Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Despre calculatoare

Recommended Posts

Vaxxi...parca tu nu ai facut niciodata chestia asta :) )

 

@mr_ - daca capetele alea au aceeasi miscare tot timpul este mecanismul servo al hdd-ului care a cedat sau biosul lui...dar cum zicea si vaxxi...acum e doar piesa de muzeu.

Share this post


Link to post

Daca a decedat, sa fie sanatos :) O sa-l demontez de tot sa vad cum e actionat.

Am deja alt hard in laptop, unul de 160, care insa nu e nici ala nou, ci scos dintr-un eepc in care am bagat unul mai mare. Pot eventual sa testez daca merge cu harduri mai noi, am acasa si un seagate de 500GB la 7200rpm care e relativ nou.

Share this post


Link to post

Cu motorasu' de obicei nu prea ai ce face; e stepper, dar de obicei e cam greu sa te legi la el. Magnetii sunt foarte puternici, sunt cu pamanturi rare... si platanele sunt fun :)

Share this post


Link to post

De vreo 3 zile 2 din 5 pagini se "deschid" asa.De la ce-o fi?

post-13903-127731370645_thumb.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post

Stie cineva o rezolvare pentru aceasta problema? Driverul instalat este ultima versiune

 

post-13547-003907100 1281657531_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Driverul instalat este ultima versiune

Pai poate tocmai d-aia. ;) A mers bine inainte, sau direct driverul asta l-ai instalat?

Eu as incerca ceva gen Norton WinDoctor - da' vezi sa fie pt Win7! Si daca tot nu s-ar rezolva as incerca cu un driver mai vechi.

Share this post


Link to post

Ai facut update driver la cel existent, l-ai dezinstalat corect pe cel existent, sau ai instalat direct peste? Si inca ceva: dezinstalarea unui driver se face din modul "Safe mode"! Mai ai si obtiunea de "Roll Back Driver" in care iti repune driver-ul anterior, asta cand ai facut update si nu l-ai dezinstalat pe cel deja existent.

 

L.E. De regula pentru a trece la un driver nou, mai ales cand vorbim de MB (placa de baza) sau VGA (placa video), este de a face update.

Edited by mihai72ro

Share this post


Link to post

Multumesc de raspunsuri si inainte sa instalez ultimul driver tot asa facea,o sa incerc metodele recomandate. Inca ceva : cand rulez modul Aero Themes se blocheaza se stinge monitorul dupa care isi revine si imi da aceeasi eroare

Edited by George_Paraschiv

Share this post


Link to post

Inclin sa cred ca ceva se intampla la slotul pentru placa video al placii de baza sau as putea banui chiar placa video (cel putin din cate citesc ce ne spui); ca sa te lamuresti, descarca 3DMark 2006 (test tipic, tehnic pentru benchmark al placii video), instaleaza-l si ruleaza testul. Din practica vorbind, este posibil ca avand o problema la placa video, sa nu i-l poti instala, dar nu este o regula; deasemenea, tot o problema a placii video poate fi si atunci cand dezintalezi placa video si incerci sa o reinstalezi si nu mai poti, dar si in acest caz nu este o regula. Fa-ti testul cu 3DMark si vezi ce ne spui; daca trece testul placa video este in regula si implicit comunicarea intre ea si northbridge (cipul din placa de baza, ce comunica cu CPU, DDR, si VGA) este in regula. Mai departe ar mai fi de verificat memoria RAM si HDD-ul; sunt printre cele banuite atunci cand iti apar erori inexplicabile sau blocari pur si simplu, la modul ca singura solutie ramane restart-ul. Dar sa nu ne speriem; si windows-ul iti poate "oferi" uneori surprize; vorbesc tot din experienta si chiar si driverii de VGA daca nu s-au dezinstalat si reinstalat corect, dupa cum iti spuneam intr-un post anterior. Exista software care iti scoate si resturile ramase prin registrii de windows, dupa dezinstalarea unei aplicatii sau driveri; se numeste, WinXP Manager, Vista Manager sau Windows 7 Manager, in functie de sistemul de operare folosit. Cauta-l deasemenea, dar nu stiu cat te mai ajuta in cazul tau, daca ai instalat/reinstalat/dezintalat de mai multe ori. Incearca si un reinstal de windows dupa o licenta, nu glumesc si cu driverii pentru placa de baza/video/sound/lan/etc pe care i-ai primit la cumparare!

Bafta!

Share this post


Link to post

Sunt interesat de achizitia unui laptop sh, in buget de 1000 RON, de preferinta de la un proprietar care l-a intretinut. Doresc sa fie intr-o stare de functionare foarte buna. Imi puteti recomanda o anumita marca?

Share this post


Link to post

Eu iti recomand sa fugi de Fujitsu-Siemens si de Acer. :D Si de laptopurile Dell DOAR modelul D630.

 

La 1000 RON iti poti gasi un netbook nou. Sunt posesor atat de notbook cat si de un laptop HP...laptoul sta in geanta de aproape un an de cand am cumparat "pe ala micu'", care desii are performante mai mici este suficient pentru office, net si pluseaza durata de ~6ore a bateriei.

Share this post


Link to post

ASUS. Atat!

Edited by mihai72ro

Share this post


Link to post

Eu mai am un Acer Aspire 5630-6951 si sunt multumit de el. Acum caut pentru sotie unul. Ii trebuie unul macar de 15 '. Daca voi aveti laptop, dati-mi si mie modelul lor. Leutzu ce model este HP-ul?

Share this post


Link to post

Asus are Processor: AMD Turion MT-34 (1,8 Ghz/1MB L2 Cache)<li>Hard Drive: 80 GB PATA 4200RPMMa intereseaza cu procesor Intel Core si un hard mai maricel un picut. Macar 160 GB.

 

Share this post


Link to post

Salutare, am nevoie si eu de niste sfaturi. Dispun de 800RON(+/- 100RON), si vreau sa imi fac un desktop destul de ok. Precizez ca nu o sa ma joc cine stie, spre deloc. Sunt genul de om care cand mi se pune pata vreau sa mearga. Uitati ce am facut eu pe pcgarage.

post-11852-076440600 1285872788_thumb.jpg

Edited by TBird

Share this post


Link to post

In primul rand, nu ne-ai spus nimic de sursa ATX; o pastrezi pe cea veche? cel putin din printscreen nu se vede - nu recomand, deoarece are deja o uzura, poate condesatori aproape umflati; s-ar putea sa fie si subdimensionata chiar, ca si putere, iar daca vorbim de un noname ca valoarea undeva la 50 de RON este clar ca trebuie alta. In alt doilea rand, cu o placa video in 64 de biti, latime de banda, o sa te enervezi teribil despre cum o sa iti mearga jocurile, chiar daca vei alege sa joci pe low detail si o rezolutie de 1024x768. Si daca vrei sa continui: nu combina memoriile Kingmax cu placile de baza Asus. Nu s-au inteles perfect niciodata; recomand Kingstone. Prin urmare mai pune ceva banuti, pentru DDR de la Kingmax la Kingstone, o placa VGA de la 64 la 128 de biti (nu iti trebuie neaparat 1G RAM PENTRU VGA; poti merge linistit chiar pe 512MB; o placa VGA 512DDR/128biti este considerabil mai rapida decat VGA 1024MB/64 biti latime de banda) si neaparat o sursa noua.

 

L.E. Nu citez de pe forumuri! De hardware ma ocup de 10 ani!

Edited by mihai72ro
  • Like 1

Share this post


Link to post

Hmmm interesant ce zici tu, Kingstone parca erau mai ieftine... Nu am specificat vreau ca placa de baza sa fie format ATX, si intradevar speram sa folosesc sursa veche... dar poate ma orientez spre un chiftech. Multumesc

Share this post


Link to post

Kingstone - garantie lifetime; Kingmax - garantie 3 ani; nu cred sa fie mai ieftine Kingstone decat Kingmax, cel putin eu nu am vazut. Cand ai spus Chieftec m-ai uns pe suflet; toate PC-urile mele au placi de baza de Asus, surse Chieftec, carcase brandname, etc; eu am vrut sa amintesc de asa ceva, dar m-am orientat in functie de pretul tau, catre un nouname, dar macar nou. Nici sursele de la Gigabyte sau Thermaltake nu sunt slabe; as zice de middle level spre high level. Si da intr-adevar placa de baza alegeti-o din prima ATX si fara VGA onboard. Poti sa adopti si solutia cu cu VGA integrata, dar ca si performanta sunt mai slabute, pentru ca de regula sunt destinate segmentului de office-multimedia.

 

L.E. Sa nu uiti ce ti-am zis de placa grafica, pentru ca altfel nu ai facut nimic; este ca si cum ai motor de raliu pe masina (CPU puternic) si cutie de viteza de masina de serie (VGA slaba). Si inca ceva: 2G DDR; sunt jocuri care pentru WinXP iti cer 1,5G iar pentru Win7 2-2,5G. Atentie, nu vorbim de rezolutia video in care joci, ci de cantitatea minimala de meorie DDR pentru a lansa jocul in functie de sistemul de operare.

Bafta!

Edited by mihai72ro

Share this post


Link to post

Eh pentru inceput, cred ca sunt suficienti 2GB. Eu momentan ma joc din an in paste un Counter-Strike :) Pe viitor ramane de vazut... Multumesc pentru info...

Share this post


Link to post

Stie cineva daca Excel Mobile cunoaste functia de intr-o foaie de lucru? S.O. Windows mobile 6 professional.

Multumesc.

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Asa... deci ma intereseaza un sistem pe care sa rupa Adobe CS5. Jocuri nu ma intereseaza.

Pareri? :D

Share this post


Link to post

Ce parere aveti despre o placa de baza Gigabyte GA-P43T-ES3G ? A avut cineva experiente cu ea ? Ma gandeam sa o achizitionez, dar nu prea o gasesc pe nicaieri. Poate imi puteti recomanda ceva echivalent... :D

Share this post


Link to post

Probabil nu ai fost atent, ce link ai pus tu acolo este P43-ES3G, iar eu cautam P43T-ES3G diferenta este la memoriile RAM. Multumesc oricum :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...