Jump to content
Sign in to follow this  
barabula

Chevrolet Cruze - Probleme Tehnice

Recommended Posts

salutare. nu stiu daca postez bine dar am si eu o intrebare pentru cei care a-ti avut probleme cu acel troncanit la roti la trecere peste denivelari si cu acel trepidat aparut uneori la plecarile de pe loc.

intrebarea este daca a-ti remediat problemele si cum? mersi.

 

Share this post


Link to post

Salut. Detin un Chevrolet Cruze, an 2011, motorul diesel de 163 cp, si as dori sa stiu daca acest tip de motor e zgomotos de felul lui sau doar la mine e asa zgomotos? Si mai am o nelamurire: cand opresc masina se aude ca si cum sar elibera presiune de la motor (nu pt mult timp 2-3 secunde maxim). E cumva de la AC? Si daca e de la AC cum il dezactivez? Ca nu merge dezactivat de niciun buton de pe bord...daca se dezactiveaza din setari imi poate explica cineva cum sa fac ? Multumesc frumos.

Share this post


Link to post

Depinde ce intelegi prin zgomotos si mai ales cu ce compari. Mai conteaza si motorina, cu cea de iarna masina mea cel putin este mai zgomotoasa un pic. Daca fasaitul este de fapt un bazait, atunci normal, goleste conductele de motorina (sau ceva de genul). Daca este fasait, atunci probabil are legatura cu AC-ul si nu cred ca poti sa il opresti.

Share this post


Link to post

sal.daca schimb amortizoarele credeti ca scap de acel troncanit care se aud la trecerile peste denivelari ca si cum as avea bucsaraia varza?

cu acel trepidat/tremurat la plecatul de pe loc de la credeti ca este?

Share this post


Link to post

Stii cum e asta? Daca iau aspirina scap de constipatie? Te duci cu masina in service si vezi de la ce troncane. De obicei la Chevroletii astia facuti in Coreea, ai trei mari surse de zgomot pe fata:

1. Bieletele antiruliu - Solutie - le schimbi

2. Caseta de directie - zgomot constructiv - asa face toate

3. Caseta de directie - uzura in bucsa de teflon - solutie - inlocuire caseta sau reparatie caseta.

 

Se mai intampla sa crape si flansele suspensiei, dar mai rar.

 

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

..are legatura cu AC-ul si nu cred ca poti sa il opresti.

 

Adica AC-ul e mereu on by default ????

 

Share this post


Link to post

Nu am nici o problema la bielete sau la caseta de directie din ce am mai citit pe forum nu se cunoaste sigur cauza.stiu ca a scris cineva ca a inlocuit amortizoare pe fata cu unele non origine ca cica cele de origine ar avea o buba

Acel zgomot se aude si pe spate nu numai pe fata.cum am spus parca am bucsaraia facuta praf

Share this post


Link to post

Daca zgomotul e un clantanit enervant metal pe metal ce apare in special la denivelarile usoare, fara sa-si modifice intensitatea la denivelarile mai mari, 99% sunt bieletele antiruliu.

Amortizoarele se inlocuiesc doar daca eficienta lor e mai mica de 60% (masurata pe banc de probe) sau diferenta de eficienta intre rotile aceleiasi punti este >10%

Share this post


Link to post

Stie cineva exact care sunt dimensiunile jantelor pt chevrolet cruze 2,0 diesel, 163 cp? Nu am roata de rezerva si doresc sa achizitionez o janta pe 17 inch, 5x115 distanta dintre prezoane, dar nu stiu ce ET ...imi poate spune cineva ce ET ar trebui sa caut la janta?

Share this post


Link to post

Anvelopele sunt 225/50R17 sau 205/60R16 (si parca 215/55R16 dar nu bag mana in foc).

Oricum e o diferenta de 2cm in plus in inaltime pe 17". Roata nu intra complet in locas, trebuie niste suporti care sa-ti inalte cu vreo 4-5 cm polita din portbagaj.

Rezerva e rezerva, asa ca nu are rost sa te complici cu 17".

Ia o janta de 16" de tabla OEM, ca este ieftina, o anvelopa 205/60R16 preferabil all-season si kitul pt. roata de rezerva:

http://www.reviziechevrolet.ro/jante-tabla-chevrolet-gm/kit-suport-roata-rezerva-chevrolet-cruze-original-gm-p-6826

http://www.reviziechevrolet.ro/jante-tabla-chevrolet-gm/janta-tabla-6-5j-x-16-chevrolet-cruze-diesel-gm-p-4114

 

Share this post


Link to post

...Stiu ca nu are rost sa ma complic si ai dreptate, dar cateodata mie imi place sa ma complic (cazul de fata). Dimensiunile le stiu toate, doar ET-ul nu il stiu...si asta ma intereseaza in continuare sa aflu...daca stie cineva ce ET ar trebui...si cum influenteaza ET-ul, de exemplu daca iau o janta cu alt ET. Multumesc.

Share this post


Link to post

Benzina:
PCD (Distanta intre prezoane): 105mm (5x105)
Alezaj central (gaura pt. butuc): 56.6 mm
ET: 40mm
Latime standard: 6.5J la 16", 7J la 17"

Diesel:
PCD (Distanta intre prezoane): 115mm (5x115)
Alezaj central (gaura pt. butuc): 70.1 mm
ET: 40mm
Latime standard: 6.5J la 16", 7J la 17"

 

Nu este vorba de complicat ci de pret si mai ales de spatiul pierdut din portbagaj. La 17" o sa pierzi vreo 8cm din inaltime. Cele care veneau cu roata de rezerva din fabrica aveau de 16", chiar daca rotile de pe masina erau de 17"

Edited by ALiCE

Share this post


Link to post

Sunt pe cale sa cumpar un Cruze 1,8 LTZ dar pe langa multe nelamuriri am una care poate fi decisiva.

 

Buhnici in review pe You Tube a spus ca directia este instabila,la fel si alti posesori de Cruze."Instabila in curbe" este exprimarea lor,chiar asa sa fie ? Posesorii de Cruze ce-mi pot spune ?

Edited by Eu50

Share this post


Link to post

Buhnici asta se pricepe la toate :telefoane ,patiserie,cofetarie si masini

Daca vrei sa mergi cu ea la F1... nu este buna :-/

Daca o folosesti normal pe drumurile patriei este foarte buna

Edited by florinellll
  • Like 1

Share this post


Link to post

Daca spunea asta doar Buhnici, nu-mi pasa prea tare,insa au spus-o si altii.Eu imi doresc mult aceasta masina, insa nu doresc sa fie cu probleme cunoscute si discutate in directie.In genul ca "asa sunt toate ,te adaptezi".

 

Stiu si care este rezolvare:drive-test

 

Edited by Eu50

Share this post


Link to post

Buna ziua. Revin cu o problema...am gasit sub masina (Chevrolet Cruze, an 2011, motor 2.0 diesel, varianta 163 cp) urmatoarele pete de lichid (nu stiu ce ar putea fi, insa tind sa cred ca ulei de la servodirectie (a scazut cam 4 liniute in 2 luni, sau s-ar putea sa fie de la uleiul de la motor, dar aici trebe sa mentionez ca in 1 august am schimbat uleiul si am pus un ulei nou si mecanicul mia completat pana la maxim si acum am foarte putin sub maxim...). Multumesc tuturor pentru atentie.

PS: poza : 20160119_135428.jpg

Share this post


Link to post

Daca spunea asta doar Buhnici, nu-mi pasa prea tare,insa au spus-o si altii.Eu imi doresc mult aceasta masina, insa nu doresc sa fie cu probleme cunoscute si discutate in directie.In genul ca "asa sunt toate ,te adaptezi".

 

Stiu si care este rezolvare:drive-test

 

 

 

-Pana la urma ai luat masina?!

Edited by nexxus

Share this post


Link to post

Daca spunea asta doar Buhnici, nu-mi pasa prea tare,insa au spus-o si altii.Eu imi doresc mult aceasta masina, insa nu doresc sa fie cu probleme cunoscute si discutate in directie.In genul ca "asa sunt toate ,te adaptezi".

 

Stiu si care este rezolvare:drive-test

 

Vezi ca Buhnici are un drive test cu un S350 fabricatie 2014 de care vad ca este foarte multumit,poate te intereseaza :rolleyes:

Share this post


Link to post

Va salut. Credeam că nu voi avea probleme....

Acum câteva luni(5) am avut un accident în urma căruia m-am ales cu, caseta de direcție crăpată si cremaliera rupta,din lipsa de bani am apelat la o casetă de direcție second, am montat-o si totul a fost să zic 90% ok(servodirectia nu mai era ca înainte), apoi după două luni de mers așa, intr-o zi, făcând o parcare pe o bordura, cu atenție la relantiu, culmea s-a oprit motorul si mi-a s-a blocat volanul, am crezut că dacă scot borna de la baterie totul va reveni la normal, dar culmea, am rămas fără servodirecție. Ajuns la service mi-au zis ca e pompa de servodirecție, bineînțeles am luat tot una SH, care după ce a fost montata, nu era ok. Am apelat la una de pe ebay din UK, montata, parcă era mai bine, apoi am zis să mă duc la un mecanic care rectifica si casete, în urma vizitei parcă mă apropiam de adevar 98%, servodirectia se întărea un pic la turații mici. Dar mecanicul mi-a zis să înlocuiesc pompa cu una nouă ca să nu îmi facă span. Ceea ce am si făcut, am cumpărat o pompa de la Spidan, dar a mers doar cât eram în service, după 1 km de mers, era ca si cum nu as fi avut pompa deloc. A plecat ca era pe garanție s-a întors alta, tot Spidan, bineînțeles în service după montaj, mergea perfect, după cca 1 km iar parcă nu aveam pompa.Va întreb ce oare pot să fac???? De unde să fie buba? Doar directiea, nu e compusă din: caseta, pompa, bazin si conducte, ulei, curea???

Tind să cred că asta se întâmplă când nu înlocuiești cu piese noi...

Va mulțumesc.

Edited by Bilutza

Share this post


Link to post

Cu Spidan am avut si eu o experienta similara. In urma cu vreo 5 ani am vrut sa schimb pompa de servo, mi s-a parut ca e un pic obosita. Am pus Spidan si am demontat-o pe loc, partea de "servo" a directeiei era absolut inexistenta ! ZERO barat. Am pus la loc vechea pompa si merge bine-merci si astazi !

Share this post


Link to post

Buna ziua. Revin cu o problema...am gasit sub masina (Chevrolet Cruze, an 2011, motor 2.0 diesel, varianta 163 cp) urmatoarele pete de lichid (nu stiu ce ar putea fi, insa tind sa cred ca ulei de la servodirectie (a scazut cam 4 liniute in 2 luni, sau s-ar putea sa fie de la uleiul de la motor, dar aici trebe sa mentionez ca in 1 august am schimbat uleiul si am pus un ulei nou si mecanicul mia completat pana la maxim si acum am foarte putin sub maxim...). Multumesc tuturor pentru atentie.

PS: poza : 20160119_135428.jpg

Salut! Verifica racitorul de ulei. Al meu era fisurat. L am schimbat pe garantie

Share this post


Link to post

Salut. Am si eu o problema cu un cruze 2012 de 1.8 benzina cu placutele si etreierul de pe stanga spate. Apare un scartait la drum lung si fara franare, dupa ce se incalzeste discul si roata e incinsa. Am verificat la service, etrierul e bun, portetrierul culiseaza bine..problema e cu lamela aia de metal care se aseaza pe port etrier si pe care se fixeaza placuta...unde cica ar intra dedesubtul ei mizerie si rugina si se blocheaza placuta, nu se mai retrage. Mi- au scos baietii de la service cate o lamela din aia de pe fiecare parte (din partea de jos, au lasato pe cea de sus) si au zis ca e ok, nu e nici o problema. Am schimbat 2 randuri de placute pana acum din cauza ca se uzau in gol odata cu scartaitu. Ati mai patit asa ceva? E ok ca am scos lamela aia? Ms de sfat

Share this post


Link to post

Salut. Am si eu o problema cu un cruze 2012 de 1.8 benzina cu placutele si etreierul de pe stanga spate. Apare un scartait la drum lung si fara franare, dupa ce se incalzeste discul si roata e incinsa. Am verificat la service, etrierul e bun, portetrierul culiseaza bine..problema e cu lamela aia de metal care se aseaza pe port etrier si pe care se fixeaza placuta...unde cica ar intra dedesubtul ei mizerie si rugina si se blocheaza placuta, nu se mai retrage. Mi- au scos baietii de la service cate o lamela din aia de pe fiecare parte (din partea de jos, au lasato pe cea de sus) si au zis ca e ok, nu e nici o problema. Am schimbat 2 randuri de placute pana acum din cauza ca se uzau in gol odata cu scartaitu. Ati mai patit asa ceva? E ok ca am scos lamela aia? Ms de sfat

 

Aceeasi problema am avut-o si eu cu un scartait/suierat metalic pe spate dreapta dar s-a rezolvat dupa curatarea placutelor de frana. Aveam obiceiul sa nu mai trag frana de mana cand opream masina pe teren drept (o lasam doar in viteza) si se depun impuritati, praf, diverse gunoaie in timp daca placutele nu stau lipite de disc cand masina e oprita pe perioade mai mari de timp, plus oxidarea discurilor dupa ploaie ... etc. Cel putin asta mi-a explicat mecanicul. La mine a aparut pe la 35k km iar acum la 47k nu a mai facut si nici nu am schimbat placutele, dar trag frana de mana un dinte de fiecare data :)

 

Acum problema mea: check engine aprins intr-o dimineata cu codul P1101 / Cruze 2013, 1.4 Turbo. Din ce am gasit pe net pare a fi senzorul MAF dar nu am carte tehnica cu codurile.

Imi poate confirma cineva ca problema e legata de admisia de aer ? Sa incerc sa curat senzorul, verific conducte ...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...