Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Stopuri Full Led Tico

Recommended Posts

Ce parere aveti de asa ceva?

post-109-1214593702_thumb.jpg

post-109-1214593706_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ale cui or fi stopurile alea? :P sunt foarte curios sa le vad live ;)

Share this post


Link to post

Placuta de pe stop e stramba ca nu e fixata sau nu se poate face mai dreapta?

 

Eu as incerca sa fac niste "dungi" si pe stop, ca sa se asorteze cu semnalul si sa semene a... BMW :) chiar daca nu are "optica" de pe "sticla" la fel.

Share this post


Link to post

Sunt provizoriu puse de aceea sunt strambe, nu sunt fixate definitiv. La BMW e o "fibra optica" luminata in cant...se face cam orice dar si pretul ar fi pe masura. Ca idee led-urile sunt OSRAM gama automotive ;)

Edited by SORAN

Share this post


Link to post

Ma refeream la "dungi" facute din dispunerea ledurilor. Adica in loc sa le pui dupa un raster perfect, sa le grupezi cumva in linii, ceva de genul

 

X X X X X

 X X X X

 

X X X X X

 X X X X

 

X X X X X

 X X X X

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Stopurile le-ai facut din cele cristal cumva si poti pune mai multe detalii ,cum ai desprins plasticul de deasupra? Sau un pret estimativ la o pereche?

Share this post


Link to post

Asezarea ledurilor pe placa s-a facut in acest fel din motive de functionalitate. Bine inteles ca ne-am consultat cu proprietarul in permanenta.

 

 

Stopurile au fost unele aftermarket, care se stricasera datorita conceperii proaste si a materialelor slabe. Am reusit astfel sa salvam o pereche de triple si sa le dam un aer high tech, prin transformare in full led

 

In urmatoarele zile se va face montajul final, in max 2 saptamani vor fi pe masina. Deocamdata se fac teste.

 

Preturile pentru o asemenea lucrare depasesc cu multicel pretul unor stopuri aftermarket de prin bazar, asa ca nu va asteptati la minuni. Lucrarea este unicat .

Share this post


Link to post

"OSRAM automotive" din ce an? In poze se vad, cam fumuriu ce-i drept, niste Superflucsi :) Ori, in gama curenta a companiei numite sunt tot felul de minunatii, dar nu asa ceva.

Share this post


Link to post

Nu cred ca-i cazul sa prezentam certificate de conformitate, contracte de exclusivitate sau alte minunatii d-astea. Ideea nu este sa facem reclama, nici mie, nici tie si nici lui OSRAM, ci de a arata celorlalti ca se poate si ca TicoRS se va bucura de ceva ce si-a dorit demult...

Share this post


Link to post

Multumesc @sorin, insa nu numai mina mea a lucrat la astea, am lucrat toata echipa

Share this post


Link to post

sticla era fumurie dinainte, era data cu spray special, din ala semitransparent, se gaseste in orice bazar... Noi ne-am chinuit sa reparam stricaciunea asta, deoarece vopseaua a fost aplicata intr-un mediu nu foarte curat, prinsese scame si praf... Am consumat muuuult polish ca sa arate ca in poze :)

Share this post


Link to post

Dsign ,de ce nu ai pus si lumini albe pentru marsalier in tripla? cu ocazia asta se scapa de urateniile alea de stopuri.

Da-mi si mie un pm cu un pret pentru o pereche de triple ,si un pret per bucata de led ?

Share this post


Link to post
Dsign ,de ce nu ai pus si lumini albe pentru marsalier in tripla? cu ocazia asta se scapa de urateniile alea de stopuri.

Da-mi si mie un pm cu un pret pentru o pereche de triple ,si un pret per bucata de led ?

 

 

Nu mi s-a cerut asa ceva

 

Nu cred ca iti doresti sa afli pretul... Este mult prea mare

Share this post


Link to post

@dsign, daca vrei ca userii sa nu afle pretul, de ce ati mai postat aici acest subiect? Poate sunt persoane care sunt interesate de aceste lampi, printre ele ma numar si eu, dar daca voi considerati ca ne vom speria de pret, cred ca, cel mai indicat ar fi, sa rugati un moderator sa inchida topicul.

Sau voi vreti ca lumea "sa atarne" de voi, ca nu stiu ce descoperire aveti voi. Este un lucru care il face mai orice electronist, cu putina migala.

Daca tu consideri ca "Nu cred ca iti doresti sa afli pretul... Este mult prea mare", ce rost mai are acest post?

Multumesc pt raspuns.

Share this post


Link to post

Si pe mine ma enerveaza secretomania asta uneori, dar de data asta, chiar nu cred ca vrei sa afli pretul :P Din discutia initiala ma astept undeva pe la 150 de euro :P Am vrut ceva "one of a kind" si am fost dispus sa platesc pentru asta. Masina mea este in lucru intensiv, urmand schimbari majore, iar triplele le-am considerat f importante...

Share this post


Link to post

Ideea cu nu vrei sa afli pretul era in primul rand ca inca nu am stat sa socotim, pentru ca ne-am concentrat sa iasa ceva deosebit fara sa facem economie in vreun fel. Daca ar fi asa simplu s-ar apuca electronistii sa faca da uite ca nu prea se apuca. In al doilea rand nu stiu daca o sa mai facem asa ceva pentru ca timpul nu prea ne permite. Topicul este unul de prezentare a unei modificari facute pentru Tico daca era sa facem reclama il deschideam la bursa nu aici!

Share this post


Link to post

Numarati si voi lejii si inmultiti cu pretul lor de magazin. Apoi multiplicati cu 2 (adica + manopera) si aflati pretul total (undeva peste 100 lei per bucata). Dar nu aceasta-i problema, topicul nu este unul de Bursa ! Baietii au prezentat o idee si au cerut o parere legata de forma. Problema de esenta n-o discutam, banuiesc c-o stie oricine a trecut un examen de obtinere a unui carnet de conducere.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

In poza pe rosu ce este aprins ,pozitia sau stop frana ? Sau si una si alta ? Cred ar fi dat mai bine cu ledurile asezate in cercuri concentrice !

Share this post


Link to post

Este stopul pe frana in poza aprins. Pe pozitie raman toate led-urile aprinse doar ca mai slab. Daca faceam cercuri erau mai putine led-uri si implicit lumina ceva mai slaba, sau trebuia sa folosim ceva solutii high power ceea ce introducea anumite probleme de racire etc. Ideea e ca lumina pe frana sa fie vizibila pe o suprafata mai mare nu neaparat dintr-un singur loc foarte puternica cum e cazul unui led high power.

Share this post


Link to post

Soran de unde pot procura si eu ledurile plus rezistentele aferente , dar in principiu ledurile ma inereseaza?

Share this post


Link to post

Imi pare rau ca s-au creat discutii...

 

Daca vreti un pret, aflati ca am folosit in total aprox 150 leduri si daca mai fac asa ceva pe viitor, pretind 2e/led, piese+manopera (pe linga leduri, s-au mai folosit rezistente, fludor, curent electric, cablaj universal, chit de fibra, smirghel, vopsea, polish vreo 3 tipuri, etc). Punind la socoteala si pretul stopurilor aftermarket, nu cred ca cineva de aici e dispus sa dea 400e pe o pereche de stopuri de tico. E foarte usor sa stam in fata tastaturii si sa aruncam niste vorbe urite.

 

Am evitat sa spun un pret pentru ca stiu ca printre voi exista multi circotasi care vor comenta acest aspect.

 

Topicul a fost creat pentru a prezenta o lucrare, o idee. Sunt sigur ca cei care se pricep vor avea ideea de start pentru a face ceva mai bun. Noi asta am putut face, cu atit l-am putut ajuta pe fratele RS, mai avem nitel si sunt gata. Deocamdata conced.

Share this post


Link to post

Ideea este geniala din punctul meu de vedere. Astept niste poze cu finalul lucrarii si daca se poate cu ele puse pe masina.

Share this post


Link to post

Excelenta ideea, chiar si neaprinse arata mult mai bine decat tiganiile alea cromate cu lumina de lumanarele... Daca nu vindeam Tico, ma abonam si eu la o lucrare ca asta, indiferent de pret...

Totusi, trebuie sa precizez ca nu-mi place deloc covorul de pe fundal :mrgreen:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...