Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Anvelope

Recommended Posts

Nubira are la butuc 57.1mm iar reno/logan are 60.1 (parca asa imi amintesc). Adica merg in caz de urgenta dar daca vrei ca solutie definitiva vor aparea SIGUR vibratii nedorite.

Share this post


Link to post

Buna seara.Am si eu o intrebare daca pun pe fata 2 anvelope 185/60/14 si pe spate am 185/65/14 o sa se cunoasca o diferanta de inaltime la masina ?Am gasit 2 anvelope Bridgestone Turanza er300 la un pret conevenabil fiind noi si nu stiu daca sa le achizitionez sau nu.Va multumesc

Share this post


Link to post

Diferenta de diametru intre cele doua variante este de cca 18.5mm. Tu decizi daca e mult sau putin, daca e observabil sau nu. Eu as zice ca nu se va observa.

Share this post


Link to post

Nubira are la butuc 57.1mm iar reno/logan are 60.1 (parca asa imi amintesc). Adica merg in caz de urgenta dar daca vrei ca solutie definitiva vor aparea SIGUR vibratii nedorite.

 

 

De ce trebuie neaparat in caz de urgenta? Iei inele de centrare si le tii mult si bine.

Share this post


Link to post

Cine stie un magazin online de unde pot lua la pret BUN Dunlop sp 01 195/60/15 ? Eventual un PM pt a nu se considera reclama.

Nu tin neaparat la marca asta, dar asta am pe cielo si am fost super multumit de ele.

 

Sunt deschis si altor sugestii.

 

Multumesc!

Share this post


Link to post

Ai incercat la Depozitul de Anvelope.ro ? cam de acolo imi iau eu caucioace si nu am avut probleme.

 

Un mare plus pentru ei : caucioacele ce mi-ai trimis ultima data erau fabricate cu doua luni in urma, in Germania !

Share this post


Link to post

Acum ma uitam acolo si sunt 2 variante:

 

Goodyear 195/60R15 Excellence la 254 ron/buc

sau

Dunlop 195/60 R15 Profil SP-01 la 265 ron/buc

 

Care anvelopa ziceti ca ar fi mai buna?

Share this post


Link to post

Cielo n-are 185 ?

Share this post


Link to post

Acum ma uitam acolo si sunt 2 variante:

 

Goodyear 195/60R15 Excellence la 254 ron/buc

sau

Dunlop 195/60 R15 Profil SP-01 la 265 ron/buc

 

Care anvelopa ziceti ca ar fi mai buna?

 

 

Eu zic sa iei in calcul si o a treia varianta: Bridgestone Turanza ER 300. Ce zici de astea? http://www.anvelopew...elope-d/1956015

Eu cred ca sunt peste cele de mai sus. Sunt fabricate in 2010 in Franta. Alegerea iti apartine. Studiaza si site-ul http://www.tyretest.com/pkw_sommerreifen/bridgestone/turanza_er_300/index.html. Poate te va ajuta in luarea unei decizii. Toate bune!

Edited by thunder

Share this post


Link to post

Pe cielo am , pt opel vreau

Share this post


Link to post

Cind am luat pentru mine, Dunlop-urile erau mai ieftine cu 10 lei decit GY Ex. De atunci, preturile sint aproximativ egale (evident la aceeasi tipo-dimensiune). Ce vreau sa spun e ca pretul nu este un indiciu pentru calitate. Oricum, astia doi sint f. apropiati.

 

In momentul asta am un sezon facut cu GY Ex (made in China) si sint f.f multumit de ele. Daca ar fi sa cumpar acum anvelope, as merge pe GY Ex.

Share this post


Link to post

Nu contest ca nu sunt buna ce imi arati tu , Tommy dar sunt un pic peste buget.

 

M-am hotarat la GY, deoarece: Pret bun, din ce am inteles aproximativ la fel ca si calitate cu SP01(dar am zis sa incerc si altceva).

Bridgestone Turanza ER 300 au sigur DOT-ul vechi si nu stiu cum au fost depozitate si nu risc.

Share this post


Link to post

Eu n-as schimba ce stiu exact cu ceva ce habar nu am...nu de alta, dar ii las pe altii sa se joace cu 15 bulioane.

 

In alta ordine de idei, ti-au venit arcurile? :) >-

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Eu n-as schimba ce stiu exact cu ceva ce habar nu am...nu de alta, dar ii las pe altii sa se joace cu 15 bulioane.

 

In alta ordine de idei, ti-au venit arcurile? :) >-

 

Nici cand am luat dunlop nu am stiut exact ce e de capul lor. Am mai citit nu spun ca asa este ...doar am citit ca dunlopurile sp01 ar face treaba mai bine la masinile fara ABS asa cum e cielo, la cele echipate cu abs cica ar fi ceva probleme la franare. Repet nu pot sti ca nu e o prostie ce am citit

 

Offtopic: Arcurile sunt platite ridicate de la magazin sambata intru in posesia lor

Share this post


Link to post

Englezu' are dreptate, nu experimenta pe banii tai. Eu am ABS si n-am avut absolut nici o problema cu SP01-urile de pe Leganza, iar unii din voi stiu ca n-o menajez deloc. Ce-i drept, nici GY-ex n-am avut pe leganza, insa am condus ceva timp o Octavia echipata cu asa ceva si nu m-au dat pe spate dar asta e alta discutie deja ...

Share this post


Link to post

Ai incercat la Depozitul de Anvelope.ro ? cam de acolo imi iau eu caucioace si nu am avut probleme.

 

Un mare plus pentru ei : caucioacele ce mi-ai trimis ultima data erau fabricate cu doua luni in urma, in Germania !

 

Ieri am lansat comanda pe site asteptand sa fiu sunat pt confirmare. Nu am fost sunat.

Azi sun eu la ei. Stiti ce imi spun? (Si m-a avertizat salex ca asa va fi) Nu e ala pretul ci sunt 290siceva si GY si dunlop.

Asa ca am renuntat in a mai da comanda la ei punandu-le o mare eticheta: NESERIOSI!!! :grumpy:

 

Eu zic sa iei in calcul si o a treia varianta: Bridgestone Turanza ER 300.

 

Ei ...uite ca am luat in calcul si varianta asta! Am sunat la ei, mi-au spus ca au pe stoc si i-am rugat sa imi spuna data fabricatiei. Sunt fabricate in 2010!

Si asa ca am dat comanada pt 4 Bridgestone Turanza ER300 care ma ajung 1020 lei. Un pret excelent in comparatie cu alte locuri unde am gasit si la 400 si ceva .

Am tot citit review-uri despre ele si par mai mult decat OK.

 

Acum astept sa vina si le voi monta odata cu noile arcuri cand s-o mai incalzi putin afara.

Share this post


Link to post

...

Sunt fabricate in 2010!

...

 

Mai exact sunt fabricatre in saptamana 3 din 2010 in Franta.

 

Azi au ajuns si arata foarte fain profilul, seamana destul de mult cu Dunlop sp01 la prima vedere.

 

Impresii dupa ce le voi monta, probabil pe la mijlocul saptamanii viitore

Share this post


Link to post

Ce recomandati ca si cauciucuri de vara intre urmatoarele:

 

-1856014 82H Continental ContiPremiumContact 2 (vara);

-DUNLOP-SP SPORT 01-185/60R14-82-H-din astea am mai avut si am fost destul de multumit);

-BRIDGESTONE-ER 300 TURANZA-185/60R14-82-H--astea imi fac mie cu ochiul...stiti ceva de ele?

-GOODYEAR-DURAGRIP-185/60R14-82-T;

 

Merci.

Share this post


Link to post

DUNLOP-SP SPORT 01

Share this post


Link to post

Multumesc Wolfman. Alte pareri?

Nimeni nu a folosit Bridgestone?

 

Nu sunt hotarat sa continui pe Dunlop deoarece dupa aprox 60.000Km(o viata foarte buna zic eu) ele inca au "carne" insa sunt tocite in forma de dinti de ferastrau si am un zgomot infernal in masina.

Share this post


Link to post

Azi mi-am montat eu rotile de vara cu noile cauciucuri Bridgestone turanza er300.

Prima impresie: Foarte silentioase! Daca nu-i graba iti spun in maxim 1-2 saptamani mai multe impresii.

O sa le testez destul de dur pentru ca azi imi montez si arcurile si trebuie testate sa vedem ce stiu sa faca, dar asta bineinteles la temperaturi putin mai ridicate si dupa ce le rulez(anvelopele) vreo 500 de km.

 

Pt alte detalii da-mi un PM

Share this post


Link to post

Merci frumos.

Te rog sa postezi in limita timpului disponibil daca in urmatoarele zile observi ceva deosebit...in bine sau rau.

Eu vreau sa cumpar in maxim 2 saptamani asa ca...

Te rog sa imi spui unde sunt fabricate?

Share this post


Link to post

Saptamana 3 , an 2010 , made in France

Share this post


Link to post

Wolfman: Bis si de la mine.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...