Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Pacat ca majoritatea asta e compusa din cei ce nici macar nu stiu ce si pentru cine voteaza, mai ales cei din mediul rural si cazuri sunt destule.

Asta este esenta DEMOCRATIEI ... si anume media votantilor ! Asta indica gradul de cultura si civilizatie al unei tari. Crezi ca mie, de pilda, mi se pare normal ca votul meu (atunci cind il dau, nu a fost cazul la alegerile astea) sa fie egal cu al unuia care nu este in stare nici macar sa se iscaleasca ? Insa, daca tot am pierdut vreo 21 de ani prin scoli si facultati, ar fi cazul sa invat sa respect opinia majoritatii ... Daca nu ne intoarcem in alte epoci, asa stau lucrurile acum, fie ca ne place, fie ca nu. Justificari de genul asta (culmea, aparute de ambele parti !) pe mine ma fac sa strrimb din buze ...

Share this post


Link to post

Citezi vreun sondaj? Din ce circula pe la televiziuni, Bucurestiul si Transilvania au votat pentru Basescu.

Insomar doar ce spuse pe Realitatea ca Geoana a luat 52% in Bucuresti.

  • Like 1

Share this post


Link to post

zmeule@

La primul tur au fost rezultate oficiale care confirmau ce am spus.

Acum a zis si smile ce a aratat insomar-ul.

 

Daca maine ma trezesc cu base presedinte rationamentul meu e gresit,DAR,sa nu uitam ce succes a avut reprezentantul lui base la primarie(Blaga)

 

Refuz sa cred ca electoratul psd creste,e cam la acelasi nivel din 2004 sau chiar in scadere, aici pot face o paralela cu audienta tvr si romanaia actualiati de la sate,audienta care scade doar din cauze naturale.

 

Unde a pierdut base(in principal) electorat?

Acolo unde il doare cel mai tare,acolo unde facea bai de multime,acolo unde promitea marea cu sarea in 2004.

Lichida coruptia,nu?

A lichidat ceva sau doar eu am impresia ca toti "coruptii" lui base sunt bine merci si mai mult s-au inmultit?

Share this post


Link to post

@smail, Miste_R, vom vedea maine sau cand se dau rezultatele finale. Pana una-alta, Videanu da cifre diferite din numaratoarea paralela (ce-i drept, sunt inca in abaterea sondajelor).

Share this post


Link to post

Mai Zmeule, las-o bre cu ce da Videanu, zau asa. Institutul National de Statistica (si institutele de sondaj) au nevoie de 2 ore ca sa centralizeze niste rezultate (de-aia la ora 21:00 apare statistica de la 19:00) si Videanu la 22:00 centralizase 4000 de sectii, unele cica prin SMS, cand numaratoarea incepe la 21:00 ?!

Share this post


Link to post

Nu zic ca ce zice Videanu e adevarat, doar ca cei de la institutele de sondaje nu fac doar sa adune niste numere, fac niste ponderari, niste estimari, au niste algoritmi mai mult sau mai putin complicati. In plus, aduna mai multe date decat optiunea de vot. La numararea voturilor se fac doar niste adunari.

Share this post


Link to post
... La numararea voturilor se fac doar niste adunari.

Cat de verificate sunt datele pe care le aduna in lipsa PV-urilor ?

Share this post


Link to post

Basescu la 5 dimineata: "-Un fleac, i-am ciuruit!" :rambo:

Share this post


Link to post

 

BEC, ora 8:00 Traian Basescu - 50,43%, Mircea Geoana -49,57%

 

Share this post


Link to post

E, macar 5 ani de zile n-o sa ma plictisesc cu teveu.

Share this post


Link to post

Buey, imi vine sa plang...

Nu-mi mai pot stapani lacrimile.

Reformele pot continua.

Bine ca nu ne-am intors in Evul Mediu.

Share this post


Link to post

Frate, iasa Basescu, asta e. Dar ca sa plangi pentru ala si sa spui ca reformele continua cu Boc, Pogea, Udrea, Ridzi condusi de Basescu mi se pare caraghios. Daca ar vrea sa faca ceva bun ar trebui sa isi schimbe total atitudinea, dar m-as mira acest lucru.

Share this post


Link to post

Cert e ca Base e mai bun ca Gioana. Si va fi si mai bun ca pina acum.

 

Hrebe numara cu abacul? PSD-ul nici de numarat nu-s in stare, daramite de guvernat.

Share this post


Link to post

Buey, imi vine sa plang...

Nu-mi mai pot stapani lacrimile.

Reformele pot continua.

Buey, s-a schimbat ceva ? Si daca, prin absurdul afirmatiei tale, s-a schimbat ceva, atunci care reforme ? Sterge lacrimile si vezi ca societatea romanesca este perfect divizata in doua si ireconciliabil ! Tu (si altii) contestati rezultatul alegerilor parlamentare din 2008 sau credeti ca nici 1% diferenta la electoratul la prezidentie da dreptul cuiva in tara asta sa faca acest lucru ?

Share this post


Link to post

Acum, cand stii ca rezultatul e atat de strans, cum poti sa iesi tu ca viitor posibil presedinte si sa te entuziazmezi ca ultimul copil in fata acadelei? Am vazut aseara la televizor doi papagali: unul prostanac si unul cu coafura misto. Asta, indiferent de rezultatele finale.

Share this post


Link to post

Ne-am ars, daca rezultatul ramane cel de acum. O sa fie jale cu guvernul, pedeleii vor destabiliza si mai mult economia decat au facut-o pana acum. Mi-e greata.

Share this post


Link to post

...Crezi ca mie, de pilda, mi se pare normal ca votul meu (atunci cind il dau, nu a fost cazul la alegerile astea) sa fie egal cu al unuia care nu este in stare nici macar sa se iscaleasca ? ...

 

Sa inteleg ca drepturile tale "e" mai multe decat ale celui care nu e in stare sa se iscaleasca? :D :P

Share this post


Link to post
... Hrebe numara cu abacul? PSD-ul nici de numarat nu-s in stare, daramite de guvernat.

Vid-eanu este bun, el numara cu excelu 40% din voturi mai repede decat s-a numarat in sectiile de votare (in 2h). Poate, din acesta cauza nu se intelege cu BEC-ul la o cifra simpla: numarul total de voturi exprimate. Daca eroarea la acesta cifra de plecare este de ordinul a 200.000 de voturi (plus-minus), sunt curios cum se va ajunge la celebra diferenta de 60.000 de voturi avansata din start, pe neve, de catre organizatorul alegerilor, vamesul neprihanit blaga ! Eu tind sa-l cred pe blaga cand este vorba de partea in care a pus cele 0,6%, el este cel mai in masura sa stie. Poate acum se intelege cat de importanta a fost emiterea de catre prea cinstitul presedinte a unui decret socotit in justitie ca ilegal.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Felicitari pentru cei care au castigat ceva si se bucura sincer.

Eu zic ca de azi Romania este oficial in rahat - astept restul confirmarilor ... (curs de schimb, nesemnarea acordului cu FMI ... samd) .

Share this post


Link to post

@tolin, bre nene, la numaratoare PDL a participat si Corina Dragotescu, care a fost prima care a confirmat veridicitatea numaratorii lor si aburelile cu "sunt trimise prin SMS, nu sunt bune". Daca si aia e pro-Base...

Share this post


Link to post

Ne-am ars, daca rezultatul ramane cel de acum. O sa fie jale cu guvernul, pedeleii vor destabiliza si mai mult economia decat au facut-o pana acum. Mi-e greata.

Pe bune ? Nu mai spune , io ma bucur !

Sa vedem ce face gionel regurgiteaza sampania bauta prea devreme ?

Fortza base !

Share this post


Link to post

Asta este esenta DEMOCRATIEI ... si anume media votantilor ! Asta indica gradul de cultura si civilizatie al unei tari .

.....

Insa, daca tot am pierdut vreo 21 de ani prin scoli si facultati, ar fi cazul sa invat sa respect opinia majoritatii ...

 

@Zeneseu: Tocmai ce m-am citat (stiu ca ai priceput ce am vrut sa zic din prima :P ) pentru a sublinia faptul ca drepturile mele "e" exact aceleasi cu ale oricarui votant. Am gresit folosind conditionalul optativ, perfectul compus reflecta mai bine ceea ce am vrut sa spun. Una peste alta nu e vorba de drepturi ci de capacitate de intelegere si discernere iar astea "e" mai multe nu numai la mine ci si la majoritatea covirsitoare a membrilor clubului ;) Ma rog, daca se lasa cineva de pe aici cumparat cu o galeata portocalie sau cu o sacosa rosie ... ce sa zic, e loc pentru toti :D

Share this post


Link to post

@tolin, bre nene, la numaratoare PDL a participat si Corina Dragotescu ...

Bre, nene, cum numara pd-lul 40% din voturi inainte ca sa fie incheiate PV-urile ? Si daca te grabesti cu proslavirea minciunilor, vezi nepotrivirea la cifra de plecare: numarul total de voturi exprimate !

 

PS valabil si pentru OCR-istii care isi inchipuie ca poti ocerii ceva ce nu exista !!!

Edited by tolin

Share this post


Link to post

@tolin:

E simplu. Spune cine participa la numaratoarea voturilor si o sa vezi.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...