Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Stopuri Full Led Tico

Recommended Posts

.. din pacate reply-urile sunt doar discutii inutile si ineptii, cum de altfel ma si asteptam...

 

.. se pare ca si-au dat cu parerea numai persoane care oricum nu poseda un Tico, deci implicit nu sunt interesati de o asemenea achizitie.

 

INÉPT, -Ă, inepţi, -te, adj. (Rar) Prost, stupid, tâmpit. – Din fr. inepte, lat. ineptus.

Sursa: DEX '98 | Trimisă de valeriu, 21 Jul 2003 | Greşeală de tipar

 

Daca iti raspundea cineva ca nu are tico sau alt jaguar de sub 1L mazgalit prin marile garaje auto de cartier, ca nu are nevoie sa livreze pizza probabil ca era mai potrivit.

 

 

Mda, pe linga ineptii e si o parte a topicului in care bunul simt, cultura minimala, bunul gust nu se vor regasi pentru simplu fapt ca genetica le-a ocolit.

 

Bogdane, nu vreau sa ma iau de specializarea, capacitatea, priceperea sau orice altceva a nimanui, dar lipitul ledurilor nu e fabricarea vreo unei nave ce va atinge tangential planeta venus. Sau muntele.

Share this post


Link to post

Atunci te invit pe tine sa lipesti citeva leduri, nu 90 ci numai 4. Joia trecuta asta am facut in parcare, am modificat plafonierele pt Vlad. Deci stiu ce vorbesc, am atelier si acasa si in masina. Este simplu sa arunci cu noroi si sa te dai mare dar este mai greu sa tii pistolul de lipit in mana si sa refaci lipituri la orele 22 in parcare . Eu de dimineata pana seara asta fac, led tuning si nu iau leduri de la Zexstar deci din punctul meu de vedere ei sunt concurenta DAR sunt niste oameni deosebiti de la care am avut multe de invatat .

Nu spun ca ABul este habarnist si el este foarte bun in ceea ce face DAR sa nu dea sfaturi la unii care fac asta in fiecare zi si mai ales la unii care fac asta de ani de zile .

Share this post


Link to post

Tu vrei sa primesti raspunsuri de genul : "Si daca eu lipesc 4 leduri, tu faci intr-o saptamana ce fac eu in o ora, altfel pui 400 de euro jos? :D "

 

Cred ca discutia a degenerat datorita lipsei de toleranta, si mai precis a elementarei acceptiuni ca unii au alta parere intr-un domeniu sau altul, indiferent ca vine vorba de mica bursa a cuiva au ba.

 

Minima acceptiune de care spun isi are radacinile doua posturi mai sus.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
Pe topicul acesta se achizitioneaza ceva ?

 

De cand pe acest forum isi pot spune parerea, doar, cei care poseda Tico, ai introdus tu o regula noua ?

 

Altfel, nu inteleg de ce o parte restransa din aceasta comunitate (a posesorilor de Tico) tine mortis sa se izoleze, sa se victimizeze si sa se discrimineze, fie si pozitiv. Este cea mai proasta alegere posibila.

 

Nici nu ma intereseaza daca se achizitioneaza sau nu, eu AS achizitiona pentru ca n-as avea alternative si imi mai si plac stopurile, insa peste o saptamana voi vinde Tico astfel incat nu are rost.

 

Nu ma victimizez sub nici o forma, nu ridic in slavi Tico si nici nu ma plang de el, este o masina ieftina si fiabila PUNCT. "Ieftina si fiabila" nu inseamna automat si confortabila, impunatoare, puternica, estetica, sigura etc. Inseamna doar ca-si face treaba, ca sunt ieftine piesele de schimb, ca nu cheltuim mult cu intretinerea s.a.m.d.

Este o alegere proasta atunci cand cauti o masina excelenta din toate punctele de vedere. Este cazul sa o comparam cu concurenta ei la acea vreme?

Asta e o insulta la adresa intregului forum, sa discreditam Tico! Poate vrei sa laudam Matizul...

 

De ce te-ai suparat pe mine? Eu unul nu inteleg de ce un posesor de Kallos (de exemplu) spune ca e un pret exagerat pentru un set de stopuri pentru o masina atat de ieftina, cand el oricum n-o sa-si cumpere niciodata asa ceva ca n-are nevoie?

 

Parere personala: discutiile ar fi fost aceleasi chiar daca ar fi fost vorba de 200 euro, bag mana in foc! In aceasta comunitate observ cu stupoare ca orice "investitie" in masina trebuie sa aduca profit, trebuie sa fie legala din momentul achizitiei (ca doar nu vrei sa faca lumea drumuri la RAR) si mai ales TREBUIE SA FIE IEFTINA!

 

INÉPT, -Ă, inepţi, -te, adj. (Rar) Prost, stupid, tâmpit. ? Din fr. inepte, lat. ineptus.

Sursa: DEX '98 | Trimisă de valeriu, 21 Jul 2003 | Greşeală de tipar

 

Daca iti raspundea cineva ca nu are tico sau alt jaguar de sub 1L mazgalit prin marile garaje auto de cartier, ca nu are nevoie sa livreze pizza probabil ca era mai potrivit.

 

 

Mda, pe linga ineptii e si o parte a topicului in care bunul simt, cultura minimala, bunul gust nu se vor regasi pentru simplu fapt ca genetica le-a ocolit.

 

Nu inteleg rostul definitiei de mai sus (definitia din DEX); imi scapa ceva, am folosit cuvantul "ineptii" in mod gresit, sau crezi ca nu stiam ce spuneam la acel moment? Sau esti de parere ca nu erau discutii stupide?

 

Fiecare isi mazgaleste jaguarul asa cum vrea, atat timp cat o face pe banii lui.

Asta nu inteleg eu, de ce va place sa anticipati ca nimeni nu va da banii pe aceste stopuri, pentru simplul motiv ca voi n-ati face-o? Va obliga cineva sa o faceti?

Scopul topicului nu ar trebui sa fie constructiv, atat timp cat nu incalca regulile bunului simt si al moralei, totodata aducand si un mic progres? Voi nu faceti decat sa puneti bete in roate, si tare sunt curios DE CE.

 

Sunt mai frumoase chinezariile alea la 90 RON setul? Sunt de parere ca nu, iar ca utilitate garantez ca nu. Eu vad aceste stopuri ca pe un progres estetic si functional, progres care atrage automat si costuri mai mari. Sau poate m-am nascut eu fara talent la carcoteli ...in fine. In locul creatorului (ilor), eu nu m-as obosi sa dau explicatii.

 

Toate cele bune tuturor!

Edited by th3_grimreaper

Share this post


Link to post
... De ce te-ai suparat pe mine?...

Nici sa vreau nu reusesc. Textul era adresat celor in cauza.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Ar trebui sa fiu platit ca din cauza unor astfel de topicuri creste numarul de accesari pe forum :D Eu nu am nici o treaba cu nimeni sincer puteti sa spuneti orice si ca e simplu si ca face oricine si ca nu merita. Voi nu ati inteles ca noi facem in primul rand treburile astea din placere. Nu din asta traiesc...(ma refer la domeniul acestor constructii unicat).

 

De lipit acele led-uri nu e greu sa zicem; diferenta e ca in functie de cum le lipesti, cum le aranjezi, cum sunt ventilate si cum sunt alimentate tin mai mult sau mai putin datorita conditiilor de exploatare. Cum am obtinut certificari pentru alte produse probabil ca am putea obtine si de la RAR, insa ce rost are daca nu ma apuc sa fac serie asa ceva?

 

In legatura cu afirmatiile de genu Jaguar cu motor sub un litru...nu cred ca isi au rostul pentru ca majoritatea care am avut Tico si unii care inca mai au aveam in paralel si alte masini. Nici motorul ala de 1,6 de Corolla nu e Jaguar asa ca nu cred ca e cazul sa intram in discutii de genul asta.

Share this post


Link to post
In locul creatorului (ilor), eu nu m-as obosi sa dau explicatii.

 

Fiind unul dintre "creatori" (cam pretentios spus), eu zic ca ne-am incheiat prezentarea si putem inchide acest topic.

 

Ramin cu un gust amar de fiecare data cind intru pe forumul vostru, e pacat, pentru ca unii de pe aici chiar se chinuie sa faca ceva si voi ii murdariti cu norori.

 

 

Sanatate maxima tuturor, daca cineva are ceva de comentat, avem numerele de telefon la noi pe site.

 

 

 

 

 

 

Deci, draga moderatorule din aceasta sectiune, rogu-te, inchiderea.

 

 

 

 

LE: Si daca lipirea unor leduri nu reprezinta "fabricarea vreo unei nave ce va atinge tangential planeta venus. Sau muntele", am sa-l rog pe autorul acestor vorbe de duh sa explice pe PM. Si eu cunosc cite ceva despre medicina, asta nu ma face doctor, si eu cunosc cite ceva despre mecanica auto, asta nu ma face mecanic, etc. Sau ar trebui sa-mi schimb acum meseria, locul de munca si afacerea, doar pentru ca nu descopar o noua planeta?!? Cam dispretuitori, nu vi se pare? Si meseria de gunoier este respectata in alte parti.

Edited by dsign

Share this post


Link to post

uff .. imi pare rau de cei care au avut pareri negativiste despre acest subiect .. mie personal mi s-a parut foarte interesant .. de asemenea pe marginea acestui subiect mi-au venit cateva idei .. de pilda alimentarea ledurilor prin circuite stabilizatoare (eventual cu microacumulatori tampon) .. sau ideea unui antelocutor cu privire la montarea catorva leduri albe pentru marsarier ... cat despre preturi ... hmm aici nu comentez preiau doar ideea .. cine vrea sa faca si are oleaka de idee de electronica poate sa faca cine nu poate sa comande contra cost altcuiva... intradevar aici nu preturile conteaza cat conceptul ... mie personal mi-a placut .. de permis nu mi-o permit numai ca aici nu era vorba de pret cat de aspect.

 

am o mare rugaminte in schimb ash vrea sa vad o poza cu masina noaptea cu luminile aprinse ... in momentu asta nu imi pot decat inchipui cum arata ... ar fi un final frumos la un topic, din pacate, controversat

 

P.S. fiecare e liber sa ishi tuneze mashina cat vrea shi cum vrea shi cu cati bani vrea atata timp cat "tunningu" nu pune in pericol viata nimanui(mai ales a celorlalti) :) .

Share this post


Link to post

Cat de curand sper sa pot intra in posesia lor si sa le pot monta pe masina. Poze as vrea sa pun totusi, atunci cand masina va fi gata complet, sau macar exteriorul...

Share this post


Link to post

n-ai cu cine, ma, n-ai cu cine... niste circotasi!

 

Eu zic ca am reusit sa salvam niste rebuturi de stopuri, care se cam topisera si le-am redat functionalitatea cu un plus de aspect.

 

Prezentarea s-a facut, ideile coforumistilor le-am retinut, pretul nu se mai discuta (poate va uitati pe prima pagina cind nu am vrut sa spun nimic de pret), am retinut de asemenea ca pentru unii strugurii sunt tare acri, chiar si toamna tirziu...

 

Am sa va rog sa inchideti topicul, o sa revin cu o cerere de redeschidere cind vom monta stopurile pe masina.

 

Multumesc

Share this post


Link to post

Nu mai te ruga, ca nu-l inchid :) Se inchide cand nu mai e subiect de discutie. Deocamdata este.

Share this post


Link to post

ma bucur ca nu se inchide ... las ca nici carcotashii nu sunt chiar asha rai ... mai ies shi idei bune din polemici (cu exceptia celor pe teme lingvistice ...) :) ) iar tehnologia LED e de viitor shi e pacat sa o lasam sa treaca pe langa noi ... ar fi fost super daca creatorii minunatiilor astora ishi faceau un site micutz unde sa puna shi alte idei de iluminat/tuning/imbunatatiri facute nu neaparat pe automobile daewoo ca am vazut ca se pricep cu ledurile ... Shi pe mine ma pasioneaza subiectu ... daca ash dispune de mai multe fonduri shi timp m-ash apuca sa fac cateva modificari la ticuletzul meu ... deocamdata am alte prioritatzi ... dar ideea buna de ramas ramane ...

P.S. "ce-i frumos shi ochiu se holbeaza dupa dansu" .. :) ) (adaptare proprie)

Edited by Mircea
Nu mai folosi limbaj IRC!

Share this post


Link to post

pe acelasi site, exista sectiune de tuning, acolo se pot vedea lucrari.

 

 

Bun, daca nu se inchide, macar fiti cu bun simt, unii... Asteptam circoteli.

 

 

 

 

 

LE: Stiam ca daca initiatorul unui topic cere inchiderea, moderatorul trebuie sa inchida... Ma rog, acilea moderatorul e stat in stat, am inteles :P

Edited by dsign

Share this post


Link to post

Off-topic la off-topic

Ba eu am prins si maretia aia, ba chiar si vremea lui Windows 3.1, chiar si a lui CP/M si scrierea in limba romana a fost tot timpul aceeasi. De pe vremea cand cand se scia in Wordstar existau preocupari de a avea caractere corecte. Din pacate tu ai prins doar vremurile in care multi isi baga picioarele in ea de limba si de scriere, ca e mai cool asha shi tzi se zburleshte parul de placere.

Share this post


Link to post

Hihihi Abram Burel .. inseamna ca stii ce inseamna ANSI si cum a evoluat standardul ... cat despre prins vremurile lu 3.11 ... nu uita ca inainte de dos/windows a fost UNIX-ul chestia aia software cu comenzi foarte complicate si care rula pe computere dedicate ... Poate nu iti vine sa crezi dar nu mi se pare cool ci doar asa m-am obisnuit .. ideea e ca limba e la fel de pocita si cand scrii fara diacritice ... si am incheiat subiectu asta ... ca daca ma iau in bete cu tine sigur ies sifonat .. :) nu iti fa griji am o varsta destul de inaintata in ciuda stilului de scriere ... daca ne-am cunoaste poate ti-ai schimba punctu de vedere ... am sa fac tot posibilul sa nu mai scap ciudatenii sa nu ofensez pe nimeni.

Banuiesc ca asta trebuia sa fie pm da uite ca am mai facut o greseala.

Revenind la subiectul topicului i-as ruga pe ce cei priceputi sa imi povesteasca in 2-3 cuvinte ce led-uri au folosit (tensiuni de lucru .. eventual un cod de piesa), vreau sa stiu daca si unde pot gasi led-uri care sa meraga la 1 -1,5 V nu e nevoie sa fie bright pot fi si obisnuite.

Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

Nu stiu la ce sa ma pricep ca sa-ti raspund la prima parte a intrebarii, pentru ca nu stiu la ce te referi ("ce led-uri au folosit"), pot doar sa-ti spun ca nu vei gasi leduri care sa mearga la 1-1,5V direct. Cele rosii si galbene vor "palpai" un pic la 1,5V, dar restul nici nu se vor sinchisi. Exista insa schemutze pentru a alimenta unul sau mai multe leduri de la un singur acumulator (de exemplu, NiMH), cum este cea de aici : http://ludens.cl/Electron/ledlamp/ledlamp.html

Share this post


Link to post

mersi mult .. foarte interesant ... voi studia in amanunt

Share this post


Link to post

Deocamdata conceeeediu, maaaare, soaaaare, buculitze, sanisori :) Cind ne intoarcem, terminam stoapele si le montam...Atunci poze

Edited by dsign

Share this post


Link to post

hahahahaha .. succes ... vezi sa nu incurci pozele si in loc de stopuri cu led sa postezi .. bunatati de pe litoral... nu ca nu ar fi interesante dar sunt offtopic si se supara moderatorii/adminii

Share this post


Link to post

Erau gata demult , acum sunt montate pe masina.

post-109-1224935168_thumb.jpg

post-109-1224935266_thumb.jpg

Edited by SORAN

Share this post


Link to post

offf, cit de urite sunt, nici nu trebuia sa le pui poze pe net, ne facem de ris :D

Share this post


Link to post

Wow ce frumos! Zici ca-i nissan 350z :D

Share this post


Link to post

Mie unul imi plac. Am si eu de gand sa fac la cielo la fel, dar momentan nu am timp... iti trebuie timp nu gluma pentru asa ceva. Daca as gasi 2 tripe de cielo ieftine pe care sa ma joc... de maine ma apuc de treaba :)

Share this post


Link to post

Bine ca nu zici ca-i Toyota Corolla...

 

Ps. Mentionez ca pentru fiabilitate s-au folosit surse in comutatie pentru alimentarea led-urilor, adica e cam acelasi lucru cu ce s-ar gasi in niste stopuri facute cu simt de raspundere de catre producatorii de autovehicule.

Edited by SORAN

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...