Jump to content
Sign in to follow this  
Shenck

Vopsitorii

Recommended Posts

Mi-am descoperit si eu 3 zgarieturi de toata frumusetea pe capota, plus un punct de marimea unui bob de mazare, unde vopseaua a sarit de se vede chitul, cred ca din cauza unei pietricele care a sarit in timpul mersului. Are cineva idee cat m-ar putea costa si pe mine sa le rezolv ? Cele 3 zgarieturi... Sunt destul de fine. Punctul de vopsea sarita, o sa il rezolv in service la grand garage, de unde am luat masina, cu 100k lei. Sper sa nu ceara mai mult, pentru 5 grame de vopsea...

Share this post


Link to post

Join the club. Eu m-am rugat de aia de la grandgarage sa-mi faca niste vopsea, dar nu au vrut, au zis ca doar de revopsit la ei daca vreau, capota 100 EUR. Au zis ca nu vand vopsea separata, desi au stand de preparat, ca il folosesc doar intern. Oricum de preparat sub 50g nu cred ca face cineva, pentru ca apar erori destul de mari la dozaj si iese variata nuanta.

Sper sa-si fi schimbat politica si sa ai mai mult noroc, desi asta se intampla acum vreo 3 luni.

Share this post


Link to post

Vedeti ca orice ati face, oricum alegeti vopseaua tot o sa se vada diferenta mai devreme sau mai tarziu. Mie mi-au vopsit-o la o indoitura cand era noua (numar rosu), probabil cu vopseaua ca pentru una noua iar acum SE VEDE DIFERENTA, se vedea si atunci putin, dar s-a mai amplificat, nu mult dar oricum.

Share this post


Link to post
NFS ai reusit sa iti faci masina? Si a mers cu scobitoarea?

Mai, masina am facut-o, adica am dus-o la service si mi-au vopsit-o cap-coada, ca tocmai cind vroiam sa ma apuc cu scobitoarea, a venit ceasul rau si am gasit-o zgiriata de la un cap la altul, nu foarte rau, da' m-am gandit ca d-aia platesc casco! Asa ca am procedat in consecintza! :)

Share this post


Link to post

prin Brasov stie careva o vopsitorie de doamne ajuta? Capota mea necesita reparatie capitala,plus zgirieturi pe ici colo (de la bordurile din oras) :thanks:

Share this post


Link to post

Dar prin Tg-Mures,Cielo meu necesita mici reparatii ale caroseriei,adica reconditionare capota,scos rugina din contraaripi,vopsit barele de protectie...vreau sa dau pt asta maxim 300 de euro

Share this post


Link to post

carcaiacu

 

Du-te la Zarian Service: Temeliei 19 (Zavici si Coman), sau la Romintrade in Stupini (nea' Vasile). La astia fusei eu, vopsesc destul de bine.

Share this post


Link to post

Am reusit si eu s-o comit (ma rog, nu din vina mea), in sensul ca a reusit un berbec care cara lemne la Pestera Dambovicioarei, sa-mi rupa oglinda stanga si sa-mi infunde putin usa sofer. RCA la Allianz / CASCO tot la ei, a zis nenea de la asigurari ca sa o rezolvam direct pe RCA-ul lui (desi nu aveam acceptul la plata, o alta tampenie inventata la noi), si mi-a dat de inlocuit oglinda, si reparatie usa (care inseamna revopsire) desi damage-ul nu se prea vede, mi s-a deranjat putin geamul electric, si de asta trebuie reparatie. Mi s-a recomandat Autonet, unde am programare marti la 8:30. Mi-au zis ca dureaza 2 zile toata faza.

Dupa atata povestire, intrebarea mea este: am facut bine ca am ales Autonet, mai aveam de ales City Center, la Radacini a zis sa nu ma duc ca nu mai colaboreaza asa bine (or fi facand manareli, ce stiu eu)? Acuma, alta intrebare, cat de rau trebuie sa dezechipez masina, ca am auzit tot felul de faze, cu schimbat rezerva, piese, etc? Adica, dau tot din portbagaj jos, inclusiv rezerva, si-mi notez serii de la piese? Din ce am citit eu pe aici fac treaba buna la vopsitorie, nu?

Share this post


Link to post

Cchrism , dupa cum scrie in multe locuri pe aici ai facut alegera buna.Autonet sunt prompti si cel putin pana acum nu au dat gres la tinichigerie.Nu trebuie sa dai jos nimic,la intrarea in service se face o fisa a autoturismului unde se trece tot ce ai in ea:roata rezerva,trusa scule,casetofon etc.La plecare te roaga sa verifici existenta tuturor acestora.Asa ca stai linistit.

Share this post


Link to post

Am rezolvat-o... si nu la nea Vasile sau la I.A.T.S.A sau alte firme mari ci

in sacele la niste ungurasi care fie vorba intre noi lucra beton (doar Citroen si BMW fac masinile la ei) pret sub asteptari.

Capota fata de Espero noua--- cu~50 gr de chit si tot al lor..am ajuns la 2,5 mil .Fara bacsis ( nu au vrut sa ia de nici o culoare ) au spus ca ei nu fac asa ceva (va vine sa credeti ,in Romania no tips..???).

Oricum d-na ... patroana... a fost deosebit de amabila in ciuda 10lor de masini din curte...apropo e la cuptor( cu camp electrostatic?) am zis bine?

Share this post


Link to post

Adresa, telefon, alea-alea ... au si tinichigerie? please help, am nevoie de o tinichigerie si vopsitorie BUNA in zona BV!

Share this post


Link to post

se numeste Csiki Gyula.nr telefon 271874 sau 0722370399

scuze intarzierea dar am fost ocupat cu mutarea si toata casa e "up side dawn".bafta

Share this post


Link to post

stie cineva daca se gaseste vopsea auto neagru mat...?

ca daca ma bate un gand...

Share this post


Link to post

Am vopsit si eu o portiera la Autonet si masina era noua, doar o luna avea. Culoarea de pe usa vopsita, este mult diferita de cealalta. Probabil ca prostii aia nu au facut nici o ajustare la bleu. Au zis: "e noua, punem vopsea ca la fabrica"...numai ca la fabrica au avut alta nuanta se pare.

Chiar voi nu observati la bleu cate zeci de mii de nuante sunt prin oras?! Cred ca nu sunt 2 la fel.

Si uite asa am plecat cu portiera baltata. Nu aveam ce sa fac decat sa o refuz si sa o faca la loc...dar dupa cum ii stiu eu pe vopsitorii aia cu 4 clase ca sunt de razbunatori, cred ca aveau ei apoi ac de cojocul meu sub alte forme.

Acu sunt resemnat si ma minunez pe zi ce trece cum diferenta dintre cele 2 culori e din ce in ce mai mare...mai ales dupa ce o spal.

Edited by ediblue

Share this post


Link to post

ai casco? daca da, ai putea sa o gasesti asa, din "intamplare" zgariata in parcare intr-o dimineata, si sa te duci la alt service :>

Share this post


Link to post

Tot la Autonet am vopsit si eu usile si haionul. Cind am luat-o era un soare afara de nu vedeai nimic... asa ca n-am prea remarcat. Dupa o vreme insa am remarcat ca vopseaua cea noua are o alta nuantza decat cea originala si am zis "ia uite bah, nemernicii, n-au nimerit culoarea!".

Asta am zis, pina am vazut masina lui Claz, tot galbena... dar cu vreun an jumate mai noua! Am ramas ca la dentist: masina lui e toata exact ca usile si haionul meu!

Atunci m-am prins: saracii aia de la Autonet imi pusesera aceeasi vopsea cu care se vopsesc acum Matizele, adica tot "originala"! Dar care difera de cea cu care se vopseau acu 2 ani!

Share this post


Link to post

Fiarele tot fiare raman...nu am nici timp nici rabdarea necesara sa umblu la orice amanunt.

Ma enerveaza in schimb ca, cu cat am mai multa grija de ea, cu atat parca toate mie mi se intampla...De la o vreme nu ma mai intereseaza, asa ca nu vreau sa mai vad nici unde a sarit o pietricica, sau unde a zgariat-o vre-un bou cu cheia...asta e.

Share this post


Link to post

bine ca nu se spala vopseaua ca la mine.. a fost vopsita aripa spate si usa spate, si acum dupa cam 3-4 ani vopseaua sau lacul ce o acoperea s-a spalat, pe bune...

se vedea putin cate putin in timp cum se duce, si acum o mare parte e deja "pregatita " pt o noua vopsire.. adica slefuita la vopseaua originala...

Share this post


Link to post

cine imi poate recomanda un service care sa-mi rezolve problema cu zgarietura din imagine ?

aveti idee cam cat o sa ma coste ?

(undeva in bucuresti).

10x

post-178-1124193960_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Sa traiti bine dom' presedinte :) )

 

Referitor la problema :( se poate rezolva foarte bine la Autonet (membrii care au avut de-a face cu el sunt in general multumiti - preturi nu foarte mari).

Eu mi-am reparat spoilerul+masca+ farurile +vopsitorie la Sebastian, dar au preturile f mari (2380 lei), iar de lucrat o fac destul de bine.

Bafta multa :thumbl:

Share this post


Link to post

As vrea si eu un update referitor la acest subiect.

 

Am in plan sa scap de punctele de rugina de pe pasajul rotii spate (dreapta, daca are vreo importanta). Ma adresez cu precadere celor care au efectuat o astfel de operatiune. M-ar interesa, aproximativ, si pretul, rezultatul final, cum s-a lucrat, etc.

 

Caut un loc, l-ati numi "profesionist", dar mai degraba cred ca asa ar trebui sa stea lucrurile nativ, unde lucratorii sa fie atenti la detalii, sa nu gazeze/zgarie/murdareasca si alte zone.

Un alt lucru de precizat, este ca vreau sa vopsesc numai in jurul zonei unde se afla rugina, deci nu un intreg element, nu ma intereseaza ca s-ar vedea chestia asta, insa, vreau ca nuanta sa fie pe cat posibil identica cu cea a masinii.

 

Pe scurt, as vrea sa fac o lucrare de calitate, stiu ca ma veti contrazice cu argumentul ca nu vreau sa vopsesc tot elementul, dar decat cu puncte de rugina, mai bine asa. As lasa-o in starea actuala, dar am observat ca procesul de coroziune a luat amploare de anul trecut, timp in care nu am facut decat 2.000 km cu micul gigant, spalat, necirculat pe timp ploios sau ninsoare.

 

 

 

 

P.S.: Sa le fie rusine pentru materialele folosite, rugina dupa nici 4 ani :butt:

Edited by vrazvanc

Share this post


Link to post

Din pacate rugina acolo iti vine din interior si nu vei rezolva nimic. Stiu personal un astfel de matiz, revopsit integral si minunea a tinut vreo 6 luni... :(

Trebuie dezechipata masina, tratata rugina la interior, apoi aplicata ceara protectoare in cavitati si abia apoi revopsit pe afara. Din pacate toate matizurile facute in Ro sufera de boala asta, si mai mult cele din ultimele serii.

Share this post


Link to post

O veste nu tocmai buna, ca sa zic asa, desi imi par cunoscute detaliile, parca am mai citit pe undeva.

Intelesesem ca apa ar intra pe undeva pe la stop sau pe la alimentarea cu combustibil.

As lasa-o asa, dar sigur o sa se degradeze nasol :roll:

 

Oricum, buna informatie, voi sti cum sa procedez in viitor pentru remediere. Intre timp,poate se iveste si vreo recomandare pentru o vopsitorie buna.

 

Merci, Mircea!

Share this post


Link to post

Vopsitorie foarte buna iti pot recomnda eu , am vopsit de 2 ori la ei si am fost multumit. Tin sa precizez ca sunt foarte pretentios si chiar nu am avut ce sa le reprosez. Ca si locatie sunt vis-a-vis de pantelimon selgros se numesc logest daca nu ma insel.Ca si preturi nu pot sa ma pronunt pt ca am vopsit numai pe asigurare .

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...