Jump to content
Sign in to follow this  
starsteel

Coltul terapeutului

Recommended Posts

Legat de on-topicul in cauza :) eu as "interzice" moral (zic ca nu e nevoie de litera regulamentului) topicele pe Masina mea a celor ce nu au de fapt inca masina (atunci cand deschid topicul)! Iote cum ii zice lu' unu: "Viitoarea mea bijuterie pe roti"! Scrieti nene mai bine ceva la The Blue Shark Blog! Va dau voie :)

Share this post


Link to post

De ce sa interzica, unde mai este distractia sa vezi cum isi critica unul masina intr-un topic denumit "Viitoarea mea bijuterie pe roti" ?

 

http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showtopic=24149&hl=

 

O alta "interventie nereusita", banuiesc ca se refera la initiatorul topicului.

 

Mai vreti una ? Cum isi ia omul un Matiz, ceva, hop, deschide pe forum un topic, cam pe unde naviga in acel moment, sa zicem la Diverse, asa cum a fost deschis si topicul pe care suntem acum, adica de-ampulea, la misto, la futui ma-sa, la ce ne pasa noua ... ce ne pasa zece:

 

http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showt...mp;#entry369912

Share this post


Link to post
Nici eu nu cred sa fii citit regulamentul dar am o intrebare, cati dintre voi ati citit Biblia?

Eu nu. Dar nici nu intru in biserica injurand sau intreband unde-i popa... Chestie de obraz, finete, civilizatie, zi-i cum vrei.

Spus pur generic, nu ma refer la nimeni in mod deosebit.

Apoi, unul dintre cei care deschid astfel de topicuri, de exemplu tu, ca tot l-ai deschis pe prezentul, te-ai intrebat vreodata cum moderam noi? Daca mai avem si serviciu, casa, familie sau altceva? Raspuns corect: AVEM. Facem ceea ce facem din pasiune si placere, dar de multe ori nu avem timpul necesar de a intainde covoare rosii. L-am vazut ca a gresit, l-am corectat, i-am aratat ce trebuie sa faca, am inchis topicul. Continua sa calce stramb, l-am warnat. O tine in continuare pe-a lui, strange warn pana pune de un suspend. Mare lucru sa citesti un sau sa folosesti un amarat de search... Regulamentul are o pagina. Citeste-l si ai sa vezi ca nu-ti ia mai mult de 3 minute. Stii cat inseamna 3 minute? CAt imi ia mie sa caut topicul corect in alt browser, sa copiez adresa, sa revin in browserul initial si sa unesc cele doua topicuri, cel deschis aiurea si cel corect. Daca am 10 clienti pe zi, o jumatate de ora mi-o pierd aiurea eu, sau un coleg de-al meu, un singur om, in loc ca 10 insi sa piarda fiecare cate 3 minute. Ti se pare normal? Le-am facut tutoriale, le dam mura-n gura informatia, se fac crop-uri din manuale, schite, poze, se trag linii se incercuieste cu rosu etc (nu numai de catre moderatori, ci de multi alti membri!) tot ce au de facut este sa se uite si sa citeasca. Dar nu, mura-n gura, generatia de aur! Osul la munca!

Share this post


Link to post

Disclaimer: scriu din punctul de vedere al unui user care nu are nimic de impartit cu niciun moderator (am invatat ca unii au bube si n-au dreptate, altii au...ca peste tot), cont pe zeci de forumuri si "cate putin din toate".

 

Nu va mai chinuiti cu 'Regulamentul'. Peste tot se bate moneda, insa nimeni nu il citeste. Nu bag capul in pamant, insa afirm ca, exceptand cazul in care am vrut sa'mi pun o semnatura (si-atunci am cautat cu 'ctrl-f'), nu l-am deschis in veci. E cam cum a zis @statsteel: intru cu gandul sa respect regulile uzuale, insa nu citesc termeni si conditii, nu citesc regulamente si nu citesc licente EULA sau GNU/GPL. Ca sunt eu ignorant sau nu, ca mine sunt peste 90% din utilizatorii oricarui forum, iar daca asta e rau...

 

In afara de 'regula' cu privire la avatare (...seriously, that's...), e common sense. Cauti, pui virgula, desparti in silabe. Nu e greu. La fel cum un utilizator ce NU poate cauta ceva ce, aparent, l-ar interesa, or nu poate scrie corect ar trebui sa plece (pur si simplu), la fel ar trebui s-o faca si un moderator fara chef/timp/motivatie.

 

Din astfel de topicuri se pot afla lucruri interesante, DACA se renunta la sindromul "moderatorii sunt impotriva utilizatorilor"/"utilizatorii se rascoala". Ca s-a mai discutat, ca s-a mai dezbatut... d-aia e forum. Acum poate e mai 'de actualitate', poate sunt mai multe pareri. E cam ca la intalniri, pe unde obisnuim sa discutam mii de subiecte, poate cu argumente noi, de nenumarate ori...

 

 

Ma rog, long story short, glume nesarate si sarcasm avem in FIECARE post. De ce n-am avea un thread in care utilizatorii si moderatorii ar putea sa-si spuna pasurile, fara a da neaparat nume si a infiera 'generatii'?! Asa ati putea afla ca un utilizator 'regular' gaseste neadecvata regula avatarelor, ca aprecieaza zecile de tutoriale si hinturi, munca moderatorilor sau ca e constient ca "si moderatorii e oameni".

Edited by Immortal

Share this post


Link to post
Nu va mai chinuiti cu 'Regulamentul'. Peste tot se bate moneda, insa nimeni nu il citeste. Nu bag capul in pamant, insa afirm ca, exceptand cazul in care am vrut sa'mi pun o semnatura (si-atunci am cautat cu 'ctrl-f'), nu l-am deschis in veci. E cam cum a zis @statsteel: intru cu gandul sa respect regulile uzuale, insa nu citesc termeni si conditii, nu citesc regulamente si nu citesc licente EULA sau GNU/GPL. Ca sunt eu ignorant sau nu, ca mine sunt peste 90% din utilizatorii oricarui forum, iar daca asta e rau...

 

Pai hotaraste-te prietene.. ori toti ori 90% nu citesc? Filosofia ta e cam incalcita si lipsita de coerenta, dar tot e bine, macar nu ai nimic de spus :)

 

Eu l-am cetit, si am citit si biblia. Si ii spun userului starsteel ca nu a inteles nimic din ea de pune asemena intrebari, ori a citit doar noul testament.

Unul care citeste si intelege nu pune o asemenea intrebare.

 

In alta ordine de idei idei de genul "vai fratele nostru cu chevy nu poate pe dinafara" sunt patetice si pline de ipocrizie, eu consider un tertip ieftin si slab.

Prima data a fost forum daewoo aici, dar vad ca de astia nu spui nimic amice starsteel.

Share this post


Link to post
...amice starsteel.

"Amice" e peiorativ asa ca asta spune totul despre o eventuala maniera de discutie intre userul starsteel si moderatorul X. Scuze pt. marimea literelor.

 

...2. Stai sa ma gandesc... aaaa... NU. Tu ai o problema personala care incerci sa o proiectezi asupra altora. Daca discutia va evolua in continuare in directia actuala eu voi inchide si sterge acest topic deorece devine loc de vastrat frustrarile asupra unor terti.

... A impune un punct de vedere doar prin argumentul forte ,,varsta'' tine de impotenta intelectuala, nu de maturitate.

Astea, ca sa ma rezum deoarece nu vreau sa dezvolt acest subiect care in final mi-a produs un gust amar sunt niste penibilitati absolute. Oricum vad ca sunt infierat cu manie proletaro-intelectuala asa ca pun punct aici ca sa nu se mai irite nimeni. Concluzia: totul este perfect pe forum iar cei ce vin cu o sugestie neaparat trebuie pusi la colt.

P.S. Ar fi trebuit sa observe cineva ca nu am pus la indoiala vreun user(moderator) al acestui forum ci doar o practica generala ce am considerat-o nesanatoasa care era extrem de simplu de rezolvat, in loc de "closed" se folosea "move" sau "delete".

Edited by starsteel

Share this post


Link to post
Astea, ca sa ma rezum deoarece nu vreau sa dezvolt acest subiect care in final mi-a produs un gust amar sunt niste penibilitati absolute. Oricum vad ca sunt infierat cu manie proletaro-intelectuala asa ca pun punct aici ca sa nu se mai irite nimeni. Concluzia: totul este perfect pe forum iar cei ce vin cu o sugestie neaparat trebuie pusi la colt.

 

P.S. Ar fi trebuit sa observe cineva ca nu am pus la indoiala vreun user(moderator) al acestui forum ci doar o practica generala ce am considerat-o nesanatoasa care era extrem de simplu de rezolvat, in loc de "closed" se folosea "move" sau "delete".

1.Pentru a schimba ceva trebuie sa iti sustii punctul de vedere prin argumente ce au macar aspectul obiectivitatii. In momentul in care recurgi la ,,argumentul forte'' (si la inca vreo doua legate de moderatorii opresori) iar in final sfarsesti prin a te victimiza este clar cat va fi luat in consideratie punctul tau de vedere.

 

2. Adica e mai bine sa ramana userul in aer fara a avea habar despre ce il intereseaza decat sa i se indice sursa unde poate sa o gaseasca? Eu unul nu inteleg de ce ar fi mai bine sa sterg decat sa indic sursa informatiei, poate dezvolti si tu aceasta teorie.

Share this post


Link to post

Am mentionat "am pus punct" si asa ramane, ieri formularea a fost "incerc sa pun punct". Sunt un tip extrem de parolist.

P.S. Sper ca dupa iritarea care v-am produs-o sa nu fiu nevoit sa-mi schimb avatarul :) oricum stiu ca nu ati avea pt. ce. [-X

post-8576-1218175216.jpg

Edited by starsteel

Share this post


Link to post
Pai hotaraste-te prietene.. ori toti ori 90% nu citesc? Filosofia ta e cam incalcita si lipsita de coerenta, dar tot e bine, macar nu ai nimic de spus :)

 

Majoritatea covarsitoare.

Edited by Immortal

Share this post


Link to post
LE: Si vreau sa se inteleaga odata: actiunile moderatorilor acestui forum nu se vor vendete, razbunari si payback. Nu este nimeni bagat la colt pentru un astfel de topic si ne sumam criticile in masura in care se dovedesc a fi obiective si spre binele forumului (privind din perspectiva expusa, cu accent pe calitate nu cantitate).

=)) My friend, "you made my day" :D Ai incercat sa repeti in fata oglinzii prima propozitie, sa vezi daca macar tu te crezi?

 

Daca vorbea Mircea, Sato, Alx sau oricine altcineva, mai ziceam, dar asa... =))

 

 

 

 

Funny guy...

Share this post


Link to post
Majoritatea covarsitoare.

 

In justitie e un principiu: invocarea necunoasterii legii nu te absolva de culpa.

 

Lectura placuta :D

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
Legat de on-topicul in cauza :) eu as "interzice" moral (zic ca nu e nevoie de litera regulamentului) topicele pe Masina mea a celor ce nu au de fapt inca masina (atunci cand deschid topicul)! Iote cum ii zice lu' unu: "Viitoarea mea bijuterie pe roti"! Scrieti nene mai bine ceva la The Blue Shark Blog! Va dau voie :)

Nu inteleg ce este asa imoral sa faci topicul inainte sa ai masina? Am inceput topicul pe 26 feb 2008- masina am ridicato pe 13 mar 2008. Pe 14 am pus primele poze. Deh incercam sa impart bucuria de a avea un chevy cu altii deja posesori.Nu cred ca sunt singurul. Doar ca restul nu au pus in titlul topicului ''Viitoarea''. Daca se poate schimba numele topicului rog un admin sa modifice. Multumesc anticipat.

Edited by criss_blue

Share this post


Link to post
P.S. Ar fi trebuit sa observe cineva ca nu am pus la indoiala vreun user(moderator) al acestui forum ci doar o practica generala ce am considerat-o nesanatoasa care era extrem de simplu de rezolvat, in loc de "closed" se folosea "move" sau "delete".

S-a dat close cu link. In astfel de cazuri este indicat, pentru ca userul gaseste topicul pe care el l-a scris si indicatia. Mutarile se fac cu MP ca sa stie unde e subiectul lui, lucru care iar presupune timpul unui moderator. Daca muti fara MP sau si mai rau stergi, userul respectiv n-a inteles nimic si va deschide alt topic. Asta o faci eventual ca sa-ti faci singur de lucru!

Share this post


Link to post

Referitor la o intrebare anterioara, cine mai citeste regulamentul, ei bine, eu l-am citit... dupa ce mi-a trimis Satori un PM de avertisment referitor la avatar. Nu mi l-a sters el, l-am sters eu dupa ce am citit mai atent regulamentul, vazand de data asta unde am gresit. Apropo de postari aiurea si incrucisate, pe toate 3 forumurile de Opel (clubopel, astraforum si astraclub) e brambureala, cand dau sa citesc o postare noua am surpriza sa vad ca un entuziast a dat copy/paste la un post mai vechi, a deschis topic nou si a schimbat pe acolo 3 litere. Daca agreati chestii de genul, mutati-va pe alt forum, eu nu am ce reprosa moderatorilor, toate interventiile lor asupra postarilor mele nu au denaturat/schimbat sensul celor ce aveam sa spun. Iar cu useri gen Kaos alte solutii decat radicale nu se pot lua ca nu au nici un efect. Nu tin partea nimanui, nu doresc sa ajung vreodata moderator ca nu am nici pregatirea nici rabdarea si nici timpul necesar. End.

Share this post


Link to post
Nu inteleg ce este asa imoral sa faci topicul inainte sa ai masina?

 

Daca e despre masina, nu e nimic gresit. Dar cand il deschizi la "masina mea" si ceri sfaturi despre achizitionare, in conditiile in care acest subiect este deja discutat in cele mai mici amanunte, pe multe pagini, in alta sectiune -- atunci e gresit. Iar cand il deschizi pe-al doilea pentru a te plange, in aceeasi sectiune, iar e gresit. Dupa cum am zis oricum mai devreme (poate n-am fost clar), problemele aparute se rezolva prin PM, asa cum s-a rezolvat si cu loner, cu care am vorbit, si nu ne-a parasit, n-a ramas fara cont.

 

Da, poate ar fi frumos ca toate actiunile de moderare sa fie ca in povesti, cu: post in topicul gresit, cautat link la topicul existent, pus link catre topicul nou, dat PM cu explicatii ... right. La 20-30 actiuni de genul asta zilnic, inseamna deja post full-time de moderator. Ceea ce nu ne permitem.

Share this post


Link to post

Am inteles. Multam frumos. Nota 20 :thumbl: :osanale:

Share this post


Link to post
=)) My friend, "you made my day" :D Ai incercat sa repeti in fata oglinzii prima propozitie, sa vezi daca macar tu te crezi?

Daca ar fi cum sustii tu, stiu un membru cu vocabular elevat care nu ar mai fi avut ce sa caute pe acest forum. Astfel, comentarile tale cad in sfera pateticului.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Aţi închis un topic degeaba.

Omul vrea manual de reparaţii.

A primit link-uri către manualul de utilizator.

Spuneţi-i măcar că nu mai ştim alt link în afară de cel pe care l-a găsit (http://chevy.mrmax.dp.ua/), dar nu mai merge.

 

PS: Şi eu vreau un link bun spre manual de reparaţii.

Share this post


Link to post

Mircea, acolo nu se discută nimic, pentru că topicul e închis.

Ajută-mă, te rog, să pricep unde găsesc un manual de service pentru Kalos, că eu nu reuşesc.

Şi chiar am nevoie de el. Merci! :)

Share this post


Link to post

Il gasesti la mine, imi spui unde sa ne intalnim si cand si il vei avea.

 

Ai fi putut sa afli asta si asa: KALEECS/Utle, Discutate, Rezolvate/Manuale GMDAT... foarte usor, nu?

Share this post


Link to post

Mercic, Satori! Sper să se mai îndrepte vremea şi să-mi fac şi ceva timp, poate o să reuşesc să mă mai ocup şi de maşină.

Discuţia de aici nu era cu privire la mine, că la mine nu "arde", ci cu privire la închiderea unui topic în care cineva a cerut un manual de service, de care are nevoie "ca de aer".

A primit nişte link-uri către manualul de utilizator şi... cam atât.

Postul tău e primul cu adevărat lămuritor şi sper ca omul să urmărească discuţia şi să priceapă ce are de făcut pentru a căpăta manualul.

Cred că spera să primească un link către un manual on-line, nu un cd. Dar calul de dar nu...

 

PS: nu poate fi arhivat şi "urcat" pe nicăieri?

Share this post


Link to post

Teoretic, poate. Practic... nu'sh cat de legal este si... nu ma bag. Dau cdul numai celor pe care ii cunosc cat de cat. Ce fac ei cu el (de exemplul, sa-l urce undeva) este treaba lor.

Share this post


Link to post
Discuţia de aici nu era cu privire la mine, că la mine nu "arde", ci cu privire la închiderea unui topic în care cineva a cerut un manual de service, de care are nevoie "ca de aer".

A primit nişte link-uri către manualul de utilizator şi... cam atât.

 

A cerut altceva ... si un moderator trebuie sa verifice toate linkurile daca mai merg sau nu ? Iti spun eu ce trebuia sa faca un moderator, iar discutia asta sterila nici n-ar mai fi existat (dovada ca problema omului nu s-a rezolvat): exact ce spune Regulamentul, trebuia sa stearga topicul si sa-i dea un avertisment celui care a deschis al o sutelea topic pe aceasta tema (manuale). Daca omul ar fi scris ca a cautat si ca link-ul nu mai merge situatia s-ar fi schimbat, dar observ ca foarte putini au inteles ca intotdeauna primesc raspunsul dupa formularea aleasa intrebarii.

 

Intr-adevar, interventia a fost nereusita, promit ca urmatoarea nu va mai fi pusa in discutie.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...