Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

... Oriunde in lume, in statele cu apa calda, se pastreaza o disciplina la vot in partid: daca asta este directia consemnata a partidului in deciziile importante se voteaza unitar.

Pai si atunci de ce mai avem nevoie de 4xx de parlamentari? Cite partide sint cu peste 5% ? x partide, x parlamentari si gata... ca actionariatul la o firma...ei sa fie reprezentantii partidelor...fara scandal, cheltuieli cu Casa Poporului etc...O sala de sedinte la un hotel le ajunge :)

Apropo de "alegerea" de catre presedinte...cineva zicea ca e certificarea alegerii majoritatii in parlament... certificarea a ce? ca e majoritate sau ca alesul e intreg la minte?

Share this post


Link to post

Un partid si un presedinte cu reprezentare de 35% in parlament au ajuns la tupeul si nesimtirea sa sustina ca a vota impotriva lor inseamna a vota impotriva interesului national si pentru folosul dusmanilor poporului ! Baiatul asta trebuie dus la doctor, cu capul, pana nu-si face calul senator, ca iapa a reusit s-o puna ministru al turismului timp de 9 luni. Daca acest parlament a reusit pentru prima data sa ancheteze doi ministri in functie, sa-i dea jos si sa-i aduca in pragul parchetului, iar apoi a demis tot guvernul de incompetenti (premiere in istoria politica a ultimilor 70 de ani pentru RO), acest parlament trebuie dat jos si redus la o la Mare Adunatura Nationala. Ce trebuie sa mai faca baiatul asta, ca sa inteleaga toata lumea, sa dea foc Bucurestiului ?

Share this post


Link to post

Pai ... face destul de bine ceea ce face ! Si anume sa pozeze in "singur impotriva tuturor" ! Adica un fel de Hristos al zilelor noastre. Poate tine, poate nu tine ! Oricum, alta carte nu prea are a juca. Nu stiu cum vad altii lucrurile insa mie mi se pare super ingrijorator faptul ca sint multi cei care inca nu vor sa separe lucrurile si pun (oarecum) botul la aceasta campanie. Foarte grava, incredibil de grava, mi se pare situatia in care ne aflam. De-a lungul istoriei, marii politicieni ai Romaniei au apelata la "politica raului cel mai mic". Nu vreau sa dezbatem aceasta atitudine, insa, in acest moment am cam intrat pe un drum infundat. Eu unul inca nu pot sa imi dau seama care e raul cel mai mic.

Share this post


Link to post

De-a lungul istoriei [...]

 

Care istorie ? O mare autoritate a afirmat ca "suntem urmasii lui Traian, ai lui Traian Basescu", deci am aparut in ultimii 5 ani (viril, foarte viril, prolific, foarte prolific, dar s-ar putea sa-i cerem pensie alimentara ... ! Inca nu a negat afirmatia)

 

Am insa o nelamurire : cine e mama ?

(Nu pot sa adaug "noastra" deoarece ar rezulta, prin analogie, o mare blasfemie - rima neintentionata)

Edited by kaloman

Share this post


Link to post

Tolins si Andrei, voi presupuneti ca Geoana si Crin au sustinerea totala si neconditionata a partidelor lor. (Imi place ca democratia si reprezentativitatea au loc doar in Parlament, nu si, Doamne fereste, in partide.) Nu, ei au sustinerea doar a sefului lor iar, daca pe ala nu il mai opreste nici bunul simt din a face declaratii tampe, ceilalti membri mai au inca simtul ridicolului. Altfel, Crin cel putin mai are putin si ii face si altar lui Nea Nelu: "Ion Iliescu este de apreciat pentru ca in anii 90 nu a pus armata sa impuste oamenii in Piata Universitatii".

 

 

 

Si, da, Andrei, recesiunea este pozitiva pentru cei care au cash. Ghici cine are mult cash din vanzarea unei rafinarii cumparate pe degeaba.

Share this post


Link to post

Un partid este o grupare de oameni cu idei si interese comune. Cei care servesc interesele altui partid din interior se numesc cartite, iar soarta lor este aceeasi, mai devreme sau mai tarziu. Democratia intr-un partid se manifesta in interiorul lui si nu in votul parlamentar. Cei care au alte idei isi cauta o majoritate de sustinere si rezolva problema lor in forumurile de decizie ale partidelor. Camelonismul politic are viata scurta. Epurarea (curatirea) clasei politice trebuie inceputa din interiorul lor prin eliminarea "independetilor", prin redarea statutului lor real. In felul acesta afla si electoratul cu cine are de-a face. Povestea cu "rezistenta prin subminarea din interior" este o mare gogorita prin care unii au incercat sa-si ascunda slabiciunile. Asa ajung liderii de carton sa caute voturi pe la Mizil si Dabuleni. Democratia se invata greu, mai ales cand in familie ai avut exemple din tabara cealalta, doar.

Liderii mentionati de tine n-au sustinere interna, acesta este si motivul pentru care au fost alesi candidati in alegerile prezidentiale, in orice situatie ei isi pierd calitatea de lider. Daca un partid isi doreste pastrarea liderului, il propune la sefia guvernului, nu la presedentie. Deci, iti confirm ca amandoi n-au sprijinul partidelor, dar asta n-are legatura cu votul contra unui guvern propus de catre adversarii politici. Sigur, vor fi si voturi pentru, de la 50% + 1 si pana la 65% este spatiu suficient, multi isi doresc grade in plus sau decoratii smulse pe ultimii metri ai configuratiei actuale. Iar procesiunile de decorare sau de inaltare in grad nu trebuie sa fie publice, ele se pot trimite si prin curier, in cazul acoperitilor.

Share this post


Link to post

Prefer o inaintare in grad pentru un militar in rezerva (Poa' sa il faca si maresal in rezerva, nu are nicio importanta) in locul unei rasplate in, sa zicem, un transportator sau inmagzinator de gaze. Daca as fi sa pun pariu, as zice ca pe a doua varianta se mizeaza in partea cealalta.

Share this post


Link to post

Din putul sau puta gandirii liberale : Alocatiile pt copii vor varia de la 150 lei pe cap de copil lafamiliile sarace la 30 lei pt copii a caror parinti au venituri cumulate peste 6000 lei / luna . O masura adevarat de dreapta . Huo javrele naibii , cand luati taxele si impozitele nu le luati procentual ?

Intelegeam ca o masura din asta sa fie luata de PSD dar si de PNL . Astia is mai de stanga decat psd-ul .

Spera javrele sa castige voturi votand lucruri care sunt fundamental diferite de "doctrina" liberala .

Share this post


Link to post

... Crin cel putin mai are putin si ii face si altar lui Nea Nelu: "Ion Iliescu este de apreciat pentru ca in anii 90 nu a pus armata sa impuste oamenii in Piata Universitatii".

 

 

Pai ar mai fi avut ce sa impuste dupa ce i-au batut minerii??? 24000000.gif

 

Din putul sau puta gandirii liberale : Alocatiile pt copii vor varia de la 150 lei pe cap de copil lafamiliile sarace la 30 lei pt copii a caror parinti au venituri cumulate peste 6000 lei / luna . O masura adevarat de dreapta ...

E o masura buna! Incurajeaza ne-munca. O sa-si faca "unii" copii la greu (nu ca acum nu si-ar face) doar ca sa primeasca 150 lei/luna.

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Daca acest parlament a reusit pentru prima data sa ancheteze doi ministri in functie, sa-i dea jos si sa-i aduca in pragul parchetului, iar apoi a demis tot guvernul de incompetenti...

Tolin, despre care parlament vorbesti? :mrgreen:

 

Parlamentarii care se ingrijesc mai intai de pensiile lor si de avantajele financiare grase, care se opun ideii de reducerea cheltuieliilor cu ei (din 2 'sali de dormit' sa se faca una) cumva?

 

Treaba cu demiterea minisitriilor si a guvernului este foooooarte dubioasa si mie imi suna a vendeta politica (pnl+psd+moguli contra pdl-ului) si nu imi suna a 'pentru tara si popor tot inainte'!

 

Ce ai spus tu parlametul este ales de popor, presedintele nu trebuie sa se amestece, etc. este adevarat in teorie. Cum rezolvam in schimb aplicarea teoriei la cazul de fata, adica RO?

 

Cind toate jigodiile de la psd, pnl & co. (care acuma fac majoritatea parlamentara) apar la televizor si isi incep pledoariile politice NU cu un program economic, NU cu masuri de redresare financiara, NU cu masuri de eficientizare a economiei, CI CU latraturi de doi lei, gen 'Basasescu e de vina impreuna cu toata familia lui si blondele lui!' ce as putea crede pozitiv despre viitorul RO?

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Pina la urma chiar credeti ca era necesar sa dea jos guvernul acum?

Pina la urma tot asta demis va face alegerile...si era de prevazut asta...

Puteau sa astepte alegerile si presedintele nou ales -PSD/PNL sa puna un guvern pro kkt PSDNL...

La fel cum maninca ciuperci despre referendum-ul lui Base asa si cu datul jos... argument pro pt campanie...

Ritzi si Udrea o sa fie bine mersi ...le doare'n xxx de "dosare"... ca si restul...

Iar restul gen Mircea Base&trotilu' ... Haisam&teroristii... gargara politica de campanie... parca astia au aflat ieri de la CNN sau mama Omida de kkturile astea...

Ce e in premiera : campania antiBase de pe toate Tembeliziunile...cel putin pe Antene e f...re...

S-a ajuns ca in farsa cu H2O:

"...stiti ca Dimbovita e poluata in draci, contine 66% hidrogen?"

"DAAAAAAAA guvernu si parlamentarii e de vina!!!!! "

"AAAaaa da' noi am propus in legea xx sa facem...."

Asta e reala de pe vremea lui Lis primaru' capitalei...cine i-si mai aduce aminte...

 

Base e taran nu se gindeste la "binele poporului"...dar chestia cu "cine e mai destept cedeaza" nu se poate aplica? Poate pentru ca sint pe acelasi palier de prostie?

Share this post


Link to post

...cine i-si mai aduce aminte...

Cine is-i aduce aminte zice ca "farsa" a facut-o Academia Catavencu pe tv, se baza pe inegalitatea din molecula de apa a hidrogenului in raport cu oxigenul, iar pelicanul care a promis sa rezolve printr-o lege promovata de catre el aceasta discriminare a atomilor de oxigen are pretentia sa fie desemnat comisar european din partea Romaniei, pe numele lui Severin. Oricum, a fost suprema demonstratie de demagogie politica transmisa pe sticla.

Share this post


Link to post

Oricum, a fost suprema demonstratie de demagogie politica transmisa pe sticla.

 

Asa se spune acum la prostie? bananab.gif

 

Maestre ai o nuca pt memorie, felicitari 10000000.gif Eu nu mai tineam minte fraierii, singurul care s-a prins de poanta parca a fost Lis...

 

offtopic.gif Un mesaj pt candidati si sustinatorii politici:

P.S. Campanie de promovare a turismului... 10000000.gif

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Adrian Severin poate fi acuzat de orice, numai de prostie nu. El a demontat, involuntar, mecanismul prin care politicienii isi filtreaza punctul de plecare intr-o pledoarie, cum reactioneaza ei la cuvinte cheie (discriminare in cazul citat), fara sa-i asculte pe interlocutori pana la capat(dispretul n-are legatura cu prostia). "Farsa" s-a bazat exact pe aceast deficit educational a celui ajuns intr-o pozitie de decizie. Oricum, n-am auzit pana acum un politician roman sa spuna vreodata: "aveti rabdare sa-mi consult consilierii". Aceeasi sfidare a legii gravitatiei se vede si la viitorul fost premier desemnat sau poate ca l-a convins Zeus ca el manipuleaza si in domeniul acesta. =))

Share this post


Link to post

 

 

Treaba cu demiterea minisitriilor si a guvernului este foooooarte dubioasa si mie imi suna a vendeta politica (pnl+psd+moguli contra pdl-ului) si nu imi suna a 'pentru tara si popor tot inainte'!

 

C

Cine plateste pentru campania electorala a PDL-ului sau a lui Basescu, Mos Craciun?

 

Ura asta fata de asa zisii moguli imi pare ca vine din fundamente dabijiste tipic romanesti... Ce dracu, dam in paranoia si adaptam ,,the war against terror" la fundamente romanesti si iese ,,cruciada impotriva mogulilor". Mie unul imi pare patetic acest discurs.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Cine plateste pentru campania electorala a PDL-ului sau a lui Basescu, Mos Craciun?

Il ajuta fata mai mare, i-au ramas bani dintr-o cumparatura anterioara, de la Popoviciu, doar ti-a explicat.

Share this post


Link to post

Ok aveti dreptate Basescu are si el mogulii lui.

 

Dar constat ca nu comentati esenta problemei si va legati de detalii.

Share this post


Link to post

Aceeasi care platesc si pt. PSDNL(noul partid din Ro)...maghiarii merg pe finantare externa :) ...fonduri nerambursabile... :)

No ofence dar acelasi kkt e prin toate partile...nu mai ai ce alege...din pacate...

Share this post


Link to post

Esenta ar fi ca acei moguli sunt facuti de catre el, din functii anterioare, adica cu premeditare. Acest lucru nu poate fi spus despre ceilalti candidati, poate despre Hunor, ca el e ungur si liber la discriminare (vezi zvonul de mai sus).

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Pai ce credeai ... tot teatrul asta cu "jos guvernu', i-a guvernu', nu-i guvernu'" era pt telenovela de pe sticla...

Croitoru e ori prost ori un actor bine platit... din prima stia ca "nu are sanse" nimeni nu-l vrea nici macar Base...

Alt articol bunicel:

http://www.zf.ro/pol...ul-boc-4989626/

 

"Esenta ar fi ca acei moguli sunt facuti de catre el, din functii anterioare, adica cu premeditare. "

Gasca puternica si care "face cartile " e veche, nu de 4-5 ani...

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

N-am inteles, ce vrei tu ? Tu vrei sa intelegi ? Ti-ai ales un task prea inalt, apropo, ce inaltime ai ?

Share this post


Link to post

Eu pariez ca Bourean si Softoaica si-au tras-o. La asta nu am dubii.

Intrebarea insa e daca base stie, crinut insa nu cred ca are habar, nu are el nas la de astea.

Share this post


Link to post

Dan Tapalaga, in Hotnews:

 

Trei partide si cateva sindicate, doua posturi TV si trei moguli traiesc sub o tiranie inchipuita. Descriu cu ochii iesiti din orbite o fictiune politica: dictatura lui Basescu. Ceilalti, tiranizati de fictiunea lor, abia mai pot respira aerul imbacsit de minciuna si manipulare. Mistificarea de proportii poarta semnatura celor doi falsificatori profesionisti: trusturile lui Vantu si Voiculescu. In Romania se inmultesc dizidentii de mucava, falsii profeti ai democratiei reuniti in Alianta Anti. Direct sau prin slugile lor, denigratorii statului de drept incing atmosfera unei mici apocalipse artificiale, de incubator. Cu trei saptamani inainte de alegerile prezidentiale, ratiunea a murit. Traiasca delirul!

 

Alianta Anti inventeza o dictatura. Forteaza o atmosfera sufocanta, care sa ne aminteasca de caderea tiranului Nicolae Ceausescu sau a micului despot Adrian Nastase. Pentru asta, pune la bataie tot arsenalul propagandei josnice: sondaje masluite, campanii stupide, miscarea de rezistenta, noi vrem respect, deformarea realitatii, hiperbolizari aiuritoare, (cateva imbranceli comparate cu violentele din anii 90), rastalmacire continua, cenzura obscena (vreo dezbatere pe tema Ionut Costea, cumnatul lui Mircea Geoana?), minimalizare, teroare editoriala, rascoale imaginare sau provocate de sindicalisti cumparati.

Restul articolului, mai jos:

 

http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-6381392-alianta-anti-falsii-dizidenti-dictaturii-basescu.htm

Share this post


Link to post

Insasi folosirea termenului de ,,mogul'' si tonul folosit in acel articol denota ceva ce merge mai departe de necunoastere si naivitate. Merge spre o manipulare nu foarte reusita, cam slab ancorata in realitate, logica si gandire coerenta. Este un apel spre haiducism, ridicol dealtfel pentru noul mileniu...

 

Iar a pomeni de sondaje masluite ale PSD cand PDL face sondaj pe 500 de oameni intra clar in sfera pateticului. Pe scurt, un manifest de partid, in nici un caz un apel la normailtate.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...