Jump to content
Sign in to follow this  
Akon

Infiltratie apa Lacetti sedan

Recommended Posts

Salut,

Am scos afara bancheta spate sa o spal si am observat ca sub ea era ud,doar pe partea soferului. Banui ca apa vine de undeva de sus dar nu-mi dau seama de unde si parca n-as vrea sa desfac toate plasticele de pe stalpul spate. Plafonul nu este ud.

A mai intampit cineva si imi poate oferii un hint sa merg la sigur daca tot desfac? Nu este o cantitate mare de apa dar in timp ma gandesc ca buretele de la bancheta va capata miros.

Share this post


Link to post

Mergi la o spalatorie si in timp ce baietii dau cu jetu', tu verifici la interior. Daca tii a localiza cauza suta -n  mie altfel ramine la "s-ar putea".

Share this post


Link to post

S-a incercat deja schema asta dar nimic sesizabil.

Repet, cantitatea de apa nu este mare, nu a ajuns pe mocheta masinii.

Am postat in speranta ca cineva s-a mai lovit de problema inaintea mea.

Share this post


Link to post

Ceva asemănător am sesizat şi eu anul trecut. După ce am tot studiat problema pe toate părţile, am ajuns la concluzia că apa pătrundea pe la corpurile de lumini din spate. Garniturile nu mai etaşeizau. Pt. ca becurile din spate se înlocuiesc fără a fi necesară demontarea corpului de lumini, un tinichigiu mi le-a lipit cu silicon. De atunci, portbagajul este uscat,  în condiţiile în care înainte adunam din lăcaşul roţii de rezervă în caz de ploaie torenţială şi cca. 300 ml de apă.

Edited by Mircea B
  • Like 1

Share this post


Link to post

La mine din ce mi am dat seama, apa vine pe la montantul stanga spate si iasa pe la prag, unde este o gaurica mica. Mai cercetez, daca descoper ceva o sa anunt.

Share this post


Link to post

Bun, deci dupa 3 ani am zis ca ar fi cazul sa verific ce'i cu infiltratia, apa venea si se oprea sub bancheta iar surplusul se duce la picioare.

Problema venea de la gemuletul prins pe montantul C al masinii. Acesta este prins de caroserie cu 4 surubele ce erau foarte slabite si nu mai etansa bine.

Doar rabatezi bancheta iar plasticul interior de pe montantul C iese foarte usor prin tragere.

Desfacut, curatat locul, putin silicon pe garnitura veche si strans la loc, max 15min pe fiecare parte ca durata.

 

Lacetti.JPG

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...