to content
Sign in to follow this  
K-Pax

Aspecte Leasing La Chevroleti

Recommended Posts

Nu numai la BCR.

Share this post


Link to post

Am reuşit să iau legătura cu ei şi mi-au spus următoarele: cu 3 zile înainte ca poliţa RCA să expire ei fac alta şi apoi or să mi-o trimită prin poştă :wallbanger: . Şi am întrebat-o pe d-ra de acolo ce o să fac eu în timpul în care Poşta Română o să-mi plimbe poliţa de asigurare prin Bucureşti, dacă nu cumva o să o piardă. Mi-a repetat povestea cu cele 3 zile şi poşta, reuşind să mă enerveze. După ceva insistenţe a reuşit să "devoaleze" faptul că se poate trimite şi prin curierat sau să mă duc eu să o iau eu de la ei. Aşa că aştept cele 3 zile fatidice de dinainte şi mă pun din nou pe ei (îţi trebuie ceva timp şi rădare ca să-i prinzi la telefon...). Între timp o să fac şi revizia de un an, dar despre asta o să vă povestesc în topicul aferent.

Share this post


Link to post

Eu ma duceam peste ei cand aveam nevoie de ceva.

Share this post


Link to post

Mie-mi trimit prin curier cam tot ce am nevoie fara costuri suplimentare.

Singurul lucru pe care m-am dus sa-l ridic personal de la ei, a fost al doilea set de numere rosii ca nu mai puteam sa mai circul daca nu le ridicam in dupa-amiza respectiva. :)

 

Cand am ridicat masina de la dealer, agentul de vanzari care mi-a predat masina desi nu facusem leasing-ul prin firmele agreate de ei, primise deja copia dupa RCA-ul masini de la firma de leasing. RCA-ul l-am primit cateva zile mai tarziu ca prinsesem week-end-ul la mijloc, dar nu mi-am facut probleme ca nu-l am in original. Daca era sa iau amenda o suporta firma de leasing pentru ca din cauza lor nu primisem originalul, lucru confirmat telefonic. :)

 

Sincer, rzvpopa nu e mai simplu sa dai o fuga pana la ei, decat sa incerci sa rezolvi totul prin telefon sau sa astepti nu stiu cate zile? :rolleyes:

Share this post


Link to post

La ciculaţia din oraşul ăsta şi, mai ales, la locurile de parcare din apropierea sediului lor, nu e deloc o plăcere să le fac vreo vizită, mai ales că nu o pot face decât după ora 17.00. Dar e bine de reţinut chestia cu amenda plătită de ei. În definitiv e maşina lor şi dacă nu se ocupă de reînnoirea poliţei la timp, e normal să fie răspunderea lor. O să văd vinerea viitoare ce pot să rezolv, că m-am învoit de la serviciu pentru revizie (a maşinii, nu mea :) ) ) şi poate ajung şi la ei.

Share this post


Link to post

Mai citeste o data contractul de leasing. Am impresia ca tu platesti amenda + penalizari pentru ca ai folosit masina contrar "reglementarilor legale in vigoare".

Share this post


Link to post

Si tot in contract scrie ca firma de leasing are obligatia sa... Da eu primesc amenda, dar ei o suporta. Din cauza lor eu am circulat cu masina in neregula. :)

 

LE: Satori, mai tii minte povestea cu al doilea set de numere rosii la mine. Ei au suportat toate cheltuielile. ;)

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Gata! S-a rezolvat. Încă de alatăieri am fost sunat de un curier că are un plic pentru mine de la societatea de leasing. Cum eu eram la serviciu, iar el la mine acasă, l-am rugat să redirecţioneze plicul către serviciu. Aşa că l-am primit ieri şi conţinea noua poliţă de asigurare. Deci ce spunea fufa din call-center despre cele 3 zile de dinaintea expirării poliţei sunt prostii... De ce nu mă miră faptul că cei din call-center-uri sunt puţin rupţi de realitate?

Share this post


Link to post
:o fftopic: E bine că răspunsul tău nu vine decât la 4 luni după intervenţia lui @Lucian M. Pe la sfârşitul lui septembrie să te mai uiţi pe aici, că îţi spun eu ce putea face tata lui... :mrgreen:

 

On topic: Pe 29 iunie se face anul de când am maşina (leasing). Dar pe 12 iunie îmi expiră RCA-ul şi văd că societatea de leasing (HVB/ Unicredit) nu m-a deranjat deloc în această problemă. Din experienţa celor care aţi trecut deja de primul an, ce trebuie să fac? Să aştept, că vine acasă, că mă cheamă ei, sau să îi caut eu?

 

:o fftopic: E bine că răspunsul tău nu vine decât la 4 luni după intervenţia lui @Lucian M. Pe la sfârşitul lui septembrie să te mai uiţi pe aici, că îţi spun eu ce putea face tata lui... :mrgreen:

 

On topic: Pe 29 iunie se face anul de când am maşina (leasing). Dar pe 12 iunie îmi expiră RCA-ul şi văd că societatea de leasing (HVB/ Unicredit) nu m-a deranjat deloc în această problemă. Din experienţa celor care aţi trecut deja de primul an, ce trebuie să fac? Să aştept, că vine acasă, că mă cheamă ei, sau să îi caut eu?

 

eu zic sa-i cauti tu.

Amenda pentru RCA expirat o suporta cel care este prins la volan. Asa ca ... suna-i. Sa nu faci tu RCA-ul pentru ca oricum ti-l factureaza.

 

:o fftopic: E bine că răspunsul tău nu vine decât la 4 luni după intervenţia lui @Lucian M. Pe la sfârşitul lui septembrie să te mai uiţi pe aici, că îţi spun eu ce putea face tata lui... :mrgreen:

 

On topic: Pe 29 iunie se face anul de când am maşina (leasing). Dar pe 12 iunie îmi expiră RCA-ul şi văd că societatea de leasing (HVB/ Unicredit) nu m-a deranjat deloc în această problemă. Din experienţa celor care aţi trecut deja de primul an, ce trebuie să fac? Să aştept, că vine acasă, că mă cheamă ei, sau să îi caut eu?

 

ok. asa o sa fac

Share this post


Link to post

După cum spuneam cu 2 ore înaintea ta:

Gata! S-a rezolvat.

PS: Am senzaţia că poţi călători în timp... În general înapoi...

Share this post


Link to post

pentru Lucian M

 

nu mai da informatii false daca nu te pricepi

 

apropo, eu am luat-o cu banii jos, nene

 

nu te mai lauda cu taicatu'

ca nu e prim ministru

Share this post


Link to post

Ti-am scris si in PM, invata sa folosesti majuscule si sa faci uz si de semnele de punctuatie.

taicatu' e scris gresit! COrect este taica-tu', insa ideea se intelege. Si nu, nu e prim-ministru (cu liniuta intre ele), insa n-ai tu treaba, ca doar nu e ruda cu tine. Si alte recomandari daca mai ai- da-le pe pm. Si care ar fi informatiile false?! Ca nu prea inteleg... Tu ce mare smecher esti de-mi dai sfaturi?!

Cu banii jos si cu nr de B?!?!?! Hmmmm, ceva suna... putred aici!

Share this post


Link to post

Usurel, baieti, lasati pistoalele ... cu apa acasa cand mai treceti pe aici !

Share this post


Link to post

Salut.Intrebari pentru>VANILLA ICE<.Cum ai platit masina?

Ai dat un avans ,si restul cand ai primito?

Dupa cat timp ,ai ridicato?.Dupa raspuns, va scriu ce patesc eu.

Share this post


Link to post

Stai calm, ca nu-ti raspunde, il cauta pe taica-meu. Nu astepta raspuns, spune-ne acum, nu ne tine pe jar!

Share this post


Link to post

Incetati! :/

Share this post


Link to post

Salut.Gata> lucian m<,am ridicat masina,in data de 02-07,dupa indelungi mailuri,notificari de la avocat(ca o sa-i dau in judecata)certuri ,ca am pierdut la paritate euro -dolar.

Oricum eu zic ca am iesit bine .Am castigat bandouri laterale,cotiera,si paravanturi toate usile.

Au fost jmecheri si mi-lea dat (paravanturi),numai fata.

Dupa ce le-am spus ca nu ridic masina daca nu ami da si spatele(paravanturi),le-am obtinut .

Apropo, in data de 24-06, mi-au dat un SPARK DE 1L .

Am facut urat, ca au afirmat cu certitudine ca pe 21-06 ,imi vine masina si eu am predat passatul meu la rabla.Ar mai fi de scris ,dar ma dor destele.

Hai sa ne traiasca masinile.

Share this post


Link to post

Ai trecut de la Passat la Spark? [-X

Share this post


Link to post

MO`GAS. Am trecut la spark,ocazional pana imi vine masina ,chevy aveo.

Daca aveam bani ,treceam la passat nou.

Share this post


Link to post

Hello people. Am nevoie de putin help legat de leasing si taxa vamala. Avand in vedere ca a trecut un an de cand am luat Lacetti-ul, m-am hotarat sa il achit si sa termin cu leasing-ul. Am dat telefon la unicredit, si mi-au trimis un calcul sa vad cat am de platit. Aici vine partea funny: primul lucru care mi-a sarit in ochi a fost taxa vamala calculata la pretul total al masinii, nu la rata reziduala. OK, am dat telefon si am intrebat: daca platesc toate ratele, taxa vamala nu se calculeaza la valoarea reziduala? surpriza! - NU, da anul asta taxa vamala se plateste la valoare integrala! Am ramas shocat ca doar nu am auzit nimic la TV,nu am vazut pe net si nu am fost plecat pe luna. Dupa care tanti de la Unicredit imi spune ca defapt nici nu pot sa platesc in avans toate ratele, desi scrie clar in contract ca pot. Urmatoarea faza tare: taxa vamala la valoarea totala se plateste doar in vestul tarii!!!! :shock: (caldura mare... poate i s-a stricat procesorul si a inceput sa dea rateuri) Evident ca dupa aberatia asta am preferat sa sun direct la Bucuresti... unde am fost pasat de la o persoana la alta fara sa primes nici un raspuns.

Ati mai auzit de asa ceva? au inebunit toti, sau chiar am fost eu plecat pe luna?

Share this post


Link to post

Si eu am platit vama la inceput, 400 euro cash si ~490 euro bagati la pretul total (adica in rata). M-au impuscat tare astia de la BCR Leasing, insa asta e. SPER ca nu voi avea surprize la sfarsit (sa ajung cu bine peste 4,5 ani)- am dat tot ce se putea da, iar in plus- 1,5% comision la rata leasing-ului- deci ii platesc pentru a le da banii de rata. Mare ti-e gradina...

Share this post


Link to post

@Fat Cat: de anul acesta au fost introduse doua modificari importante in ceea ce priveste leasingul.

Prima: taxa vamala se plateste la valoarea integrala a masinii (dar aceasta taxa scade de la 30% la 10%); rezulta o crestere de la 6% (30% din valoarea reziduala care este 20%) cat era in trecut la 10% in prezent.

A doua: se aplica TVA la dobanda.

Si aceste reglementari se aplica peste tot, nu numai in vestul tarii.

Ma mir ca nu ai auzit caci au fost destul de mediatizate.

Iar terminarea anticipata a leasingului nu vad de ce nu ar vrea sa o faca; ar trebui sa scrie in contract conditiile; eu am facut treaba asta anul trecut.

Share this post


Link to post
taxa vamala se plateste la valoarea integrala a masinii (dar aceasta taxa scade de la 30% la 10%); rezulta o crestere de la 6% (30% din valoarea reziduala care este 20%) cat era in trecut la 10% in prezent.

 

Ok, ce inseamna "valoarea integrala a masinii" ? Oricum sunt total in ceata, cei de la leasin mi-au spus ca am de platit o taxa vamala de 7368 RON + TVA, dar nu au putut sa-mi explice cum e calculata taxa asta. Drept urmare am sunat in vama si i-am rugat sa-mi faca un calcul pe baza declaratiei vamale si a datelor de la leasing. Dupa calculul celor din vama as avea de platit o taxa vamala de 14110 RON (TVA inclus) !!!!! Am intrebat daca nu cumva e o greseala, dar cei din vama insista ca e corect. :shock: Pana acum am auzit cel putin 4 variante diferite de calculat rahatul asta de taxa vamala. Please, poate sa-mi explice cineva mai detaliat cum naiba se calculeaza?

Share this post


Link to post

Fat Cat - ceva noutati din vara pana acum? Sunt si eu interesat de subiect pentru ca eu stiam ca exista o derogare in codul fiscal in sensul ca pentru operatiunile vamale efectuate inainte de aderare se aplica taxa vamala dupa normele de atunci (deci 30% din reziduala).

Share this post


Link to post

Am o nelamurire. Am inteles ca in termen de 30 de zile de la data facturii care cuprinde valoarea de lichidare (valoarea reziduala) trebuie inscrisa masina la administratia financiara.

 

Am intrebat daca nu cumva am facut deja asta in ianuarie cand s-a schimbat legea si mi s-a spus ca nu are nici o legatura declaratia de impunere care am facut-o atunci cu luarea in evidenta dupa terminarea leasingului.

 

Eu vreau sa vand masina (nu o sa o inmatriculez definitiv), problema e ca nu mi-au facut deja importul (au trecut 3 saptamani din cele "de la 5 la 30 de zile" cat dureaza vama).

 

Intrebarea este: Ce se intampla daca eu nu ma duc la administratia financiara sa o iau in evidenta? Cand am dat kalos-ul (s-a intamplat in perioada celor 30 de zile) i-am inmanat noului proprietar fisa de inmatriculare vizata de administratia financiara cum ca societatea de leasing nu are datorii si el si-a facut alta fisa de inmatriculare in care s-a vizat ca nu are datorii si le-a capsat.

Eu am fost un simplu "intermediar" intre societatea de leasing si noul cumparator, nu am aparut niciodata pe cartea de identitate.

 

Multumesc.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...