Jump to content
Sign in to follow this  
brusli

gume tico

Recommended Posts

mi-am luat un pneu kumho cu 1800000rol.

si cu rezerva intacta...asa ca am pneuri noi identice pe fata :lol: .

e altceva. a scazut si zgomotul la rulare.

Share this post


Link to post

Rezerva nu e imbatrinita rau?

Share this post


Link to post

mmmaaaaaai nu e imbatrinita. nu a stat in soare.

tu crezi ca toate cauciucurile care se vind sint fabricate acum o luna??????

Share this post


Link to post

ce cauciucuri ( all seazon if possible ) imi recomandati pt un tico, daca stiti si cat costa si pe unde se gasesc ar fi super ?

Share this post


Link to post

Daca te tine cit de cit buzunaru, la Carrefour, aprox. 1.800.000 lei - Pirelli P3000 (de Tico)! Montaj gratuit!

Share this post


Link to post

P3000 nu sunt all-season. Ca or merge de all-season, asta-i partea a 2a.

Share this post


Link to post

Debica Navigator (nu stiu unde scrie modelul), dar d-alea am eu pe tico (sunt unpic mai inguste decat alea normale de tico si mai inalte) dar nu am avut probleme asta iarna cu ele.

Share this post


Link to post

la service-ul unde am bagata masina mi-au recomandat hancock. sunt koreene, cu astea (sau kumho) vin echipate masinile din fabrica. cica costa 1.6 mil bucata. mie unu mi se pare cam mult...

Share this post


Link to post

Pai ti s-o parea mult, da' te tine lejer 40K km!

Share this post


Link to post

pai asta e, mi se pare mult pt ca nu prea stiu firma... de pirelli am auzit mai mult :D

 

edit: am gasit aici neste preturi: http://www.autocardo.ro/accesorii.htm

 

montana (doar pt comparatie de pret) - 24E (950k)

kumho - 35E (1400k)

pirelli p2000 - 53E (2100k)

 

toate sunt de tico, 155/70, de vara.

 

edit2: la autofan.ro am gasit barum 145/80 si sava 155/80, cu 30E

 

PS. pe mine ma batea gandul sa-mi iau niste sh-uri...

Share this post


Link to post

Asta cu sh-ul imi aduce aminte de pantofii sh ce ii aduceau astia dupa Revolutie... E cam acelasi lucru, diferenta e doar la presiunea de umflare :lol:

Share this post


Link to post

Kumho sint bune, si chiar daca noi nu prea am auzit de ele, sint recunoscute si p-afara (vezi ca sint la optiuni si in NFS underground :lol: )

 

tico a lu subsemnatul a venit cu Kumho pe el, si la 60.000 km am schimbat cele doua de pe fata. Cele de pe spate la mai am inca, mai au vreo 2 mm floare, si ma apropii de 70.000

 

Cele 2 luate in primavara sint hankook. Parca au talonul o idee mai inalt, parca sint o idee mai inguste, sint o idee mai confortabile la gropi, dar cu siguranta sint ceva mai putin stabile decit kumho. deh, costau doar 1.200k bucata. dar oricum, suficient de buna pt virsta masinii...

Share this post


Link to post

eu pana la urma mi-am luat hankoace cu 1.3 mil (inclusiv montare/echilibrare). arata super-misto ca sunt cu scris din ala alb, in relief... arata numai bune de furat :cadelnita:

 

kumho-uri nu prea se mai gasesc...

Share this post


Link to post

si io am kumho pe spate care se apropie de 70 000 si mai au destula carne, problema e ca au cam imbatranit, iar pe fata le-am schimbat acu 3 luni din autovit cu 1 150 000 bucata.

Share this post


Link to post

De ce pe caucioacele mele(originale din fabrica, "hankoace") scrie 135/55R12 :scarpin:

 

Se simt altfel cele de 155/70?

Share this post


Link to post

La AutoNet am gasit Hankook cu 1900K . Este cam mult .

Stiti cine mai vinde asa ceva?

Share this post


Link to post

in autovit gasesti cam orice cauciuc sau aduc la comanda si au si vulkanizare tot acolo...

Share this post


Link to post

Eu am UNIROYAL 155/70 R12, cumparate la 01.10.2004 cu 822.689+tva(pe fata, iar pe spate idem dar cumparate pe la inceputul lunii septembrie). Deocamdata sunt multumit de ele, am cam 5000 km(fata, 6500-7000 spate) si se comporta bine si pe zapada si gheata de zilele astea. Si sunt all-season.

Edited by Rapiduletul

Share this post


Link to post

Eu am luat Hankook 155/70/r12 (d-alea cu scris alb) din targ cu 1,3 milioane/buc. Erau produse tot in 2004, de fapt se si vedea pe cauciuc ca e ok.

Share this post


Link to post

Mi-au venit gumele de la Forte

Hankook H706 cu tot cu transport pana acasa aproape 1200K

Sunt super :thumbl:

Share this post


Link to post

UNIROYAL intermediare arata bine pe masina par mai late, in targul de la Vitan dupa o negociere daca iei 4 bucati ajungi la 1.000.000bucata care include manopera de montaj si echilibratul iar eu l-am batut la cap si nu am platit nici plumbii :) Sunt extraordinare pe zapada, daca nu bruschezi iesi din orice aproape. Sunt facute cu licenta de la Continental.

Share this post


Link to post

La capatul de pod pe Fundeni, pe directia spre pantelimon, sunt niste baietzi pe dreapta si au MICHELIN la 1.105.000, sunt super.

Share this post


Link to post
Pai ti s-o parea mult, da' te tine lejer 40K km!

 

Tata a schimbat gumele la Tico-ul preluat de mine la 80.000 km asa ca 40k mi se pare prea putin pt un om care conduce normal. Fiind vorba de NFS, poate n-ar trebui sa ma imi pun problema asta :>

Share this post


Link to post

Pai d-aia am si specificat... LEJER! :>

Share this post


Link to post

Ca sa nu mai deschid un topic nou prin atatea altele ce trateaza subiectul cauciucurilor la tico (si poate nu ar fi rea unirea lor intr-un singur topic) - vreau sa fac transfagarasanul in 2-3 saptamani - depinde de cum iau concediul - si primul lucru la care m-am gandit au fost cauciucurile - daca pt drumurile zilnice ar mai merge - pt transfagarasan nu - asa ca trebuie sa iau 2 (cele de pe fata sunt mai rau - pe spate sunt chiar bune ) cauciucuri pt TICO - am citit deja cateva topicuri ce trateaza subiectul dar sunt cam vechi - asa ca rog si eu un update cu ce tipuri si ce preturi se mai gasesc pe la noi - si unde (zona Buc/Ploiesti).

 

Multumesc.

 

am uitat -

 

in carte scrie 155/70/12 - am citit intr-un topic pe aci si am vazut aici

 

http://www.dinamicint.ro/anv_barum_automobile.htm

 

155/80/12 Barum brillant - merg si astea pe tico ? nu au talonul prea mare? merita sa iau asa ceva ?

 

si am mai vazut asta http://www.autocardo.ro/accesorii.htm

 

plizz feedback - trebuie sa iau ceva...tnx

 

:lavolan: safe

Edited by smoke

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...