Jump to content
Sign in to follow this  
matias

Megane III

Recommended Posts

Megane sau clio, ca nu mai inteleg nimic?

 

http://www.ford.ro/index,34 4 ani garantie Ford

Romcar a modificat programul privind garantia, prin care orice autoturism Ford achizitionat de la inceputul aceastei luni beneficiaza de o garantie pe 4 ani fara limita de kilometri, iar autovehiculele comerciale beneficiaza de 2 ani garantie fara limita de kilometri cu posibilitatea de extindere la 3 sau 4 ani a acestei perioade.

 

http://www.hyundai-motor.ro/content/?id=112

 

Incepand cu data de 16.04.2008 toate autovehiculele achizitionate de la Hyundai Auto Romania sau din reteaua autorizata de dealeri din Romania beneficiaza de 7 (sapte) ani garantie in limita a 150.000 km rulati de la data livrarii, din care:

 

1. primi 3 (trei) ani de garantie reprezinta garantia internationala acordata de Hyundai Motor Company fara limita de kilometrii;

2. anul 4 (patru), 5 (cinci), 6 (sase) si 7 (sapte) repreze

 

 

A mea are 6 ani sau 150k garantie totala mai putin kit de ambreiaj (doar 100k sau 3 ani)

 

Mai cauta ca mai sunt si altii ce dau garantie, nu credeam ca lumea mai cumpara si iluzia odata cu tabla.

 

 

Lasa-ne cu reno-ul, ca e cea mai varza masina.. am o gramada de cunoscuti cu clio,megane si laguna, nu stau sa umplu pagini aici.

Share this post


Link to post

La hyundai este o mare teapa. Se refera doar la motor si cutie. Am un prieten f bun care are la firma 5 accenturi si am vazut ce insemna "garantia" hundai. 7 ani - o mare vraja. La fel si la ford.

 

Nu vreu sa intru in polemica din cauza tepelor lui tiriac.

Share this post


Link to post

Bun venit atunci in lumea tepelor lui Stroe.

Share this post


Link to post

Ce legatura are ala cu Renault? E ca si cum ai lua o teapa la alba-neagra si ai zice "bine ai venit in lumea tepelor UE".

Share this post


Link to post

Mai sincer mie imi place mai mult megane 2.

 

Ma uit la noile masini aparute pe piata... parca au luat-o razna toti producatorii cand vine vorba de design, parere subiectiva evident.

 

Mie de ex. imi plac mai mult megane 2 si laguna veche decat versiunile cele noi, la toyota imi place mai mult vechiul avensis decat cel nou, la honda accord la fel, la chevrolet imi plac mai mult actualul Lacetti si vechiul Aveo HB decat ce au scos, etc Poate sunt eu mai conservator, dar zau ca in afara de mazda 6 si hai sa zic ford mondeo nimic nu mi-a atras atentia in mod special in ultima vreme. :)

Edited by Elfu

Share this post


Link to post
... Oricum, mi se pare f f urata, orideunde as privi-o tot urata si terna imi pare.

Hai bre, mai bine zi că nu-ţi place Renou' :P (aşa ai zis şi de Laguna parcă) =))

Anyway, la fel mi se pare şi mie, exceptând "ceasurile" de bord.

Share this post


Link to post

Place interiorul, in special bordul. Mai putin dispunerea turometrului dar m-as putea obisnui. Nu prea place botul, mai ales din alte unghiuri neprezentate in primul post. Seamana a Laguna 3 care mi se pare un esec de design.

 

NU are suspensie independenta spate, conform informatiilor oficiale ci acelasi sistem de la megane2.

 

Ce imi place e motorizarea noua de 1.8 turbo de 130cp. 2.0 e tot de rahat, numai 140cp si precis e si lenes. Dieselurile sunt neinteresante pentru mine, neavand niciunul mai mare, macar cel de 2.0dci 150cp.

Share this post


Link to post
NU are suspensie independenta spate, conform informatiilor oficiale ci acelasi sistem de la megane2.

 

In unele din informatii (oficiale sau nu doar dumnezeu stie) masina ar fi facuta pe platforma qasqai si ar avea suspesie independenta pe spate. Informatia este luata de pe unul din siteurile care au descris masina.

 

Sinecerla cat de bine se comporat L3 si la cat de tare trosnesc suspensiile la noul accord mi se cam rupe daca suspensia spate este independenta sau nu.

Pentru mine cel mai importanta este sa nu cloncane.

 

Cateva imagini cu masina "live":

 

http://www.dailymotion.com/relevance/searc...e-13092008_auto

Edited by matias

Share this post


Link to post
Eu am o parere buna despre marca asta (fiind posesor de Symbol, taica-miu fiind posesor de Scenic, vorbesc in cunostinta de cauza), asa ca nu o sa spun pacat de sigla :D .

Păi scrie şi tu în profil "50% Daewoo, 50% Renault" + "50% Tico, 50% Symbol"...

 

On topic: nu pot să zic că e urâtă, poate puţin cam... tristă. Dacă faţa mai e cum mai e, spatele nu-mi spune chiar nimic...

Share this post


Link to post

Mai sa fiu... Eu nu am remarcat la nicio masina ca i-ar trosni suspensiile pe spate... poate cu exceptia matizului...

La ce te referi tu, ca independenta trosneste sau ca semiindependenta trosneste?

Share this post


Link to post
Sinecerla cat de bine se comporat L3 si la cat de tare trosnesc suspensiile la noul accord mi se cam rupe daca suspensia spate este independenta sau nu.

Pentru mine cel mai importanta este sa nu cloncane.

 

L3.. banui ca e laguna 3? Nu stiam de astea .. L2, M2.. urmeaza cred ca si M3 =))

Nu am fost cu laguna 3.. dar la 2 pica suspensiile pe la 50-60 de mii in veselie, nu mai fa comparatii cu acordul.. ca e departe :)

Dar vad ca .. esti prea mare fan al marcii, asa ca nu vad ce rost ar mai avea argumente concrete.

Share this post


Link to post

NU sunt un fan al marcii. La ultimul accord suspensia spate este "zgomotoasa" - retrag cuvantul "cloncaneala". Celputin asa era masina de drive test pe care am mers.

 

Nu este o regula ca suspensia indepenedenta este mai zgomotoaza ca cea cu punte. Masini cu suspensie spate independenta foarte reusita sunt o gramada - golf V, focus, avensis, vechiul accord, passat (mai ales B5) etc.

 

Suspensie rigida zgomotoasa - 307, civicul hb, matizul :) ) etc.

Share this post


Link to post
Păi scrie şi tu în profil "50% Daewoo, 50% Renault" + "50% Tico, 50% Symbol"...

 

Am scris la "Masina mea" cand mi-am luat Symbolul anul trecut. Vad ca reno naste niste (contra)pasiuni absolut neasteptate pentru o bucata de fier autopropulsata. Nu mai fiti bre asa indarjiti, am deja un an si ceva cu Symbolul, si sunt multumit de alegerea facuta: dotari garla, onesta, pretul era cel mai mic la vremea aia, nu am avut nicio problema pana acum, am garantie 4 ani (deci mai am 3) s.a.m.d. Nu stiu de ce ar trebui sa vorbesc de rau marca, din moment ce eu sunt multumit.

Sau poate cine stie, daca mai scormoneam prin buzunare si imi luam o nemteasca, as fi avut niste trairi de-a dreptul orgasmatice, pe care asa nici macar nu le intuiesc.

Share this post


Link to post
dar la 2 pica suspensiile pe la 50-60 de mii in veselie, nu mai fa comparatii cu acordul.. ca e departe :)

Am ratat cand a picat. Poate ai o reluare si pentru mine. Cum se manifesta?

Share this post


Link to post
Nu mai fiti bre asa indarjiti /.../

Da' n-am fost deloc îndârjit, omule, în ceea ce priveşte Reno.

Am zis doar că Megane-ul aflat în discuţie mă lasă rece. Ca multe alte mărci şi modele din lumea asta.

Doar m-a amuzat partea din profilul tău vizibilă sub avatar (cea cu 50+50%) şi îţi propuneam să o extinzi şi la auto+model. :)

Share this post


Link to post

Mie chiar imi place cum arata noul Megane. PAcat ca au puteri asa mici raportate la cilindree, dar in rest, chiar imi place mai mult decat predecesorul.

Share this post


Link to post

Salut!

Daca i-mi dati voie sa am si eu o parere as spune ca :

Cea mai frumoasa masina este cea care o ai.

Si daca este si noua...Esti cel mai tare din parcare.

Sigur gusturile in materie de masini sunt atat de diferite ca probabil ar trebui sa se construiasca cate o masina pentru fiecare dintre noi si tot nu ar fi suficient.

Eu am acum doua masini: Chevroletul are stil, iar Renoul are dotari. Daca ar fi sa aleg o alta masina as vrea sa le combin pe astea doua.

Sanatate la toata lumea!

Share this post


Link to post

Si eu detin si un Clio 3 de aproape un an,masina mea ca spark e al sotiei, si pot spune ca Renaultul vinde in RO numai masini cu Pdg,a cam nimerit-o cu asta iar suspensia moale fata de coreene îi da un confort de invidiat,eu am facut ceva km cu el si n-am decat un singur greier in stalpul stanga,fata de spark ce are la greu...Cu MIII cred ca vor sparge piata daca mentin aceleasi preturi,vom vedea daca am dreptate.Fata de noul Aveo, Clio 3 mie mi se pare ca are mai mult stil si rafinament,parerea mea.

Edited by RamboX

Share this post


Link to post

Depinde cum definesti confortul. Pe mine, personal, ma face sa ma simt inconfortabil o masina cu suspenia moale. De aceea, de exemplu, urasc noul Lancer.

Share this post


Link to post

RamboX daca i-mi dai voie fata de noul Aveo si Dacia mea care am avut-o era mai frumoasa si era din 80.

Aveo pe care il am este din 2006 (Sedam) si arata bine (mai ales ca este visiniu).

Share this post


Link to post

cat de mult aduce la spate privit din fata cu X6

Share this post


Link to post

Mi se parea mie cunoscuta forma de undeva. Probabil de aia imi si place, ca seamana cu Brera.

Gurile rele spun ca ar semana si cu Opel GTC.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...