Jump to content
Sign in to follow this  
hitman

Barack Obama Vs. Mccain

Alegeri USA  

54 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Right, Obama vs. McCain cine credeti ca o sa cistige?

 

Am vazut pe CNN show-ul de rigoare si la democrati si la republicani. Desi noi, Romania avem setul nostru de probleme politice teoretic nu ar trebui sa ne uitam in gradina altora, dar confruntarea asta va fi foarte interesanta si merita putina atentie. Intotdeauna mi-a placut la americani cursa pt. presedentie, mai ales cind au ramas doi.

 

Nu au lipsit declaratiile populiste, promisiuniile ridicole care 'tin' la masele de berbeci si atacuriile la ficati.

 

In special mi-a placut declaratia lui Obama 'vom face ca America sa nu mai fie dependenta de titeiul din Orientul Mijlociu' =)) Io zic deja sa cumparam actiuni la astia care fabrica celule fotovoltaice si incalzitoare de apa solare!

 

Interesant ca Obama si-a ales un vicepresedinte complet alb (la par :) , ca sa nu discriminam in scris). Si-or fi dat seama democratii ca mai trebuie sa deschida culoarea putin. :)

 

Una peste alta, io cred ca Obama o sa fie presedinte ca 'ei' sint mai multi si a avut discursul mai bun. Obama are si avantajul ca e mai tinar si a prins la americani.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

N-ati vazut ce gagica si-a pus McCain ca Vicepresedinte? Un fel de Mioara Mantale dar mai americanca ashea... :P Si clar mai stilata.

Unde mai pui ca Obama nu va fi niciodata nici primul si nici al doilea presedinte de culoare din SUA. SUA nu va avea presedinte de culoare sau femeie si basta.

Share this post


Link to post

Eu am dubii ca asta va schimba mare branza... la ei sistemul de lobby e foarte puternic, iar libertatea de miscare a politicienilor e destul de redusa.

 

Razboiul din Irak e asociat cu Bush si cu republicanii, insa in Senat madam Clinton si mare parte din democrati au votat la fel. Desi constitutional presedintele are putere mai multa decat la noi sau in Europa, in realitate nu e chiar de capul lui. Si nici congresul, aia chiar raspund in fata alegatorului, iar redneck-ul chiar urmareste cum voteaza congresmanul lui ca sa stie daca il voteaza sau nu si data viitoare...

 

Eu as fi curios daca va iesi Obama :) Bush a dat niste termene pentru retragerea din Irak... sau ca sa ajunga pe Luna :D Mi-ar placea sa vad daca Obama ar accelera vreuna din ele si daca toata barbologia de la televizor are vre-o acoperire sau la capitolul asta sunt ca la noi :)

Share this post


Link to post

Albul..

Share this post


Link to post

Stiu ca am urmarit una din campaniile lui Bill Clinton, am prieteni "democrati" pe acolo si eram curios ce vrea sa zica. In prima zi, la discursul de investire, Clinton a anuntat ceva de genul: "Gata, ce am vorbit pana azi a fost campania electorala, de azi trebuie sa rezolvam probleme" si a semnat primele legi in opozitie totala cu tot discursul de pana atunci de spuneai ca a candidat pentru republicani. Cred ca realizeaza toata lumea ca acele legi erau facute de pe vremea cand el incerca sa captiveze electoratul.

Share this post


Link to post

Nimeni nu mai viseaza la idealuri dar macar un presedinte mai putin retard drogat decat Bush mk2 merita americanii si eventual mai putin redneck.

Share this post


Link to post

No niggers allowed ! :) )

Share this post


Link to post

N-ar fi trebuit sa fie "Cine vreti sa castige?"?

Caci de decis, nu decidem noi.

Share this post


Link to post

Am si io o intrebare catre cei mai experimentati in ale politicii: Ce ar fi rau in a iesi Obama presedinte?

Share this post


Link to post

Si parca e si musulman ( repet , parca) .

Share this post


Link to post

Nu e musulman. Negrii sunt 10% din populatia tarii, iar McCain are deja cateva procente in fata lui Obama, daca nu ma-nsel ...

Share this post


Link to post
Unde mai pui ca Obama nu va fi niciodata nici primul si nici al doilea presedinte de culoare din SUA. SUA nu va avea presedinte de culoare sau femeie si basta.

Perfect de acord si eu :->

Share this post


Link to post
Am si io o intrebare catre cei mai experimentati in ale politicii: Ce ar fi rau in a iesi Obama presedinte?

 

Tipul gandeste. Foarte periculos.

Eu pe el l-as alege.

Share this post


Link to post
Eu pe el l-as alege.

 

Cred ca poll-ul ar trebui sa aiba 2 seturi a cate 2 optiuni: 1. cu cine "tineti", 2. cine credeti ca va fi presedinte. De ex, eu as dori sa iasa Obama, dar cred ca o sa ii casaalb-ureasca McCain pe americani. Establishmentul ultracapitalist republican sa fie invins de un negru? No way.

In actuala structura a pollului, as bifa McCain. Nu inteleg de ce apare ca am votat deja in acest poll, desi eu nu am facut asa ceva :) . Mi-am schimbat parola cu ocazia asta ;) .

Share this post


Link to post

It is done! Hussein :) este noul presedinte!

 

Am vazut un film despre el mai demult. Baiatu' parca e predestinat sa ajunga lider. Intotdeauna a fost. Sa vedem urmarea, ca noi stim cum e la inceput: toti promit si pe masa, dar dupa aia zic 'Ce a fost a fost, sa trecem la treaba!'

Share this post


Link to post
Establishmentul ultracapitalist republican sa fie invins de un negru? No way.

 

Hihihi :D

Share this post


Link to post

Rezultatul nu are legatura cu faptul ca el gandeste sau nu.. nu castigi votul maselor din cauza ca gandesti.

Share this post


Link to post

Sunt curios cum o sa raspunda la marea promisiune: iesirea din Iraq. Sau il vor avea si americanii pe Constantinescul lor dupa ce au votat Schimbarea. Deja vu ?

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Pleaca din Iraq in Afganistan in urmatorii 2 ani :)

Curios ce o sa fie in urma lor...

Share this post


Link to post

Va iesi din Irak. Locul lor va fi luat de "trupe de mentinere a pacii" Trebuie sa iasa din Irak si puna in aplicare (si) masuri populiste, pentru ca sunt in kkt rau si ca sa iasa va trebui sa aibe masele de partea lui, mai ales in contextul in care a promis diminuarea taxelor pentru cei cu venituri mici si medii si cresterea lor pentru cei cu venituri de peste 250000 $ pe an...

Share this post


Link to post
Rezultatul nu are legatura cu faptul ca el gandeste sau nu.. nu castigi votul maselor din cauza ca gandesti.

 

Normal ca nu are. De aia imi placea mie de el, doar :)

Tolin a pus punctul pe i

Share this post


Link to post

Eu l-am vazut foarte schimbat dupa ce a constientizat ca a ajuns pres. Bucuria succesului se transformase brusc in ganduri care-l macinau. Vorbea rar, cu pauze, dovada ca UC-ul lui multiplexa taskuri grele. L-au sunat deja "baietii destepti", nu l-au lasat macar cateva zile, sa savureze victoria dupa o campanie atat de lunga ? Banuiesc si ce i-au spus: "pana acum a fost carnaval, nu se pune, dar de azi inainte, tot ce spui poate fi folosit impotriva ta". Pana si batranei catane (Mc Caine pana la moarte) i s-a facut mila de el si s-a oferit imediat sa-i dea o mana de ajutor, sa nu puna pe butuci imediat si singura ramura industriala care mai produce pe la ei, industria de armament.

 

Altfel, s-au vehiculat sume astronomice cheltuite pe campania electorala. Este binestiut ca marii contribuabili cotizeaza egal, la ambii candidati cu sansa la succes, asa, pentru a fi siguri ca lista lor de doleante se executa in orice eventualitate. Ce au avut in comun cele doua campanii, ca n-am avut rabdare sa-i ascult, urmarea comuna precis ca nu s-a devoalat.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...