Jump to content
Sign in to follow this  
rm.popa

Impozitul Pe Masinile Luate In Leasing

Recommended Posts

Nu am găsit pe forum vreun răspuns la această întrebare, aşa că m-am decis să deschid un nou topic.

Ştiu, doar din auzite, că până la sfârşitul lunii ianuarie utilizatorii maşinilor aflate în leasing ar trebui să facă nu-ş' ce declaraţie pe la administraţia financiară, ca apoi să plătească impozit.

Are cineva detalii, cadrul legal exact? Bănuiesc că e vorba de codul fiscal.

Haideţi să încercăm să lămurim cui se adresează tâmpenia asta (toate leasingurile, doar cele de anul acesta etc.), ce e de făcut, pe unde e de alergat, dacă şi ce sancţiuni se prevăd, cum sa poate ocoli legea (just kidding; :grumpy: - doar suntem români, nu?), dacă se poate rezolva ceva prin internet ş.a.m.d.

Eu unul am doar informaţii foarte vagi, aşa că mizez pe voi. :thumbl:

Share this post


Link to post

Din cate am auzit la tv se aplica si contractelor vechi. Detalii nu stiu dar trebuie neaparat sa ma interesez deoarece am 4 contracte de leasing pe firma si daca nu le declar probabil ca iese cu scandal :-W

Share this post


Link to post

Domnilor economişti (şi nu numai), vă rugăm să luaţi cuvântul...

Share this post


Link to post

Eu nu declar nimic, in nici un act nu e trecut numele meu. Daca e sa declare cineva, atunci va fi firma.

Si noi avem mai multe masini pe leasing la firma, dar n-am auzit sa trimitem vreun astfel de formular.

Leasing-ul (ca si traducerea cuvantului), presupune INCHIRIEREA unui activ, nicidecum cumpararea lui.

Sa zicem ca fac un contract de leasing pe 7 ani la un Logan, platesc 3 milioane pe luna la masina asta, dar dupa 3 ani imi schimb profilul de activitate si dau masina inapoi, pentru ca nu mai am nevoie de ea. Daca inchiriam o masina ieseam probabil mult mai scump. Idem si daca mergeam cu taxiul. De ce sa platesc pentru ca mi-am permis sa platesc la altceva?

 

Ca o concluzie: pentru cei care au masini in leasing pe persoana juridica, si nu este specificat numele lor pe nicaieri, nu au nici o obligatie de a declara ceva, deoarece, dpdv legal, nu ai nici o masina in posesie.

Share this post


Link to post

Temeiul legal este noul Cod Fiscal (a 16-a varianta de cod, daca tin bine minte) care prevede, printre altele, ca:

 

"Contracte de leasing

 

Art. 25. - (1) In cazul leasingului financiar utilizatorul este tratat din punct de vedere fiscal ca proprietar, in timp ce in cazul leasingului operational, locatorul are aceasta calitate.

 

Amortizarea bunului care face obiectul unui contract de leasing se face de catre utilizator, in cazul leasingului financiar, si de catre locator, in cazul leasingului operational, cheltuielile fiind deductibile, potrivit art. 24.

 

(2) In cazul leasingului financiar utilizatorul deduce dobanda, iar in cazul leasingului operational locatarul deduce chiria (rata de leasing)."

 

De unde se vede treaba ca in Romania anului 2007 nu conteaza ceea ce esti, ci ceea ce considera statul roman...

Edited by vijelie

Share this post


Link to post

InCodul fiscal, art 263 alin 3:

(3)În cazul unui mijloc de transport care face obiectul unui contract de leasing financiar, pe întreaga durată a acestuia, impozitul pe mijlocul de transport se datorează de locatar.

 

In Normele de aplicare a codului fiscal:

95.1. În cazul mijloacelor de transport care fac obiectul unui contract de leasing financiar încheiat până la data de 31 decembrie 2006, locatarul, după cum contribuabilul este persoană fizică sau persoană juridică, are obligaţia depunerii unei declaraţii fiscale la compartimentul de specialitate al autorităţii administraţiei publice locale pe a cărei rază teritorială îşi are domiciliul/sediul/punctul de lucru, până la data de 31 ianuarie 2007, însoţită de o copie a contractului de leasing. Pentru contractele de leasing încheiate după data de întâi ianuarie 2007, locatarul are obligaţia depunerii unei declaraţii fiscale la compartimentul de specialitate al autorităţii administraţiei publice locale competente, însoţită de o copie a contractului de leasing, în termen de 30 de zile de la data încheierii contractului de leasing.

 

Rezumat: Pana la 31. ianuarie 2007 cei ce aveti masini achizionate in leasing, indiferent ca sunteti pers fizica sau juridica, trebuie sa depuneti declaratia de impozit insotita de:

- copie a contractului de leasing,

- copie buletin / cod de inregistrare fiscala

- copie a cartii de identitate a autoturismului ( aceasta trebuie certificata "conform cu originalul" de societatea de leasing sau de societatea beneficiara a leasingului.

Modelele de declaratie, atat cel vechi cat si cel nou, valabil in 2007 sunt cele atasate. (pag.1 si pag.2 compun declaratia noua).

Pag_1_taxe_locale.pdf

Pag_2_taxe_locale.pdf

Declaratie___taxa_auto__macheta_.doc

Edited by CrisR

Share this post


Link to post

Săr'na!

Ştie cineva dacă (măcar în Bucureşti) se poate rezolva on-line sau prin poştă? Dacă nu, se prevăd sancţiuni... ceva?

Share this post


Link to post

Incearca sa te duci direct la "sursa" sa depui declaratiile. Asa esti sigur ca ai toate actele necesare si primesti si nr de inregistrare.

Share this post


Link to post

Din pacate e adevarat. Trebuie mers direct la ghiseu pana la sfarsitul lui ianurie cu actele respective.

Sa vedeti ce va ploua cu amenzi dupa...

Share this post


Link to post

Gata, am rezolvat. Cu actele de mai sus plus un dosar cu sina. Si multa rabdare, ca sunt cozi ca la balamuc.

Pentru 1399 cmc mi s-a stabilit un impozit de 56RON/an, dar stiu ca depinde de fiecare Consiliu Local cum se stabileste taxa.

Bafta!

Share this post


Link to post

am fost acum 1 sapt si am rezolvat pentru cele 3 masini care le am pe leasing.

nu-ti trebuie nici un dosar cu sina...iti trebuie numai copie dupa prima pagina a contractului de leasing(asa e la bcr leasing, la altele primele 2 pagini), delegatie daca nu sunteti asociat la firma,copie dupa buletin,dupa cartea masinii si completati o cerere pentru toate masinile care le aveti pe leasing.

la ,lacetti am platit impozitul 600.000, la o dacie logan1.4MPI a fot 500.000 si la un papuc diesel 2.500.000(lei vechi)

Share this post


Link to post

N-a fost nimeni să depună actele astea ca persoană fizică? Nu de alta, dar n-aş vrea să fiu eu primul, să se uite ăia la mine ca la ultimul fraier :) ).

Nu... serios, dintre cei care au maşinile personale luate în leasing, chiar nimeni nu a făcut operaţiunea asta?

Share this post


Link to post

Eu am facut-o deja.

In primul rand, trebuie sa va spun ca societatea de leasing mi-a trimis acasa o scrisoare prin care mi-a adus la cunostinta ca trebuie sa inregistrez masina la fisc si sa platesc impozitul.

Actele necesare la circa financiara (Sector 3) au fost:

- Copie dupa contract leasing

- Copie dupa Cartea de identitate a masinii - trebuie luata de la societatea de leasing

- Copie dupa certificatul de inmatriculare

- Copie dupa buletin Locator (si al sotului/sotiei daca este cazul)

- Fisa de inscriere care se cumpara de la circa financiara.

Adaugati la asta multa rabdare pentru stat la coada si suportat comportamentul functionarilor.

Si verificati atent documentele primite ca se greseste in draci. In cazul meu au gresit adresa si am observat deabea a doua zi.

Edited by Yeti

Share this post


Link to post

Am rezolvat si eu la Sectorul 5.

 

Cotrar asteptarilor a decurs super ok, coada foarte mica (vreo 5-7 persoane) iar la ghiseu erau foarte amabile.

 

Documente necesare:

 

- Copie contract leasing

- Copie dupa cartea de identitate a masinii sau talon

- Copie dupa CUI-ul firmei

- De completat declaratia de impunere care se ia de la ei (pentru mai multe masini in leasing se completeaza o singura declaratie de impunere si se trec masinile una sub alta iar la data dobandirii se trece LEASING. Daca aveti si masini in leasing si masini in proprietate se fac 2 declaratii de impunere).

 

 

 

Ca idee generala ref. la impozite:

 

- Matiz 796cc - 28 lei

- Kalos 1150cc - 42 lei

- Kalos 1399cc - 49 lei

- Epica 1993cc - 150 lei :-W

 

 

A fost si o parte amuzanta (pentru mine), am intrebat daca pot afla daca am vreo datorie in spate de care sa nu stiu.

- "Nu merge sistemul"

- "Pai nu a mers nici anul trecut in ianuarie".

- "Nu mai merge din 2004".

 

Oare ce se intampla cand te duci sa iei viza ca nu ai datorii?

Share this post


Link to post
Si verificati atent documentele primite ca se greseste in draci. In cazul meu au gresit adresa si am observat deabea a doua zi.

Corect, mie imi trecuse "referenta" de la ghiseu in declaratie numarul de omologare din CI in loc de numarul de identificare ... b-(

Share this post


Link to post

Actele cerute la sect 1, unde am depus eu:

Copie contr. leasing.

Copie carte ident. auto

Formular tip

N-a fost nevoie de alte copii, rolul existind deja.

Durata: 30 min, cu platitul impozitului.

Ultima zi: 31 ian.2007

 

N-a fost nimeni să depună actele astea ca persoană fizică? Nu de alta, dar n-aş vrea să fiu eu primul, să se uite ăia la mine ca la ultimul fraier :) ).

Nu... serios, dintre cei care au maşinile personale luate în leasing, chiar nimeni nu a făcut operaţiunea asta?

Exista leasing pt persoane fizice?

Share this post


Link to post
Exista leasing pt persoane fizice?

:) ) Bună dimineaţa!!! Normal, vezi că există şi un topic dedicat (cel puţin pentru Kalos/ Aveo). :thumbl:

Share this post


Link to post

Pentru Bucuresti : asistenta@taxelocaleX.ro

unde X e nr. sectorului de domiciliu

 

Detalii pe www.pmb.ro

(cei care citesc si posteaza pe aici au acces la internet ...)

Share this post


Link to post

Azi am depus amandoi (tata si eu) declaratiile la primarie. Caz de cateva minute. Mai mult m-au tinut de vorba doamnele: ce masina ai? cat ai dat pe ea? etc.

Tata a platit pe loc 49 ron, eu am ales ca-mi trebuie mai intai covorase la masina, deci voi plati impozitul pana la 31 martie (doamnele au spus ca se poate).

Share this post


Link to post

După ce în cursul dimineţii mi-am făcut copii după tot ce se putea face (am zis să le trimit, să aibă de unde să aleagă: contract de leasing, proces verbal de recepţie, carte de identitate, talon, buletin eu + soţie), am sunat la Direcţia de Taxe şi Impozite Sector 4 (cea de pe Niţu Vasile - pt. cunoscători) şi mi-au confirmat că se pot trimite prin poştă. Aşa că le-am aruncat într-un plic (+declaraţia descărcată de mai sus, completată în 2 exemplare) şi de la muncă am luat calea... poştei.

Şi cum Murphy nu doarme niciodată, cu un semafor înainte de poştă aud la radio faptul că termenul s-a prelungit cu o lună. Cum deja investisem ceva efort şi nervi, am decis să merg până la capăt şi am pus plicul la poştă, cu confirmare de primire.

Una peste alta, nu vă mai grăbiţi, mai aveţi o lună!

Share this post


Link to post
Azi am depus amandoi ...

 

:o fftopic: Restul e ... Lucian M cu doamnele (e un salt MARE de la "domnisoare" ...) sale ...

Lucian, sa nu-ti schimbi ceva (user-name, avatar sau altceva) ca tot vom recunoaste stilul tau unic !

Share this post


Link to post

Man, pai la primarie sunt in general doamne.

Ce am spus rau daca am depus - tatal meu si cu mine- declaratiile?

Avatarul poate se va mai shimba, user-name-ul nu. Oare asa de aiurit oi fi?

Share this post


Link to post

Anul ăsta trebuie să declarăm din nou ceva? Sau avem un stat inteligent care deduce că dacă anul trecut am declarat că am un autovehicul în leasing şi de atunci n-am mai declarat nimic, înseamnă că e tot la mine?

În cazul ăsta să aştept să primesc prin poştă decizia de impunere, sau să mă duc eu la ei (beah...) să întreb?

Şi încă ceva: care e termenul pentru plata impozitului pe autovehicule? Sper că nu 31 ianuarie...

Share this post


Link to post

Am incheiat un contract de leasing pentru un autoturism la 1-august-2007. Masina mi-a fost livrata pe 1-decembrie-2007. Dupa o saptamana de la livrare am fost la primarie sa declar masina pentru impozitare si pentru stampila necesara pe fisa de inmatriculare. Aici surpriza: am fost obligat sa platesc impozit din data incheerii contractului de leasing nu de la data preluarii masinii, ba chiar fiind obligat sa platesc penalizari din cauza nedeclararii la timp a contractului. Din informatiile primite de la dealer masina a fost fabricata pe la mijlocul lunii octombrie, eu fiind obligat sa platesc impozit plus penalizari pe ceva ceva ce nu exista.

A mai intalnit cineva o astfel de situatie aberanta? :-?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...