Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Consum Matiz

Recommended Posts

Si pe vremea asta tot 10%??

Nu de alta, dar eu cu ultimul plin am zis sa fiu sadic. Asa ca am schimbat frecvent 2->3 la 50-55/h si 3->4 pe la 90. Insa in general am mers maxim cu 3.

Consumul mi s'a parut naucitor in conditiile astea: doar 8,9%

Share this post


Link to post

Si pe vremea asta tot 10% am.Daca zici ca ai schimbat foarte sus in ture si ai avut consum mai mic decat celelalte inseamna ca motorul asta se vrea foarte turat. Cred ca Tolin e cel mai in masura sa ne explice nedumerirea noastra.

Eu cel mai mic consum in Bucuresti cred ca sa situat la 8% vara.

Share this post


Link to post

Nonel, ca sa poti calcula un consum cat mai corect trebuie sa alimentezi macar cu vreo 15-20 de kile. pune numa o juma de litru in plus sau minus si ai sa vezi. Altfel derutam doritorii de cifre mirifice :)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

340 km in Bucuresti cu aproape 31 de litri (aproximativ 9 la suta). E pentru prima data in ultimele 6 luni cand scot sub 10 - exclusiv urban, drumuri foarte scurte.

Share this post


Link to post

Ultimul consum exclusiv extraurban 70 in localitati si 110 in afara - 297 de km cu 15.9 l deci 5,35 l/100

Share this post


Link to post

325 km cu 26.8 litri... 8.25 la suta in conditii de mers exclusiv urban, in general drumuri scurte. Abia acum incep sa simt avantajele masinii din clasa mini, ma saturasem de consumuri de 10 la suta :banana:

Share this post


Link to post

Neatza.Avand in vedere ca mi-a iesit de 5 ori acelasi consum am hotarat sa postez si eu aici.Deci in oras 200km facuti cu aproape 13 litri de benzina, iese un consum de 6.5.De fiecare data alimentat de la aceeasi pompa in momentul in care s-a aprins becul(nu mai fac gata).

 

Observatii:Consumul a scazut dupa ce mi-am schimbat stilul de condus :D Adica II-15km/h III-30km/h IV-56/58km/h V-85/90kmh

 

Va salut.

Share this post


Link to post

Si inainte cum schimbai?

Share this post


Link to post

Ai fost cu el in masina sa vezi? :D

Share this post


Link to post
Pleca direct in a treia.

 

Esti dragut :)

 

II-10 III-25 IV-50 V-75

 

LE. Ne-avand turometru imi era destul de greu sa-mi dau seama ca merg subturat.Mai ales ca nu am mai condus masini cu motor asa mic pana la Matiz.SI acum sincer mi se pare ca o turez prea mult, dar avand in vedere ca a scazut consumul am sa merg asa in continuare(oricum e nasol fara turometru)

Edited by Mengelaus

Share this post


Link to post

La mine, ultimul consum mediu (adica vreo 60 si ceva % extraurban si restul de 30 si ceva 5 urban), calculat de la inceputul anului si pana sambata trecuta (cu plin la aceeasi pompa a aceleiasi statii Rompetrol) a fost de fix 6,4 l/100km. Am folosit Efix de 95 si calatoriile extraurbane au fost mereu cu cel putin 3 persoane in masina. Sunt curios acum (ca s-a mai incalzit si am schimbat si bujiile) cam ce consum voi obtine. Precizez ca schimbarea vitezelor o fac la ~23km/h tr. II, la 40 tr. III si la 58-60 tr. IV. In oras, ajung rar sa folosesc tr. IV.

Edited by costinel

Share this post


Link to post

OFF TOPIC

 

II-15km/h III-30km/h IV-56/58km/h V-85/90kmh

Incearca sa schimbi si mai sus: II-25, III-40, IV-60 si V 85-90, si o sa vezi ca mai scade un pic. Ii place turata, asta este. Nu-ti fie frica de zgomot, vorba lui Tolin, un motor de 0.8 litri si 3 cilindri nu are cum sa nu fie zgomotos :D

Edited by muscarul

Share this post


Link to post

:o fftopic: La urmatoarea alimentare asa fac cu toate ca mi se pare ca se chinuie motorul :) .Da sa vedem poate ca ii place :lavolan: .Deja parca se misca mai bine motorul de cand schimb mai sus.

 

LE:de fapt II-25km/h mi se pare cam mult, restul sunt ok

:ontopic:

 

Am facut odata 3000km intr-o saptamana cam 70% extraurban 30% urban si mi-a dat un consum mixt de 5%, dar nu stiu cat de precis e avand in vedere ca nu am alimentat de la aceeasi pompa de doua ori si am pus si benzina diferita.

Edited by Mengelaus

Share this post


Link to post

Abia acum am realizat ca am postat pe topicul CONSUM MATIZ, cand de fapt trebuia pe cel de CONSUM MATIZ EURO 3. Cu scuzele de rigoare, rog un moderator sa-mi mute postul la locul lui.

Share this post


Link to post

@ Mengelaus - nu ii mult, stai linistit. Cand ii dai a doua la 25, se simte foarte bine cum cade pe turatia de cuplu. Incearca, o sa iti dai seama la ce ma refer.

Share this post


Link to post

O parere pt consum mai mic :scoateti cat mai tarziu din viteza la semafor si folositi cat mai putin frana (de preferat frana de motor). Asa la mine a scazut consumul cu 1 .Acum am 7.4 numai in B.Sunt curios la vara ce se intampla (anii trecuti vara sub 8-8.5 nu aveam) :lavolan:

Share this post


Link to post

Pe langa asta, urca dealurile intr-o treapta de viteza superioara...

Share this post


Link to post

A Va la 70-80? :wallbanger:

Share this post


Link to post

:thumbl: :thumbl: :compupunch:

Share this post


Link to post

Salut!

 

Am si eu un matiz, din 2002.

Weekendul trecut am fost pana la Herculane (stau in Craiova) si am profitat de ocazie sa-i fac consumul gigantului.

Rezultatul, dupa mine, unul foarte bun. Total 390 km parcursi cu 19 litri de benzina Petrom, deci un consum de aprox. 4,87% (metoda folosita: plin la plecare, plinul la sosire, intrati fix 19 litri). In oras, ultima masuratoare mi-a dat un consum de 6,87%.

 

Numai bine!

Share this post


Link to post
Pe langa asta, urca dealurile intr-o treapta de viteza superioara...

Inferioara vrei sa zici...

Share this post


Link to post

Aproximativ 6 la suta.Cate 33km zilnic, de acasa la P.Neamt si inapoi.La servici.Mixt.

 

Uitasem.Euro4.Scuze daca am postat aiurea.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...